καμμιά συμβουλη? Ηρωινη και απεξάρτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    27

    καμμιά συμβουλη? Ηρωινη και απεξάρτηση

    Καλησπέρα σε όλους,
    είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum, είναι η πρώτη φορά που γράφω σε forum γενικά δηλαδή, αλλά και το πρόβλημά μου πρωτόγνωρο είναι για μένα. Πρίν λίγο καιρό, συγκεκριμένα απο αρχές Φεβρουαρίου του τρέχοντος έτους, άρχισα να κάνω χρήση ηρωινής μετά απο προτροπή του φίλου μου. Μέχρι τότε δεν είχα ιδέα τι σημαίνει "πρέζα" ήμουν όμως κάθετη στο οτι δεν ήθελα ποτέ να τη δοκιμάσω. Δεν ξέρω στα αλήθεια πως κόλλησα, αν σκεφτεί κανείς ότι όχι μόνο δεν ήθελα ποτέ να δοκιμάσω (μέχρι τότε έκανα κανένα μπάφο και τίποτα παραπάνω) αλλά και μιας και η πρώτες μου 2 - 3 φορές δεν ήταν και ιδιαίτερα ευχάριστες μιας και ξερνοβολούσα σαν το γατί (sorry για την έκφραση!). Τέλος πάντως μάλλον ο φίλος μου είχε ιδιαίτερη επιρροή πάνω μου... Περνούσαμε και μια φάση που η σχέση δεν πήγαινε και ιδιαίτερα καλά, οπότε ίσως η ηρωίνη ήταν αυτό που μας κράτησε μαζί για λίγο καιρό ακόμα.... έκτοτε έχω προσπαθήσει άλλες τρείς φορές να ξεκόψω μόνη μου την τελευταία φορά μάλιστα προσπαθήσαμε μαζί με βοήθεια χαπιών βουπρονεφρίνης (τα βρήκε εκείνος απο τον τύπο που τον "έφτιαχνε") χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Και λέω χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία γιατί μόλις περνούσα τη φάση όπου τα σωματικά στερητικά σύνδρομα περνούσαν (πάνω στις 4 μέρες δηλαδή) ξαναβρισκόμασταν και φτού και απο την αρχή!!! Αυτή τη φορά θέλω να πιστεύω πως είναι διαφορετικά. Ψιλομαλώσαμε (για λεφτά τι άλλο? το πρόβλημα του πρεζάκια είναι πάντα τα λεφτα....), εκείνος έφυγε μιας και είναι σε άδεια απο τη δουλειά του και όταν θα επιστρέψει θα έχω φύγει εγώ με άδεια. Στο δια ταύτα τώρα: στις οχτώ απόψε το βράδυ κλείνω 24 ώρες που δεν έχω κάνει χρήση (μετράω τις ώρες...) περιμένω με αγωνία να περάσουν οι τρείς μέρες και να μου περάσουν όλοι αυτοί οι απαίσιοι πόνοι και τα περίεργα συναισθήματα. Είναι πολύ δύσκολο το μυαλό μου είναι κολλημένο εκεί αλλά ξέρω οτι δεν μπορώ να βρώ (και δεν θέλω δηλαδή) μιας και όλες τις άκρες τις έχει ο φίλος μου. Με ενοχλεί που έφυγε και με παράτησε έτσι (ενώ είμαι σίγουρη οτι περνάει καλά με τις προμήθειες που έκανε...). Τι να κάνω? πως θα το ξεπεράσω λίγο ποιό ανώδυνα? Να διευκρινήσω βέβαια οτι δεν θεωρώ τον εαυτό μου τελειωμένο πρεζάκι, έκανα χρήση μικρών ποσότητων και είχα αρκετές μέρες off που περνούσαν σχετικά ανώδυνα. Προσπαθώ να καταλάβω... το πρόβλημά μου είναι εκείνος????? Μίλησα σε καναδυο δικούς μου ανθρώπους για το πρόβλημα με την πρέζα και όλοι με συμβούλεψαν να φύγω μακριά απο το φίλο μου. Να σας πω βέβαια οτι εκείνος έχει αρκετά μεγάλη εμπειρία στο θέμα μιας και πριν απο καμμια δεκαετία έκανε χρήση ηρωινης για τρία χρόνια συνεχόμενα. Όταν τον γνώρισα εγώ δεν έκανε (μου είπε) αλλά το ξαναξεκίνησε μαζί μου (μου είπε..). Περιττό να σας πω οτι η ηρωίνη τελείωσε εντελώς την ήδη διαταραγμένη σχέση μας μιας και ούτε έρωτα δεν κάνουμε πλέον (διάβασα κάπου οτι η ηρωινομανείς δεν μπορούν να....). Καμμιά συμβουλή? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    σκεφτεσαι καθολου να απομακρυνθεις απο τον φιλο σου και τις κοινες παρεες και να απευθυνθεις σε ομαδες αυτοβοηθειας για απεξαρτηση, χωρις υποκαταστατα?
    τα υποκαταστατα ειναι νομιμα ναρκωτικα.
    σε απαλλασουν απο την παρανομια, αλλα δεν σε απαλλασουν απο την εξαρτηση.
    αν θες καθαρη ζωη και υγεια, πρεπει να παλεψεις την εξαρτηση συνολικα, οχι να αλλαξεις ουσια.

    (κατα τη γνωμη μου)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    27
    Remedy, σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να ασχοληθείς με το θέμα μου. Η αλήθεια είναι οτι τα υποκατάστατα δεν με ενδιαφέρουν, έχεις απόλυτο δίκιο οτι είναι εξαρτησιογόνα επίσης. Θέλω να προσπαθήσω μόνη μου. Πιστεύω πως θα τα καταφέρω. Αλλωστε δεν έχω τα κότσια να απευθυνθώ σε ομάδα αυτοβοήθειας. Φοβάμαι οτι αν το μάθουν οι δικοί μου θα πεθάνουν απο τη στεναχώρια τους. Δεν είμαι και μικρή ξέρεις... 39 χρονών γαϊδούρα δεν με λές και μπέμπα που παρασύρθηκα... Το αληθινό μου πρόβλημα είναι εκείνος.... Τον τελευταίο χρόνο είμαι τόσο προσκολλημένη πάνω του που μερικές φορές με τρομάζει. Πρεπει όπως λές να απομακρυνθώ απο εκείνον, αυτός είναι η πρεζα μου τελικά... ΠΩΣ θα το κάνω δεν ξέρω....... :(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Fanoula View Post
    Remedy, σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να ασχοληθείς με το θέμα μου. Η αλήθεια είναι οτι τα υποκατάστατα δεν με ενδιαφέρουν, έχεις απόλυτο δίκιο οτι είναι εξαρτησιογόνα επίσης. Θέλω να προσπαθήσω μόνη μου. Πιστεύω πως θα τα καταφέρω. Αλλωστε δεν έχω τα κότσια να απευθυνθώ σε ομάδα αυτοβοήθειας. Φοβάμαι οτι αν το μάθουν οι δικοί μου θα πεθάνουν απο τη στεναχώρια τους. Δεν είμαι και μικρή ξέρεις... 39 χρονών γαϊδούρα δεν με λές και μπέμπα που παρασύρθηκα... Το αληθινό μου πρόβλημα είναι εκείνος.... Τον τελευταίο χρόνο είμαι τόσο προσκολλημένη πάνω του που μερικές φορές με τρομάζει. Πρεπει όπως λές να απομακρυνθώ απο εκείνον, αυτός είναι η πρεζα μου τελικά... ΠΩΣ θα το κάνω δεν ξέρω....... :(
    κι ομως μιλουσες σαν μικρο κοριτσι.
    ειχα την εντυπωση οτι ησουν μεχρι 25.
    απο την περιγραφη σου καταλαβαινω κι εγω οτι αυτος ειναι το προβλημα σου φανουλα.
    και για την δυστυχια και για την εξαρτηση απο τις ουσιες.
    δεν εισαι παλια χρηστρια και μπορεις να φυγεις ευκολοτερα.
    καθαρα απο ενστικτο στο λεω: ΦΥΓΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ. σηκω και φυγε μια κι εξω.μην το πολυ σκεφτεσαι, απλα σηκω και φυγε. αυτος σε καταστρεφει.

    γιατι να το μαθουν οι δικοι σου? υπαρχει εχεμυθεια αν το θελησεις.
    πηγαινε για γνωριμια σε μια τετοια ομαδα, κανε μια συζητηση. με βοηθεια θα ειναι πιο ευκολο. θα δεις, θα την βρεις την ακρη.
    πηγαινε αυριο κιολας.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    27
    Με έβαλες σε σκέψεις τώρα... θα το ψάξω! δεν έχω ιδέα αν υπάρχουν τέτοιες ομάδες στη πόλη που ζώ (επαρχία, Θεσσαλία). Είμαι και λίγο κάπως τώρα που μιλάμε (τα στερητικά που λέγαμε....) Σε ευχαριστώ πάντως!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Φανούλα προφανώς είσαι ερωτευμένη, αλλά πρέπει να συνειδητοποιήσεις πως ο άνθρωπος αυτός είναι η καταστροφή σου προσωποποιημένη. Κ όπως μάλλον έχεις αρχίσει να καταλαβαίνεις, η πρέζα είναι παραμύθα, όλα τα κάνει ψεύτικα, τα ανθρώπινα συναισθήματα (πλην του πόνου......) εξαφανίζονται άπαξ κ μπλέξεις εκεί. Όλα περιστρέφονται γύρω από αυτήν, ζεις για την επόμενη δόση κ το μυαλό σου μένει κολλημένο μόνο κ μόνο στο πώς θα την εξασφαλίσεις. Οι "φιλίες" κ οι συναναστροφές σου πλέον περιορίζονται σε εξαρτημένους κ το μόνο που σας ενώνει είναι η πρέζα κ τίποτα περισσότερο. Διαλύεις τα πάντα, τη δουλειά σου, την οικογένειά σου τον φιλικό κ κοινωνικό σου κύκλο κ τα αντικαθιστάς με μια ξεφτίλα, την οποία εννοείται κ δεν την επιλέγεις συνειδητά, έρχεται όμως ως άμεση συνέπεια της εξάρτησης. Γιατί πολύ απλά, για τα πάντα η εξάρτηση έρχεται 1η, δεν είσαι πλέον ο εαυτός σου, σε κάνει ό,τι θέλει η ουσία. Χάνεις την αξιοπρέπειά σου, φτάνεις στην απόλυτα κατάντια. Όσο για σχέσεις, εκεί η πρέζα καταργεί τα πάντα, ακόμα κ όσα θεωρούνται στοιχειώδη κ "αυτονόητα". Χρόνια στην πρέζα κ στα χάπια (άλλη λαίλαπα από κει.......) μια μακρινή μου ξαδέρφη κουκλίτσα (κάποτε) κ παιδί μάλαμα, τώρα την εκδίδει ωραιότατα ο "φίλος" της, επίσης ηρωϊνομανής κ εθισμένος στα χάπια (δεκάρα δε δίνει φυσικά, η κοπέλα είναι κ έγκυος πλέον, αφού εξασφαλίζει τη δόση τους τί να τον νοιάζει.....), κ να μη συνεχίσω τις καταστάσεις που έχω δει κ έχω ζήσει. Κ επειδή κ εσύ ακούγεσαι καλό παιδί είσαι μάλλον κ εύκολο θύμα στο να σε ρίξει κάποιος σε αυτά. Κ όχι, οι ουσίες δεν φέρνουν 2 ανθρώπους κοντά, αντιθέτως τους απομακρύνουν.

    Τώρα για το suboxone που λες, δεν έχω ακούσει άνθρωπο να βρήκε προκοπή με αυτό, μπορεί κ να έχει υπάρξει, εγώ όμως δεν έχω ακούσει. Γενικά τα υποκατάστατα δε δουλεύουν, είναι 1 τρόπος απλά 1 χώρα να περιορίσει το κόστος των ναρκωτικών σε εγκληματικότητα, διάδοση ασθενειών, άσχημες εικόνες στην πόλη κ σε αεργία. Πάντως επειδή δεν είσαι τελειωμένη, βγάλτα αυτά από τη ζωή σου, όσο είναι ακόμα νωρίς. Άμα τώρα χρειάζεσαι 1 προσπάθεια χ, σε 5 χρόνια θα χρειάζεσαι 5χ^5. Οι πιο αποτελεσματικές θεραπείες γίνονται απ'όσα ξέρω είτε σε κλινικές είτε στα δωμάτια των ΑΝ. Δεν ξέρω εάν στην περιοχή σου λειτουργούν κ άλλα στεγνά προγράμματα από ΚΕΘΕΑ ή 18 Άνω. 'Εχω μάθει πως κάνουν καλή δουλειά. Γενικά ό,τι λειτουργεί ως "στεγνό" (κ τα δωμάτια δηλ) παρέχουν κ την απαραίτητη ψυχολογική υποστήριξη κ άλλα πολλά, τα οποία τα υποκατάστατα δεν προσφέρουν.
    Last edited by Deleted-member-15102015; 29-07-2015 at 11:11.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Fanoula View Post
    Με έβαλες σε σκέψεις τώρα... θα το ψάξω! δεν έχω ιδέα αν υπάρχουν τέτοιες ομάδες στη πόλη που ζώ (επαρχία, Θεσσαλία). Είμαι και λίγο κάπως τώρα που μιλάμε (τα στερητικά που λέγαμε....) Σε ευχαριστώ πάντως!
    να μπαινεις να μας λες τι βρηκες και τι κανεις.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    27
    mariposa7, σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Νομίζω πως έχω εντοπίσει το πρόβλημά μου, και αυτό δεν είναι άλλο απο το "φίλο" μου. Αν καταφέρω να μείνω μακριά του τότε το σίγουρο είναι πως θα μείνω μακριά και απο την πρέζα. Εχω κάνει μια αρκετά μεγάλη έρευνα στο διαδίκτυο όλον αυτόν τον καιρό για τα ναρκωτικά (ειδικά για την ηρωίνη), τα κέντρα απεξάρτησης κλπ. Παντού διαβάζω οτι το πρόβλημα δεν είναι να ξεπεράσεις τα στερητικά της ηρωίνης μετά τη διακοπή, αυτά περνάνε το πολύ σε μία εβδομάδα (το έχω κάνει ήδη και ξέρω). Το πρόβλημα είναι ψυχολογικό... τι σε οδηγεί εκεί. Εμένα αυτό που με οδήγησε εκεί ήταν ο φίλος μου. Δεν έχω κενά απο την παιδική μου ηλικία, μεγάλωσα σε μια απολύτως φυσιολογική οικογένεια, είχα ευτυχισμένα παιδικά χρόνια και φυσιολογική εφηβία. Ακόμα και τον μπάφο τον έμαθα σε μεγάλη ηλικία (μετά τα 30 μου) όπου πλέον ήξερα πολύ καλά τι μου γινόταν και μπορούσα να το κοντρολάρω. Δεν θεωρώ λοιπόν οτι μια κακή παιδική ηλικία ή κάποια απωθημένα της ζωής μου με οδήγησαν εκεί ώστε να υποστώ ένα κλειστό ή ανοιχτό πρόγραμμα απεξάρτησης με ατελείωτες ώρες ψυχοθεραπείας. Αυτός και μόνο αυτός φταίει. Όμως όπως ειπες πολύ σωστά είμαι ερωτευμένη και δεν ξέρω πως να φύγω απο κοντά του. Το τελευταίο χρόνο όλη μου η ζωή είναι αυτός (και είναι και πολύ μικρότερός μου παναθεμά τον!!!). Αφήνω λοιπόν τα κέντρα απεξάρτησης με τα υποκατάστατα ή όχι πίσω μου, το παλεύω μόνη μου ( σε λίγες ώρες κλείνω 48ωρο απο την τελευταία χρήση, θεωρώ οτι απο τα σωματικά θα είμαι μια χαρά την Παρασκευή) και ψάχνομαι στο πως να ξεφύγω απο αυτόν. Καλά δεν λέω?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    27
    Θα μπαίνω φυσικά και θα σας λέω τι κάνω! Είστε η ψυχοθεραπεία μου! Το χθεσινό μου βράδυ ήταν κάπως δύσκολο αλλά παρόλα αυτά την παλευω σχετικά καλά (είμαι στο γραφείο σήμερα στην ώρα μου!) Έχω να μιλήσω με το φίλο μου απο την Παρασκευή. Ενα δυο μηνυματάκια μόνο.....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Fanoula View Post
    ..... ( σε λίγες ώρες κλείνω 48ωρο απο την τελευταία χρήση, θεωρώ οτι απο τα σωματικά θα είμαι μια χαρά την Παρασκευή) και ψάχνομαι στο πως να ξεφύγω απο αυτόν. Καλά δεν λέω?
    καλα λες, αλλα μην ψαχνεσαι πολυ. ΣΗΚΩ ΚΑΙ ΦΥΓΕ ΧΘΕΣ.
    απλα, σηκω και φυγε ρε παιδακι μου. μην το σκεφτεσαι αλλο. δεν θελει σκεψη.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλα λες, αλλα μην ψαχνεσαι πολυ. ΣΗΚΩ ΚΑΙ ΦΥΓΕ ΧΘΕΣ.
    απλα, σηκω και φυγε ρε παιδακι μου. μην το σκεφτεσαι αλλο. δεν θελει σκεψη.
    έχεις δίκιο.... έπρεπε να έχω φύγει ΠΡΟΧΘΕΣ! Η μοναξιά λίγο με τρομάζει.... και κάποιες σκέψεις οτι μετά απο εκείνον θα μείνω για πάντα μόνη μου... αλλά και πάλι, και αυτός τι μου προσφέρει? πλέον τίποτα.... :(

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Fanoula View Post
    mariposa7, σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Νομίζω πως έχω εντοπίσει το πρόβλημά μου, και αυτό δεν είναι άλλο απο το "φίλο" μου. Αν καταφέρω να μείνω μακριά του τότε το σίγουρο είναι πως θα μείνω μακριά και απο την πρέζα. Εχω κάνει μια αρκετά μεγάλη έρευνα στο διαδίκτυο όλον αυτόν τον καιρό για τα ναρκωτικά (ειδικά για την ηρωίνη), τα κέντρα απεξάρτησης κλπ. Παντού διαβάζω οτι το πρόβλημα δεν είναι να ξεπεράσεις τα στερητικά της ηρωίνης μετά τη διακοπή, αυτά περνάνε το πολύ σε μία εβδομάδα (το έχω κάνει ήδη και ξέρω). Το πρόβλημα είναι ψυχολογικό... τι σε οδηγεί εκεί. Εμένα αυτό που με οδήγησε εκεί ήταν ο φίλος μου. Δεν έχω κενά απο την παιδική μου ηλικία, μεγάλωσα σε μια απολύτως φυσιολογική οικογένεια, είχα ευτυχισμένα παιδικά χρόνια και φυσιολογική εφηβία. Ακόμα και τον μπάφο τον έμαθα σε μεγάλη ηλικία (μετά τα 30 μου) όπου πλέον ήξερα πολύ καλά τι μου γινόταν και μπορούσα να το κοντρολάρω. Δεν θεωρώ λοιπόν οτι μια κακή παιδική ηλικία ή κάποια απωθημένα της ζωής μου με οδήγησαν εκεί ώστε να υποστώ ένα κλειστό ή ανοιχτό πρόγραμμα απεξάρτησης με ατελείωτες ώρες ψυχοθεραπείας. Αυτός και μόνο αυτός φταίει. Όμως όπως ειπες πολύ σωστά είμαι ερωτευμένη και δεν ξέρω πως να φύγω απο κοντά του. Το τελευταίο χρόνο όλη μου η ζωή είναι αυτός (και είναι και πολύ μικρότερός μου παναθεμά τον!!!). Αφήνω λοιπόν τα κέντρα απεξάρτησης με τα υποκατάστατα ή όχι πίσω μου, το παλεύω μόνη μου ( σε λίγες ώρες κλείνω 48ωρο απο την τελευταία χρήση, θεωρώ οτι απο τα σωματικά θα είμαι μια χαρά την Παρασκευή) και ψάχνομαι στο πως να ξεφύγω απο αυτόν. Καλά δεν λέω?
    Κοίτα όταν λέμε ότι στα κέντρα αυτά παρέχεται κ η κατάλληλη ψυχοθεραπεία, εννοούμε τη διαχείριση όλων εκείνων των καταστάσεων κ στοιχείων της προσωπικότητας 1 ανθρώπου, που τον οδήγησαν στα ναρκωτικά. Δεν είναι απαραίτητο πως όσοι κάνουν χρήση έχουν τραυματικά παιδικά χρόνια, ή ψυχολογικά. Πχ (υποθέσεις κάνω.....) στην περίπτωση σου η πηγή του προβλήματος μπορεί να είναι το ότι παρασύρεσαι εύκολα ή η ανασφάλεια της μοναξιάς. Επίσης στα κέντρα αυτά σου παρέχεται υπεύθυνη ενημέρωση, αλλά κ ψυχολογική υποστήριξη κ ενθάρρυνση για τη συνέχιση της προσπάθειάς σου.

    Αυτό που λες ισχύει, ότι μετά μετά το 1ο 48ωρο ο οργανισμός έχει καθαρίσει, μετά η εξάρτηση είναι καθαρά ψυχολογική. Άσε λοιπόν τα μυν. κόψε κάθε επαφή μαζί του, σε αυτά δεν παίζει το "σταδιακά" , αλλά τον κόβεις τον τύπο "μαχαίρι", κατά τον ίδιο τρόπο που κόβεις κ την πρέζα (έτσι κ αλλιώς αυτά τα 2 είναι αλληλένδετα), δεν υπάρχει απεξάρτηση τύπου "μειώνω σταδιακά τις δόσεις"! Μακάρι να τα καταφέρεις μόνη σου, αλλά θα σε συμβούλευα στην 1η πιθανή υποτροπή, να απευθυνθείς κατευθείαν σε κέντρο.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Κοίτα όταν λέμε ότι στα κέντρα αυτά παρέχεται κ η κατάλληλη ψυχοθεραπεία, εννοούμε τη διαχείριση όλων εκείνων των καταστάσεων κ στοιχείων της προσωπικότητας 1 ανθρώπου, που τον οδήγησαν στα ναρκωτικά. Δεν είναι απαραίτητο πως όσοι κάνουν χρήση έχουν τραυματικά παιδικά χρόνια, ή ψυχολογικά. Πχ (υποθέσεις κάνω.....) στην περίπτωση σου η πηγή του προβλήματος μπορεί να είναι το ότι παρασύρεσαι εύκολα ή η ανασφάλεια της μοναξιάς. Επίσης στα κέντρα αυτά σου παρέχεται υπεύθυνη ενημέρωση, αλλά κ ψυχολογική υποστήριξη κ ενθάρρυνση για τη συνέχιση της προσπάθειάς σου.

    Αυτό που λες ισχύει, ότι μετά μετά το 1ο 48ωρο ο οργανισμός έχει καθαρίσει, μετά η εξάρτηση είναι καθαρά ψυχολογική. Άσε λοιπόν τα μυν. κόψε κάθε επαφή μαζί του, σε αυτά δεν παίζει το "σταδιακά" , αλλά τον κόβεις τον τύπο "μαχαίρι", κατά τον ίδιο τρόπο που κόβεις κ την πρέζα (έτσι κ αλλιώς αυτά τα 2 είναι αλληλένδετα), δεν υπάρχει απεξάρτηση τύπου "μειώνω σταδιακά τις δόσεις"! Μακάρι να τα καταφέρεις μόνη σου, αλλά θα σε συμβούλευα στην 1η πιθανή υποτροπή, να απευθυνθείς κατευθείαν σε κέντρο.
    Αν αφού έχω ξεφύγει απο αυτόν καταφέρω να υποτροπιάσω... τότε ναι, το έχω σκεφτεί οτι θα πρέπει να απευθυνθώ σε ειδικούς..... Θέλω να πιστεύω όμως, οτι αν μείνω μακριά απο εκείνον θα μείνω και μακριά απο την πρέζα. Άλλωστε τα στερητικά που περνάω σε αυτή τη φάση είναι τόσο επίπονα (όχι τόσο όσο έχω διαβάσει απο άλλους μακροχρόνιους χρήστες, αλλά εγώ τουλάχιστον μπορώ να ανταπεξέλθω στη δουλειά μου...) που δεν θέλω να τα ξαναπεράσω ΠΟΤΕ ξανα........ Σε ευχαριστώ τόσο πολύ που ασχολείσαι μαζί μου! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο καλό μου κάνει..... :)

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Fanoula View Post
    Αν αφού έχω ξεφύγει απο αυτόν καταφέρω να υποτροπιάσω... τότε ναι, το έχω σκεφτεί οτι θα πρέπει να απευθυνθώ σε ειδικούς..... Θέλω να πιστεύω όμως, οτι αν μείνω μακριά απο εκείνον θα μείνω και μακριά απο την πρέζα. Άλλωστε τα στερητικά που περνάω σε αυτή τη φάση είναι τόσο επίπονα (όχι τόσο όσο έχω διαβάσει απο άλλους μακροχρόνιους χρήστες, αλλά εγώ τουλάχιστον μπορώ να ανταπεξέλθω στη δουλειά μου...) που δεν θέλω να τα ξαναπεράσω ΠΟΤΕ ξανα........ Σε ευχαριστώ τόσο πολύ που ασχολείσαι μαζί μου! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο καλό μου κάνει..... :)
    Πάντως επειδή αναφέρεις τον τρόμο της μοναξιάς, να ξέρεις ότι με χρήστη είσαι ΠΑΝΤΑ μόνη σου. Ποτέ 2 χρήστες δεν έχουν ο 1 τον άλλο, έχουν μόνο την ουσία, κ βάσει αυτής συνδέονται. Οπότε εάν νομίζεις ότι τόσο καιρό ήσουν μαζί με κάποιον, πρέπει να αναθεωρήσεις. Απόδειξη ότι θέλησε (αχ τί καλός κ πόσο σε νοιάζεται!) να σε βάλει κ εσένα στο ίδιο τρυπάκι, αλλιώς δεν θα μπορούσατε να είσαστε μαζί. Γιατί με πρεζάκι δεν έχετε ο 1 τον άλλον σαν άνθρωπο, αλλά σαν πατερίτσα στην κατρακύλα.Πάντως εάν συμβεί υποτροπή, μην το σκεφτείς 2η να απευθυνθείς σε κέντρο.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Πάντως επειδή αναφέρεις τον τρόμο της μοναξιάς, να ξέρεις ότι με χρήστη είσαι ΠΑΝΤΑ μόνη σου. Ποτέ 2 χρήστες δεν έχουν ο 1 τον άλλο, έχουν μόνο την ουσία, κ βάσει αυτής συνδέονται. Οπότε εάν νομίζεις ότι τόσο καιρό ήσουν μαζί με κάποιον, πρέπει να αναθεωρήσεις. Απόδειξη ότι θέλησε (αχ τί καλός κ πόσο σε νοιάζεται!) να σε βάλει κ εσένα στο ίδιο τρυπάκι, αλλιώς δεν θα μπορούσατε να είσαστε μαζί. Γιατί με πρεζάκι δεν έχετε ο 1 τον άλλον σαν άνθρωπο, αλλά σαν πατερίτσα στην κατρακύλα.Πάντως εάν συμβεί υποτροπή, μην το σκεφτείς 2η να απευθυνθείς σε κέντρο.
    Πόσο, μα πόσο δίκιο έχεις! Μοναξιά και μόνιμες αφραγκίες. Αν και θεωρώ τον εαυτό μου απο τους τυχερούς που εν μέσω όλης αυτής της οικονομικής κρίσης, όχι μόνο έχω δουλειά αλλά και καλοπληρωμένη σε σχέση με τις ώρες που εργάζομαι, το τελευταίο καιρό ήμουν μονίμως άφραγκη. Βλέπεις η πρέζα είναι τελικά ακριβό χόμπυ. Και ειδικά αν πρέπει να ποτίζεις δύο. Για να μην αναφερθώ οτι πλήρωσα αρκετές φορές για τις τεράστιες ποσότητες που εκείνος χρειάζεται για να σταθεί (υπολογίζω οτι χρειάζεται πλέον 2 γραμμάρια τη μέρα, ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ σε σχέση με τη χρήση που έκανα εγώ!) Τέλως πάντων, ας είναι. Ότι έγινε έγινε. Ημουνά και εγώ μεγάλο χαϊβάνι που τα έβλεπα και δεν έκανα τίποτα. Θέλω να πιστεύω πως απο δω και πέρα, εφόσον έχω αντιληφθεί για τα καλά τι γίνεται, θα αλλάξω. Να σε ρωτήσω κάτι? Αν θέλεις μου απαντάς βέβαια. Έχεις προσωπική εμπειρία απο πρέζα?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Στερητικά από ηρωίνη
    By newlife in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 4
    Last Post: 28-03-2015, 17:22
  2. Ηρωινη και χαπια
    By redwood in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 6
    Last Post: 29-11-2012, 01:11
  3. ΗΡΩΙΝΗ..
    By ΓΙΑΝΝΗΣ1990 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 35
    Last Post: 27-07-2010, 16:28
  4. Δεν εχει καμμια λογικη αλλα...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 10-01-2010, 20:48
  5. ηρωινη και αντικαταθλιπτικα
    By πολυμνια in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 13
    Last Post: 14-01-2009, 15:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •