Eναλλακτικές θεραπείες για την Κατάθλιψη - Page 16
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 16 of 28 FirstFirst ... 6141516171826 ... LastLast
Results 226 to 240 of 410
  1. #226
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Παιδιά αν θέλετε Ω3 γιατί δεν πάτε σε λινέλαιο - λιναρόσπορο ή chia seeds που είναι φυτική πηγή προέλευσης ω3 και μάλιστα πολύ πιο φτηνά από τις κάψουλες ιχθυέλαιου;

    Ροδιόλα έπαιρνα παλιά και σίγορυα κάτι κάνει γιατί τότε έπαιρνα και αντικαταθληπτικά και παραλίγο να με ρίξει σε μανία.
    Παίζει και αυτή με σεροτονίνη-ντομαπίνη οπότε σίγουρα κάτι κάνει...
    σε βοηθησε φιλε?ειδες αμεσως αποτελεσμα?
    πηρες καποια συγκεκριμενη μαρκα?

  2. #227
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Παιδιά επειδή το έχω ψάξει πολύ με τα ω3 και τις θεραπευτικές τους ιδιότητες, νομίζω ότι βοηθούν, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη. Εγώ δίνω στους μικρούς που έχουν διάχυτη αναπτυξιακή διαταραχή. Θεωρώ την πιο σημαντική πηγή ω3 το ιχθυέλαιο που έχει όμως υποστεί μοριακή απόσταξη, απαλλαγμένο από προσμίξεις. μέταλλα κλπ. Οπότε τι ψάχνουμε? Μια εταιρεία που να έχει ω3 αλλά μοριακά αποσταγμένο. Η σωστή αναλογία epa και dha μου έχουν πει ότι είναι πενήντα πενήντα. Αν παρακολουθεί κάποιος μοριακός βιολόγος ας μας γράψει, αν κάπου κάνω λάθος. Ένα τεστ που μου είπε μια διατροφολόγος για να ελέγξουμε αν είναι καθαρό το προιον είναι να το βάλουμε στην κατάψυξη. Αν παγώσει πετάξτε το αν όχι είναι καθαρό! Αυτά! Ότι άλλο θέλετε είμαι στην διάθεση σας, αν φυσικά το γνωρίζω.

  3. #228
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Για εμένα το ιχθυέλαιο είναι πολύ ακριβή πηγή Ω3 και πολύ πιο βρώμικη (εκτός από το μοριακά αποσταγμένο που είναι ακόμα πιο ακριβό) σε σχέση με λιναρόσπορο-chia ή ακόμα και καρύδια σε αναλογία κόστους - ποσότητας Ω3 συν ότι όλα αυτά έχουν και πολλά άλλα θρεπτικά συστατικά και όχι μόνο ω3...

    Και φυσικά βοηθάννε όλα τα διατροφικά αλλά θέλουν καιρό και γενικότερα μια σωστή διατροφή να τα υποστηρίζει....

    Η ροδιόλα βοηθάει αρκετά γρήγορα.
    Εμένα στις 10 μέρες περίπου μου έδινε αποτελέσματα όπως περίπου ένα αντικαταθληπτικό ενέργεια, αυτοπεποίθηση περισσότερη και ένα γερό κικ (παρακίνηση να κάννεις πράγματα). Κοντινά τα εφφέκτ της στα εφφεκτ του τζινσενγκ αλλά πιο δυνατά...

    Με το αντικαταθληπτικό μαζί με είχε κάνει πολύ νευρικό και επιθετικό οπότε την είχα κόψει...

    Έπαιρνα της Now foods που θεωρώ από τις πλέον αξιόπιστες εταιρείες φυσικά παραγγελία από έξω γιατί ελλάδα οι τιμές είναι...

  4. #229
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    οταν λες πως στα παιδια σου δινεις Ω3 επειδη εχουν την διαχυτη αναπτυξιακη διαταραχη εννοεις την λεγομενη ΔΕΠΥ??? ( διαταραχη ελλειματικης προσοχης, υπερκινητικοτητας)...βοηθου και σε αυτο τα Ω3, αν και δεν ειμαι μοριακος βιολογος, στο επισημο βιβλιο του Dr.Puri για την καταπολεμηση της καταθλιψης αναφερει πως το DHA πρπει να ειναι μηδεν και να εχει μεσα μονο καθαρο epa... οποτε η αναλογια 50-50δεν θεωρω οτι ειναι η σωστη... ακομη συμπληρωματικα το λινελαιο εχει πολυ μικρες ποσοτητες μεσα epa καθως και τα καρυδια οποτε για αυτο εγω καταφευγω σε προιοντα τυποποιημενα τα οποια ειναι μεν ακριβα, αλλα εχουν αυτα τα οποια πρεπει να παρω και στις αναλογιες που τα θελω......:) .ευχαριστω!!!!!!!!!!!
    Last edited by menis_64; 15-03-2016 at 16:08.

  5. #230
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Παιδιά εγώ που έχω ΔΕΠ-Υ και μάλιστα σε έντονο βαθμό καθώς δε μπορώ να συγκεντρωθώ και ξεχνάω συνέχεια αφού δε συγκεντρώνομαι ποτέ για να θυμα΄μαι ονόματα - οδούς - διαδρομές κτλ τα ω3 δε με βοήθησαν...

    Παίρνω DMAE (deanol) που βοηθά αρκετά και επίσης βοηθά huperzine a, vinpocetine και bacopa

  6. #231
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Καλησπέρα Παναγιώτη. Τα παιδια μου είναι πέντε ετών και δεν έχουν ΔΕΠΥ αλλά ΔΑΔ, είναι διαταραχή αυτιστικού φάσματος. Δύσκολος δρόμος! Αυτά τα συμπληρώματα που παίρνεις στα έχει συστήσει κάποιος ειδικός? Το πρώτο φαντάζομαι δεν ενδείκνυται για μικρά παιδάκια. Τα άλλα δεν τα γνωρίζω.
    Θα με ενδιέφερε να μου έλεγες περί τίνος πρόκειται.
    Δυστυχώς δεν μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα, θα σου κάνω αίτημα φιλίας αν δεν σε πειράζει
    Σε ευχαριστώ
    Δήμητρα

  7. #232
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Καλησπέρα Δήμητρα,
    γιατί δεν μπορείς να μουσ στείλεις PM?

    Στην Ελλάδα οι γιατροί είναι πολύ πίσω.
    Διάγνωση για ΔΕΠ-Υ πήρα στα 22...

    Ως τότε λόγω ταμπού, λόγω οικογενειακών συνθηκών κτλ δεν είχα τη ευκαιρεία να παω σε κάποιο ψυχολόγο - ψυχίατρο...

    Τα συμπληρώματα αυτά δυστυχώς δεν μου τα πρότεινε γιατρός.
    Οι γιατροί για ΔΕΠ-Υ δίνουν μόνο αμφεταμίνες (ritalin aderall etc) που τα θεωρώ πολύ βαριά...

    Αυτά που παίρνω ανήκουν στην κατηγορία "συμπληρώματα διατροφής" γιαυτο και δίνονται και χωρίς ιατρική συνταγή...

    Το DMAE βοηθά κυρίως στη μνήμη και στην ΔΕΠ-Υ
    Αν τα πας καλά με τα αγγλικά μπορείς να διαβάσεις εδω:
    http://www.webmd.com/vitamins-supple...entname=deanol

    Χρησιμοποιείται λέει και για τον παιδικό αυτισμό.
    Γενικά είναι ουσία που βρίσκεται στα ψάρια και αυτή και κυρίως στον σολωμό. Εν ολίγης δεν θεωρείται φάρμακο.

    Εμένα με βοηθάει λίγο στη συγκέντρωση (παίρνω λίγο γιατί το πολύ μου φαίρνει αυπνία)...

    Το bacopa είναι βότανο ινδικό που ανήκει στην αγιουρβέδική ινδική βοτανολογία.
    Θεωρείται πως βοηθά όλες τις γνωστικές διαταραχές και ακόμα επιδιορθώνει εγκεφαλικές βλάβες και επαναφέρει την ισορροπία στον εγκέφαλο.

    Είναι εντελώς φυσικό συμπλήρωμα ένα αποξηραμένο βότανο στην ουσία το οποίο απλά δεν ειναι διαδεδομένο τόσο...

    Αυτά τα δύο η γιατρός μου (ψυχίατρος) και ο νευρολόγος μου δεν τα γνωρίζουν αλλά επειδή θεωρούνται φυσικά δεν έχουν πρόβλημα να τα παίρνω ούτε φοβούνται για αλληλεπιδράσεις με την αγωγή μου...

    Για μενα το bacopa είναι ένα υπέροχο βότανο που ηρεμεί, βοηθά τον εγκέφαλο, την μνήμη το άγχος και πολλά ακόμα απλά σε μεγάλες δόσεις φέρνει υπνηλία...

    http://votanakaifisi.blogspot.gr/201...-monnieri.html

    Τα άλλα δύο είναι όντως για πιο μεγάλες ηλικίες και πιο βαριά...

    Το dmae (deanol) διαβάζοντας βιβλιογραφικά παλιά το δίναν σε παιδιά με προβλήματα συγκέντρωσης - μνήμης - υπερκινητικότητας κτλ...

    Εγώ με έλληνες γιατρούς δεν έβγαλα άκρη Δήμητρα και έτσι μετά τα 23 προσεκτικά άρχισα να γίνομαι γιατρός του εαυτού μου πάντα σε συνεργασία με την ψυχίατρο μου που όμως δεν γνωρίζει τα εκάστοτε βότανα - συμπληρώματα που χρησιμοποιώ αλλά ακριβώς γιατι΄είναι συμπληρώματα δεν έχει και πρόβλημα να τα παίρνω...

    Διάβασε τα αρθράκια και βλέπεις.

    Σε καμία περίπτωση δε μπορώ να δώσω συμβουλές ούτε καν σε ενήλικο τι να πάρει.
    Όλα ο καθένας με δική του ευθύνη...

    Εγώ πάντως αν είχα παιδί με αυτισμό θα το προσέγγιζα κυρίως με συμπληρώματα οπότε υπερ των ω3...
    Αλλά τα ιχθυέλαια τα φοβάμαι γενικότερα...

    Θα προτιμούσα κάψουλες flax seed oil ...

  8. #233
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Καλησπέρα Δήμητρα,
    γιατί δεν μπορείς να μουσ στείλεις PM?

    Στην Ελλάδα οι γιατροί είναι πολύ πίσω.
    Διάγνωση για ΔΕΠ-Υ πήρα στα 22...

    Ως τότε λόγω ταμπού, λόγω οικογενειακών συνθηκών κτλ δεν είχα τη ευκαιρεία να παω σε κάποιο ψυχολόγο - ψυχίατρο...

    Τα συμπληρώματα αυτά δυστυχώς δεν μου τα πρότεινε γιατρός.
    Οι γιατροί για ΔΕΠ-Υ δίνουν μόνο αμφεταμίνες (ritalin aderall etc) που τα θεωρώ πολύ βαριά...

    Αυτά που παίρνω ανήκουν στην κατηγορία "συμπληρώματα διατροφής" γιαυτο και δίνονται και χωρίς ιατρική συνταγή...

    Το DMAE βοηθά κυρίως στη μνήμη και στην ΔΕΠ-Υ
    Αν τα πας καλά με τα αγγλικά μπορείς να διαβάσεις εδω:
    http://www.webmd.com/vitamins-supple...entname=deanol

    Χρησιμοποιείται λέει και για τον παιδικό αυτισμό.
    Γενικά είναι ουσία που βρίσκεται στα ψάρια και αυτή και κυρίως στον σολωμό. Εν ολίγης δεν θεωρείται φάρμακο.

    Εμένα με βοηθάει λίγο στη συγκέντρωση (παίρνω λίγο γιατί το πολύ μου φαίρνει αυπνία)...

    Το bacopa είναι βότανο ινδικό που ανήκει στην αγιουρβέδική ινδική βοτανολογία.
    Θεωρείται πως βοηθά όλες τις γνωστικές διαταραχές και ακόμα επιδιορθώνει εγκεφαλικές βλάβες και επαναφέρει την ισορροπία στον εγκέφαλο.

    Είναι εντελώς φυσικό συμπλήρωμα ένα αποξηραμένο βότανο στην ουσία το οποίο απλά δεν ειναι διαδεδομένο τόσο...

    Αυτά τα δύο η γιατρός μου (ψυχίατρος) και ο νευρολόγος μου δεν τα γνωρίζουν αλλά επειδή θεωρούνται φυσικά δεν έχουν πρόβλημα να τα παίρνω ούτε φοβούνται για αλληλεπιδράσεις με την αγωγή μου...

    Για μενα το bacopa είναι ένα υπέροχο βότανο που ηρεμεί, βοηθά τον εγκέφαλο, την μνήμη το άγχος και πολλά ακόμα απλά σε μεγάλες δόσεις φέρνει υπνηλία...

    http://votanakaifisi.blogspot.gr/201...-monnieri.html

    Τα άλλα δύο είναι όντως για πιο μεγάλες ηλικίες και πιο βαριά...

    Το dmae (deanol) διαβάζοντας βιβλιογραφικά παλιά το δίναν σε παιδιά με προβλήματα συγκέντρωσης - μνήμης - υπερκινητικότητας κτλ...

    Εγώ με έλληνες γιατρούς δεν έβγαλα άκρη Δήμητρα και έτσι μετά τα 23 προσεκτικά άρχισα να γίνομαι γιατρός του εαυτού μου πάντα σε συνεργασία με την ψυχίατρο μου που όμως δεν γνωρίζει τα εκάστοτε βότανα - συμπληρώματα που χρησιμοποιώ αλλά ακριβώς γιατι΄είναι συμπληρώματα δεν έχει και πρόβλημα να τα παίρνω...

    Διάβασε τα αρθράκια και βλέπεις.

    Σε καμία περίπτωση δε μπορώ να δώσω συμβουλές ούτε καν σε ενήλικο τι να πάρει.
    Όλα ο καθένας με δική του ευθύνη...

    Εγώ πάντως αν είχα παιδί με αυτισμό θα το προσέγγιζα κυρίως με συμπληρώματα οπότε υπερ των ω3...
    Αλλά τα ιχθυέλαια τα φοβάμαι γενικότερα...

    Θα προτιμούσα κάψουλες flax seed oil ...
    Παναγιώτη σε ευχαριστω πολύ!!!
    Αυτα δίνω εγώ!http://www.diatrofologiki.gr/index.p...roduct_id=2648
    Κάθε μαλακή κάψουλα περιέχει τουλάχιστον 249mg DHA και το πολύ 54mg EPA. Δεν ξέρω όμως αν είναι σωστή η αναλογία! Πριν ο menis είπε ότι καλό θα ήταν το ΕΡΑ να είναι σε υψηλή περιεκτικότητα και το DHA σχεδόν μηδαμινό! Λιγάκι έχω μπερδευτεί. Είχα ρωτήσει και βιολόγο και δεν ήξερε να μου απαντήσει.

  9. #234
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Όποιος άλλος γνωρίζει περισσότερα για τα ω3 ας γράψει, αυτό που με απασχολεί είναι αυτή η αναλογία ΕΡΑ και DHA. Το ψάχνω πολύ καιρό αλλά δεν μπορώ τίποτα να βρω, δυστυχώς

  10. #235
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Δεν υπάρχει δυστυχώς ξεκάθαρη άποψη για το αν πρέπει να υπερέχει το epa ή το dha αλλά γενικά για τα παιδιά και για εγκέφαλο και όραση δίνουν όντως dha ενώ για κατάθλιψη - διπολική κτλ δίνουν epa (μεγαλύτερη αναλογία epa προς dha)...

    Σε κάθε περίπτωση εγώ πιστεύω πως οι αναλογίες που η φύση προνόησε είναι οι πλέον κατάλληλες και όλα τα άλλα μάρκετινγκ για να πληρώνεις ένα προιον χρυσάφι απλά γιατί κάποιος απομόνωσε το dha και έβγαλε το epa...

    Αν είσαι υπερ του ιχθυέλαιου τότε για εμένα καλύτερη και πιο οικονομική λύση είναι απλές κάψουλες ιχθυέλαιου από σωλομό που έχουν μια αναλογία 320/240 περίπου epa/dha ...

  11. #236
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Σε κάθε περίπτωση εγώ πιστεύω πως οι αναλογίες που η φύση προνόησε είναι οι πλέον κατάλληλες και όλα τα άλλα μάρκετινγκ για να πληρώνεις ένα προιον χρυσάφι απλά γιατί κάποιος απομόνωσε το dha και έβγαλε το epa...
    εγω θα αμβισβητουσα αυτο που λες πως το κανανε για θεμα μαρκετινγκ και μονο για αυτο...πολλες φορες οι επιστημονες με βαση των πειραματων που ακολουθουν αποφενονται ποια ουσια ειναι αυτην βοηθα καλυτερα τον οργανισμο και για αυτο εν τελη καταληγουν να πουλανε στα ραφια καθαρο epa...απο εκει και περα ειναι του καθενος η προτιμηση τι θα επιλεξει αναλογα και τι ζηταει... για παραδειγμα καποιος που θελει να μειωσει τα τριγλυκεριδια δεν θα τον ενδιαφερει οι αναλογιες, αντιθετα ενας που θελει να καταπολεμησει την καταθλιψη θα πρεπει να επιλεξει καψουλες με epa....καθημερινα διαβαζω για ουσιες που ανακυλοπτονται και βοηθουν τον οργανισμο, μια που εχει καλες κριτικες ειναι το συνενζυμο Q10!!!!

  12. #237
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Ισχύει ότι ανακαλύπτονται ουσίες καθημερινά που ήδη η φύση της είχε απλά εμείς έχουμε απομακρυνθεί πολύ από αυτήν, την έχουμε καταστρέψει και απομυζήσει σε τέτοιο βαθμό που το ίδιο μήλο που τρως σήμερα δεν έχει ούτε το 1/100 της θρεπτικής αξίας που είχε μόλις πριν 40 χρόνια...

    Γιαυτό καταλήξαμε ακόμα και βασικές θρεπτικές ουσίες να τις φτιάχνουμε/απομονώνουμε ...

    Το epa και τα ιχθυέλαια ουδέποτε με βοήθησαν στην κατάθλιψη ή πουθενά αλλού πέραν της ξηροφθαλμίας ...

    Και ναι έπαιρνα και για δύο μήνες καθαρό και σκέτο epa (πανάκριβο αλλά είχα πάρει 2 κουτιά για να μη το μετανιώσω πριν κλείσω δίμηνο δοκιμής...)...

    Βέβαια κατάθλιψη από κατάθλιψη διαφέρει και οργανισμός από οργανισμό...

    Το q10 είναι πολύ καλό για κάποιον με χρόνια κόπωση από ότι ξέρω.
    Έπαιρνα παλιά και με βοηθούσε. Σου δίνει πιο πολλά αποθέματα εννέργειας προς χρήση...

    Αλλά αυτή την περίοδο για λ΄΄ογους οικονομίας δεν παίρνω...

    Και μιας που το θέμα είναι εναλλακτικές θεραπείες για εμένα 2-3 πράγματα λειτουργησαν σε έναν ικανοποιητικό βαθμό:

    5 Htp (τρυπτοφάνη) ναι με βοήθησε σε ένα 30% περίπου που για μένα είναι μεγάλο ποσοστό ίσως και το μεγαλύτερο που πέτυχε φυτικό συμπλήρωμα. Ίσως σε μεγαλύτερες δόσεις έκανε ακόμα καλύτερη δουλειά απλά δε μου έδινε την σιγουριά των αντικαταθληπτικών. Ένιωθα πως κάποιες φορές με άφηνε εκτεθειμένο και δεν είχε σταθερή δράση σε όλη την ημέρα ακόμα και σε διαιρεμένες δόσεις. Εν ολίγης δεν έβγαζα άκρη και με κοόυραζε όλο αυτό το να σπάω τις δόσεις πρωί μεσημέρι βράδυ...
    Συν ότι οικονομικά δε με συνέφερε καθώς τα ssri τα συνταγογραφώ και όσο δεν δουλεύω κόβω απο παντού...

    Βιταμίνες Β: και αυτές βοήθησαν και φυσικά μιλάμε για B-100 δηλαδή βιταμίνες Β σε δόσεις 100mg έκαστη...

    Ψυχοθεραπεία: όχι τόσο στην καταθλιψη αυτή καθ αυτή αλλά στην αγοραφοβία.

    Διατροφή: Την περίοδο που ήμουν χορτοφάγος (χωρίς ούτε γαλακτοκομικά) ήμουν 30-40% καλύτερα όσο αφορά συπτώματα κατάθλιψης, κόπωσης, μελαγχολίας, ενέργειας κτλ...

    Οπότε υπο ιδανικές συνθήκες ίσως ένας συνδυασμός χορτοφαγία-5htp-b complex μου έκανε δουλειά αλλά στην παρούσα φάση το μόνο που μπορώ να κα΄νω είναι τα τυπικά αντικαταθλληπτικά καθώς τα συνταγογραφώ και τα παίρνω λιγότερο από 10€...

  13. #238
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Δεν υπάρχει δυστυχώς ξεκάθαρη άποψη για το αν πρέπει να υπερέχει το epa ή το dha αλλά γενικά για τα παιδιά και για εγκέφαλο και όραση δίνουν όντως dha ενώ για κατάθλιψη - διπολική κτλ δίνουν epa (μεγαλύτερη αναλογία epa προς dha)...

    Σε κάθε περίπτωση εγώ πιστεύω πως οι αναλογίες που η φύση προνόησε είναι οι πλέον κατάλληλες και όλα τα άλλα μάρκετινγκ για να πληρώνεις ένα προιον χρυσάφι απλά γιατί κάποιος απομόνωσε το dha και έβγαλε το epa...

    Αν είσαι υπερ του ιχθυέλαιου τότε για εμένα καλύτερη και πιο οικονομική λύση είναι απλές κάψουλες ιχθυέλαιου από σωλομό που έχουν μια αναλογία 320/240 περίπου epa/dha ...
    Παναγιώτη είμαι υπέρ του ιχθυέλαιου και υπάρχει ένα προιόν της εταιρείας enerzona που έχει αντιπρόσωπο στην ελλάδα και πήρα τηλ. και μου είπαν ότι η σωστή αναλογία ειναι πενήντα πενήντα. O επίσημος αντιπρόσωπος της εν λόγω εταιρείας είναι διατροφολόγος και η βοηθός του μου εξήγησε την αναλογία. Εκείνη μου είπε για την κατάψυξη και ότι καλό είναι τα ιχθυέλαιο να έχει πιστοποίηση ifos.http://www.nutrasource.ca/ifos/consu...s/default.aspx Σε αυτό το link υπάρχει κατάλογος ανα εταιρεία με τα προιόντα που έχουν αυτήν την πιστοποίηση. Όσα τα διαθέτουν είναι super μοριακά αποσταγμένα. Meni ρίξε μια ματιά κι εσύ αν σε ενδιαφέρει. Παιδιά εγώ θα το ψάξω κι άλλο, με ενδιαφέρει γιατί θεωρώ ότι έχει βοηθήσει αρκετά τους μικρούς. Εγώ βέβαια δεν παίρνω τον enerzona λόγω τιμής αλλά τα minami είναι εξίσου καλά.

  14. #239
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    A επίσης δεν θα πρέπει τα έλαια να αναμιγνύονται

  15. #240
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Εγώ έπαιρνα πολύ ιχθυέλαιο σε αναλογία περίπου 60-40 όσο ήμουν φαντάρος για κατάθλιψη ελάχιστα βοήθησαν...
    Το μόνο που κατάφερα είναι να ρεύομαι συνέχεια (σόρρυ κιόλας) μια απίστευτη ψαρίλα γιατί έπαιρνα περίπου 6 κάψουλες για να πιάσω τα 2γρ epa και 1.5 γρ dha που έλεγε πως είχε μελετηθεί για κατα΄θλιψη

Page 16 of 28 FirstFirst ... 6141516171826 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •