ΨΥΧOΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    16

    ΨΥΧOΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Γεια σε όλους,
    μετά από καιρό και σε συνεχεια του προηγούμενου topic μou \"ΨΥΧΩΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΤΩΜΑΤΑ\" ξαναγράφω για να μοιραστώ μαζί σας την πορεία μέσω της φαρμακοθεραπείας που ακολουθώ.
    Εδώ και 3,5 μήνες περίπου ακολουθώ τη συνταγή του νευρολόγου. Τον πρώτο 1,5 μήνα έπαιρνα ημερησίως συνδυασμό xanax (0,5mg από μισό πρωί-βράδυ) με efexor (37,5). Τους τελευταίους 2 μήνες συνεχίζω μόνο με efexor (37,5) ημερησίως και κατά την πρόταση του νευρολόγου θα πρέπει να το συνεχίσω για περίπου ακόμη 1 μήνα έως ότου το σταματήσω σταδιακά.
    Πρέπει να πω ότι η φαρμακοθεραπεία πραγματικά έχει σχεδόν εξαλείψει τα συμπτώματα που περιέγραφα στο προηγούμενο topic και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την πορεία της. Δυστυχώς μαζί με την φαρμακευτική αγωγή δεν ακολουθώ παράλληλα κάποια ψυχοθεραπεία αλλά πιστεύω ότι η μείωση των συμπτωμάτων που μου προκαλούσαν την νοσοφοβία μου με βοηθάει πολύ στον να υπερβώ τις φοβίες.
    Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι τις 2 τελευταίες βδομάδες και ενώ στην περίοδο αυτή των 3,5 μηνών φαρμακοθεραπείας το συγκεκριμένο σύμπτωμα είχα αραιώσει αισθητά έως και είχε εξαφανιστεί, τώρα άρχισε να επανέρχεται. Και μιλώ για το αίσθημα αντριχίλας στο κεφάλι. Πολύ συχνά και αρκετές φορές τη μέρα αισθάνομαι χωρίς κάποιο συγκεκριμένο αίτιο ανατριχίλες στο πρόσωπο ή στο κεφάλι που μερικές φορές εκτείνεται και σε λαιμό ή ώμους. Το ανατρίχιασμα αυτό δεν έχει συγκεκριμένο σημείο που εμφανίζεται παρά αφορά σε διάφορα μέρη μόνο του προσώπου ή κεφαλιού (πότε δεξιά πλευρά πότε αριστερή αλλά συνήθως δεξιά). Επίσης δε συνοδεύεται από κάτι άλλο όπως π.χ. πονοκέφαλο ή χάσιμο αισθήσεων ή ισσοροπίας. Απλά ανατριχιάζω στο κεφάλι και το πρόσωπο στα καλά καθούμενα.
    Όπως είπα προυπήρχε σα σύμπτωμα μαζί με όλα τα άλλα (τα οποία όλα έχουν σταματήσει) αλλά είχε αισθητά μειωθεί τους τελευταίους μήνες και αυτό με κάνει να ανησυχώ αρκετά.
    Υπάρχει κάποιος με παρόμοιο σύμπτωμα και πως το αντιμετωπίζει?
    Μήπως θα πρέπει να το εξετάσω βαθύτερα ίσως με κάποια αξονική τομογραφία ή είναι κάτι στα νορμάλ πλαίσια της αγχωτικής διαταραχής???

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    40
    Pepe καλημέρα,

    αν και δεν είμαι ειδικός πιστεύω ότι πρόκειται για καθαρό σύμπτωμα άγχους. Στο λεώ αυτό γιατί και σε μένα εμφανίστηκαν απίστευτα συμπτώματα, τα οποία μόλις τα συνήθιζα εξαφανίζονταν ή άλλαζαν μορφή. Και τι δεν έχω βγάλει. Τους τελευταίους μήνες μάλιστα τα συμπτώματα επικεντρώθηκαν στο κεφάλι όπως π.χ έντονος πονοκέφαλος, μουδιάσματα, ζαλάδες, τσιμπήματα, πίεση και πόσα άλλα που μου είναι δύσκολο να τα περιγράψω. Ο γιατρός και η ψυχολόγος μου λένε να μην ανησυχώ, όλα αυτά τα συμπτώματα θέλουν κάτι να μας πουν, μας μιλάει το ασυνείδητο. Τα φάρμακα παίζουν απλώς πυροσβεστικό ρόλο, μας ανακουφίζουν από αυτά και ίσως θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό, ψυχολόγο κατά προτίμηση. Εγώ κάνω ψυχανάλυση και με βοηθάει πάρα πολύ, ανακαλύπτω σιγά σιγά τα αίτια για τις φοβίες και το άγχος μου. Στην αρχή ήμουν οπαδός της γνωστικής-συμπεριφορικής θεραπείας (είχα κάνει παλιά για τρεις μήνες), αλλά νομίζω ότι η βελτίωση που βλέπεις είναι παροδική. Ίσως κάποια από τα μέλη του φόρουμ να σου προτείνουν και άλλες μεθόδους θεραπείας ή ομοιοπαθητική, πάντως πιστεύω ότι ο νευρολόγος (καλός, χρυσός δεν λέω) δεν μπορεί να αναδείξει το τι γίνεται στην ψυχή σου.
    Συνήθως λένε ότι για να σου φύγει η ιδέα να κάνεις και κάποιες εξετάσεις, αλλά γιατί δεν το συζητάς με το νευρολόγο σου;

    Εντάξει το σύμπτωμα (στο οποίο μην πολυδίνεις σημασία) εξαφανίζεται με τα φάρμακα, αλλά ποιος θα σου πει ΓΙΑΤΙ έχεις το σύμπτωμα;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •