Eναλλακτικές θεραπείες για την Κατάθλιψη - Page 18
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 18 of 28 FirstFirst ... 81617181920 ... LastLast
Results 256 to 270 of 410
  1. #256
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Εγώ πάντως αυτή την περίοδο λόγω σαρακοστής δεν θα παραγγείλω έτσι και αλλιώς ιχθυέλαια και θα συνεχίσω λιναρόσπορο

  2. #257
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Εγώ πάντως αυτή την περίοδο λόγω σαρακοστής δεν θα παραγγείλω έτσι και αλλιώς ιχθυέλαια και θα συνεχίσω λιναρόσπορο
    Παναγιωτάκη τον λιναρόσπορο τον παίρνεις απο βιολογικά ή σε μορφή χαπιού?

  3. #258
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Παναγιωτάκη τον λιναρόσπορο τον παίρνεις απο βιολογικά ή σε μορφή χαπιού?
    Εγώ πάντως παίρνω και από υπεραγορά, όπως και βρώμη. Σου δίνουν ενέργεια και σε χορτώνουν, παλιά τουλάχιστον που τα έτρωγα με δημητριακά κάθε πρωί, με κρατούσαν άνετα μέχρι το απόγευμα.

    Εγώ ξεκίνησα να παίρνω πολυβιταμίνες, b3 και μαγνήσιο το βράδυ λίγο πριν κοιμηθώ επειδή σε ηρεμεί. Έχω βάλει ενδοφλέβια ένεση με όλο το σύμπλεγμα των b, μου έχουν βάλει λίγη D και αρκετό μαγνήσιο. Από την 3η μέρα ένιωθα να έχω λίγη περισσότερη ενέργεια και να κάνω περισσότερα βήματα, αν και από διάθεση (βλ.κατάθλιψη) τα ίδια. Θέλουν χρόνο για να δράσουν και φυσικά να μην καθόμαστε κι' εμείς με σταυρωμένα τα χέρια...

  4. #259
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Παναγιωτάκη τον λιναρόσπορο τον παίρνεις απο βιολογικά ή σε μορφή χαπιού?
    Τον λιναρόσπορο τον παίρνω στην φυσική του μορφή από κατάστημα ξηρών καρπών...
    Θα προτιμούσα κάψουλες αλλά όπου μπορώ να κάνω οικονομία κάνω

  5. #260
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by -moonlight- View Post
    Εγώ πάντως παίρνω και από υπεραγορά, όπως και βρώμη. Σου δίνουν ενέργεια και σε χορτώνουν, παλιά τουλάχιστον που τα έτρωγα με δημητριακά κάθε πρωί, με κρατούσαν άνετα μέχρι το απόγευμα.

    Εγώ ξεκίνησα να παίρνω πολυβιταμίνες, b3 και μαγνήσιο το βράδυ λίγο πριν κοιμηθώ επειδή σε ηρεμεί. Έχω βάλει ενδοφλέβια ένεση με όλο το σύμπλεγμα των b, μου έχουν βάλει λίγη D και αρκετό μαγνήσιο. Από την 3η μέρα ένιωθα να έχω λίγη περισσότερη ενέργεια και να κάνω περισσότερα βήματα, αν και από διάθεση (βλ.κατάθλιψη) τα ίδια. Θέλουν χρόνο για να δράσουν και φυσικά να μην καθόμαστε κι' εμείς με σταυρωμένα τα χέρια...
    Ισχύει ότι οι βιταμίνες Β και το μαγνήσιο σε χαλαρώνουν λίγο.
    Παίρνω και εγώ 100άρες βιταμίνες Β και μπόλικο μαγνήσιο.

    Ούτε στην κατάθιλψη ούτε στο άγχος κάνουν πολλά από μόνες τους...
    Ένα μικρό σύν απλά πάνω στην ήδη υπάρχουσα αγωγή μας...

  6. #261
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Ισχύει ότι οι βιταμίνες Β και το μαγνήσιο σε χαλαρώνουν λίγο.
    Παίρνω και εγώ 100άρες βιταμίνες Β και μπόλικο μαγνήσιο.

    Ούτε στην κατάθιλψη ούτε στο άγχος κάνουν πολλά από μόνες τους...
    Ένα μικρό σύν απλά πάνω στην ήδη υπάρχουσα αγωγή μας...
    Ναι, το περίμενα.. Γι' αυτό είπα πως δεν πρέπει να καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια (προσθέτουμε γυμναστική και διατροφή). Για αγωγή δεν θα μιλήσουμε εδώ (βλ.εναλλακτικές θεραπείες) :p

  7. #262
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Παιδιά ρίξτε μια ματιά και σε αυτό http://www.nordicnaturals.com/en/Pro...5/?ProdID=1480
    Απλά δεν ξέρω αν ο συνδυασμός ωμέγα σε ένα σκεύασμα είναι καλός. Πάντως φαίνεται εξαιρετικό προϊόν, Αλλά είναι κάπως τσιμπημένο. Σκέφτομαι να το παραγγείλω.

  8. #263
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Ακριβώς το ίδιο προιόν το έχει 23€.
    http://eu.iherb.com/nordic-naturals-...6?rcode=pdq063
    Τώρα το κατα πόσο βοηθάει να υπάρχει και ω6 με ω9 δεν το ξέρω καθώς δεν τα έχω παρει τα συγκεκριμένα...

  9. #264
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Ακριβώς το ίδιο προιόν το έχει 23€.
    http://eu.iherb.com/nordic-naturals-...6?rcode=pdq063
    Τώρα το κατα πόσο βοηθάει να υπάρχει και ω6 με ω9 δεν το ξέρω καθώς δεν τα έχω παρει τα συγκεκριμένα...
    Παναγιώτη το είδα κι εγώ! φοβερό?? Έχει πολύ καλές τιμές αυτο το site!!! Διάβασα σχετικά και βοηθά πολύ και στην κατάθλιψη.

  10. #265
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Παραγγέλνω από αυτό το site εδώ και 1μιση χρόνο αν θυμάμαι καλά...
    Καλώς ή κακώς έχω κάνει παραγγελίες πολλές...

    Το μόνο αρνητικό είναι ότι περιμένεις 12-20 μέρες για να σου έρθουν τα προιόντα αλλά οι τιμές είναι πολύ καλές και τα μεταφορικά για ελλάδα περίπου 3,8€ μέχρι 1600γραμ.

  11. #266
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    γεια σας αγαπητοι μου,
    σιγουρα καλυτερος ο ενθουσιασμος για τα "εναλλακτικα ",απο την παραιτηση και την απελπισια!
    απλως να εχετε υπ οψιν σας οτι παρα τα οσα ωραια διαβαζετε στα διαφορα sites ,τιποτα απο αυτα δεν εχει αποδειχθει με αυστηρα επιστημονικους ορους!

    τα οποια βελτιωτικα παρατηρειτε,μαλλον οφειλονται στο γνωστο φαινομενο του placebo.

    παντως ακομη και ετσι εαν αισθανεστε καλυτερα ,καλως τα παιρνετε!

    απλα, μην επαναπαυεστε ,μην υπερβαλετε σε ποσοτητες, να τα αγοραζετε εαν ειναι δυνατον απο φαρμακεια ,και να μην παραξοδευεστε.

    με εκτιμηση
    κωστας

  12. #267
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    γεια σας αγαπητοι μου,
    σιγουρα καλυτερος ο ενθουσιασμος για τα "εναλλακτικα ",απο την παραιτηση και την απελπισια!
    απλως να εχετε υπ οψιν σας οτι παρα τα οσα ωραια διαβαζετε στα διαφορα sites ,τιποτα απο αυτα δεν εχει αποδειχθει με αυστηρα επιστημονικους ορους!

    τα οποια βελτιωτικα παρατηρειτε,μαλλον οφειλονται στο γνωστο φαινομενο του placebo.

    παντως ακομη και ετσι εαν αισθανεστε καλυτερα ,καλως τα παιρνετε!

    απλα, μην επαναπαυεστε ,μην υπερβαλετε σε ποσοτητες, να τα αγοραζετε εαν ειναι δυνατον απο φαρμακεια ,και να μην παραξοδευεστε.

    με εκτιμηση
    κωστας
    Κώστα δεν θα συμφωνήσω. Εγώ τα παίρνω για τα δίδυμα αγοράκια μου. Είμαι υπερ των ωμέγα γιατί βοηθούν πολύ στη λειτουργία του εγκεφάλου. Επίσης οι μικροί δεν τρώνε καθόλου ψάρι και γενικά η διατροφή τους ειναι ελλιπής. Είμαι κατά των βιταμινών αλλά υπερ των ωμέγα όταν φυσικά έχουν υποστεί μοριακή απόσταξη και είναι καθαρό το προϊόν.

  13. #268
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Παραγγέλνω από αυτό το site εδώ και 1μιση χρόνο αν θυμάμαι καλά...
    Καλώς ή κακώς έχω κάνει παραγγελίες πολλές...

    Το μόνο αρνητικό είναι ότι περιμένεις 12-20 μέρες για να σου έρθουν τα προιόντα αλλά οι τιμές είναι πολύ καλές και τα μεταφορικά για ελλάδα περίπου 3,8€ μέχρι 1600γραμ.
    Έχει πολύ καλές τιμές, αξίζει να περιμένεις αν κάνεις σωστό προγραμματισμό. Παναγιώτη σε υπερευχαριστώ.

  14. #269
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Εγώ επειδή χρησιμοποιώ πολλά συπμληρώματα από εκεί κρατάω αρχείο excel πότε πρόκειται να μου τελειώσει το κάθε ένα (ίσως λίγο υπερβολικό) για να ξέρω πότε να παραγγείλω τι.

    Η συσκευασία τους επίσης είναι πολύ καλή με φούσκες μέσα και αρκετό αέρα ανάμεσα στα συπμληρώματα...
    Μην παραγγείλεις σε μια παραγγελία πάνω από 60-65€ (έχει και όριο τα 1800γραμμάρια και 80$ για να μην σταματήσει τελωνείο) και ως τώρα δεν είχα πρόβλημα με καμία παραγγελία.

    Το προτείνω συχνά γιατί έχω δοκιμάσει πολλά καταστήματα εξωτερικού όπως το vitacost, e-vitamins, smart-nootropics, bulk powders ktl και έχω καταλήξει πως είναι το καλύτερο με πολύ μικρά μεταφορικά και τεράστια ποικιλία.

    Θα βρεις και βιολογικά σνακ, καλυντικά έως και οδοντόκρεμες-βουρτσες.

    Από εκεί παραγγέλνω και τα αποσμητικά το καλοκαίρι (φυσικό κρύσταλλο) και πολλές φορές και συμπληρώματα γυμναστικής (αν και δεν χρησιμοποιώ πολύ...)

  15. #270
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Μπορεί τα συμπληρώματα φαινομενικά να μην έχουν αρκετή επιστημονική τεκμηρίωση Κώστα γιατί αύτό δεν συμφέρει τις μεγάλες φαρμακευτικές αλλά πρακτικά η ωφέλεια τους έχει μελετηθεί πολύ περισσότερο (απλά δεν προβλήθηκε λόγω έλλειψης μάρκετινγκ σε σχέση με τους καρχαρίες των φαρμακευτικών)...

    Τα φαρμακεία εδώ στην Ελλάδα σε αρμέγουν κανονικά...
    Ένα μαγνήσιο να πάρω πχ 20 κάψουλες θα δώσω 6€ όταν μπορώ με 6€ να πάρω 60 κάψουλες από μάρκα που θα βρω και σε ελληνικό φαρμακείο (πχ solgar, now foods, nature's bounty...) πολλές φορές μου προτείνουν κάτι σε κάποιο φαρμακείο-κατάστημα συμπληρωμάτων και βρίσκω ακριβώς το ίδιο στο ίντερνετ σε μισή τιμή...

Page 18 of 28 FirstFirst ... 81617181920 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •