Δύσκολο να μεγαλώνεις γονείς...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    59

    Question Δύσκολο να μεγαλώνεις γονείς...

    Καλησπέρα...Θα ήθελα να με βοηθήσουν οι μητερες της παρέας για ένα θέμα που με ζορίζει καιρό τώρα.
    Αρχικά να πω οτι είμαι 24 χρονών φοιτήτρια και μένω στο πατρικό μου με τον αδερφό μου (18 ετών σήμερα) και η μαμα (40 ετών σήμερα) είναι στο εξωτερικό για τους γνωστους λόγους ανεργίας...
    Λοιπόν, το πρόβλημα μου είναι με την μητέρα μου. Πριν 8 χρόνια είχαμε απομακρυνθεί πάλι για 2 χρόνια γιατι έπρεπε να τελειώσω το σχολείο στο εξωτερικό. Έμενα σε στενούς συγγενείς. Η μητέρα μου ήταν στην πόλη της, οπότε είχε και τους φίλους τις εδώ και τα πάντα. Η επικοινωνία μας ήταν να μιλάμε 1 φορα τη βδομάδα περίπου και λέγαμε τα κλασικά, τι κάνεις? καλα. εσύ? καλα και γω... Αυτά...
    Τα 2 τελευταία χρόνια η μαμα με τον μικρότερο αδερφό μου έπρεπε να πάνε στο εξωτερικό για τους γνωστούς λόγους που ανέφερα και πιο πάνω. Φέτος ο αδερφός μου γύρησε για να δώσει πανελλήνιες και έχει μείνει μόνη της εκει με τα σοιλίκια. Το πρόβλημα μου είναι το εξής...
    Η μητέρα μου δεν περνάει και πολύ καλά εκει που είναι... Οι σχέσεις με το σόι δεν είναι και οι καλύτερες οπότε έχει συνέχεια τσακωμούς και παρεξηγήσεις. Παρόλο που είναι πολύ ωραία γυναίκα με γούστο και άποψη δεν έχει καταφέρει να κάνει παρέες της προκοπής για να μπορέσει να πιει ένα καφέ π.χ.. Οπότε όλη η προσοχή της είναι στραμμένη πάνω μας και κυρίως σε μένα που είμαι και πιο ευάλωτη και ευαίσθητη... Κάθε πρωί με παίρνει τηλ απ τις 9 και μετά μέχρι να ξυπνήσω. Όταν απαντάω και ξυπνάω κάθομαι τουλάχιστον ένα 2ωρο και μιλάμε για θέματα παρεξηγήσεων και κουτσομπολιού (κάτι το οποίο σιχαίνομαι) και επειδή προσπαθώ να κάνω και γω καμια δουλειά παράλληλα χάνεται το σήμα του ιντερνετ με αποτέλεσμα να νευριάζει και να μου λέει να κάτσω 2 λεπτά να μιλήσουμε (τα οποία 2 λεπτά γίνονται 2 ώρες φυσικα)...Και όλα αυτά γιατί? Επειδή είναι στη δουλειά δεν έχει τι να κάνει, αφού πελάτες μπαίνουν αραία και που στο μαγαζί. Αν δεν το σηκώσω γίνεται μια επίθεση γκρίνια με περιεχόμενο, δεν με αγαπάς,με βαριέσαι, ε βέβαια εγώ γέρασα σιγά μην έχεις όρεξη να μιλάς μαζί μου, συγνώμη που σου τα πρήζω και όλας, συγνώμη για την ενόχληση και πολλά άλλα τέτοια σε φουλ ειρωνικό βαθμο φυσικα... Με αποτέλεσμα να μουτρώνει και να με παίρνει 5 6 μέρες αργότερα σαν να μην έγινε τίποτα. Γενικά υπάρχει μια υπερβολική γκρίνια.Απο πάντα όταν έχει η μαμα νεύρα θα ξεσπούσε σε μας (ενοείται όχι με βία) αλλά με νεύρα καβγάδες φασαρίες κλπ...
    Τη μητέρα μου τη λατρεύω και πάντα ότι και να κάνω θα σκεφτώ να μην την απογοητεύσω (άσχετα αν τα καταφέρνω ή όχι). Μας μεγάλωσε μόνη της και τη θαυμάζω γιατί όσοι μας ξερουν (εμένα και τον αδερφό μου) της λένε συγχαρητήρια για την ανατροφή που έχουμε... Όμως όλο αυτό το σκηνικό ανασφάλειας που μου βγάζει δεν μπορώ να το σηκώσω...
    Σήμερα μαλώσαμε γιατι έπλενα τα πιατα και δεν την απάντησα στο τηλ την ώρα που με έπαιρνε και η κατάληξη ήταν να μου πεί να μη την ξαναπάρουμε τηλ εκτός και αν χρειαστούμε κάτι να της στείλουμε μήνυμα, όχι τηλ.
    Προσπάθησα άπειρες φορες να της εξηγήσω τη θέση μου αλλά άσκοπα αφού μονίμος κάνει μονόλογο... Είναι πολύ ψυχοφθόρα η όλη φάση... Κάποιοι μου λένε να της κρατάω και γω μουτρα και να της μιλάω το ίδιο απότομα με λέξεις που πληγώνουν, αλλά εγώ δεν μπορώ, δεν μου βγαίνει... Δεν θέλω να τη πληγώνω...

    Εσείς σαν γονείς ή και σαν 3ο πρόσωπο τι πιστεύεται οτι είναι πιο σωστό και αποτελεσματικό?

    Υ.Γ. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων. Και συγνώμη για τον όγκο του κειμένου. :rolleyes:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    πρεπει να της βάλεις όρια! ξεκαθάρισέ της .
    αν δε καταλαβαίνει με λόγια εξ'αρχής, δειξτης το με πράξεις!
    εγω στη θέση σου απλα θα της το εκλεινα αν δε μπορουσα να μιλήσω πανω απο 2 λεπτα πχ ή αν δε την αντεχα.
    πρεπει να καταλάβει κ αν δε της το κλεισεις στη μουρη δε βλεπω να το καταλαβαινει..
    αλλα μαλλον εχεις κι εσυ θεματακι στο να της το κλεισεις. απ'οτι υποψιαζομαι ετσι οπως τα περιγράφεις.
    αμα δλδ δε θελεις κι εσυ να της ξεκαθαρίσεις με τον ΄ασχημο' τροπο για αυτη τότε πως θα γινει?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    59
    στην προσπάθεια μου να της το δείξω οτι δεν μου αρέσει αυτό που κάνει μια φορά το φτάσαμε σε πολύ ακραίο σημείο...απλά δεν θέλω να τη πληγώνω...το θέμα είναι οτι και πάλι δεν με καταλαβε και γυρνάμε παλι στα ίδια...
    και έλεγα μήπως βρω κάποιον πιο ήπιο τρόπο...μήπως δω και αποτελέσματα...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Την πληγώνεις όταν δεν θες να επεμβαίνει στη ζωή σου; Τα ίδια μυαλά είχα κι εγώ, και τώρα με κάνουν ότι θέλουν!!!!!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    59
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Την πληγώνεις όταν δεν θες να επεμβαίνει στη ζωή σου; Τα ίδια μυαλά είχα κι εγώ, και τώρα με κάνουν ότι θέλουν!!!!!

    Δηλαδή αν θα μπορούσε να κάνεις κάτι τι θα έκαμες???

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Αν μπορούσα θα έβρισκα δουλειά και θα έφευγα από το σπίτι, αλλά υπάρχουν πρακτικοί λόγοι που δεν γίνεται αυτό. Να ξέρεις ακόμα και οι γονείς εκμεταλλεύονται την αδυναμία των παιδιών τους όπως όλοι, κανείς δεν είναι αθώος. Άκου την Γκόθλυ σε αυτά που σου λέει, έχει απόλυτο δίκιο! Αυτό που σου λέω με τους γονείς μπορεί να το έχεις το ίδιο πρόβλημα και αλλού, ότι σου παίρνουν τον αέρα, οπότε εφάρμοσέ το παντού, το ίδιο θα κάνω κι εγώ.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    59
    Αυτό με την αδυναμία...πόσο δίκιο έχεις...με κανέναν δεν έχω το θέμα αυτό...η μητέρα μου είναι το αδύναμο σημείο μου...μόνο μαζί της είμαι έτσι...σκέφτομαι να την παώ σε κανα ψυχολόγο μήπως και βγάλουμε πιο ήρεμα άκρη...το θεωρείτε παράλογο???

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Μήπως αυτή η αδυναμία είναι λανθασμένη και δεν στηρίζεται κάπου; Μήπως δεν έχεις καταλάβει, εγώ που είμαι απ'έξω το λέω, ότι η μητέρα σου όλα τα ψυχολογικά της τα ξεσπάει σε σένα; Αλλά δεν είναι λύση αυτή, έπρεπε να τα ξεσπάει σε αυτούς που της τα κάνουνε! Στους ψυχολόγους δεν έχω εμπιστοσύνη.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    59
    Με ποιον τρόπο να την κάνω να καταλάβει ότι ξεσπάει τα πάντα πάνω μου...αφου με τα λόγια δεν λέει να με ακούσει?και με τά απο κάτι μέρες τα ξεχναει να είναι σαν να μην έγινε τιποτα...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Σου είπα, κάνε αυτό που σου λέει η Γκόθλυ, κλείνε της το τηλέφωνο!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Noμιζω οτι η μαμα σου εχει ενα δικιο, εφοσον δεν εχει κινηση το μαγαζι τι να κανει τοσες ωρες? να κοιταει τους τοιχους? και αφου δεν εχει βρει καποια φιλεναδα να ταιριαξει ή συγγενη ή αντρα, ευλογο ειναι να παιρνει εσενα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Noμιζω οτι η μαμα σου εχει ενα δικιο, εφοσον δεν εχει κινηση το μαγαζι τι να κανει τοσες ωρες? να κοιταει τους τοιχους? και αφου δεν εχει βρει καποια φιλεναδα να ταιριαξει ή συγγενη ή αντρα, ευλογο ειναι να παιρνει εσενα.
    ρε κερασι, μας τρολαρεις κι εσυ?
    επειδη βαραει μηγες το μαγαζι να τη πληρωνουν αλλοι?
    κ να εχει κ δικιο απο πανω η μανα που ξεσπαει στη κορη?
    φανταζομαι τους γονεις σου να ξεσπανε πανω σου κ να λες "εχουν δικιο!, αφου βαριουνται κατι πρεπει να κανουν"
    λογική υπό του μηδενός!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by SpongeBob25 View Post
    Αυτό με την αδυναμία...πόσο δίκιο έχεις...με κανέναν δεν έχω το θέμα αυτό...η μητέρα μου είναι το αδύναμο σημείο μου...μόνο μαζί της είμαι έτσι...σκέφτομαι να την παώ σε κανα ψυχολόγο μήπως και βγάλουμε πιο ήρεμα άκρη...το θεωρείτε παράλογο???
    δε μενει εξωτερικό?
    δεν ειναι κακο να πατε σε ψυχολόγο, αλλα το θέμα είναι η μητέρα σου να αντιληφθεί οτι δεν είσαι παιδί πλέον και δεν εισαι υποχρεωμένη να την υπακούς!
    αυτο εσυ το εχεις αντιληφθει?
    το οτι ειναι μητέρα σου δε σημαίνει οτι δε μεγάλωσες οτι δεν εγινες ανεξάρτητο άτομο, ενήλικο με δική σου προσωπικότητα.
    αρα ειναι λογικό να βαλεις κ τα δικά σου όρια , ακόμη και αν είναι μητέρα σου.
    εμενα η ψυχολόγος μου μου το πρότεινε αυτο, να βαζω όρια σε όλες τις σχέσεις αλλιώς δε καταλήγουν υγιής.
    και με εχει βοηθήσει.
    ακόμη κ να μη θες να τη πληγώσεις πρεπει καπως να καταλάβει χωρίς να σε 'παταει'.
    δε ξερω αν με καταλαβαίνεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    αν κρινω απο τις ηλικιες σας, η μανα σου σε εκανε οταν η ιδια ηταν παιδι. επομενως ανωριμη. ισως και να παρεμεινε ανωριμη εφοσον απο τοτε η ζωη την πηρε παραμαζωμα με το μεγαλωμα σας και τις υποχρεωσεις.
    αν και σας μεγαλωσε υπευθυνα οπως λες κι εσυ, ισως συνηθισε να σε εχει "παρεα" της περισσοτερο, παρα παιδι της και να σου φερεται τωρα πια σαν να εισαι κολλητη της.
    αυτο δεν ειναι και το καλυτερο βεβαια, γιατι και σε φορτωνει υπερβολικα, οπως κι εσυ περιγραφεις και δεν σου δημιουργει αισθημα ασφαλειας οπως ενας γονιος οφειλει, οταν νοιωθεις οτι εσυ την νταντευεις...

    η γνωμη μου ειναι να τα ξανασυζητησεις ολα αυτα, αλλα σε μια στιγμη απολυτης ηρεμιας και καλων σχεσεων, οχι πανω σε μια δυσαρεσκεια η σε εναν καυγα.
    ηδη ειπες οτι δεν παιρνει απο λογια.
    στην συζητηση που θα κανεις θα της πεις κι οτι εχεις αναγκη να εχεις το προγραμμα σου και δεν μπορεις να ξεκινας την μερα σου με 2ωρα τηλεφωνηματα επειδη αυτη βαριεται.
    η επικοινωνια με τους αγαπημενους δεν ειναι για να ξεσπασουμε την ανία μας, αλλα για ουσιαστικη επικοινωνια και αληθινες κουβεντες, οχι χασμουρητα και κουτσομπολια σαν ... να μην πω..
    στην ιδια αυτη συζητηση θα την προειδοποιησεις οτι θα συντομεψουν πλεον αυτα τα τηλεφωνηματα γιατι δεν μπορεις ετσι.
    αν δεν το σεβαστει αυτο και μουτρωσει, ειναι δικο της προβλημα πλεον.
    αν δεν το λαβει υποψη και συενχισει τα τηλεφωνηματα με τον ιδιο ρυθμο, οταν θελησεις να κλεισεις, θα της πεις σοβαρα και ηρεμα οτι δεν εχεις αλλο χρονο και πρεπει να κλεισεις, καλη μερα φιλακια κλπ.
    αν το κανεις σταθερα αυτο και χωρις πισωγυρισματα, καποια στιγμη θα την εκπαιδευσεις...

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    59
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    δε μενει εξωτερικό?
    δεν ειναι κακο να πατε σε ψυχολόγο, αλλα το θέμα είναι η μητέρα σου να αντιληφθεί οτι δεν είσαι παιδί πλέον και δεν εισαι υποχρεωμένη να την υπακούς!
    αυτο εσυ το εχεις αντιληφθει?
    το οτι ειναι μητέρα σου δε σημαίνει οτι δε μεγάλωσες οτι δεν εγινες ανεξάρτητο άτομο, ενήλικο με δική σου προσωπικότητα.
    αρα ειναι λογικό να βαλεις κ τα δικά σου όρια , ακόμη και αν είναι μητέρα σου.
    εμενα η ψυχολόγος μου μου το πρότεινε αυτο, να βαζω όρια σε όλες τις σχέσεις αλλιώς δε καταλήγουν υγιής.
    και με εχει βοηθήσει.
    ακόμη κ να μη θες να τη πληγώσεις πρεπει καπως να καταλάβει χωρίς να σε 'παταει'.
    δε ξερω αν με καταλαβαίνεις.
    στο εξωτερικό μένει αλλα δεν είναι θέμα αυτό...μπορώ να πάω και να τη πάρω απ το χεράκι και να πάμε...
    σε καταλαβαίνω αλλά πραγματικά έχω απελπιστεί...δεν λέει να καταλάβει οτι τα παιδιά της έχουν μεγαλώσει και κοιτάνε τη δικιά τους ζωη...να βρει και αυτη έναν άνθρωπο να κάνει τη δική της...
    η αλήθεια είναι πως πέρασε πολύ δύσκολα παιδικά χρόνια για αυτό είμαι τόσο υπομονετική μαζί της...αλλά νομίζω οτι δεν φταίω εγώ για ότι πέρασε, για να τη πληρώνω...
    έχεις δηλαδή απευθυνθεί σε ψυχολόγο για αντίστοιχο λόγο? αυτό με τα όρια πάντα καταλήγει σε καβγά και μετά απο 2 3 βδομάδες πάλι τα ίδια... και μετά το καβγά?τι?να το προσπεράσω?ή να συνεχίσω να της κρατάω μούτρα? μεχρι πότε???αφού μόνο εμένα έχει δίπλα της αυτή τη φάση...δεν είναι πολύ εγωιστικό εκ μέρος μου???

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φιλια τι δυσκολο πραγμα!
    By μυσπ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 25-10-2013, 22:54
  2. δυσκολο προβλημα...
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 43
    Last Post: 07-04-2013, 01:51
  3. 25 ΧΡΟΝΩΝ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ...
    By stefanos14587 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 11-01-2013, 14:40
  4. ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΗΝΥΓΑΣ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 09-04-2011, 12:48
  5. αγαπη τι δυσκολο πραμα!
    By katerina1974 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 31-05-2007, 09:29

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •