Eναλλακτικές θεραπείες για την Κατάθλιψη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 28 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 410
  1. #31
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    38
    παιδια γυρω στα τελη δεκεμβριου ξεκινησα να παιρνω ιχθυελαιο και τωρα ειμαι πολυ καλα!

    να σας πω την αληθεια η δικη μου καταθλιψη ξεκινησε αρχες σεπτρμβριου και ειναι αληθεια οτι απο τελη νοεμβριου αισθανομουν ηδη πολυ καλυτερα...δεν εβλεπα την \"ακρη\" καθαρα, αλλα δεν ειχα εκεινο το αισθημα του \"τελους\" που ξερετε πολυ καλα οσοι περνατε καταθλιψη - οπότε δεν μπορω να πω με σιγουρια αν οντως το ιχιθυελαιο ηταν εκεινο που με βοηθησε η απλως το περασμα του χρονου, παντως τωρα ειμαι στα φυσιολογικα μου..ακομη αισθανομαι πιο πολυ κοπωση απ οτι συνηθως, αλλα πραγματικα καμμια σχεση - βλεπω πλεον ξανα το μελλον...


    οπως κ να χει θα συνεχισω να παιρνω το ιχθυελαιο! δεν ξερω, ακομη κ η ιδεα οτι ισως με βοηθαει , με βοηθαει!!παντως το σιγουρο ειναι οτι ειμαι αλλος ανθρωπος και αισθανομαι καθε μερα και πιο δυνατη - εδω κ 2 βδομαδες εχω επιστρεψει σε ότι εκανα και συνεχιζω!!τωρα απλως θα τα παρω με το μαλακο για να μην ..ξανακλαταρω!!:P

    ηθελα απολως να σας πω κ τα δικα μου νεα!:)

  2. #32
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Αγαπητή Ντάλια, τα νέα σου είναι πάρα πολύ ευχάριστα! Είμαι σίγουρος ότι το ιχθυέλαιο σε βοηθάει και ότι είσαι στον σωστό δρόμο για την ανάρρωση. Σου εύχομαι ότι καλύτερο!

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    WWW.COGNITIVEANALYTIC.GR
    Posts
    306
    ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
    Επιστημ.Διευθυντής Ινστιτούτου Γνωσιακής Αναλυτικής Ψυχοθεραπείας
    Λέκτορας Ψυχοπαθολογίας Πανεπ.Ουαλλίας (Ελληνοβρετανικό Κολλέγιο)
    Υποψ.Διδάκτορ Πανεπ.Σέφιλντ , Uk.

    ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

    Ήταν απόγευμα και η Γιάννα ,45 χρονών και μητέρα του Γιώργου 25 ετών γύρισε από τη δουλειά της .Ο γιος της ,κοιμόταν ακόμη και εκείνη όπως έκανε κάθε μέρα εδώ και δυο χρόνια θύμωσε και πολύ επιθετικά του είπε πως δεν αντέχει άλλο να τον βλέπει μέσα στην κατάθλιψη.Εκείνος της απάντησε ότι δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί μέσα σε ένα σπίτι που το ίδιο γέννησε την κατάθλιψη του!

    Η παραπάνω αληλεπίδραση μεταξύ μελών μιας οικογένειας είναι μια αρκετά συνηθισμένη κατάσταση που γεννιέται μέσα σε ένα οικογενειακό σύστημα.Θα ήθελα να αναφερθώ λοιπόν σε κάποια συμπεράσματα που έχουν εξαχθεί μέσα από την βιβλιογραφία αλλά και την προσωπική πείρα.
    • Όταν με επισκέτεται ιδιωτικά ένας έφηβος ή παιδί με καταθλιπτικά συμπτώματα ,στην επόμενη κιόλας συνάντηση είναι επιθυμητό να γνωρίσω από κοντά τους γονείς αυτού του νεαρού ατόμου.Είναι αρκετές οι φορές που ένας νεαρός αναπτύσσει κατάθλιψη μέσα από ένα καταθλιπτικό δυναμικό οικογένειας .Η συστημική ανάλυση της οικογένειας δηλαδή σε αυτήν την περίπτωση μας οδηγεί να συμπεράνουμε ότι όταν στο σύστημα οικογένεια ρέει αρνητική ενέργεια τότε είναι αρκετά πιθανό να εμφανίσει σύμπτωμα κατάθλιψης ένα μέλος της οικογένειας ,συνήθως το πιο αδύναμο ψυχολογικά .Σε αυτήν την περίπτωση η ατομική συμβουλευτική του ειδικού με το νεαρό άτομο που εμφανίζει τα συμπτώματα της κατάθλιψης δεν θα έχει ουσιαστική ανταπόκριση αν δεν επέλθει συνολική αλλαγή στο σύστημα της οικογένειας.Κάποια παραδείγματα ψυχολογικών ασκήσεων που βοηθούν την αλλαγή είναι ׃ ενέργειες που να τονίζουν την ενότητα της οικογένειας π.χ. ένα κοινό δείπνο, η καλυτέρευση της συνσισθηματικής έκφρασης των μελών της οικογένειας π.χ η λεκτικοποίηση των αρνητικών και θετικών συναισθημάτων που αναπτύσσουν μεταξύ τους ,
    • Η κατάθλιψη ,πολλές φορές σε ένα άτομο της οικογένειας σχετίζεται ως αντίδραση σε καταστάσεις που δεν είναι επιθυμητές πολλές φορές να τις βιώνει το μεμονωμένο άτομο.Π.χ είναι κλασικό το φαινόμενο ένας γιος να αναπτύσσει κατάθλιψη όταν η μητέρα του κακοποιείται από τον πατέρα του,η κόρη να γίνεται καταθλιπτική επειδή ο πατέρας της έχει οικονομικά προβλήματα,ο γιος να μην μπορεί να εκφράζεται συναισθηματικά γιατί οι γονείς του δεν λεκτικοποιούσαν ποτέ τα συναισθήματα τους για εκείνον, η μητέρα να εμφανίζει κατάθλιψη γιατί τα παιδιά της δεν την αποδέχονται ...Αυτά ακριβώς τα παραδείγματα μας δείχνουν ότι η ατομική συμβουλευτική πολλές φορές δεν είναι αρκετή αλλά ειναι επιθυμητό να συνοδεύεται από ομαδική θεραπεία ή οικογενειακή θεραπεία.
    • Ένας άλλος σημαντικός παράγοντας που επιταχύνει την αποτελεσματικότητα της ατομικής ψυχοθεραπείας για μεμονωμένο άτομο που βιώνει κατάθλιψη , είναι η ενημέρωση των μελών και στήριξη τους σε όλη τη διάρκεια της συμβουλευτικής.Ο ειδικός είναι σε θέση να ενημερώσει με βιβλιογραφικές παραπομπές συχνά τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας και να τα ενθαρρύνει να συμμετέχουν και τα ίδια στην διαδικασία αλλαγής που φέρνει η ψυχοθεραπεία.Υπάρχουν και στην Ελλάδα πλέον ειδικές ομάδες αυτογνωσίας που μητέρες π.χ με γιο που βιώνει κατάθλιψη έχουν την δυνατότητα να συζητήσουν μεταξύ τους (πάντα με τον συντονισμό ειδικού ψυχοθεραπευτή) Είναι πολύ αρνητικό ο καταθλιπτικός θεραπευόμενος να νιώθει ότι η οικογένεια του θεωρεί την περίπτωση του ως μη αναστρέψιμη .
    • Από την άλλη θα πρέπει να γίνει αναφορά και σε εκείνες τις οικογένειες που αντιμετωπίζουν τη κατάθλιψη ενός μέλους μόνο με πλήρη αποδοχή,αγάπη ,κατανόηση και αφοσίωση.Ενώ είναι σημαντική αυτή η αντιμετώπιση της οικογένειας θα ήταν μύθος να θεωρηθεί ότι η εκδήλωση δυνατής αγάπης είναι δυνατό να θεραπεύσει μια βαριά κατάθλιψη.Αυτό συμβαίνει γιατί πολλές φορές η κατάθλιψη παρουσιάζεται με προυπάρχουσα ψυχική διαταραχή δημιουργώντας συνοσσηρότητα ,δηλαδή την ύπαρξη δύο διαφορετικών παθήσεων ταυτόχρονα.Κλασικές περιπτώσεις τέτοιες είναι η από κοινού εμφάνιση κατάθλιψης και διαταραχής προσωπικότητας ή αγχώδους νευρώσεως .Επίσης σε βιολογικούς τύπους καταθλιπτικού επεισοδίου όπως την περίπτωση της ψύχωσης και μανιοκατάθλιψης είναι απαραίτητη η φαρμακευτική αγωγή.
    • Τα παραπάνω παραδείγματα δόθηκαν έτσι ώστε οι οικογένειες να καταλάβουν την πολυπλοκότητα της κατάθλιψης που βιώνει ένα μέλος τους και να συνειδητοποιήσουν ότι η συνεργασία ειδικού και οικογένειας είναι ικανή να αποφέρει αξιοθαύμαστα αποτελέσματα.Από την άλλη δεν είναι επιθυμητή και η απλοποίηση των καταθλιπτικών συμπτωμάτων έτσι ώστε να ακυρώνουμε την αξία της ψυχοθεραπείας και να πιστεύουμε οτι μια οικογένεια από μόνη της είναι ικανή να αναλάβει ψυχοθεραπευτική δράση.
    Θέλουμε να ενθαρρύνουμε τις οικογένειες να αντιμετωπίσουν τα καταθλιπτικά συμπτώματα που παρουσιάζουν τα μέλη τους με σθένος ,συνεργασία με τον ειδικό και μέσα αποτην διδικασία αλλαγής σε όλο το σύστημα οικογένεια.

  4. #34
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    34
    συγνωμη που ρωταω κατι απο δω..και νκανω καταχρηση του χωρου..εχψ μια απορια..ειμαι καινουργια εγραπσα ενα μηνυμα,ανοικσα ενα τοπικ και εγραπσα την ιστορια μου εκαν προεπισκοπηση οπως λεει το κουμπι..αλλα δεν κσερω πως να το στειλω..βλεπψ την προεπισκοπιση οσων γραφω αλλα οχι καποιο κουμπι να το στειλω...ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΨ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ μπορειτε να μου πειτε πως να το στειλω?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    πατάς δίπλα στο προεπισκόπηση ΝΕΟ ΘΕΜΑ

  6. #36
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    34
    exw pathsei den bgainei mporeis na me boi8hseis?
    8elw poly na me boi8hsete

  7. #37
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    34
    ευχαριστω πολυ fly να σαι καλα...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    138
    Καλημερα σε ολους!Δεν πρεπει καποιος να φοβαται τη χρηση ενος τετοιου συμπληρωματος,διοτι απλα αποτελειται απο αγνο λιπος ψαριου.Δε μιλαμε αλλωστε για φαρμακα,αλλα για απλη μορφη επεξεργασμενης τροφης..Συμπληρωμα διατροφης=φαγητο σε σκονη,σε συμπικνωμενη μορφη που βοηθα στην ισοροπια μιας σωστης και προσεγμενης διατροφης θα ελεγα..

    Φιλε Mightisright, σου εστειλα ενα U2U μηνυμα,οποτε μπορεις απαντησε μου,οκ?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τι σημαινει EPA?και γιατι το προσδιοριζεις σαν αποτελεσματικο σε σχεση με το DHA? (τι ειναι dha?)και γιατι δεν βρισκεται στην ελλαδα?

  10. #40
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Ρέμεντυ: Τα Ωμέγα 3 λιπαρά στο ιχθυέλαιο αποτελούνται από EPA (εικοσιπεντανοικό οξύ) και DHA (εικοσιδυεξανοικό οξύ). Στην κατάθλιψη όπως γράφω και ποιο πάνω στο νήμα αυτό που βοηθάει είναι το EPA, αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι ένα ιχθυέλαιο με DHA δεν θα έχει επίδραση, απλός αυτή θα είναι πιο αργή. Το DHA δεν θα πρέπει όμως σε καμία περίπτωση να ξεπερνά ούτε και να ισούται το EPA. Στην Ελλάδα το καθαρό EPA δεν βρίσκεται (τουλάχιστον εύκολα) διότι φαντάζομε η θεωρία περί ιχθυέλαιου και κατάθλιψης δεν είναι και τόσο γνωστή.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    138
    Φιλε Mightisright σου εχω στειλει αλλο ενα U2U,αν γινεται απαντησε μου και σε αυτο...Ευχαριστω ;)

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Για παιδιά άνω των 12 ετών
    και ενήλικες
    Ω-3 και ειδικά EPA, απαραίτητο για παιδιά άνω των 12 ετών και ενήλικες καθώς βοηθούν στην αύξηση της ικανότητας συγκέντρωσης, στην μάθηση, στην μνήμη και στην συναισθηματική ισορροπία, και στην υγεία του καρδιαγγειακού συστήματος.



    μόνο ΕPA
    Ω-3 και ειδικά ΕΡΑ απαραίτητο για ενήλικες για τη διατήρηση ισχυρού ανοσοποιητικού, υγιούς καρδιαγγειακού, για πνευματική υγεία και για ευκινησία των αρθρώσεων


    προσωπικα δεν ξερω πιο ειναι πιο καταληλλο...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    138
    Μπραβορε φιλε Adzik.Που τα πετυχες αυτα?Τα πουλανε στα φαρμακια ή online?

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    http://www.amhealth.biz/
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    138
    Λιγο ακριβα τα βλεπω στην Ελλαδα.. Σε αυτο εδω το site 52 ευρω,

    http://www.hatzopoulou.gr/full_product.php?prod_id=369&page=1

    ενω στο site της Εταιριας εχουν 39 ευρω..

    Γιατι,εδω? 3 πακετα 100 ευρω..

    http://www.healthyandessential.co.uk/shop/product_info.php?cPath=37&products_id=69

    Γιατι ειμαστε τοσο ακριβοι αραγε?

Page 3 of 28 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •