ανασφαλεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    8

    ανασφαλεια

    Καλησπερα,ειμαι νεα στο φορουμ και θα ηθελα να παραθεσω κι εγω τα θεματα μου.
    Ειμαι 30 χρονων κι εχω κρισεις πανικου αν ειναι κριση πανικου δλδ αυτο 3 χρονια και κατι. Το θεμα μου ειναι οτι αφου ειχα δυο τρεις βαρβατες κρισεις απο κει και μετα με επιασε φοβια μη το ξαναπαθω.Συνεχεια το σκεφτομουν κ ημουν χαλια,πηγαινα δουλεια κ αγχωνομουν,εβγαινα εξω και φοβομουν.Ανεπτυξα μια σχεση εξαρτησης με το ποδηλατο μου διοτι αισθανομαι ασφαλης οτι αν με πιασει αγχος το παιρνω και φευγω. τΩΡΑ ειμαι αρκετα καλυτερα,εχω παλι αγχος κτλ αλλα καπως το παλευω, ΜΕ απασχολει πολυ το γεγονος οτι οτιδηποτε ειναι να κανω ομως εχω τρελο αγχος απο πριν και σκεφτομαι αν και αν και αν και με χαλαει ολη τη διαθεση και αφου παω εκει που ειναι να παω στη αρχη ειμαι λιγο καπως αλλες φορες λιγο αλλες πιο πολυ αλλα μετα περναει.. και σκεφτομαι γιατι το κανεις αυτο στον εαυτο σου αφου μετα ολα πανε καλα... Το θεμα μου ειναι τωρα οτι λεμε να παμε φδιακοπες με τον αρραβ μου και αγχωνομαι παλι, φοβαμαι οτι αν με πιασει κατι εκει τι θα κανω? θα ειμαι μακρια απο το σπιτι μου σε ξενο μερος κτλ, ομως θελω να παω διοτι περσι πηγαμε μονο ενα διημερο κι αυτο εδω κοντα γτ φοβομουν ...θελω να παω αι για μενα αλλα και για τον συντροφο μου που τον εχω ταλαιοωρησει τρελα αυτα τα χρονια. Να σας οω οτι οταν με πιανει αυτο αισθανομαι μονο ενα αισθημα τρομου ανησυχιας και θελω να φυγω αμεσα απο εκει που ειμαι... Σε ψυχολογο ειχα παει μονο μια φορα μου ειχε πει να ξαναπαω αλλα δε ξαναπηγα γτ πιστευα οτι θα ημουνβ χειροτερα μετα. θελω να ζησω τη ζωη μου χωρις φοβους και αγχος ,να κανω οικογενεια να ειμαι ενας φυσιολογιος ανθρωπος ρε παιδια....Γινεται?!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τις πρωτες πρωτες φορες που επαθες κριση πανικου μηπως ειχε συμβει κατι ασχημο? κατι που σε αγχωσε ή κατι δυσαρεστο γενικα?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    8
    αντιθετα!ετοιμαζομουν να αρραβωνιαστω!ενα μηνα πριν τον αρραβωνα μου...το επαθα. τι να πω απο τη μια σκεφτομαι οτι ηταν το αγχος λογω νεας καταστασης α[πο την αλλη ειχαν προηγηθει μερικες συζητησεις με τους γονεις μου που μας φεραν σε ρηξη κ με εβαλαν διαφορα χαζα στο μυαλο...Παντως ειμαι καλα με τον αρραβωνιαστικο μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ενταξει ειναι λογικο αυτο που νιωθεις γιατι συχνα οταν παθαινεις κατι, μετα φοβασαι στο μελλον μηπως το ξαναπαθεις. Απλα ρωτησα στην αρχη αρχη τι γινοταν γιατι συνηθως κατι προκαλει τις κρισεις πανικου και λιγοτερο να γινει ετσι στα καλα καθουμενα. Το οτι εχεις μια πολυ καλη σχεση με τον αρραβωνιαστικο σου ειναι πολυ θετικο και οτι σε στηριζει, εγω θα σου λεγα σε πρωτη φαση αφου βλεπεις οτι πιεζεσαι να πας πιο μακρυνα ταξιδια και να φευγεις γενικως απ τη σειρα σου να μην πιεζεις τον εαυτο σου, δεν ειναι υποχρεωτικο να αρεσουν σε ολους τα ταξιδια και οι εκδρομες. Ας πατε καπου πιο κοντα ή και καθολου.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    8
    Το εχω αναγκη και το θελω να παω!Σκεφτομαι βολτες σε εξοχες σε λιμνες,θαλασσες κτλ απλα να ....λεω αν με πιασει ταραχη τι θα κανω? 3 χρονια τωψρα δεν εχω χαρει και πολλα!Ενω παλια ημουν εντελως το αντιθετο,ζουσα! Δε ξερω αν μπορω να πω ακριβως πως αισθανομαι!Θελω να περπατησω στο δρομο και να μη με νοαζει αν θα πεσω κατω η αν θα φοβηθω...!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    cure έχω κάποιο είδος αρρυθμίας στην καρδιά(οχι θανατηφόρο)και φοβάμαι να βγώ απο το σπίτι μην με πιάσει η αρρυθμία.Αυτό που "ζώ" δεν μπορώ να το περιγράψω με λόγια.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    8
    Αυτο λογικά είναι ψυχολογικό ε?τι κάνεις πως το αντιμετωπιζεις? Θέλω κάποιος να μου πει πως να ξεχάσω την αρνητιλα κ να περάσω όμορφα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Και εγω το εχω αυτο το αν και αν για σχεδον ιδιους λογους. Εγω απλα προσπαθω να μην το σκεφτομαι. Θετικη σκεψη θελει. Και με βοηθαει πολυ
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    8
    Δλδ παίρνεις ρίσκο? Τι σκεφτεσαι κ τα καταφερνεις?
    Εγω τωρα για τις διακοπές σκέφτομαι οτι θα είμαι μακριά από το σπίτι κ δε ξέρω καπως με αγχώνει. ..όπως κ η διαδρομή. .ομως θέλω πολύ να παω ρε συ. ..πφφφ είμαι πολυ στενοχωρημενη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100
    Cure καθώς διάβαζα την ιστορία σου βρήκα πολλά κοινά με την δική μου.
    4 χρόνια ανησυχίας να θες να φύγεις άμεσα από εκεί που βρίσκεσαι,να μην βολεύεσαι πουθενά.
    εμένα με έχει πιάσει κρίση και όταν βρισκόμουν με αγαπημένα μου πρόσωπα.
    Αλλά η αλήθεια είναι ότι ποτέ παρά τον πόνο και τον τρόμο που ένιωθα δεν ανέβαλα κάτι.Πάντα πήγαινα όπου ήταν να πάω.
    Πολλές φορές είχα τάσεις φυγής βέβαια.
    Πιστεύω όμως πως είναι χειρότερα να αποφεύγεις μέρη και καταστάσεις.
    Μετά από καιρό τολμώ να πω πως αυτό με βοήθησε.Η καθημερινότητα μου είναι καλύτερη.
    Τώρα παθαίνω κρίσεις πιο σπάνια.Τουλάχιστον δεν παθαίνω σε απλά μέρη π.χ σε δημόσιες υπηρεσίες,φαρμακεία,νοσοκο μεία κτλ. Αλλά αυτό το αν αν αν δεν λέει να φύγει.Πρέπει όμως να προσπαθήσουμε.Δεν γίνεται αλλιώς.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    8
    Οταν σε πιανει ταση φυγής κ είσαι μακριά σε αλλη πόλη απο το σπίτι σου τι κάνεις? Εγω φοβάμαι μην με πιασει υστερία. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο αλλά μόνο που σκέφτομαι πως θα αισθάνομαι κάπως φόβο κ σαν ξένη ή μόνη φρικάρω

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    8
    Κι εκτος απο αυτο εχεις κ ολους τους αλλους να σε ρωτάνε γτ δε πατε κάπου κ γιατί κ γιατί? Και αισθάνομαι ακόμα πιο άσχημα! Λες κι εγώ δε θέλω να παω διακοπές κ να ξεφύγω λίγο? Χτες πήγαμε σε ενα κατάστημα κ απο πριν εγω πάλι χάλια να σκέφτομαι θα με πιάσει κτλ κ τελικά ναι ήμουν μες τη τσίτα μούσκεμα στον ιδρώτα αρνητιλα αλλα δε συνέβη τίποτα. ..μερα βγηκαμε για ποτό κ ολα καλα

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Γεια σου cure, αυτό που σου συμβαίνει είναι συχνό και συνηθισμένο μεν, αλλά πολύ βασανιστικό. Είναι όμως και κάτι που αντιμετωπίζεται, γι' αυτό νομίζω ότι χρειάζεται όντως να ξαναπάς στον ψυχολόγο, όπως σου είχε προτείνει. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα είσαι χειρότερα μετά? Αν όπως λες θέλεις να ζήσεις τη ζωή σου χωρίς άγχος, προσπάθησε να αντιμετωπίσεις αυτό που σου συμβαίνει με συστηματική θεραπεία κι υπομονή. Με τον ψυχολόγο μπορείτε να δουλέψετε και κάποιες τεχνικές άμεσης ανακούφισης, ώστε να έχεις κάτι σαν 'πρώτες βοήθειες' μαζί σου κάθε φορά που βγαίνεις έξω ή πηγαίνεις διακοπές. Και μετά στην πορεία της θεραπείας θα δεις και πιο ουσιαστικές αλλαγές.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    αυτο που μας ταλανιζει ολους ειναι το γ@@@μενο αγχος της ανομονης. στην πλειοψηφια τους οι κρισεις δεν ειναι αυτες καθαυτες που μας βασανιζουν οσο ο φοβος μιας επερχομενης..
    απο προσωπικη μου εμπειρια : μην το αφησεις!!


    και εμενα με κρισεις ξεκινησε, προχωρησε σε διαταραχη πανικου και τωρα σε αγοροφοβια, η οποια με παιδευει 2 χρονια..

    η διαταραχη πανικου ειναι πιο ευκολα αντιμετωπισιμη απο οτι η αγοροφοβια. γι αυτο σε συμβουλευω να πας σε ειδικο να το προλαβεις!!

    να σημειωσω πως η δ.πανικου [B]δεν[/B] ακολουθειται παντα απο αγοροφοβια!! απλως ειναι συνηθες φαινομενο και επειδη εγω την πατησα, οπως και πολλες αλλες κοπελες οφειλω να πω την γνωμη μου. δεν θελω να σε πανικοβαλω.. ισως ειμαι επηρεασμενη απο την δικη μου κατασταση και να υπερβαλω λιγο.. απλως επειδη γνωριζω ποσο ασχημο ειναι οφειλω να προειδοποιησω!!



    περα απο ολο αυτο, να σημειωσω και την αλλη οψη του νομισματος.. πολλοι επαθαν κρισεις πανικου και μεσα σε λιγους μηνες το ξεπερασαν.. μπορει να αγχωνονταν λιγο αλλα παρολα αυτα ειχαν μια χαρα καθημερινοτητα..
    πιστευω πως με γνωσιακη-συμπεριφορικη θα γινεις περδικι
    αν δεις οτι συνεχιζεται αυτο το αγχος της αναμονης, το ξαναλεω... μην το αφησεις!!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    8
    Καλησπέρα. Αυτό που σου περιγράφω είναι η διαταραχή πανικου? Είναι απαίσιο συναίσθημα. ..το μισώ.
    χτες έλεγα θα πάρω τον αρραβ μου κ θα παω διακοπές αλλα που???είμαι χεστης μεγάλος. Πιο πολύ χαλιέμαι που ήθελα τοσο πολύ να πάω κάπου κ δε το κάνω λόγω φόβου .πηγαμε για μπύρες κ πολυ ήταν! Πιστεύεις δλδ ότι ξεπερνιεται ε?μακάρι. ..θα κάνω προσπάθεια με ειδικό δε πάει άλλο. ..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ
    By GIANNIS 30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 02-10-2013, 22:03
  2. ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ!
    By GIANNIS 30 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 27-09-2013, 02:13
  3. ανασφαλεια
    By nanpap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 18-08-2013, 16:36
  4. Ανασφάλεια
    By WaDe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-12-2012, 21:37
  5. ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ
    By lena8999 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 09-01-2007, 20:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •