Eναλλακτικές θεραπείες για την Κατάθλιψη - Page 24
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 24 of 28 FirstFirst ... 142223242526 ... LastLast
Results 346 to 360 of 410
  1. #346
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Ωχ ωχ ωχ Θα σκεφτομαι οτι ειναι 76 Ευρω το μηνα.Το παρηγορο ειναι οτι αν κανεις ψυχοθεραπεια κ πληρωνεις π.χ. 50 Ευρω τη φορα κ πας καθε βδομαδα δινεις 200 Ευρω το μηνα!Αρα καλυτερα τα 76

  2. #347
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Σωστό κι αυτό. :)

  3. #348
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Quote Originally Posted by lessing View Post
    Λοιπον εγω το αρχισα στις 11-02 EPA σε δοσεις 2000 την μερα κ ξαφνικα σημερα( ενω ολο αυτο το διαστημα δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου ειχα υπνηλια κ καθολου ενεργεια) αισθανθηκα καλυτερα πιο ξεκουραστη πιο ελαφρια.Δεν περιμενα να δω κατι τετοιο τοσο συντομα αλλα συνεβει!Θα σας ενημερωσω βεβαια για να δω αν θα συνεχιστει.
    Ενημερωνω οπως ειχα υποσχεθει:Δεν συνεχιστηκε αλλα δεν με εκπλησει γιατι ηταν λιγος ο χρονος χρησης.

  4. #349
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by lessing View Post
    Ενημερωνω οπως ειχα υποσχεθει:Δεν συνεχιστηκε αλλα δεν με εκπλησει γιατι ηταν λιγος ο χρονος χρησης.
    η αληθεια ειναι πως απο την πρωτη μερα ληψης των Ω3, θα βλεπεις παροδικες βελτιωσεις...!!! εγω για παραδειγμα, καμια φορα εβλεπα καποια αλλαγη ως προς τον υπνο μου, παρολου που δεν ειχα κλεισει ουτε μηνα... εβλεπα να ειμαι πιο αισιοδοξος ακομα που δεν ειχα κλεισει ουτε εξαμηνο... μιλαμε για προσωρινα βιωματα και οχι μονιμα....!!!! Το καλο ειναι, πως με αφησαν θετικη εντυπωση για ολο το εξαμηνο, παρολο που δεν επαιρνα την μεγιστη δοση....!!! Το μονο σιγουρο ειναι οτι τα λεφτα αποτελουν προβλημα ακομα και τωρα για να τα ξαναδοκιμασω....

  5. #350
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Nαι αυτο συμβαινει ηδη βλεπω παροδικες βελτιωσεις

  6. #351
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Σχετικά με τα ω3λιπαρα ξέρει κανείς ποια η διαφορά στις περιεκτικότητες epa και dha. Εννοώ οσον αφορά τη χρησιμότητά τους στον οργανισμό ! Αυτό πχ που εχει μόνο epa και σε υψηλή περιεκτικότητα και καθόλου dha έχει πιο υψηλά επίπεδα απορρόφησης ,είναι πιο χρησιμο στον οργανισμό σε σχέση με κάποιο που έχει και epa και dha στη ίδια αναλογία?????

  7. #352
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Σχετικά με τα ω3λιπαρα ξέρει κανείς ποια η διαφορά στις περιεκτικότητες epa και dha. Εννοώ οσον αφορά τη χρησιμότητά τους στον οργανισμό ! Αυτό πχ που εχει μόνο epa και σε υψηλή περιεκτικότητα και καθόλου dha έχει πιο υψηλά επίπεδα απορρόφησης ,είναι πιο χρησιμο στον οργανισμό σε σχέση με κάποιο που έχει και epa και dha στη ίδια αναλογία?????
    απανταω στην ερωτηση σου καθως το θεμα εχει παραγκονιστει λιγακι απο τα μελη του φορουμ, οποτε επειδη ενα τετοιο θεμα, θεωρω οτι δεν θα επρεπε να μενει στην αφανεια, θα σου απαντησω τι λεγεται γενικα για epa αλλα και dha...

    Γενικα ο ανθρωπινος εγκεφαλος αποτελειται απο ακοραστα λιπαρα οξεα, αυτα που ειναι γενικως ονομασμενα ως Ω3, αλλα τι γινετε?
    τα Ω3 περιεχουν μεσα και epa, και dha...οχι οτι ειναι κακο αυτο...!!! αλλα σε καποιες περιπτωσεις, το dha μπορει να αναστειλει την λειτουργια του epa, ενω αντιθετα το epa μπορει να μετατραπει σε dha, οποτε τι σκεφτηκαν και εκαναν?

    απομονωσαν το epa, και αν ο οργανισμος σου χρειαζεται μονο epa, ηδη το εχεις...
    αν ο οργανισμος σου χρειαζεται και dha, καποιο απο το epa θα μετραπει σε dha..
    αν χρειαζεσαι και τα δυο, παλι εισαι καλυμμενος/η καθως το epa πιανει και τα δυο...
    βεβαια, και το dha ειναι χρησιμοτατο και θα επρεπε να το ειχε μεσα στο συμπληρωμα, αλλα σε καθε περιπτωση ειναι και περιττο (αφου ειπαμε γιατι), αλλα απο την αλλη μπορει (σε καποιους ανθρωπους) να αναστειλει το θετικα του epa, οποτε καλυτερα ας μην ειναι μεσα....!!!

  8. #353
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    29
    Καλησπέρα,

    Ποιο σκεύασμα θα προτείνατε να πάρει κάποιος που έχει πρόβλημα κατάχρησης αλκοόλ κ βίαιες εναλλαγές διάθεσης κ συμπεριφοράς; (να επισημάνω ότι δεν έχει απευθυνθεί σε ειδικό κ δεν έχει γίνει διάγνωση κάποιας διαταραχής).
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  9. #354
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by plague mass View Post
    Καλησπέρα,

    Ποιο σκεύασμα θα προτείνατε να πάρει κάποιος που έχει πρόβλημα κατάχρησης αλκοόλ κ βίαιες εναλλαγές διάθεσης κ συμπεριφοράς; (να επισημάνω ότι δεν έχει απευθυνθεί σε ειδικό κ δεν έχει γίνει διάγνωση κάποιας διαταραχής).
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    καταρχήν θα πρέπει να κόψει το αλκοόλ. Και αλκοόλ και σκευάσματα δεν γίνεται. Για τα υπόλοιπα ο ειδικός...

  10. #355
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    καταρχήν θα πρέπει να κόψει το αλκοόλ. Και αλκοόλ και σκευάσματα δεν γίνεται. Για τα υπόλοιπα ο ειδικός...
    Ο σύντροφος μου αρνείται ν' απευνθεί σε ειδικό για ο,τιδήποτε τον ταλανίζει - για να είμαι πιο ακριβής θεωρεί ότι δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα το οποίο χρήζει ειδικής αντιμετώπισης. Δεν υπάρχουν σκευάσματα τύπου βιταμίνης που θα μπορούσατε να προτείνετε, εφόσον δεν είναι διατεθειμένος στην παρούσα φάση ν' αποχωριστεί το αλκοόλ; Κάτι που ενδείκνυται περισσότερο για την περίπτωσή κ είναι εδώ δοκιμασμένο από κάποιον ψάχνω για εκείνον, γι' αυτό "μπήκα" άλλωστε στα εναλλακτικά (φαρμακευτική αγωγή συμβατικής ιατρικής κ αλκοόλ γνωρίζω ήδη ότι δεν συνδυάζονται).

  11. #356
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    απανταω στην ερωτηση σου καθως το θεμα εχει παραγκονιστει λιγακι απο τα μελη του φορουμ, οποτε επειδη ενα τετοιο θεμα, θεωρω οτι δεν θα επρεπε να μενει στην αφανεια, θα σου απαντησω τι λεγεται γενικα για epa αλλα και dha...

    Γενικα ο ανθρωπινος εγκεφαλος αποτελειται απο ακοραστα λιπαρα οξεα, αυτα που ειναι γενικως ονομασμενα ως Ω3, αλλα τι γινετε?
    τα Ω3 περιεχουν μεσα και epa, και dha...οχι οτι ειναι κακο αυτο...!!! αλλα σε καποιες περιπτωσεις, το dha μπορει να αναστειλει την λειτουργια του epa, ενω αντιθετα το epa μπορει να μετατραπει σε dha, οποτε τι σκεφτηκαν και εκαναν?

    απομονωσαν το epa, και αν ο οργανισμος σου χρειαζεται μονο epa, ηδη το εχεις...
    αν ο οργανισμος σου χρειαζεται και dha, καποιο απο το epa θα μετραπει σε dha..
    αν χρειαζεσαι και τα δυο, παλι εισαι καλυμμενος/η καθως το epa πιανει και τα δυο...
    βεβαια, και το dha ειναι χρησιμοτατο και θα επρεπε να το ειχε μεσα στο συμπληρωμα, αλλα σε καθε περιπτωση ειναι και περιττο (αφου ειπαμε γιατι), αλλα απο την αλλη μπορει (σε καποιους ανθρωπους) να αναστειλει το θετικα του epa, οποτε καλυτερα ας μην ειναι μεσα....!!!
    Ωωωωω Μένη σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανάλυση! Όποτε ότι έχει υψηλά επίπεδα συγκέντρωσης epa είναι μια χαρά!!!!! Θα το δοκιμάσω και θα σας πω!!!

  12. #357
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by plague mass View Post
    Καλησπέρα,

    Ποιο σκεύασμα θα προτείνατε να πάρει κάποιος που έχει πρόβλημα κατάχρησης αλκοόλ κ βίαιες εναλλαγές διάθεσης κ συμπεριφοράς; (να επισημάνω ότι δεν έχει απευθυνθεί σε ειδικό κ δεν έχει γίνει διάγνωση κάποιας διαταραχής).
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    γεια σου φιλε, για την υπερκαταναλωση αλκοολ δεν γνωριζω να μπορει να δοθει καποιο ας το ονομασω ''αντιδοτο''....
    αλλα για τις εναλλαγες διαθεσης, δηλαδη αυτο που θα μπορουσε να λεχθει σε καποιον οτι εινα ''καπως'' κυκλοθυμικος, τα ω3 θα ηταν ενας σταθεροποιητης της διαθεσης...
    απο εκει και περα, περισσοτερο το θεμα εγκειται σε εναλλαχτηκες θεραπειιες της καταθλιψης, δεν ξερω να σου απαντησω κατι αλλο...
    δηλαδη οι βιταμινες που σκεφτηκες θα μπορουσαν να δωθουν εαν ο οργανισμος διχνει αδυναμος και ταλαιπωρημενος!!

  13. #358
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    γεια σου φιλε, για την υπερκαταναλωση αλκοολ δεν γνωριζω να μπορει να δοθει καποιο ας το ονομασω ''αντιδοτο''....
    αλλα για τις εναλλαγες διαθεσης, δηλαδη αυτο που θα μπορουσε να λεχθει σε καποιον οτι εινα ''καπως'' κυκλοθυμικος, τα ω3 θα ηταν ενας σταθεροποιητης της διαθεσης...
    απο εκει και περα, περισσοτερο το θεμα εγκειται σε εναλλαχτηκες θεραπειιες της καταθλιψης, δεν ξερω να σου απαντησω κατι αλλο...
    δηλαδη οι βιταμινες που σκεφτηκες θα μπορουσαν να δωθουν εαν ο οργανισμος διχνει αδυναμος και ταλαιπωρημενος!!
    Καλησπέρα,

    Δεν πρόκειται για μένα αλλά τον σύντροφό μου. Ω3 του έχω πάρει. Έχω γράψει για την περίπτωσή του ("άρνηση αυντρόφου" σε ενότητες διπολική κ σχέσεις) αλλά έχω καταλάβει ότι απαγορεύεται να μιλήσετε εδώ για συγκεκριμένο σκεύασμα.
    Σ΄ευχαριστώ πάντως - να σαι καλά.

  14. #359
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    κανεις αλλος που να τα παιρνει πιστα εως τωρα?

  15. #360
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εγω τα παιρνω εδω και μηνες αλλα δν βλεπω και τεραστια διαφορα..ξεκινησα τωρα το entact μηπως με πιασει

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 24 of 28 FirstFirst ... 142223242526 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •