Eναλλακτικές θεραπείες για την Κατάθλιψη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 28 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 410
  1. #16
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Νίκο ρίξε μία ματιά εδώ http://www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/e-epa_table.html . Φίλε Κρίνο δεν προτείνω χημείες ούτε New Age θεραπείες. Δεν διατρέχεις κανένα κίνδυνο αν πάρεις Ωμέγα 3 λιπαρά σε μορφή συμπληρώματος. Οι ‘οδηγίες’ που δίνω είναι για να αποφευχθούν οτιδήποτε λάθη, όπως λήψη παραπάνω βιταμίνης D ή Α, κάτι που είναι πολύ συνηθισμένο στα ιχθυέλαια που κυκλοφορούνε στην αγορά. Μόνο ένα συγκεκριμένο ιχθυέλαιο είναι αυτό που έχει αντικαταθλιπτικές ιδιότητες, το EPA. Το οποίο δεν το βρίσκεις στην αγορά. Μόνο μέσω διαδικτύου. Το EPA δεν έχει καμία απολύτως παρενέργεια. Ακριβώς το αντίθετο. Μέσω του φόρουμ απευθύνομε σε αυτούς κυρίως που δεν έχουνε βοηθηθεί από τα αντικαταθλιπτικά. Επίσης σε όσους είναι απεγνωσμένους, όπως ήμουν και εγώ πριν κάποιους μήνες.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    38
    εγω είχα ακούσει κ από αλλού για τα ωμέγα - 3( μόνο που παρανόησα και έτρωγα μόνο ψάρι 2 φορές την εβδομάδα που φυσικά δεν μου έκανε τπτ:D)και καλά έκανες και μας τα αναφέρεις

    μόνο από περιέργεια, θες να μας μιλήσεις για σένα; δηλαδή τί αλλαγές είδες στην περίπτωσή σου;

  3. #18
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Περιληπτικά, η ιστορία μου είναι η εξής: Εδώ και 3 χρόνια σταδιακά άρχισα να γίνομε πιο ευαίσθητος και να επηρεάζομαι πιο εύκολα από τις καταστάσεις τριγύρω μου. Παρατήρησα ότι οι αλλαγές στην ζωή μου, ακόμα και οι μικρές, επηρέαζαν την διάθεσή μου αρνητικά και μου δημιουργούσαν άγχος (όχι στρες). Πριν κάμποσο καιρό έκανα σχέση με μια κοπελιά με την οποία ήμουν αρκετά ερωτευμένος και κατά την διάρκεια της σχέσης την ερωτεύτηκα ακόμη περισσότερο (η σχέση διήρκησε περίπου ένα χρόνο). Για αρκετό καιρό πίστευα ότι είχα βρει την ιδανική γυναίκα και έκανα σχέδια για το μέλλον. Από ότι δυστυχώς φάνηκε στην πορεία το ίδιο δεν συνέβαινε και με την ίδια. Κατά την διάρκεια της σχέσης, ίσως και λόγο του άγχους για το μέλλον μου με την κοπέλα, το άγχος μεγάλωσε, μαζί με αυτό ήρθαν και σκαμπανεβάσματα στην διάθεση. Για να μην πολυλογώ η κοπελιά μου με παράτησε γιατί η καριέρα της την ανάγκαζε να βρίσκεται σε άλλο μέρος από το μέρος που μέναμε (συγκατοικούσαμε), σε μια πόλη 8 ώρες με το αμάξι από την πόλη που μένω. Πραγματικά σοκαρίστηκα. Είχα ήδη προβλήματα με την οικογένειά μου (στην Ελλάδα), είχα κόψει επαφές με αρκετούς από τους φίλους μου και ένιωθα απόλυτα μόνος. Ακόμα παραμένω ερωτευμένος με την κοπέλα. Η κατάθλιψη με κατέλαβε ολοκληρωτικά. Έχασα όρεξη για οτιδήποτε πριν με ενδιέφερε. Δεν μπορούσα να γελάσω και τίποτα δεν ήταν πλέον θετικό. Έχασα την όρεξή μου για φαί και οτιδήποτε είχε σχέση με τη ζωή. Παράτησα την δουλειά μου γιατί πλέον δεν είχα καμία δύναμη. Όλα αυτά μπορεί να τα δυναμίτισε ο χωρισμός μου με την κοπέλα, αλλά η κατάθλιψη είχε έρθει πριν τον χωρισμό, ακόμα και όταν όλα φαίνονταν τέλεια, το ένοιωθα ότι στο μυαλό μου κάτι δεν πήγαινε καλά (πχ αλλαγές στη λίμπιντο, κούραση, άγχος, κακή διάθεση κλπ). Αποφάσισα να πάω να δω τον γιατρό μου. Στον γιατρό είπα εξαρχής ότι δεν διατίθεμαι να ακολουθήσω φαρμακευτική αγωγή διότι πίστευα οι παρενέργειες θα έκαναν την κατάσταση χειρότερη. Κυρίως φοβόμουνα τις σεξουαλικές παρενέργειες. Ο γιατρός συμφώνησε και με έστειλε για counselling (φαντάζομε κάτι σαν ψυχολόγος στην Ελλάδα). Παράλληλα άρχισα να δοκιμάζω κάθε εναλλακτική θεραπεία για την κατάθλιψη. Πρώτα βάλσαμο το οποίο είναι εξαιρετικά φημισμένο εδώ και στην Γερμανία πουλιέται πιο πολύ από το Πρόζακ. Το βάλσαμο λειτουργεί ακριβώς σαν SSRI, κάπως σαν ένα πιο χαλαρό πρόζακ. Είναι Serotonin Inhibitor, δηλαδή παίζει με την σεροτονίνη σου. Το βάλσαμο το πήρα για ένα μήνα. Η κόπωση αυξήθηκε, λίμπιντο μηδέν, όρεξη για φαί μηδέν, η μόνη αλλαγή ήταν ότι ήθελα να κοιμάμαι πολύ. Δούλεψε δηλαδή εκεί, θυμάμαι ότι με το βάλσαμο έκανα βαθύ ύπνο. Φυσικά το διέκοψα. Άρχισα να παίρνω Ροντιόλα Ροζέα η οποία παίζει και με την σεροτονίνη αλλά κυρίως με την ντοπαμίνη. Η κόπωση από το βάλσαμο έφυγε (τυπική παρενέργεια των SSRI), αλλά όλα τα άλλα τα ίδια. Από την άλλη είχε αυξηθεί και το άγχος μου! Τα παράτησα και με αυτό. Δοκίμασα αμινοξέα που λειτουργούνε και αυτά κατευθείαν στους νευροδιαβιβαστές. Εις μάτην. Βότανα, πολυβιταμίνες (αυτές δούλεψαν λίγο) σε μεγάλες δόσεις, όλα μάταια. Ήταν θυμάμαι Σαβ/ιακο και λέω δεν πάει άλλο δεν τρώω, έχω χάσει τόσα κιλά, όλα μου φαίνονται μαύρα, έχω παρατήσει τα πάντα, τι θα κάνω; Την Δευτέρα πήγα να αγοράσω από ένα μαγαζί τίποτα βότανα για να με ‘ναρκώσουν’ κατά κάποιο τρόπο, σκέφτηκα για βαλεριάνα αλλά σε πολύ μεγάλες δόσεις. Στο μαγαζί βρήκα ένα κουτί που έξω έγραφε EPA fish oil και είχε μαζί με το κουτί δώρο ένα βιβλίο για την κατάθλιψη. Το βιβλίο αυτό μου έσωσε την ζωή! Όταν διάβασα το βιβλίο σκέφτηκα, δεν πιστεύω σε μαγικά χάπια, τίποτα δεν μπορεί να θεραπεύσει την κατάθλιψη μου, το μόνο που θέλω είναι απλώς να νιώσω καλύτερα. Εντωμεταξύ άρχισα να παίρνω το EPA. Κάτι τρομερά περίεργο είχε συμβεί. Περίπου την τρίτη βδομάδα άρχισα να νιώθω αρκετά καλύτερα, όλα τα καταθλιπτικά συμπτώματα ήταν μειωμένα. Μέρα με τη μέρα, βδομάδα με τη βδομάδα, η διάθεσή που σταθεροποιούνταν σε τεράστιο βαθμό. Μέσα σε τρεις μήνες, καταθλιπτικά συμπτώματα μηδέν! Δεν μπορώ να πιστέψω στην αλλαγή, ποτέ δεν πίστεψα ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί. Σήμερα συνεχίζω να παίρνω το ιχθυέλαιο. Έχω σχεδόν ξεχάσει πως είναι να είσαι καταθλιπτικός και βλέπω το μέλλον πολύ πιο θετικά. Ελπίζω να μην σας κούρασα με το κείμενό μου!

    Υ.Γ. Το καταθλιπτικό επεισόδιο διήρκησε για περίπου 4 μήνες. Η κατάθλιψη μου είχε γίνει severe λίγο πριν πάρω το ιχθυέλαιο.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Ένα ακόμη λίνκ:

    http://www.epa1.co.uk/default.asp

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Κάνω κι εγώ Ομοιοπαθητική θεραπεία παράλληλα με την ψυχοθεραπεία.
    Ομοιοπαθητική από το καλοκαίρι και από τέλη Οκτώβρη όπου ο ομοιοπαθητικός μου είπε οτι δε βλέπει να έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα με τη αγωγή του και μου συνέστησε να πάω και σε συνάδελφο της κλασικής Ιατρικής άρχισα και Ψ/Θεραπεία. Την τελευταία φορά που τον επισκεύτικα -αρχές Δεκέμβρη μου άλλαξε την αγωγή και μου έδωσε Staphisagria 10m και Omega-3 (1χ1) συν την Tysosin (1x2) που έπαιρνα απ την αρχή αλλά 1 την ημέρα .
    Δεν ξέρω αν είναι σχετικό ή συμπτωματικό αλλά απ τη μέρα που πήρα τη Staphisagria (19/12) είμαι σε δύσκολη φάση με έντονη ψυχοσωματική αντίδραση (επίταση κατάθλιψης, πανικός , πόνοι στο στήθος ,απώλεια κάθε νοήματος ή ενδιαφέροντος ... ) . Περιμένω να εξελιχθει το φαινόμενο για να σας πω περισσότερα για τα αποτελέσματα της αγωγής ...

  6. #21
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Εγώ έκανα ομοιοπαθητική για την κατάθλιψη εδώ και δύο χρόνια (με διαλείμματα). Προσωπικά δεν με βοήθησε καθόλου. Ίσως να έχει βοηθήσει κάποιους άλλους, αλλά γενικώς δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο. Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει σίγουρα! Τι εννοείς ωμέγα 3 1χ1; Φαντάζομε EPA/DHA 50:50, το οποίο δεν είναι αποτελεσματικό. Θες 100% EPA χωρίς DHA, ή με λίγο DHA (η δράση του όμως θα είναι λίγο πιο αργή). Η Staphisagria δεν γνωρίζω τι είναι, η Τυροζίνη πάντως μπορεί να σου αυξήσει το άγχος (μια από τις συνηθέστερες παρενέργειες της), όπως και τις αϋπνίες. Δοκίμασε πρώτα να μην πάρεις πάνω από 500 mg Τυροζίνη και δες πως πάει. Αν δεν νιώθεις καμία βελτίωση, ανέβασε την δόση. Πάντως δεν θα σε συμβούλευα να κάνεις χρόνια χρήση Τυροζίνης, πρέπει να συμβουλευτείς τον γιατρό σου σχετικά. Συνήθως τα αμινοξέα τα ανακυκλώνεις.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Athens
    Posts
    5
    Πράγματι πολύ ενδιαφέρον.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Εγω παντωσ πρεπει να πω πωσ κι εγω το εχω ψαξει πολυ για τα ω-3
    Οποιοσ ενδιαφερεται μπορει να παει στη βιβλιοθηκη του πλανηταριου

    Ίδρυμα Ευγενίδου
    Εκπαιδευτικό Κοινωφελές Ίδρυμα
    Λ.Συγγρού 387, 175 64 Π.ΦΑΛΗΡΟ




    Πληροφορίες - Κρατήσεις
    Τηλ. Κέντρο: 210 9469600,
    210 9469642, 8:30 π.μ. - 2:00 μ.μ.
    fax: 2109417372
    e-mail: [email protected]




    Οι γραμμές των αστικών λεωφορείων

    που εξυπηρετούν το Ίδρυμα Ευγενίδου είναι οι εξής:

    126 - Ακαδημία-Π.Φάληρο (μέσω οδού Ζησιμοπούλου)
    Β2 - Ακαδημία - Αγιος Κοσμάς (από Ποσειδώνος, μέσω Λ. Συγγρού)
    550 - Π.Φάληρο-Κηφισιά (μέσω Λ. Συγγρού)
    Α2 - Ακαδημία - Βούλα (μέσω Λ.Αμφιθέας)

    Εκει εχουν το βιβλιο \" η διαιτα ω\"

    περιεχει πααρα πολεσ ερευνεσ πανω στο θεμα και αποτελεσματα χειροπιαστα.

    Πανω απ ολα τα ω3 βοηθανε τα δερματικα προβληματα και τα προβληματα του κεντρικου νευρικου συστηματοσ

    Εγω ειχα βαρια ψωριαση, ενα αυτοανοσο νοσημα ανιατο , εδω και 2 χρονια κανω καθημερινη χριση 2 καψουλων απο 500mg ...και εχω 2 χρονια να νοσησω για μενα ηταν σωτηρια.

    Οσο για την καταθλιψη ,εφ οσον επιδρα στο ΚΝΣ τοτε σιγουρα βοηθαει.

    Το βρισκετε στα φαρμακεια και αν θελετε ρωτατε και τον φαρμακοποιο, ειναι πολυ φθηνα.
    Τα συνιστω ανεπιφιλακτα, ειναι σαν να περνουμε μουρουνελαιο-μουρουνολαδο σε εξελιγμενη μορφη.

    μακια!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Οσο για την τυροζινη ειναι απαγορευμενη η ταυτοχρονη ληψη τησ με καποια αντικαταθλιπτικα!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    6
    αρχικά θα ήθελα περισσότερα links με έρευνες και κυρίως άρθρα από έγκυρα περιοδικά και όχι προσωπικές ιστορίες...
    όχι ότι δεν μπορεί το ιχθυέλαιο να αποτελεί μία πολύ καλή λύση για τα συμπτώματα της κατάθλιψης, απλά για μένα χρειάζονται περισσότερα δεδομένα.

    έπειτα δεν μου άρεσε καθόλου το ότι αρχισες να δίνεις συμβουλές για τη λήψη του και να το προτείνεις.
    ελπίζω να καταλαβαίνεις τη ευθύνη των λόγω σου... όπως είπε και κάποιος παραπάνω κάποιοι μπορεί να παρασυρθουν.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Καλλια εννοείς την εκπομπή της Ελίτας? Προσοχή γιατί ο Δρακόπουλος δεν είναι καν διατροφολογος
    Εγω έχω δοκιμάσει ω3 τα οποία πράγματι βοηθούν ομως δεν είναι υποκατάστατο καμμιάς θεραπείας.Προληπτικά είναι ενταξει όχι όμως θεραπευτικά

  12. #27
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    38
    παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχετε πέσει όλοι να τον φάτε που είπε 2 κουβέντες ο άνθρωπος για την προσωπική του ιστορία και τί τον βοήθησε...καλό είναι να ακούγονται κι αυτα...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πανικοβαλλόμαστε όλοι όταν πρόκειται για κάτι μη αποδεκτό από την επιστημονική κοινότητα τη στιγμή που ,ειδικά στον τομέα της ψυχολογίας που όλα είναι τόσο ρευστα - υπάρχουν γιατροί που όντως με τα φάρμακα που δίνουν στους ασθενείς τους έχουν περισσότερες παρενέργειες παρά οφέλη


    προειδοποιήσε μια φορά ο administrator, ξεκαθαρίστηκε απο εκεί και πέρα μην το κάνουμε τόσο μεγάλο θέμα

  13. #28
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    38
    συγνώμη αν θα βγω τωρα λιγο οφ τοπικ , αλλα αν δείτε τί υπάρχει στο ίντερνετ από κερδοσκόπους που εκμεταλλέυονται τον πόνο των ανθρώπων... - ξένες ιστοσελίδες κυρίως, του στυλ \"ξεφορτωθείτε την κατάθλιψη σε 3 λεπτά\"και \" προσοχή αυτή η προσφορά μπορεί να ισχύει μόνο για σήμερα, εγγυημένη λύση\"

    πανικός το ίντερνετ.......εκνευρίζομαι

  14. #29
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Αλικτώ δεν προτρέπω κανέναν να πάρει ιχθυέλαιο αντικαθιστώντας την ήδη φαρμακευτική του αγωγή, γράφω απλός την εμπειρία μου και συγνώμη αν μερικές φορές εκφράζω με περίσσιο πάθος την πίστη μου στα Ωμέγα 3, αλλά είναι λόγω του οφέλους που είδα από την συστηματική λήψη τους. Έχουνε γίνει αρκετές έρευνες, δες αυτό εδώ το λίνκ: http://www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/e-epa_table.html .

    Δημήτριε 38, το Ωμέγα 3 (EPA όχι DHA) είναι πολύ πιο αποτελεσματικό από την φαρμακευτική αγωγή ενάντια στην κατάθλιψη, και απολύτως θεραπευτικό με μόνιμα αποτελέσματα (εφόσον γίνεται συστηματική λήψη φυσικά) αν χρησιμοποιηθεί σωστά. Εννοώ: η σωστή δοσολογία EPA είναι το πιο σημαντικό κομμάτι της θεραπείας. Τα περισσότερα ιχθυέλαια στην αγορά έχουνε αρκετό DHA και όχι μεγάλες ποσότητες EPA, έτσι ουδέν όφελος (τουλάχιστον ενάντια στην κατάθλιψη). Στο παρελθόν είχα δοκιμάσει ένα από τα συνηθισμένα ιχθυέλαια της αγοράς με αρκετό dha και δεν είδα κανένα αποτέλεσμα.

    Θέλω να τονίσω ότι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει κανείς να διακόψει την φαρμακευτική του αγωγή για να δοκιμάσει το ιχθυέλαιο. Κάτι τέτοιο θα ήταν εξαιρετικά επικίνδυνο. Μπορεί όμως κάλλιστα να το συνδυάσει με την ήδη αντικαταθλιπτική θεραπεία που ακολουθεί.

  15. #30
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    38
    αν δεν αργούσαν και τόσο πολύ καλά θα ταν.....αλλα να μου πεις τωρα με τις γιορτες..

Page 2 of 28 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •