Προς όλους τους χρήστες του forum που νιώθουν μόνοι τους - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 93
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    η κβαντικη θεωρεία εχει κανει βηματα και στον τομεα της φιλοσοφίας ...και ναι υπάρχει και η πιθανοτητα να μπορουμε να αλλαξουμε και το παρελθον.

    απο τοτε που καταλαβα οτι οι νευροδιαβιβαστες μου εχουν ατονισει στο τομέα της χαρας και της καλης διάθεσης, πριν καταλήξω στην χημεια προσπαθουσα να βρω τροπους να αλλαξω τον τροπο που αντιλαμβανομαι τα πράγματα ...μήπως ετσι ξεσκαλώσω τον εγκέφαλο μου... ακομα και η αγαπημενη σου θεωρεια του χάους βρισκεται μεσα στην καβντομηχανικη...που βεβαια σημερα εχει αποδειχθει... οτι ειναι περα για πέρα αληθινη.. και εφαρμοζεται στην καθημερηνοτητα μας με πολλους τροπους το δυαδικτιο , τα κινητα τηλέφωνα κτλ κτλ
    η θεωρεια της σχετικοτητας ήταν η ιδια η πηγη...και εχεις καθε δικιο να την αγαπας, απο εκει ξεκίνησαν όλα, ο θειος αλμπερτ θα μπορουσε να κάνει θαυμασια αλματα απο εκει, αλλα αποκυρηξε τις απειρες πιθανοτητες του μικροκοσμου...με την γνωστη φραση "ο θεός δεν παιζει με ζαρια.
    Είναι δυσκολο να αλλαξει η αντηληψη μας...αλλα αν δεν αλλαξει πως θα ξεφυγουμε ποτε φιλε μακ απο αυτην την αρρωστεια μας...αν κατσεις και το δεις στην πράξη τελικα αυτη ειναι η μεθοδος γνωσιακης συμπεριφορας, να προσπαθει να μας κάνει να αλλαξουμε τον τροπο που λειτουργει η σκεψη μας. πάνω σε θεματα που τωρα δεν μπορουμε να διαχειριστουμε χωρις να βλαψουμε τον εαυτο μας και να πυροδοτουμε την ευθραστη ψυχικη μας υγεια.

    οι θετικες επιστημες επηρεαζουν την φιλοσοφια και η φιλοσοφεια επηρεαζει την ψυχολογια

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Θα συμφωνησω μαζι σου , Αλεξ , υπαρχει μια ρηση που λεει ' αν δεν μπορεις να εξηγησεις με δυο λογια στην γιαγια σου , την θεωρια σου , ουτε εσυ την γνωριζεις ' .
    καποτε οι γιαγιαδες πιστευαν πως η γη ειναι επιπεδη
    καποτε οι γιαγιαδες πίστευαν πως ο ηλιος γυρίζει γυρω απο την γη... με αυτην την λογικη θα ήμασταν ακομα σε εκεινες τις θεωρειες.
    ολοι σημερα κατανοουμε την θεωρεια μπιγκ μπαν...αλλα θα δυσκολευτουμε πολυ να την εξηγησουμε σε μια γιαγια...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΤΑΤΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΔΥΜΦΟΥΡΟΜΙΤΗΣ ΝΕΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΜΟΥ
    ΑΛΛΑ ΠΑΛΙΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΟΥΤΕ ΕΣΥ ΤΟ ΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ
    ΔΛΔ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΠΕΣ ΜΑΣ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΟΠ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΕΒΑΖΕΣ ΤΟ ΖΟΥΜΙ
    ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕ ΞΕΡΟΥΝΕ ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΠΕΡΑ ΑΟΠ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    ΔΛΔ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΤΙΜΕΣ ΚΙ ΟΧΙ ΤΥΧΑΙΕΣ
    ΧΕΣΤΗΚΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΓΩ ΑΟΠ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Quote Originally Posted by rea View Post
    η κβαντικη θεωρεία εχει κανει βηματα και στον τομεα της φιλοσοφίας ...και ναι υπάρχει και η πιθανοτητα να μπορουμε να αλλαξουμε και το παρελθον.

    απο τοτε που καταλαβα οτι οι νευροδιαβιβαστες μου εχουν ατονισει στο τομέα της χαρας και της καλης διάθεσης, πριν καταλήξω στην χημεια προσπαθουσα να βρω τροπους να αλλαξω τον τροπο που αντιλαμβανομαι τα πράγματα ...μήπως ετσι ξεσκαλώσω τον εγκέφαλο μου... ακομα και η αγαπημενη σου θεωρεια του χάους βρισκεται μεσα στην καβντομηχανικη...που βεβαια σημερα εχει αποδειχθει... οτι ειναι περα για πέρα αληθινη.. και εφαρμοζεται στην καθημερηνοτητα μας με πολλους τροπους το δυαδικτιο , τα κινητα τηλέφωνα κτλ κτλ
    η θεωρεια της σχετικοτητας ήταν η ιδια η πηγη...και εχεις καθε δικιο να την αγαπας, απο εκει ξεκίνησαν όλα, ο θειος αλμπερτ θα μπορουσε να κάνει θαυμασια αλματα απο εκει, αλλα αποκυρηξε τις απειρες πιθανοτητες του μικροκοσμου...με την γνωστη φραση "ο θεός δεν παιζει με ζαρια.
    Είναι δυσκολο να αλλαξει η αντηληψη μας...αλλα αν δεν αλλαξει πως θα ξεφυγουμε ποτε φιλε μακ απο αυτην την αρρωστεια μας...αν κατσεις και το δεις στην πράξη τελικα αυτη ειναι η μεθοδος γνωσιακης συμπεριφορας, να προσπαθει να μας κάνει να αλλαξουμε τον τροπο που λειτουργει η σκεψη μας. πάνω σε θεματα που τωρα δεν μπορουμε να διαχειριστουμε χωρις να βλαψουμε τον εαυτο μας και να πυροδοτουμε την ευθραστη ψυχικη μας υγεια.

    οι θετικες επιστημες επηρεαζουν την φιλοσοφια και η φιλοσοφεια επηρεαζει την ψυχολογια
    ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΔΛΔ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΕΣ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΟ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by rea View Post
    ολοι σημερα κατανοουμε την θεωρεια μπιγκ μπαν...αλλα θα δυσκολευτουμε πολυ να την εξηγησουμε σε μια γιαγια...

    Κατ αρχην συμφωνω με τον elis , η τελευταια παραγραφος σου ειναι κατανοητη , η πρωτη ειναι απλη παραθεση στοιχειων .

    Οσο για την γιαγια , και το μπιγκ -μπανγκ , δεν θα το καταλαβει , γιατι ουτε εγω το καταλαβαινω , και αυτοι που το διατυπωνουν , δεν ξερουν κατι παραπανω απο μενα , πετανε μια θεωρια , οτι ναναι . Υπηρχε το τιποτα , το τιποτα εκανε μπαμ , και να το συμπαν !!! χαζο ειναι !! απλως ειναι κατι ασυλληπτο για το ανθρωπινο μυαλο .

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΤΑΤΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΔΥΜΦΟΥΡΟΜΙΤΗΣ ΝΕΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΜΟΥ
    ΑΛΛΑ ΠΑΛΙΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΟΥΤΕ ΕΣΥ ΤΟ ΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ
    ΔΛΔ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΠΕΣ ΜΑΣ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΟΠ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΕΒΑΖΕΣ ΤΟ ΖΟΥΜΙ
    ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕ ΞΕΡΟΥΝΕ ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΠΕΡΑ ΑΟΠ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ
    απο το ατομο αποτελειται η υλη γενικα..και λεγοντας υλη εννοουμε τα παντα. το σωμα ενος ενηλικα εχει τοσα ατομα οσους κοκους αμμου εχει ολος ο πλανητης, μιλαμε για αριθμους με 27 μηδενικα απο πισω.. εμεις παιρνουμε αυτο το ατομο και το διασπαμε, βρισκουμε ηλεκτρονια, νετρονια , πρωτονια.. τα ονομαζουμε υποατομα
    το ατομο εχει εναν πυρηνα, φαντασου το σαν τον ηλιο ...μεσα στον πηρυνα, βρίσκονται τα νετρονια και να πρωτόνια. γυρω γυρω απο τον ηλιο υπάρχουν οι πλανητες, ετσι γυρω απο τον πηρηνα εχουμε τα ηλεκτρονια.
    οι πλανητες γυριζουν γυρω απο τον ηλιο λόγω της δυναμης της βαρυτητας.
    σε ενα ατομο όμως που είναι τοσο πολυ μικρο... η ενεργεια που κανει τα ηλεκτρονια να κινουνται γυρω απο τον πυρηνα, δεν λέγεται βαρύτητα... λέγεται κβαντομηχανικη.
    το βαρος μας ...τα κιλα μας ειναι η μοναδα μετρησης που εχουμε για να μετραμε την δυναμη της βαρύτητας μας στην γη
    το ηλεκτρονιο αντι για κιλα, εχει τα κβαντα ...

    οταν λοιπον θελουμε να δουμε πως λειτουργει το ατομο, μελεταμε την κβαντομηχανικη του... η οποία ομως ενω καποιος θα περίμενε οτι θα επρεπε να ειχε την ιδια συμπεριφορα με την υλη γενικα.. εφοσον η υλη αποτελειται απο πολλα ατομα... βλέπουμε οτι κατι τετοιο δεν υσχυει... βλεπουμε οτι αποτελουμαστε απο ατομα που εχουν απειρες πιθανοτητες να βρισκονται σε πολλα σημεια ταυτοχρονα, σε αλλες διαστασεις και αυτο ειναι το παραδοξο της υποθεσης... ενω ο αναπτηρας σου δειχνει μια συμπαγης σταθερη υλη...τελικα οταν τον αναλύουμε να μην υπάρχει τιποτα σταθερο κανενας κανονας της φυσικης δεν υπακουει απολυτα σε αυτο που ειμαστε...και πολλες φορες...οταν μπαινουμε στην διαδικασια να τα παρατηρισουμε μεμονομένα, τοτε η συμπεριφορα τους διαφοροποιήται...σαν να εχουν ΑΝΤΙΛΗΨΗ τα ηλεκτρονια ενος ατόμου στο τελευταιο δαχτυλακι του ποδιου μου..οτι τα παρατηρω... στην ουσια ο αναπτηρας σου αποτελειται απο μεγαλα κενα και ακαταλαβιστικες συμπεριφορες ατομων που ομως καταφερνουν στην τρισδιαστατη πραγματικοτητα μας να μας δινουν την εντυπωση μια στερεας συμπαγης υλης... ως εδω πως τα πάμε γιαγιακα? :)

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΓΙΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΔΛΔ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΤΙΜΕΣ ΚΙ ΟΧΙ ΤΥΧΑΙΕΣ
    ΧΕΣΤΗΚΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΓΩ ΑΟΠ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ
    και καπου εδω μπαινει η φιλοσοφικη διασταση του θεματος. αποτελουμαστε απο υλη, αλλα αυτο δεν γνωριζουμε τελικα καν τι ειναι...και οτι ίσως εμεις οι παρατηρητες της πραγματικοτητας μας...οπως διαμορφωνουμε την συμπεριφορα των υποατομων που αποτελούμαστε, οταν τα παρατηρουμε και τα κάνουμε να αλλαζουν συμπεριφορες αναλογα με το τι θεωρουμε λογικο, ισως τελικα να αλλαζουμε και να καθοριζουμε γενικα την υλη μας και την πραγματικοτητα μας. δες το βιντεακι 1.
    στο βιντεακι με το νερο...πήραν π.χ 4 μπουκαλακια νερο και εβαλαν τα μπουκαλακια μπροστα απο 4 ανθρωπους, ο ενας ελεγε μεσα του στελνω ενεργεια αγαπης στο μπουκαλακι με το νερο, ο αλλος ελεγε στελνω ενεργεια μισους, αλλος ελεγε ευγνωμοσυνης, αλλος φθονου κτλ κτλ... δεν εκαναν τιποτα αλλο παρα να ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ αυτο το πραγμα απο μεσα τους οκ?
    παιρνουν τα μπουκαλάκια και τα βαζουν στον καταψυκτη και γινονται παγοι.
    παιρνουν τον παγο και τον βαζουν ακτω απο το μικροσκοπιο...οπως κανουν οταν κανουμε αναλυση ουρων π.χ
    κοιτανε τα ατομα του νερου...γιατι και το νερο ειναι υλη και εχει ατομα
    σε καθε εικονα που βλέπεις μετα... τα ατομα του καθε παγωμένου μπουκαλιου εχουν διαφορετικα σχηματα απο τα αλλα μπουκαλια...και ομως προκειται για το ιδιο νερο.
    τα ατομα των μπουκαλιων που πήραν θετικη ενεργεια/ σκεψη αγαπη ευγνωμοσυνη... ειναι πιο όμορφα απο αυτα που πήραν αρνητικη ενεργεια /σκεψη..μισος φθονος.
    η σκεψη μας καθορισε την μορφη της ιδιας ύλης ΔΕΣ ΤΟ 2οΒΙΝΤΕΑΚΙ
    το ανθρωπινο σωμα αποτελειται απο νερο 90% και αφου η σκεψη μας μπορει να επηρρεασει 4 μπουκαλακια νερο κατα αυτον τον τροπο...φαντασου ποσο επηρεαζει η σκεψη μας αυτο το 90% του σωματος μας
    ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΓΙΑΓΙΑ ΘΑ ΠΆΜΕ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ... οταν θα εισαι ετοιμη ;ρ

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΓΤ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΙ ΟΛΑΣ ΓΤ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΧΕΙ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΙΣΟΡΟΠΙΕΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλα βρε ρεα , ολα αυτα για να καταλαβουμε οτι η σκεψη επηρεαζει την υλη ? αυτο ειναι γνωστο στους φαν του ειδους , οπως εγω . Εχω διαβασει κι αλλα κουφα πειραματα , το ποσο δυναμη εχει η σκεψη , και τι επικοινωνια εχουν η πανιδα και η χλωριδα , το τελευταιο ειναι το κουφο . Το οτι η ' ανοργανη ' υλη , δεν ειναι και τοσο ανοργανη , παντα το πιστευα , οπως πιστευω οτι η γη , ο πλανητης , ειναι ζωντανος ,και ειναι αυτοσυντηρητη , δεν ξερω αν μπορω να το αποκαλεσω ενστικτο .

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    γεννιομαστε ...τι ωραια μωρακια ...κλαιμε χεσουμε κοιμομαστε...μεγαλωνουμε και αρχιζουμε να διαμορφωνουμε προσωπικοτητα που στην ουσια τι ειναι η προσωπικοτητα?...ο τροπος που σκεφτομαστε.
    η προσωπικοτητα διαμορφωνεται απο την οικογενεια και απο το περιβαλλον.. υπάρχουν φυσικα και τα γονιδια ...αλλα αυτα δες τα σαν σπόρους...αναλογα με το πως θα τα καλλιεργησουμε ή αν θα τα καλλιεργησουμε....και οι γεωργοι ειναι οι γονεις μας στην αρχη. ΜΕΤΑ οι διαφορες λαμβανουσες απο το περιβαλλον μας
    ο μογλης μεγαλωσε στην ζουγκλα, ο ελις στο ταδε χωριο... ο μογλης δεν ξερει ν μιλησει ο ελις ξερει....
    ο ελις μεγαλωσε με γονεις Α και Β στο χωριο Γ της πολης Δ της χωρας Ε ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΣΤ...ΑΡΑ
    Ο ΕΛΙΣ =Α + Β + Γ + Δ + Ε + ΣΤ οκ ως εδω?

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλα βρε ρεα , ολα αυτα για να καταλαβουμε οτι η σκεψη επηρεαζει την υλη ? αυτο ειναι γνωστο στους φαν του ειδους , οπως εγω . Εχω διαβασει κι αλλα κουφα πειραματα , το ποσο δυναμη εχει η σκεψη , και τι επικοινωνια εχουν η πανιδα και η χλωριδα , το τελευταιο ειναι το κουφο . Το οτι η ' ανοργανη ' υλη , δεν ειναι και τοσο ανοργανη , παντα το πιστευα , οπως πιστευω οτι η γη , ο πλανητης , ειναι ζωντανος ,και ειναι αυτοσυντηρητη , δεν ξερω αν μπορω να το αποκαλεσω ενστικτο .
    ρε παιδια εσεις δεν μου ειπατε να τα εξηγησω στην γιαγια σας?? χαχαχαχα..και καθομαι και γραφω ... ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ???

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    ΑΡΧΙΣΕΣ ΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΔΛΔ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΣ
    ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    αν ο Ελις μεγαλωσε σε ενα σπίτι που τον ελεγαν ασχημο, θα σκεφτεται σαν ασχημος και θα ειναι ασχημος κτλ κτλ. πάμε τωρα μεσα στον εγκέφαλο του ελις, εκει υπάρχουν οι νευροδιαβιβαστες που στελνουν με ηλεκτρισμο μυνηματα μεταξυ τους και παραγουν με τα μυνηματα αυτα τις καταλληλες χημικες ενωσεις... μπλα μπλα μπλα
    ο ελις νιωθει ασχημος, ο ελις νιωθει οτι τον παρακολουθουν , ο ελις νιωθει οτι θα πάθει εμφραγμα, ο ελις νιωθει ανικανος...
    καταθλιψη σχιζοφρανεια κρισεις πανικου κλπ κλπ

    τα θετικα μυνηματα μπλοκαρονται απο το πληθος των αρνητικων μυνηματων και υπολειτουργουν(με τα χαπια αλλαζουν μεν την αναλογια αλλα οχι τον τροπο σκεψης)
    οχι μονο στην προσωπικότητα του, αλλα και στην ζωη του, στο παρον του, στο μελλον και(ισως και στο παρελθον του ακομα, αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο γιαγια )
    ο ελις πιστευει οτι δεν αξιζει την αγαπη...ο ελις θα μεινει μονος...
    οι σκεψεις ελκουν και απωθουν τα γεγονοτα - προσωπα και καταστασεις της ζωής μας οχι απο τις δρασεις μας αλλα απο τον τροπο που σκεφτομαστε... οι σκεψεις,οι επιθυμίες, οι φοβιες ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ την ζωη μας οπως διαμορφωσαν τα ατομα απο το μπουκαλακι με το νερο
    ο ανθρωπος που πιστευει οτι θα βρει αγαπη...θα την βρει
    ο ανθρωπος που πιστευει οτι θα γινει πλουσιος θα γινει
    ο ανθρωπος που πιστευει πως οι ανθρωποι ειναι βιαια τερατα ελκει βιαιες συμπεριφορες

    ασχετα απο τις επιλογες τις συνειδητες ...δημιουργουμε με την σκεψη μας ο καθενας μας ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΑ την συμπαντικη λειτουργεια που τα γεγονοτα θα οδηγησουν εκει ...καπου εδω μπαινει και η θεωρεια του χαους...με την διαφορα οτι το πεταγμα της πεταλουδας... θα το εχει κινητοποιησει η ιδια μας η σκεψη και δεν θα ειναι τυχαιο θα εχουμε κανει "μαγια " στο συμπαν να φυσηξει ετσι ωστε η πεταλουδα να κανει αυτο το πέταγμα ωστε να γινει ανεμοστροβιλλος στην κινα.

    που σημαινει οτι η καταθλιψη μου ειναι η επιθυμια μου, το μαρτυριο μου ειναι η επιθυμια μου, η αρρωστεια μου ειναι το αποτελεσμα της επιθυμίας μου

    και καπου εκει ερχεται η γνωσιακη συμπεριφορα...
    ο φροιντ ήταν ο πατερας της ψυχαναλησης... αλλα η ψυχαναληση πλέον και το ντιβανι δεν θεωρειται πλέον τροπος ψυχοθεραπειας...οπως μου ειπε ο ψυχοκουκου μου...
    στην γνωσιακη συμπεριφορα...εγινε αυτο ενιωσα ετσι πιστευω οτι ο κοσμος ειναι σκατα π.χ. και σου λέει ο γιατρος...οκ δωσε μου επιχειρηματα...απτα γεγονοτα που το υποστηριζουν αυτο...και τα δινεις με ευκολια...μετα σου λέει... κανε μου τωρα τον συνηγορο του διαβολου και βρες μου τα επιχειρηματα που αντικρούουν αυτην την αποψη....
    ΜΠΑΜ!!... σκεφτεσαι γιατι ο κοσμος ειναι ωραιος...και δημιουργεις ενα παραλληλο συμπαν...
    ο γιατρος σου λέει οκ τελικα αν ησουν δικαστης τι πορισμα θα εβγαζες....
    ΜΠΑΜ!! ενωνεις τα παραλληλα συμπαντα...μπαμ!! μεσα σε λίγα λεπτα απο εκει που ησουν 90% θυμωμενος πας στο 7%

    να γιατι το ντιβανι πλεον δεν ενδυκνητε για θεραπεια...γιατι στο ντιβανι το συμπαν παραμενει σκατα και απλως προσπαθουμε να βρουμε τροπους να συνηπαρχουμε με τα σκατα...δεν εχει μπαμ!

    καλα τωρα αυτα ειναι σουπερ ντουπερ απλοποιημενα...και η θεωρεία η "αντιληψη οριζει την πραγματικοτητα ειναι η πλεον καινουρια θεωρεια κατι δεκαετιες δεν εχει απορροφηθει ακομα απολυτα σαν πληροφορία και ομως δειτε ποσο εχει αλλαξει τα δεδομενα μας...ειμαστε ακομα στο πρωτο βημα και οι κοσμοθεωρειες εχουν μπουρδουκλωθει μπροστα ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ μας

    Εν συντομια ο Ελις =Α+Β+Γ..... ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΙΑ
    Ο Ελις = συμπαν που συνομοτει για να γινει οτι ο Ελις γουσταρει να γινει (εχωσα και λίγο κοελιο) ακομα δεν ξερουμε πως γινεται αυτο... το μονο που ξερουμε ειναι πως ΑΥΤΟ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΝΕΤΕ και ψαχνουμε να βρουμε ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ...

    σας εχει τυχει ποτε να θελετε κατι ...ασημαντο...αλλα δεν το αγοραζετε ποτε γιατι το ξεχνατε γιατι εχετε αλλες πρωτεραιότητες και ξαφνικα μετα απο καιρο ΜΠΑΜ μπροστα μας τσαμπα δικο μας στον δρομο κυριολεκτικα..σαν να το εφερε το συμπαν δωρο ?


    και να πως η κβαντομηχανικη φυσικη επηρεασε τον 21ο αιωνα γιαγιακα σε καθε τομεα της ζωης μας με απλα λογια και να τι κανουν αυτη τη στιγμη που μιλαμε τα τυπάκια στο CERN και ολες οι μαθηματικες διανοιες του πλανητη μας

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Όλοι οι σχιζοφρενείς μένουν μόνοι τους;
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 194
    Last Post: 02-04-2011, 23:53
  2. Για ΟΛΟΥΣ τους διπολικούς!!!
    By Happyman in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-2009, 00:12
  3. ΛΙΓΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΝΙΩΘΟΥΝ ΟΤΙ ΧΑΝΟΥΝ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΤΟΥΣ...
    By aggeliki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 16-03-2007, 11:51
  4. Προς όλους τους καπνιστές του site
    By kokkinoskoufitsa2 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 37
    Last Post: 18-09-2006, 23:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •