Έπιασα τον άντρα μου να λέει ψέμματα επί μήνες...πώς να εμπιστευτώ ξανά? - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 86 of 86
  1. #76
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Ρε έλις τι θες να πεις; Ότι εγώ θέλω το κακό της κοπέλας και εσύ θέλεις το καλό της; Σημασία έχει να το δω αντικειμενικά το θέμα και όχι από τη θέση της ανύπαντρης-παντρεμένης.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,848
    ΣΙΓΑ ΜΗ ΣΤΟ ΠΑΙΞΩ ΕΓΩ ΚΑΛΟΣ ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΘΑ ΑΚΟΥΤΕ
    ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΣΑΣ
    ΔΛΔ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΖΩΗΣ
    ΔΛΔ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΧΗΡΕΣ Κ ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΕΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #78
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    17
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους που ο καθένας με τον τρόπο του λέει την άποψή του, όλες βοηθάνε γιατί είναι καλό πάντα να βλέπεις από διαφορετική οπτική γωνία τα προβλήματα.Προς το παρών η λύση σε εμένα είναι στην υπομονή και την ευκαιρεία να δώ πόσο μπορεί να μας βοηθήσει η ψυχολόγος-σεξολόγος που ήδη μιλάμε μαζί της.Και το προτείνω σε όλους όσους κάποια στιγμή βρίσκονται σε αδιέξοδο αποφάσεων να κάνουν ένα βήμα πίσω και να δούν με βοήθεια τρίτου (ειδικού) την κατάσταση.
    Έχουμε κάνει 2 συνεδρίες,και τέλη Αυγούστου θα ξεκινήσουμε (έτσι μας είπε) και ειδικές ασκήσεις...έχω μεγάλη απορία τι είδους ασκήσεις είναι αυτές και πώς γίνονται πράξη.
    Μόλις έχω νεώτερα θα σας ενημερώσω.
    Πάντως επειδή το όλο πρόβλημα είναι μέσα σε γάμο και όχι σε σχέση (χωρίς να θέλω να υποτιμήσω φυσικά τις σχέσεις που οδηγούνται μακροχρόνια συμβιωση χωρίς γάμο) αλλά όπως και να έχει είναι διαφορετικό, γιατί γάμος σημαίνει μαζί και στα προβλήματα και στα δύσκολα και θα προσπαθήσω να βοηθήσω να ξεπεραστεί όλο αυτό, και το ίδιο κάνει και ο σύζυγος.Ελπίζω να έχει αποτέλεσμα

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,848
    ΑΝΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΜΥΑΛΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΜΑΣ
    ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΞΕΡΕΙΣ ΣΤΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Hra View Post
    Καλησπέρα σε όλους...είναι η πρώτη φορά που γράφω σε φόρουμ για κάτι προσωπικό μου, αλλά νοιώθω πραγματικά μπερδευμένη και χρειάζομαι βοήθεια.Είμαι παντρεμένη εδώ και 4 χρόνια με έναν άνθρωπο που είμαστε και οι δύο ερωτευμένοι και αγαπιόμαστε ( έτσι ένοιωθα μέχρι πρότινος τουλάχιστον).Έχουμε περάσει πάρα πολλά μαζί, οικονομικής φύσεως προβλήματα αλλά ποτέ δεν είχαμε μεταξύ μας θέματα.Ο ένας απόλυτη εμπιστοσύνη στον άλλο, γενικά είμαστε πολύ δεμένοι σαν ζευγάρι και ποτέ δεν υπήρξε κανένα θέμα αναξιοπιστίας από κανέναν.όμως ο σύζυγός μου αντιμετωπίζει προβλήματα στύσης, όχι πάντα ...μερικές φορές.Ηλικία 29.Στο σεξουαλικό κομμάτι της ζωής μας αυτό δεν έφερνε καυγάδες ή προβλήματα...όποτε συνέβαινε (σε τυχαίες στιγμές) απλά το δεχόμασταν, το αποδίδαμε σε άγχος και απλά προσπαθούσαμε άλλη φορά.Γενικά η σεξουαλική μας ζωή ήταν αραιή...πχ μία κάθε 7-10 μέρες..Αυτό εμένα δεν με ικανοποιούσε αλλά τον τελευταίο καιρό άρχισε το θέμα της στύσης να γίνετε πιο έντονο και να αραιώνουν πιο πολύ οι επαφές.Πχ μία στις 15.
    Εκεί άρχισα να ανυσυχώ μήπως συμβαίνει κάτι άλλο...πχ δεν με θέλει πια...ή μήπως κάνει κάτι μόνος του και άρα δεν έχει ανάγκη να βρεθεί μαζί μου...ή ακόμα και μήπως υπάρχει άλλη.(Αν και η ζωή μας είναι τόσο κλειστ'η καθώς ζούμε σε ένα νησί που δεν έχουμε γνωστούς-φίλους κ έχουμε έρθει για δουλειά, οπότε κανείς δεν βγαίνει έξω μόνος του, και ο ένας ξέρει ανα πάσα στιγμή που είναι ο άλλος).
    Έψαξα το ιστορικό στον υπολογιστή του...και έπαθα σόκ! Ο άντρας μου κάθε μέρα με το που έφευγα από το πρωί για δουλειά μέχρι αργά το απόγευμα που δούλευα έμπαινε κ έβλεπε τσόντες και γενικά φωτογραφίες γυναικών με μαγιώ, εσώρουχα...ακόμα και προφίλ κοριτσιών από την δουλειά του που ήταν με μαγιώ.
    Να σημειώσω οτι γενικά είμαι εμφανίσημη γυναίκα και με σχετικά καλό σώμα, αν και είχα πάρει κάποιοα κιλά λόγω της δύσκολης οικονομικής μας κατάστασης από το άγχος, τα οποία τα χάνω σιγά σιγά (είμαι 1.68 και είχα φτάσει 73 κιλά, τώρα είμαι στα 68 και κατεβαίνω..)
    Το θέμα είναι οτι του το είπα οτι τα ξέρω όλα...και ένοιωσε πολύ άσκημα...μου είπε οτι το έκανε το τελευταίο τρίμηνο σαν πείραμα για να δεί αν τον φτιάχνουν άλλες γυναίκες ΄και φταίω εγώ για το πρόβλημα στύσης ή αν είναι γενικό.Κατέληξε οτι είναι γενικό και θέλει να το ψάξει πλέον με γιατρό.
    Το πρόβλημά μου είναι οτι εγώ ψυχολογικά νοιώθω σα να με απάτησε κ ας μην πήγε πραγματικά με άλλη...έχω αποκτήσει τρομερή ανασφάλεια...πάω για δουλειά και το μυαλό μου είναι τι κάνει αυτός όσο λείπω...επίσης το τρίμηνο αυτό μου έλεγε ψέμματα για δουλειές που έπρεπε να κάνει στο σπίτι και δεν προλάβαινε (πχ να καθαρίσει τον κήπο ή να με βοηθήσει με απλές δουλειές γτ εγώ δουλεύω 6ημερο 10ωρο καθημερινα (+1 ώρα πριν, +1 ώρα μετά λείπω 12 ώρες από το σπίτι μου τα καλοκαίρια) ενώ αυτός έχει δουλειά με ΄βαρδιες και ρεπό κανονικά, οπότε με βοηθάει με το σπίτι.
    βΟΗΘΉΣΤΕ ΜΕ ΣΑς ΠΑΡΑΚΑΛΏ ΓΙΑΤΊ ΕΝΏ ΤΟΝ ΑΓΑΠΆΩ ΚΑΙ ΕΊΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΈΝΗ ΜΑΖΊ ΤΟΥ ΒΛΈΠΩ ΜΠΡΟΣΤΆ ΜΌΝΟ ΔΙΑΖΎΓΙΟ....
    Αυτός είναι κάθετος οτι το έχει μετανοιώσει...έχει καταλάβει οτι εθίστηκε και ήταν λάθος...άλλωστε δεν το έκανε ποτέ στην ζωή του πρίν...
    ΠΩΣ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ ΞΑΝΑ ΟΜΩΣ?? ΠΩΣ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΟΤΑΝ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΛΕΓΕ ΨΕΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΔΙΠΛΗ ΖΩΗ ΠΙΣΩ ΜΟΥ.....
    εγώ δεν θα απαντήσω, θα ρωτήσω: δηλαδή αν αντί για τσόντες έβλεπε ταινίες με ufo ή μπάλα όλη μέρα και απείχε από κάθετι (σπίτι, σεξ, ξερωγώ) δεν θα ήταν το ίδιο δυσλειτουργικός? θα σκεφτόσουν να τον χωρίσεις τότε?

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,848
    ΡΕΙΝ;;;;;;;;;;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #82
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by mama View Post
    εγώ δεν θα απαντήσω, θα ρωτήσω: δηλαδή αν αντί για τσόντες έβλεπε ταινίες με ufo ή μπάλα όλη μέρα και απείχε από κάθετι (σπίτι, σεξ, ξερωγώ) δεν θα ήταν το ίδιο δυσλειτουργικός? θα σκεφτόσουν να τον χωρίσεις τότε?
    Θα σου απαντήσω οτι κάθε εθισμός δεν είναι το ίδιο, δεν μπορείς πχ να συγκρίνεις το τσιγάρο με τα ναρκωτικά (και τα δύο εθισμός είναι).Με την ίδια λογική δεν βάζω στην ίδια κατηγορία τον εθισμό στην μπάλα με τον εθισμό στα πορνό.Και φυσικά γενικά ο εθισμός είναι κάτι άρρωστο και θεωρω οτι έχει αρνητικές επιπτώσεις.
    Γενικά η υπερβολή δεν είναι καλό.Δεν θέλησα να χωρίσω τον άντρα μου λόγω του εθισμού του, αλλά ήταν το όλο σκηνικό που υπήρχε πίσω από την πλάτη μου επί 3 μήνες.Και φυσικά πάντα υποβόσκουν δεύτερες σκέψεις...πχ εάν εγώ δεν του έλεγα οτι το ανακάλυψα, για πόσο καιρό θα το συνέχιζε ακόμα?Επίσης πόσο βαθειά αρρώστησε το μυαλό του? Γιατί ο εθισμός στο πορνό είναι ένα εγκεφαλικό ναρκωτικό που όπως όλα τα ναρκωτικά όταν το συνιθίσεις ζητάς κάτι πιο σκληρό.Πόσο πιο σκληρά πράγματα πιθανώς να αναζητούσε αργότερα? Γενικά, πόσο διατεθειμένος ήταν να αλλοιώσει την πραγματική του ζωή για μια εικονική?Πόσα ψέμματα?Καθαρή απάντηση στο αν τον χώριζα λοιπόν με βάση άλλους εθισμούς δεν μπορώ να σου απαντήσω....γιατί απλά όλα είναι υποθέσεις και προτιμώ να παίρνω αποφάσεις για πραγματικά γεγονότα.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Hra View Post
    Θα σου απαντήσω οτι κάθε εθισμός δεν είναι το ίδιο, δεν μπορείς πχ να συγκρίνεις το τσιγάρο με τα ναρκωτικά (και τα δύο εθισμός είναι).Με την ίδια λογική δεν βάζω στην ίδια κατηγορία τον εθισμό στην μπάλα με τον εθισμό στα πορνό.Και φυσικά γενικά ο εθισμός είναι κάτι άρρωστο και θεωρω οτι έχει αρνητικές επιπτώσεις.
    Γενικά η υπερβολή δεν είναι καλό.Δεν θέλησα να χωρίσω τον άντρα μου λόγω του εθισμού του, αλλά ήταν το όλο σκηνικό που υπήρχε πίσω από την πλάτη μου επί 3 μήνες.Και φυσικά πάντα υποβόσκουν δεύτερες σκέψεις...πχ εάν εγώ δεν του έλεγα οτι το ανακάλυψα, για πόσο καιρό θα το συνέχιζε ακόμα?Επίσης πόσο βαθειά αρρώστησε το μυαλό του? Γιατί ο εθισμός στο πορνό είναι ένα εγκεφαλικό ναρκωτικό που όπως όλα τα ναρκωτικά όταν το συνιθίσεις ζητάς κάτι πιο σκληρό.Πόσο πιο σκληρά πράγματα πιθανώς να αναζητούσε αργότερα? Γενικά, πόσο διατεθειμένος ήταν να αλλοιώσει την πραγματική του ζωή για μια εικονική?Πόσα ψέμματα?Καθαρή απάντηση στο αν τον χώριζα λοιπόν με βάση άλλους εθισμούς δεν μπορώ να σου απαντήσω....γιατί απλά όλα είναι υποθέσεις και προτιμώ να παίρνω αποφάσεις για πραγματικά γεγονότα.
    Ηρα, δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι πως ο άνθρωπος βλέπει "τσόντες"... το πρόβλημα είναι ότι δεν κάνει τίποτα άλλο όλη μέρα... έκπτωση λειτουργικότητας δηλαδή... απ΄οποιαδήποτε αιτία κι αν προερχόταν, θα ήταν το ίδιο προβληματικό... (και -παραδέξου το- ένα τσιγαριλίκι την εβδομάδα είναι λιγότερο "κακό" από πέντε πακέτα τσιγάρα την ημέρα)

  9. #84
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    12
    Προσωπικα αν ημουν παντρεμενος δε θα ηθελα ουτε καν θα κοιτουσα αλλες ποσο μαλλον και η γυναικα μου αν αξιζε ως γυναικα.Οποιο και να ηταν το προβλημα μας.Στο κατω κατω αν το παμε ετσι μια γυναικα στη θεση σου με την ιδια λογικη θα μπορουσε να παει με πολλους για να αποκτησει περισσοτερη πειρα και να εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ερεθισει τον αντρα της.Εξισου σκληρο και ανηθικο κατα την αποψη μου.

  10. #85
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Ο Δάνος View Post
    Προσωπικα αν ημουν παντρεμενος δε θα ηθελα ουτε καν θα κοιτουσα αλλες ποσο μαλλον και η γυναικα μου αν αξιζε ως γυναικα.Οποιο και να ηταν το προβλημα μας.Στο κατω κατω αν το παμε ετσι μια γυναικα στη θεση σου με την ιδια λογικη θα μπορουσε να παει με πολλους για να αποκτησει περισσοτερη πειρα και να εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ερεθισει τον αντρα της.Εξισου σκληρο και ανηθικο κατα την αποψη μου.
    Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα και αυτό είναι που πρέπει να παλέψω μέσα μου, το οτι μου προκάλεσε ανασφάλεια με αυτή του την κίνηση και φυσικά δεν του έχω την ίδια εμπιστοσύνη γιατί για εμένα ο γάμος είναι κάτι ιερό, και εννοείτε πώς όταν παντρεύεσαι δεν σε νοιάζει πιά για άλλους/ες...

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by Hra View Post
    Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα και αυτό είναι που πρέπει να παλέψω μέσα μου, το οτι μου προκάλεσε ανασφάλεια με αυτή του την κίνηση και φυσικά δεν του έχω την ίδια εμπιστοσύνη γιατί για εμένα ο γάμος είναι κάτι ιερό, και εννοείτε πώς όταν παντρεύεσαι δεν σε νοιάζει πιά για άλλους/ες...
    Δεν είμαι σύμβουλος γάμου ούτε κατέχω την άπολυτη αλήθεια, αλλά το ότι παντρεύεσαι δε σημαίνει ότι γίνεσαι τυφλός. Δε νομίζω ότι είναι κακό να "βλέπεις", το πρόβλημα ξεκινά από τη στιγμή που σου γίνεται εμμονή ή και προχωράς σε πράξεις. Αλλά το να βλέπεις πορνό μια στο τόσο, ή να εκτιμάς την ομορφιά κάποιου τρίτου, δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Παντρεμένο ή ελεύθερο.

    Αυτά ως γενική παρατήρηση. Σε ό,τι αφορά το θέμα της θεματοθέτριας, από τη στιγμή που ο άνθρωπος 1) Δεν έχει ξανακάνει στο παρελθόν κάτι ανάλογο και άρα είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει, 2) Το έχει μετανιώσει και 3) Δεν έχει φτάσει στο σημείο πρακτικά να απατήσει, νομίζω έχει κάθε δικαίωμα δεύτερης ευκαιρίας.

    Είναι κρίμα να χάνονται σχέσεις για τέτοιους λόγους.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. Πώς να εμπιστευτώ ξανά;;;
    By aggelik in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 75
    Last Post: 07-08-2015, 20:07
  2. συνεχομενα ψεμματα
    By skroutz in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 6
    Last Post: 26-11-2014, 22:44
  3. Replies: 19
    Last Post: 18-05-2012, 10:27
  4. Λεει συνεχως ψεμματα!
    By reana in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 30-07-2011, 18:15
  5. Ψέμματα: καλά έκανα βρε παιδιά??
    By chr1986 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 10-02-2010, 16:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •