Πίεση και μούδιασμα στο πρόσωπο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    2

    Πίεση και μούδιασμα στο πρόσωπο

    Καλησπέρα σε όλους,
    μετά από ένα χτύπημα στο πρόσωπο άρχισα να έχω διάφορες ενοχλήσεις. Αρχικά, είχα έντονη πίεση στο πρόσωπο (τόσο πολύ που ένιωθα το κεφάλι μου έτοιμο να εκραγεί). Στη συνέχεια με έπιασαν και κρίσεισ πανικού και από τότε μου έχει μείνει μία φοβία οτι θα πάθω κάτι. Αφού πήγα σε νευροχειρούργο ο οποίος απλά με κοίταξε και σε ΩΡΛ ο οποίος μου έκανε εξετάσεις και βρήκε ότι έχω αλλεργία στα ακάρεα, ακολούθησα την θεραπεία του ΩΡΛ και ήμουν καλύτερα για λίγο καιρό (1 μήνα περίπου). Τα συμπτώματα όμως επανήλθαν. ξαναπήγα στον ΩΡΛ μου και μου είπε να συνεχίσω τη θεραπεία και ότι αυτός δεν βλέπει κάτι άλλο. Πήγα και σε έναν δεύτερο ΩΡΛ ο οποίος μου είπε ότι και ο πρώτος αλλά με έβαλε να κάνω και μία ακτινογραφία προσώπου που όμως ήταν πεντακάθαρη. Δεν ξέρω σε τι άλλο γιατρό να πάω, και αν χρειάζεται ή απλά είναι ιδέα μου και αυθυποβάλλομαι. Εχει συμβεί σε κάποιον από πολύ άγχος να έχει τόσο έντονα ψυχοσωματικά συμπτώματα??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    Quote Originally Posted by ιλιανα View Post
    Καλησπέρα σε όλους,
    μετά από ένα χτύπημα στο πρόσωπο άρχισα να έχω διάφορες ενοχλήσεις. Αρχικά, είχα έντονη πίεση στο πρόσωπο (τόσο πολύ που ένιωθα το κεφάλι μου έτοιμο να εκραγεί). Στη συνέχεια με έπιασαν και κρίσεισ πανικού και από τότε μου έχει μείνει μία φοβία οτι θα πάθω κάτι. Αφού πήγα σε νευροχειρούργο ο οποίος απλά με κοίταξε και σε ΩΡΛ ο οποίος μου έκανε εξετάσεις και βρήκε ότι έχω αλλεργία στα ακάρεα, ακολούθησα την θεραπεία του ΩΡΛ και ήμουν καλύτερα για λίγο καιρό (1 μήνα περίπου). Τα συμπτώματα όμως επανήλθαν. ξαναπήγα στον ΩΡΛ μου και μου είπε να συνεχίσω τη θεραπεία και ότι αυτός δεν βλέπει κάτι άλλο. Πήγα και σε έναν δεύτερο ΩΡΛ ο οποίος μου είπε ότι και ο πρώτος αλλά με έβαλε να κάνω και μία ακτινογραφία προσώπου που όμως ήταν πεντακάθαρη. Δεν ξέρω σε τι άλλο γιατρό να πάω, και αν χρειάζεται ή απλά είναι ιδέα μου και αυθυποβάλλομαι. Εχει συμβεί σε κάποιον από πολύ άγχος να έχει τόσο έντονα ψυχοσωματικά συμπτώματα??
    κάθε φορα που με πιάνει κρίση πανικού, μουδιάζει
    στιγμιαία το πρόσωπο μου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    2
    Το θέμα είναι ότι αυτή την πίεση και το μούδιασμα το έχω εδώ και δύο μήνες καθημερινά. Και το μούδιασμα οκ αλλά αυτή η πίεση δεν αντέχεται. Σε ποιον γιατρό θα βοηθούσε να απευθυνθώ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    πας σε παθολόγο για να απόκλισης κάτι παθολογικό.
    και μετά σε ένα καλο ψυχίατρο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Quote Originally Posted by ιλιανα View Post
    Το θέμα είναι ότι αυτή την πίεση και το μούδιασμα το έχω εδώ και δύο μήνες καθημερινά. Και το μούδιασμα οκ αλλά αυτή η πίεση δεν αντέχεται. Σε ποιον γιατρό θα βοηθούσε να απευθυνθώ?
    ψυχίατρος = χάπια ... Ψάξε κάθε περίπτωση με γιατρούς να αποκλείσεις κάτι παθολογικό. Και αν δεν βρεις τίποτα πάνε πρώτα σε ένα ψυχολόγο και αυτός μετά θα σου πεί.
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    εμενα εχει τυχει να μουδιασει το πισω μερος του κεφαλιου μου οχι το προσωπο.. αν κι αυτο μου εχει συμβει ελαχιστες φορες..

    δεν νομιζω να ειναι κατι παθολογικο..
    λογικα τρομαξες την πρωτη φορα και τωρα λογο αγχους αρχισαν τα ψυχοσωματικα!
    θα συμφωνησω με βενομ.. πανε καλυτερα πρωτα σε εναν ψυχολογο και μετα βλεπεις!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Similar Threads

  1. Μουδιασμα στη γλώσσα
    By glamshine4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 13-06-2015, 22:32
  2. προβλημα στην επαφη προσωπο με προσωπο
    By kbmat24 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 05-08-2013, 18:53
  3. προβλημα στην επαφη προσωπο με προσωπο
    By kbmat24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 25-11-2012, 23:56
  4. ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ-ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ?
    By Panito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2011, 18:33
  5. Μούδιασμα..
    By Phoenix.S in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 13-11-2011, 17:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •