διπολικη διαταραχη ή εφηβεία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    1

    διπολικη διαταραχη ή εφηβεία;

    Καλησπέρα σε όλους. Ονομάζομαι Στέλλα και είμαι 18 χρονών. Θα ήθελα να μιλήσω εδώ για το πρόβλημα μου και να ακούσω κάποιες γνώμες εκτός του οικογενειακού μου περιβάλλοντος. Νομίζω ότι εδώ και αρκετά χρόνια πάσχω από διπολική διαταραχή. Υπάρχουν μέρες που ξυπνάω υπερβολικά πολύ χαρούμενη και ξαφνικά σε λίγες ώρες θέλω να βάλω τα κλάματα, με νευριάζουν τα πάντα και θέλω απλά να φύγω από όπου κι αν βρίσκομαι. Νιώθω συχνά μόνη μου και ψάχνω απελπισμένα να μιλήσω σε κάποιον κι όταν αρχίζω να το κάνω δεν θέλω να ακούσω τίποτα και πάλι εκνευρίζομαι με όποιον κι αν μιλάω. Συχνά μου λένε ότι είναι η εφηβεία και τίποτα παραπάνω, όμως εγώ πιστεύω πως είναι κάτι χειρότερο από αυτό. Φτάνω σε σημείο να θέλω να κάνω κακό στον εαυτό μου και να με κατηγορώ για όσα άσχημα μου έχουν συμβει, έχω χαμηλή αυτοεκτίμηση και νιώθω πως δεν προσφέρω τίποτα πουθενά και σε κανέναν. Κλαίω ασταμάτητα, ώρες, χωρίς προφανές λόγο και ξαφνικά τα ξεχνάω όλα και είμαι πάλι καλά. Με ενοχλούν και με στεναχωρούν απλά πράγματα, όπως ότι η παρέα μου θέλει να πάμε σε διαφορετικό μαγαζί από ότι εγώ ή ότι κάποιος μου μίλησε λίγο άσχημα ή απότομα πάνω στον θυμό του. Δεν ξέρω πως να τα αντιμετωπίσω όλα αυτά, νιώθω πως μέρα με την μέρα χειροτερεύω και δεν ξέρω που να μιλήσω και από ποιον να ζητήσω βοηθεία. (Εδώ να συμπληρώσω πως έχω επισκεφτεί και ψυχολόγο και δεν με έχει βοηθήσει ιδιαίτερα). Θα το εκτιμούσα αν μου έδινε κάποιος μερικές συμβουλές. Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    1) βασικα ειναι αρκετα ευκολο αλλα εμεις οι ανθρωποι πολες φορες εχουμε τη ταση να μπερδευουμε τα πραγματα...
    προσεξε καλη μου..
    τα παντα ειναι θεμα αυτοσεβασμου οταν υπαρχει αυτοσεβασμος δεν υπαρχει κανενα προβλημα
    ενω οταν ντρεπομαστε για οταν ειμαστε εκει δε μας παει τιποτα καλα.
    2)καπιες φορες οταν τιποτα δε σε βοηθησε να διατηρισεις τον αυτοσεβασμο σου πχ το περιβαλον σου κλπκλπκλπ θα πρεπει να τον αναζητισεις απο μονη σου

    εχω προσεξει πχ οτι οσοι ανθρωποι δε θελουν να δεχτουν αυτο που ειναι κ μειονεκτουν για αυτο δεν ειναι ποτε καλα σε οπια κατασταση κ αν βρισκονται

    τωρα αν σου πω οτι εγω υπαρχουν φορες που θελω να φυγω για το πιο μακρυνο σημειο παντα κατι με κανει να γυριζω πισω αφου πηγαινω μια βολτα καπου να ξεσκασω κ μετα μου περναει

    αν καθεσε ετσι πχ κ δε κανεις τιποτα δε θα υπαρξει εξελιξη σε κατι.

    αυτα. καλα να περνας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΛΕΕΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Περισσότερο νομίζω ότι είναι η εφηβεία,αλλά αν παρ'όλα αυτά νομίζεις ότι σου συμβαίνει κάτι το παθολογικο(διπολική διαταραχή) αυτό είναι θέμα ψυχιάτρου να κάνει την διάγνωση και όχι ψυχολόγου.Σου εύχομαι να αναλώνεις την ενεργειά σου προς όφελός σου και όχι για το αν οι φίλοι σου θέλουν να πάνε κάπου αλλού από εσένα.
    Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει ούτε και να διακόψεις τις φιλίες σου για λόγους ασήμαντους.

    Κράτα μία ισορροπία και λειτούργησε υπέρ σου.
    Σου εύχομαι τα καλύτερα που είναι λίγο δυσκολάκι στην χώρα του τίποτα και του μηδέν.(για την Ελλάδα μιλάω)
    Αν όμως έχεις όραμα θα τα καταφέρεις όπου και αν βρίσκεσαι..........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ΑΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΓΙΝΕ ΜΥΡΜΥΡΩ ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΝΑΕΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Εφηβεία..ή αγχωτική διαταραχή?
    By pinkfreud in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 30-01-2015, 09:57
  2. διπολικη διαταραχη
    By frozen in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-08-2013, 02:45
  3. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By lavie in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 23-07-2012, 00:10
  4. Διπολική Διαταραχή?
    By NineWhileNine in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-04-2011, 21:18
  5. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 00:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •