Οιδιπόδειο σύμπλεγμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    7

    Οιδιπόδειο σύμπλεγμα

    Καλησπέρα σας! Είχα βγει από ένα δύσκολο και μακροχρόνιο γάμο και βρήκα παρηγοριά σε έναν άνθρωπο που έδειχνε να με καταλαβαίνει και να με θέλει στη ζωή του.Ο άνθρωπος αυτός,παραπληγικός μεν,αυτοεξυπηρετούμενος δε,δεν είχε τίποτα να ζηλέψει από κάποιον ''υγιή''.Έτσι αρχικά φαινόταν..Από την πρώτη στιγμή η μάνα του έδειχνε μια μη φυσιολογική συμπεριφορά.Θεωρούσα πως ύψωνε ένα τείχος προστασίας απέναντι σε οτιδήποτε άγνωστο και ήταν φανερή η αντικοινωνικότητά της,καθώς μεγάλη εντύπωση μου έκανε η μυστικοπάθεια που ήταν κοινή και στους δύο.Από την άλλη, εγώ με εκείνον είχαμε πολλά κοινά,χόμπυ,παρέες και περνούσαμε καλά.Είχε βέβαια κι ένα μεγάλο ελάττωμα εκτός από τη μάνα του,που τα κατέστρεφε όλα τα θετικά.Οδηγούσε γρήγορα κι επικίνδυνα σε σημείο που εισπράτταμε μόνο βρισιές στο δρόμο.Με μόνιμο άγχος εγώ μέχρι να επιστρέψω σώα στο σπίτι.Γνώριζα ότι είχε συχνά ατυχήματα στο παρελθον,δικαστήρια,χωρίς φυσικά λεπτομέρειες..Έβλεπα ότι απολάμβανε να εκθέτει τον εαυτό του σε κινδύνους,αλλά εγώ τι έφταιγα? Προσπαθούσα με συζήτηση να καταλάβει πως νιώθω κάθε φορά που έμπαινα στο αυτοκίνητο,άλλοτε τον παρατούσα σε κάποιο φανάρι και γυρνούσα μόνη..Άσκοπα,δεν τον ενδιέφερα πραγματικά όπως τελικά φάνηκε.Κάποια μέρα κόντεψε να σκοτώσει έναν άνθρωπο πάνω σε μηχανάκι,το συζήτησα και με τη μάνα του κι αυτή ούτε λίγο ,ούτε πολύ τον δικαιολόγησε..Δεν δημιουργούσε μέχρι τότε σοβαρά προβλήματα στη σχέση μας η μάνα του,μέχρι που αποφασίσαμε να συγκατοικήσουμε μετά από δύο χρόνια.Δεν έδωσα την πρέπουσα σημασία και ούτε απάντησα ( πολύ κακώς),όταν γύρισε με παράπονο και είπε: ''Δεν περίμενα ποτέ ότι θα μου έφευγε ο γιος μου..μα γιατί? Δεν τον φρόντιζα,δεν του μαγείρευα καλά?..."Προφανώς τον είχε για ανίκανο αφού είχε φροντίσει να τον ''ευνουχίσει'' για τα καλά.Του έκανε έλεγχο για τα πάντα,τι θα φορέσει,πως θα κουρευτεί,στην τσέπη του,στα πάντα όλα!!! Έμπαινε μέσα στο σπίτι μου και έφερνε την αναστάτωση με τις προσβολές της προς εμένα ( τι μαγείρεψα,πώς το μαγείρεψα,γιατί τα νύχια των ποδιών του δεν έχουν κοπεί,γιατί ο γιος της έκανε κοιλίτσα,γιατί είχε μια γρατσουνιά,πώς έγινε..και χιλιάδες άλλα! Εγώ σαν την ηλίθια,αντί να την πετάξω έξω από το σπίτι μου,της έδινα και εξηγήσεις,ότι όντως είχα σκοπό να του κόψω τα νύχια,ότι ο γάτος τον γρατσούνισε πάνω στο παιχνίδι..και ότι τέλος πάντων ίσχυε.Η ανταγωνιστικότητά της είχε χτυπήσει κόκκινο! Τους φερόμουν με τον καλύτερο τρόπο,με υπομονή,τους φρόντισα όταν χρειάστηκε καλύτερα κι από νοσοκόμα,και βεβαίως άκουσα και το ευχαριστώ..Εδώ κάπου πρέπει να σκιαγραφήσω το πορτρέτο της μητέρας.Μέσα σε λίγες λέξεις θα μπορούσες να τη χαρακτηρίσεις υστερική,μανιακή,αρνητική & κακόβουλη.Μια γυναίκα ψυχωτική που προσπαθεί να κρατήσει τη νεότητα για πάντα.Μόλις 16 χρόνια είναι η διαφορά ηλικίας με το γιο της,παντρεύτηκε έναν άνθρωπο ( που όπως ισχυρίζεται) δεν ήξερε ότι είχε τη νόσο του Χάντιγκτον,έκανε το παιδί,άρχισαν τα σοβαρά προβλήματα λόγω της νόσου,τον έβαλαν σε μια κλινική μέχρι το θάνατό του.Προφανώς μέσα σε αυτά που μου έκρυβε ήταν ότι και ο γιος της έχει αυτή τη νόσο..Όχι ότι θα άλλαζε κάτι,ήμουν αποφασισμένη να μείνω μαζί του ότι κι αν σημαίνει αυτό..Ο γιός της και υποτιθέμενος σύντροφός μου,την ακολουθούσε και συμφωνούσε μαζί της στα πάντα,όποτε ήθελε τον τραβούσε μαζί της σαν το δεύτερο σκυλάκι της,δεν είχε γνώμη,δεν είχε άποψη.Σχεδόν καθημερινές οι επισκέψεις της,αρκούταν να πάρει το γιο της και να ανακοινώσει απλά ότι θα περάσει,χωρίς να ερωτηθώ από κανέναν,το περιεχόμενο των συζητήσεών της ήταν μόνο κατηγόριες & κακίες για τους πάντες που έχουν την ατυχία να συναναστρέφονται μαζί της( φίλες,συνάδελφοι,γείτονες) και εντολές-διαταγές προς εμάς.Και τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας και νύχτας που δεν μπορούσε να είναι εδώ,απασχολούσε μόνιμα το γιο της μέσω online chat.Ο γιος όχι μόνο δεν είχε κανένα πρόβλημα αλλά έδειχνε να το απολαμβάνει κιόλας.Σε κάποιους από τους πολυάριθμους τσακωμούς μας,παραδεχόταν ότι ήταν καταπιεστική και θα της ζητούσε να γίνει διακριτική.Δεν νομίζω να το εννοούσε καν γιατί όπως φαίνεται γινόταν το αντίθετο,όλο και πιο κοντά,έβγαιναν δήθεν για δουλειές
    κι ερχόταν νευρικός και αλλαγμένος..Στα 5 χρόνια συνολικής σχέσης και στα 3 τελευταία χρόνια συγκατοίκησης,δεν μου ανέφερε το ακριβές ποσό του επιδόματος αναπηρίας και βενζίνης που έπαιρνε,τα περιουσιακά τους,λες και ήμουν μία ξένη,ενώ εγώ ήμουν ανοιχτό βιβλίο αφού τον θεωρούσα δικό μου άνθρωπο.Προφανώς τον ήλεγχε και τον είχε''προγραμματίσει'' τι να λέει και τι να κρύβει,αλλά ο μοναδικός υπεύθυνος ήταν εκείνος που καθόταν σαν θεατής και έβλεπε σαν ταινία τη ζωή του μιας και δεν αποφάσιζε ο ίδιος το σενάριο..Ο επίλογος αυτής της ταινίας ήταν θεαματικός.Σαν τους κλέφτες ένα πρωινό που ήμουν στη δουλειά,ήρθε αυτή και μάζεψαν τα πράγματά του και όταν επέστρεψα βρήκα το ..κενό.Μετά από τέσσερις μέρες με πήρε αυτός τηλέφωνο και είπε ότι θα πληρώσει κάποιο λογαριασμό,αφού είχα ενοίκιο και δυο λογαριασμούς μεγάλους,απλήρωτους πάνω από το κεφάλι μου. Αυτή πήρε αυτό που ήθελε πάντα πίσω κι αυτός εκείνο που του άξιζε..Εγώ πήρα πίσω την ηρεμία μου κι ένα καλό μάθημα.Να μην εμπιστευτώ ποτέ ξανά..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Helen, δεν νομίζω ότι το "μάθημα" είναι "να μην εμπιστευτώ ποτέ ξανά", αλλά "να φεύγω εγκαίρως, μόλις διαπιστώσω επαναλαμβανόμενα και άλυτα προβλήματα".

    Ίσως ο λόγος που προσπάθησες τόσο ήταν επειδή είχες βγει από έναν δύσκολο γάμο... Το θέμα είναι όμως πως λες πως από την αρχή η μητέρα του είχε μη φυσιολογική συμπεριφορά και πως εκείνος οδηγούσε επικίνδυνα, δεν ενδιαφερόταν μήπως σε σκοτώσει και είχε στο ιστορικό του ατυχήματα και δικαστήρια. Αυτά από μόνα τους είναι υπεραρκετά για να πεις 'παίρνω δρόμο'.

    Ιδίως στο τέλος ήταν πολύ άσχημη η συμπεριφορά που βίωσες, όμως ήταν 1. απολύτως αναμενόμενη μετά από όλο αυτό το ιστορικό και 2. να είσαι βέβαιη πως θα σου βγει σε καλό. Σου εύχομαι τα καλύτερα και μελλοντικά... φεύγε νωρίτερα από προβληματικές καταστάσεις. Η υπομονή και η κατανόηση είναι κάτι υπέροχο, αλλά αν υπάρχει μια έστω μίνιμουμ επιθυμία, ανταπόκριση και προσπάθεια κι από την άλλη πλευρά.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    7
    Έχεις δίκιο Μαρίνα μου ότι τελικά το ''μάθημα''είναι να φεύγω εγκαίρως από καταστάσεις που δεν διορθώνονται.Απλά υπερεκτιμούσα τα ''ψίχουλα''που μου πετούσε και ήλπιζα πως μια μέρα θα με δει σαν πραγματικό σύντροφο.Έτρεφα όνειρα κι ελπίδες!Στους δύο τελικά δεν χωρούσε τρίτος..Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου! :)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by HelenV View Post
    Έχεις δίκιο Μαρίνα μου ότι τελικά το ''μάθημα''είναι να φεύγω εγκαίρως από καταστάσεις που δεν διορθώνονται.Απλά υπερεκτιμούσα τα ''ψίχουλα''που μου πετούσε και ήλπιζα πως μια μέρα θα με δει σαν πραγματικό σύντροφο.Έτρεφα όνειρα κι ελπίδες!Στους δύο τελικά δεν χωρούσε τρίτος..Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου! :)

    Αν και αργησες να φυγεις , συχαριτηρια που τα καταφερες τελικα!! μην απογοητευεσαι ομως απο αυτο το ατυχο γεγονος.. δεν εφτεγεσ εσυ που δεν χωρουσες σε αυτη τ σχεση... ηταν αρρωστημενη κατασταση... χρειαζεσαι ενα διαλειμμα πρωτα πριν προχωρισεις σε καινουρια σχεση ..να σκεφτεις εσενα...οχι την κατασταση που εζησεσ

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    7
    Έτσι ακριβώς είναι,Sleep..το παιχνίδι ήταν εξαρχής χαμένο.Προσπάθησα να γίνω ''ορατή'' και όταν πλέον το απαίτησα,ο τύπος επέστρεψε εκεί που κατά βάθος ανήκε,στο ''αφεντικό''!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,847
    ΠΑΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΕΜΕΝΑ Η ΣΧΕΣΗ ΣΑΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΙ ΟΧΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΟ
    ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,847
    ΤΙ ΕΝΟΟΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΙΣΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΦΑΝΗΚΕ ΜΑΛΑΚΑΣ ΑΥΤΟ ΕΝΟΟΩ ΤΥΠΙΚΗ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    7
    Elis,το έχω τονίσει,πως φαινομενικά δεν έχει να ζηλέψει κάποιον ''υγιή'' άνθρωπο,οδηγεί,αυτοεξυπηρε τείται, στο μυαλό όμως αποδείχτηκε περισσότερο ανάπηρος..δεν μπορεί να πάρει σωστές αποφάσεις και έχει επαναπαυτεί στις οδηγίες της υστερικής μαμάς! Τόσο απλό!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    Quote Originally Posted by HelenV View Post
    .....Ο γιος όχι μόνο δεν είχε κανένα πρόβλημα αλλά έδειχνε να το απολαμβάνει κιόλας.Σε κάποιους από τους πολυάριθμους τσακωμούς μας,παραδεχόταν ότι ήταν καταπιεστική και θα της ζητούσε να γίνει διακριτική.Δεν νομίζω να το εννοούσε καν γιατί όπως φαίνεται γινόταν το αντίθετο,όλο και πιο κοντά,έβγαιναν δήθεν για δουλειές
    κι ερχόταν νευρικός και αλλαγμένος..Στα 5 χρόνια συνολικής σχέσης και στα 3 τελευταία χρόνια συγκατοίκησης,δεν μου ανέφερε το ακριβές ποσό του επιδόματος αναπηρίας και βενζίνης που έπαιρνε,τα περιουσιακά τους,λες και ήμουν μία ξένη,ενώ εγώ ήμουν ανοιχτό βιβλίο αφού τον θεωρούσα δικό μου άνθρωπο.Προφανώς τον ήλεγχε και τον είχε''προγραμματίσει'' τι να λέει και τι να κρύβει,αλλά ο μοναδικός υπεύθυνος ήταν εκείνος που καθόταν σαν θεατής και έβλεπε σαν ταινία τη ζωή του μιας και δεν αποφάσιζε ο ίδιος το σενάριο..Ο επίλογος αυτής της ταινίας ήταν θεαματικός.Σαν τους κλέφτες ένα πρωινό που ήμουν στη δουλειά,ήρθε αυτή και μάζεψαν τα πράγματά του και όταν επέστρεψα βρήκα το ..κενό.Μετά από τέσσερις μέρες με πήρε αυτός τηλέφωνο και είπε ότι θα πληρώσει κάποιο λογαριασμό,αφού είχα ενοίκιο και δυο λογαριασμούς μεγάλους,απλήρωτους πάνω από το κεφάλι μου. Αυτή πήρε αυτό που ήθελε πάντα πίσω κι αυτός εκείνο που του άξιζε..Εγώ πήρα πίσω την ηρεμία μου κι ένα καλό μάθημα.Να μην εμπιστευτώ ποτέ ξανά..
    οσο εντυπωσιακα απαραδεκτη κι αν ειναι η μανα του (που ειναι βεβαιως, δεν το συζητω), οσο ανατροφοδοτουμενο κι αν ειναι το προβλημα (η μεταξυ τους σχεση δλδ), να μην ξεχνας ποτε, αυτο που ηδη λες.
    οτι ως προς την δικη του την ζωη και ως προς την συντροφο του, υπαιτιος στο 100% ηταν εκεινος και οχι η μανα του.
    εκεινος οφειλε να βαλει τα ορια, να απαιτησει χωρο και συμπεριφορες και οχι μονο δεν το εκανε, αλλα οπως σωστα λες, ολα δειχνουν οτι το απολαμβανει απολυτα.
    οποτε, τι σου αφηνει εσενα αυτο?
    η να παρεις το ρολο του δουλικου και να παιρνεις εντολες απο την μαμα για το πως επιθυμει να φροντιζεις το υψηλον μικρον, η να σηκωθεις να φυγεις.

    αν σε αυτα προσθεσεις και την επικινδυνοτητα με την οδηγηση του κλπ και την υπολοιπη καθολου καλη και καθολου εμπιστοσυνης σχεση σας που κι απο μονα τους εφταναν για να απομακρυνθεις, νομιζω οτι η μονη σου επιλογη ηταν ξεκαθαρα το να φυγεις. και πολυ καθησες.
    δες το σαν απαλλαγη το οτι το εκαναν εκεινοι τελικα, αντι για σενα και προχωρα με περισσοτερη αγαπη για τον εαυτο σου την ζωη σου.
    δεν κανεις λαθος.
    σου αξιζει μια σχεση με αξιοπρεπεια και ανταποδοση.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    7
    Με συγκίνησες Remedy,μια σχέση με αξιοπρέπεια και ανταπόδοση,όπως είπες..μια σχέση απόλυτης εμπιστοσύνης, ξεκάθαρη,χωρίς κρυμμένα μυστικά..πόσο ξένη ακούγεται στα αυτιά μου!!!Δεν είχα όντως πολλές επιλογές.Σε ευχαριστώ πολύ :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    Quote Originally Posted by HelenV View Post
    Με συγκίνησες Remedy,μια σχέση με αξιοπρέπεια και ανταπόδοση,όπως είπες..μια σχέση απόλυτης εμπιστοσύνης, ξεκάθαρη,χωρίς κρυμμένα μυστικά..πόσο ξένη ακούγεται στα αυτιά μου!!!Δεν είχα όντως πολλές επιλογές.Σε ευχαριστώ πολύ :)
    παρακαλω, καλη μου :)
    οταν το "βλεπεις" μπροστα σου καθαρα (το θελω σου) και ξερεις οτι σου αξιζει, μπορεις και να το διεκδικεις ;)
    ολα να πανε καλα απο δω και περα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    7
    Καλημέρα σε όλους!!! Κάθε μέρα που περνάει όλο και ξεκαθαρίζει το σκοτεινό τοπίο στο μυαλό μου! Η βασική υπαίτια της υπόθεσης ήμουν εγώ! Πώς κάνεις σχέση,πώς βασίζεσαι στα αισθήματα ενός ανθρώπου,που από την αρχή σου ''φώναζε'' Αναξιόπιστος!!! Πώς βάζεις στη ζωή σου έναν άνθρωπο,που το παρελθόν του ήταν συνυφασμένο με λογής τσουλάκια που γνώριζε μέσω ίντερνετ και αυτά ονόμαζε ''σχέσεις''..Γιατί να πιστεύω ότι αυτή του η συνήθεια,οφειλόταν στο σωματικό του πρόβλημα και όχι στο προβληματικό μυαλό του?Γιατί δεν είδα ότι αυτό βόλευε και τη μαμά,αφού το sex το εξασφάλιζε ''ανώδυνα'',χωρίς δεσμεύσεις και αποχωρισμούς.Άλλωστε και η μαμά πάνω κάτω τα ίδια έκανε αλλά στο live..Και έτσι είχε το γιο-σύντροφο που επιθυμούσε που μόνο αυτός μπορούσε να την ανεχτεί! Και όλα καλά μέχρι που αποφάσισε να κάνει μια αληθινή σχέση..στην αρχή το είδαν σαν νέα εμπειρία και τους καλοάρεσε όπως φάνηκε,κοινές εξόδους,μικροδωράκια,μέχρι που αποφασίσαμε να μείνουμε μαζί,το μεγάλο μου λάθος όπως αποδείχτηκε,αφού άρχισαν οι σπόντες,οι κακιούλες με το ειρωνικό χαμογελάκι στο τέλος και τα μυστικά παρέμειναν μυστικά.Δεν γίναμε οικογένεια ποτέ,αφού του είχε φορεμένο μόνιμα ένα ''λουρί''που ανάλογα το άφηνε ή το τραβούσε..Στο τέλος αφού η ίδια κατάλαβε ότι δεν πρόκειται λόγω του κακού της χαρακτήρα να βρεί σύντροφο,τράβηξε μια για πάντα το ''λουρί'' ώστε να την ακολουθήσει μόνιμα στη μοναξιά και μιζέρια της! Κι εγώ,που ήμουν ο τρίτος άνθρωπος στην αρρωστημένη σχέση τους,απελευθερωμένη πλέον,ελεύθερη για να σκεφτώ και να καταλήξω πως τελικά εξαντλήθηκα,προσπαθούσα να δώσω λογική στο παράλογο και τελικά ήταν αναμενόμενη η κατάληξη.Χαμογελάω πλέον και ελπίζω για κάτι πραγματικά καλό να συμβεί στη ζωή μου!:)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,847
    κουκλα μου συγνωμη που θα στο πω αλλα μην το αναλυεισ γτ χαλιεσαι τσαμπα δεν τα βρηκατε ειναι απλο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    7
    Απλά ήλπιζα σε κάποιο θαύμα,ότι θα πάρει τη ζωή στα χέρια του και θα με διεκδικήσει..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,847
    ΤΩΡΑ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΛΑ ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΨΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΠΙΣΤΕΨΕ ΣΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ
    ΔΛΔ ΜΑΛΛΙΟΒΡΑΣΙ ΠΟΥ ΛΕΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ
    ΚΟΙΝΩΣ ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΞΑΤΕ ΟΥΤΕ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΘΕΜΑ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΣ
    ΑΥΤΟΣ ΕΤΣΙ ΕΜΑΘΕ ΚΑΙ ΣΥ ΕΤΣΙ ΕΜΑΘΕΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΞΑΤΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΤΕ ΚΑΤΙ ΜΑΖΙ
    ΤΥΠΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. ΤΟ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ ΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΑΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 30-01-2012, 15:00
  2. Σύμπλεγμα κατωτερότητας....???
    By zouzou_24 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 01-06-2010, 12:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •