Eναλλακτικές θεραπείες για την Κατάθλιψη - Page 19
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 19 of 28 FirstFirst ... 91718192021 ... LastLast
Results 271 to 285 of 410
  1. #271
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Μπορεί τα συμπληρώματα φαινομενικά να μην έχουν αρκετή επιστημονική τεκμηρίωση Κώστα γιατί αύτό δεν συμφέρει τις μεγάλες φαρμακευτικές αλλά πρακτικά η ωφέλεια τους έχει μελετηθεί πολύ περισσότερο (απλά δεν προβλήθηκε λόγω έλλειψης μάρκετινγκ σε σχέση με τους καρχαρίες των φαρμακευτικών)...

    ..

    αυτο που λες παναγιωτη ειναι ολοσωστο, οι φαρμακευτικες εταιρεις που βγαζουν τα κοινα αντικαταθλιπτικα, δεν τους συμφερει να αποδεχθουν πως τα Ω3 ειναι αποτελεσματικα για την καταθλιψη γιατι θα χασουν σημαντικο μερος των κερδων απο τις πωλησεις τους αν κοσμος στραφει προς τα Ω3... και για αυτο δεν διαφημιζονται τα Ω3 τοσο, ενω υπαρχουν μελετες που εχουν διεξαχθει πως ειναι ακρως αποτελεσματικα... και εγγραφες σε διαφορα σοβαρα site οπως η βικιπαιδεια πως ειναι επωφελιτικα στην καταθλιψη... ενας απο τους επιστημονες που μελετησε τα Ω3 ειναι και o Dr. Puri εγω το εχω διαβασει το συγκεκριμενο βιβλιο και ειδα οσα ακριβως υποστηριζει

  2. #272
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    αυτο που λες παναγιωτη ειναι ολοσωστο, οι φαρμακευτικες εταιρεις που βγαζουν τα κοινα αντικαταθλιπτικα, δεν τους συμφερει να αποδεχθουν πως τα Ω3 ειναι αποτελεσματικα για την καταθλιψη γιατι θα χασουν σημαντικο μερος των κερδων απο τις πωλησεις τους αν κοσμος στραφει προς τα Ω3... και για αυτο δεν διαφημιζονται τα Ω3 τοσο, ενω υπαρχουν μελετες που εχουν διεξαχθει πως ειναι ακρως αποτελεσματικα... και εγγραφες σε διαφορα σοβαρα site οπως η βικιπαιδεια πως ειναι επωφελιτικα στην καταθλιψη... ενας απο τους επιστημονες που μελετησε τα Ω3 ειναι και o Dr. Puri εγω το εχω διαβασει το συγκεκριμενο βιβλιο και ειδα οσα ακριβως υποστηριζει
    Συμφωνώ παιδιά! Εσύ meni τι λες για αυτό που έστειλα πιο πάνω στο Παναγιώτη??? Είναι της nordic, πολύ καλή εταιρεία! Έχει και αναλυτικά πόσα ΕΡΑ και GHA. Εχει και ω9 από borago! Μου φαίνεται πολύ καλό! Αυτά τα συμπληρώματα ονομάζονται ProEfa

  3. #273
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    συγνωμη papa εχω ξεκαθαρισει τι ακριβως συμπληρωμα θελω εγω...Το προιον ειναι καλο που βρηκες εχει Ω3,Ω6 και Ω9 απλα οσο αφορα τα Ω3 εχει και DHA, εγω θελω καθαρο EPA και DHA=0... απλα ετσι θελω... απο εκει και περα δεν εισαι υποχρεωμενος/η να πραξεις οπως εγω!!!

  4. #274
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    παραθετω και το ακολουθο λινκ που λεει οσα ακριβως εννοω!! http://vegepa-gr.blogspot.gr/ δωστε εμφαση στο κομματι που μιλα για την σεροτονινη και θα καταλαβετε γιατι ειναι και αντικαταθλιπτικο μαζι και εμφαση στο κομματι που μιλα γιατι το DHA πρεπει να ειναι μηδεν... ειναι το καλυτερο που εχω βρει που το λεει στα ελληνικα!
    Last edited by menis_64; 21-03-2016 at 23:03.

  5. #275
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Καλαμάτα
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    παραθετω και το ακολουθο λινκ που λεει οσα ακριβως εννοω!! http://vegepa-gr.blogspot.gr/ δωστε εμφαση στο κομματι που μιλα για την σεροτονινη και θα καταλαβετε γιατι ειναι και αντικαταθλιπτικο μαζι και εμφαση στο κομματι που μιλα γιατι το DHA πρεπει να ειναι μηδεν... ειναι το καλυτερο που εχω βρει που το λεει στα ελληνικα!
    Καλημέρα. Έχεις δοκιμάσει το συγκεκριμένο προιον (vegepa)? Εκτός από τη κατάθλιψη βοηθάν καθόλου σε ήπια αγχώδης διαταραχή;

  6. #276
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Το είχα δοκιμάσει εγώ αυτο το προιόν απο κατάστημα με βιολογικά όταν πίστευα και εγώ πως θέλω καθαρό epa...
    20€ οι 60 κάψουλες (ή 21€ δε θυμάμαι) και θες 2 κάψουλες την ημε΄ρα για να πάρεις 1000mg καθαρό epa χωρίς dha και καλα για κατάθλιψη...

    Τα πήρα 2 μήνες και απλά έχασα τότε 40+ € γιατί σε εμένα τουλάχιστον δεν έκανε καθόλου διαφορά το συγκεκριμένο...
    Ίσως θέλει ακόμα μεγαλύτερες δόσεις epa ή ίσως εγώ έχω περίεργη κατάθλιψη...

    Τι να πω παιδιά...

    Πάντως εγώ είμαι υπερ της ισορροπίας epa/dha όπως υπάρχει στα ιχθυέλαια...
    Να πληρώσω 20€ γιατί απομόνωσαν το epa δεν το ξανακάνω...

  7. #277
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Καλαμάτα
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Το είχα δοκιμάσει εγώ αυτο το προιόν απο κατάστημα με βιολογικά όταν πίστευα και εγώ πως θέλω καθαρό epa...
    20€ οι 60 κάψουλες (ή 21€ δε θυμάμαι) και θες 2 κάψουλες την ημε΄ρα για να πάρεις 1000mg καθαρό epa χωρίς dha και καλα για κατάθλιψη...

    Τα πήρα 2 μήνες και απλά έχασα τότε 40+ € γιατί σε εμένα τουλάχιστον δεν έκανε καθόλου διαφορά το συγκεκριμένο...
    Ίσως θέλει ακόμα μεγαλύτερες δόσεις epa ή ίσως εγώ έχω περίεργη κατάθλιψη...

    Τι να πω παιδιά...

    Πάντως εγώ είμαι υπερ της ισορροπίας epa/dha όπως υπάρχει στα ιχθυέλαια...
    Να πληρώσω 20€ γιατί απομόνωσαν το epa δεν το ξανακάνω...
    Ευχαριστώ για το feedback. Έχεις να προτείνεις κάτι με epa/dha? Για αγχώδης διαταραχή έχεις καθόλου εμπειρία αν βοηθάει;

  8. #278
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by giorgioprof View Post
    Ευχαριστώ για το feedback. Έχεις να προτείνεις κάτι με epa/dha? Για αγχώδης διαταραχή έχεις καθόλου εμπειρία αν βοηθάει;
    Για epa/dha για μένα το καλύτερο είναι το:
    http://www.iherb.com/natural-factors...7?rcode=pdq063

    Έχω διαβάσει και το βιβλίο του γιατρού που το υπογράφει και επίσης έχει πάνω από 1000 αξιολογήσεις...

    Για άγχος δεν ξέρω αν βοηθάνε τα Ω3.
    Γενικά βοηθάνε σε όλο το νευρικό σύστημα καθώς ασκούν αντιφλεγμωνόδη δράση και προστατεύουν τα νευρικά κύταρα βελτιώνοντας το οπερίβλημα τους και κάνοντας πιο εύκολη την επικοινωνία τους (στο περίπου πως τα είχα διαβάσει...)...

    Για αγχώδη αν δεν παίρνεις αντικαταθληπτικά τότε μπορείς να δοκιμάσεις l-theanine αν όμως παίρνεις τότε αρκέσου σε b-complex and magnesium που παίρνω και εγώ αυτή την περίοδο και βοηθάνε

  9. #279
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Καλαμάτα
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Για epa/dha για μένα το καλύτερο είναι το:
    http://www.iherb.com/natural-factors...7?rcode=pdq063

    Έχω διαβάσει και το βιβλίο του γιατρού που το υπογράφει και επίσης έχει πάνω από 1000 αξιολογήσεις...

    Για άγχος δεν ξέρω αν βοηθάνε τα Ω3.
    Γενικά βοηθάνε σε όλο το νευρικό σύστημα καθώς ασκούν αντιφλεγμωνόδη δράση και προστατεύουν τα νευρικά κύταρα βελτιώνοντας το οπερίβλημα τους και κάνοντας πιο εύκολη την επικοινωνία τους (στο περίπου πως τα είχα διαβάσει...)...

    Για αγχώδη αν δεν παίρνεις αντικαταθληπτικά τότε μπορείς να δοκιμάσεις l-theanine αν όμως παίρνεις τότε αρκέσου σε b-complex and magnesium που παίρνω και εγώ αυτή την περίοδο και βοηθάνε
    Αντικαταθλιπτικα τα έχω σταματήσει εδω και 2 χρόνια. l-theanine έπαιρνα για ένα μήνα αλλά δεν είδα διαφορά. Μαγνησιο πίνω μερικές φορές τα mag-2 άλλα γενικά σε εξετάσεις αίματος είχα καλά επίπεδα μαγνησίου. Τελευταία κρίση πανικού με έπιασε χτες στο γυμναστήριο. Γενικά η γυμναστική βοηθάω, αλλά νομίζω ότι υπεργυμνάζομαι το τελευταίο καιρό.
    Το ξέρω ότι το φόρουμ εδώ είναι πιο πολύ για κατάθλιψη, αλλά με τα SSRI είχα δει βελτίωση παλιότερα. Οπότε αν έχει παρόμοια δράση το Ω3 ίσως να έχει νόημα. Είμαι μεταξύ αυτού και st Johns Wort που αποδεδειγμένα επήρεάζει Serotonin!

  10. #280
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αν θες κάτι που να δουλεύει στην σεροτονίνη (μιας που τα ssri σε βοήθαγαν) μην πας στο st john wort έχει φήμες περί τοξικότητας...

    Πήγαινα καλύτερα σε 5-htp ή sam-e..
    Το 5htp το έπαιρνα εγώ και αυξάνει φυσικά την σεροτονίνη παρέχοντας τρυπτοφάνη (πρώτη ύλη για σεροτονίνη) σε μορφή τέτοια που σε μεγάλο βαθμό μετατρέπεται σε σεροτονίνη. Και συγκεκριμένα όταν έπαιρνα έπαιρνα της natrol sustain release γιατί η βραδεία αποδέσμευση δούλευε πολύ καλύτερα από ότι η απλή έκδοση.

    sam-e δεν έχω δοκιμάσει αλλά έχει πολύ καλή φήμη μιας που βοηθά και στις αρθρώσεις και στους νευροδιαβιβαστές και στην αποτοξίνωση...

  11. #281
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by giorgioprof View Post
    Καλημέρα. Έχεις δοκιμάσει το συγκεκριμένο προιον (vegepa)? Εκτός από τη κατάθλιψη βοηθάν καθόλου σε ήπια αγχώδης διαταραχή;
    χαιρεται και σε σενα, το συγκεκριμενο προιον δοκιμαζω vegepa λεγεται και το παρηγγειλα απο το εξωτερικο, εταιρεια igennus...το παιρνω σε πολυ υψηλες δοσεις, 6 καψουλες των 500mg καθε μερα, δηλαδη συνολικα στα 3gr. καθε μερα( υπερβαινω τα 2gr. που συνισταται)...εχω ενα μηνα τωρα που το χρησιμοποιω και εχω δει βελτιωση στην καταθλιψη και στο αγχος... ακομα δεν βγαζω το καταληκτικο μου συμπερασμα, πως το συγκεκριμενο θεραπευει πληρως το αγχος και την καταθλιψη ( θελω να το δωσω ενα μηνα ακομα περιθωριο) γιατι τα συμπτωματα αγχους και καταθλιψης εχουν μειωθει αλλα δεν εχουν εξαφανιστει πληρως... αλλα εχω αποφανθει πως βοηθαει και με το παραπανω... οταν γινω πληρως καλα, τοτε θα γραψω πως αυτο το σκευασμα με εβγαλε απο ολα αυτα που υποφερω εδω και 5 χρονια.
    Last edited by menis_64; 23-03-2016 at 14:40.

  12. #282
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Καλαμάτα
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Αν θες κάτι που να δουλεύει στην σεροτονίνη (μιας που τα ssri σε βοήθαγαν) μην πας στο st john wort έχει φήμες περί τοξικότητας...

    Πήγαινα καλύτερα σε 5-htp ή sam-e..
    Το 5htp το έπαιρνα εγώ και αυξάνει φυσικά την σεροτονίνη παρέχοντας τρυπτοφάνη (πρώτη ύλη για σεροτονίνη) σε μορφή τέτοια που σε μεγάλο βαθμό μετατρέπεται σε σεροτονίνη. Και συγκεκριμένα όταν έπαιρνα έπαιρνα της natrol sustain release γιατί η βραδεία αποδέσμευση δούλευε πολύ καλύτερα από ότι η απλή έκδοση.

    sam-e δεν έχω δοκιμάσει αλλά έχει πολύ καλή φήμη μιας που βοηθά και στις αρθρώσεις και στους νευροδιαβιβαστές και στην αποτοξίνωση...
    Λεω να κάνω μια δοκιμή σε 5-htp. Έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο eshop? Είχες δει θετική διαφορά;

    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    χαιρεται και σε σενα, το συγκεκριμενο προιον δοκιμαζω vegepa λεγεται και το παρηγγειλα απο το εξωτερικο, εταιρεια igennus...το παιρνω σε πολυ υψηλες δοσεις, 6 καψουλες των 500mg καθε μερα, δηλαδη συνολικα στα 3gr. καθε μερα( υπερβαινω τα 2gr. που συνισταται)...εχω ενα μηνα τωρα που το χρησιμοποιω και εχω δει βελτιωση στην καταθλιψη και στο αγχος... ακομα δεν βγαζω το καταληκτικο μου συμπερασμα, πως το συγκεκριμενο θεραπευει πληρως το αγχος και την καταθλιψη ( θελω να το δωσω ενα μηνα ακομα περιθωριο) γιατι τα συμπτωματα αγχους και καταθλιψης εχουν μειωθει αλλα δεν εχουν εξαφανιστει πληρως... αλλα εχω αποφανθει πως βοηθαει και με το παραπανω... οταν γινω πληρως καλα, τοτε θα γραψω πως αυτο το σκευασμα με εβγαλε απο ολα αυτα που υποφερω εδω και 5 χρονια.
    Μακάρι να αποδειχτεί λειτουργικό

  13. #283
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    5htp έπαιρνα της natrol το sustain release.
    Το παράγγελνα από iherb εδώ:
    http://www.iherb.com/natrol-5-htp-tr...8?rcode=pdq063

  14. #284
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    αληθεια το 5-ΗΤΡ κατα ποσο βοηθαει στην καταθλιψη?? επειδη ξερω πως το εν λογο σκευασμα δεν πρεπει να χορειγηται ταυτοχρονα με τα αντικαταθλιπτικα και για αυτον τον λογο δεν το εχω δοκιμασει ακομα...

  15. #285
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αρκετά, Ίσως και όσο ένα ssri.

Page 19 of 28 FirstFirst ... 91718192021 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •