Σχιζοειδής; Αποφευκτικός;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    1

    Σχιζοειδής; Αποφευκτικός;

    Διαβάζοντας περί διαταραχών σε αυτό το forum και ευρύτερα στο διαδίκτυο, έκανα το εξής νοητικό πείραμα: Πώς θα ήταν άραγε αν μια μέρα, συναντώντας τον τάδε γνωστό μου ή στην δείνα κοινωνική συνάθροιση, άρχιζα να λέω πράγματα που θα παρέπεμπαν σε σχιζότυπη διαταραχή ή σε ψύχωση; Περί συνομωσιών, περί σκοτεινών δυνάμεων, για το τι πρέπει να κάνει ο καθένας από μας προκειμένου αυτοί που κατοικούν στην κοίλη γη να μην κατακτήσουν και αφανίσουν εμάς τους επάνω, ότι έχω μια αποστολή στον κόσμο, να αποκαλύψω πώς σχετίζονται οι δίδυμοι πύργοι με το πείραμα της Φιλαδέλφειας κ.ο.κ.

    Δεν είναι δύσκολο να φανταστώ τις αντιδράσεις. Άλλοι συγκατανεύουν, μερικοί προσπαθούν να υπερθεματίσουν κιόλας για να κλείσουν κάπως το χάσμα, κάποιοι προσπαθούν ν' αλλάξουν κουβέντα, άλλοι κοιτάζουν το πάτωμα ή παίζουν με τα κινητά τους, οι πιο κοντινοί φρικάρουν και δεν ξέρουν τι να κάνουν, ίσως και να αντιδρούν σα να πέθανα, αφού πέρασα το ποτάμι.

    Το πρόβλημα είναι ότι, ενώ στα 30 χρόνια που ζω, δεν έχω πει ούτε μισή κουβέντα που να ξεφεύγει από την κοινή αντίληψη, το αίσθημα αμηχανίας, συστολής ή απόστασης που δοκιμάζω στις περισσότερες από τις συναναστροφές μου είναι λίγο-πολύ το ίδιο. Έχω την αίσθηση ότι όλοι οι άνθρωποι με τους οποίους δεν έχει υπάρξει ανάγκη π.χ. να συνεργαστώ στενά (για να έχουν την ευκαιρία να με γνωρίσουν κάπως), με βλέπουν σαν κάτι weird. Και γι' αυτούς που με ξέρουν δεν παίρνω όρκο.

    Δεν είμαι υγιής φυσικά, ο ψυχίατρος με μπούκωσε αντικαταθλιπτικά με το 'καλημέρα' (τα παίρνω ανελλιπώς τρία χρόνια) δεν έχω ούτε έναν κολλητό φίλο, σαφή τάση για απομόνωση (π.χ. διάβασμα) και προτίμηση στη μοναξιά από την παρέα, σχεδόν κανένα ενδιαφέρον για σεξουαλικές εμπειρίες, φόβο κριτικής και ιδίως απόρριψης που δεν φάινεται στους άλλους, όλες οι ευκαιρίες κοινωνικοποίησης που είχα (ΠΟΛΛΕΣ!) έπεσαν στο κενό και έχω την εντύπωση ότι ακόμη και αν ξαναγινόμουν 18, πάλι τα ίδια θά 'κανα (" αλλά τι νόημα έχει τ' όνειρο χωρίς μικρές νοθείες;").

    Για να μη σας κουράζω άλλο, τη διάγνωση του σχιζοειδούς ή αποφευκτικού την έκανα λίγο-πολύ μόνος μου, ο ψυχίατρος την αρνήθηκε ίσως επειδή δεν έχει υπομονή ν΄ακούσει.

    Η αυτονόητη απάντηση στα παραπάνω είναι "αφού τους αποφεύγεις, πώς θέλεις να μην σε βλέπουν περίεργο;".

    Και συνεχίζω ρωτώντας: 1) πώς σπάει ο φαύλος κύκλος; Πώς ξυπνάει κανείς μια μέρα με μια σχετική πίστη-πεποίθηση ότι οι άλλοι μπορεί και να είναι θετικοί, πως ίσως και να τον αποδεχτούν; 2) ο σχιζοειδής έχει συνείδηση των παραπάνω;

    Λυπάμαι για τη μακρηγορία και ελπίζω να μην έθιξα πρόσωπα που υποφέρουν από τις παθήσεις που ανέφερα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by Jose View Post
    ......

    Για να μη σας κουράζω άλλο, τη διάγνωση του σχιζοειδούς ή αποφευκτικού την έκανα λίγο-πολύ μόνος μου, ο ψυχίατρος την αρνήθηκε ίσως επειδή δεν έχει υπομονή ν΄ακούσει.

    Η αυτονόητη απάντηση στα παραπάνω είναι "αφού τους αποφεύγεις, πώς θέλεις να μην σε βλέπουν περίεργο;".

    Και συνεχίζω ρωτώντας: 1) πώς σπάει ο φαύλος κύκλος; Πώς ξυπνάει κανείς μια μέρα με μια σχετική πίστη-πεποίθηση ότι οι άλλοι μπορεί και να είναι θετικοί, πως ίσως και να τον αποδεχτούν; 2) ο σχιζοειδής έχει συνείδηση των παραπάνω;

    ...
    οι αυτοδιαγνωσεις δεν σημαινουν και πολλα πραγματα συνηθως, ειδικα απο πληροφοριες του ιντερνετ, και ειδικοτερα αφου ηδη υπαρχει ψυχιατρος και αρνειται την διαγνωση σου.
    οποτε την αυτοδιαγνωση την αντιμετωπιζω σαν να μην υπαρχει.

    η "αυτονοητη" απαντηση σου, σαφως και ισχυει. οποτε? γιατι δεν σε ικανοποιει?
    θελεις μια απαντηση που να βγαζει τους "αλλους", υπαιτιους? ισως δεν υπαρχει...

    1) δεν χρειαζεται να ξυπνησεις με την πεποιθηση οτι οι αλλοι ειναι θετικοι. δεν ειναι ολοι αλλωστε.
    αρκει να ξυπνησεις μια μερα ΕΣΥ θετικος, οτι κι αν ειναι οι αλλοι ;)

    αν δεν γινεται χωρις βοηθεια, υποθετω γι αυτο ειναι οι ψυχιατροι. αξιοποιησε τον.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Μία σημαντική διαφορά μεταξύ της σχιζοειδούς διαταραχής και της αποφευκτικής είναι ότι ο αποφευκτικός θέλει να δημιουργήσει στενές σχέσεις αλλά για διάφορους λόγους δεν μπορεί. Αντίθετα ο σχιζοειδής δεν νοιάζεται τόσο γι' αυτό. Η συμπεριφορά αποφυγής κυρίως βασίζεται στο σύστημα των πεποιθήσεών μας και γι' αυτό τα αντικαταθλιπτικά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι η λύση στο πρόβλημα. Γιατί εξακολουθείς να επισκέπτεσαι έναν ψυχίατρο ο οποίος όπως λες δεν έχει την υπομονή να σε ακούσει???

Similar Threads

  1. Σχέσεις και σχιζοειδής διαταραχή προσωπικότητας.
    By paris11 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 24
    Last Post: 03-12-2014, 18:21
  2. ΣΧΙΖΟΕΙΔΗΣ
    By Karmen_30 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 25-11-2012, 08:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •