καμμιά συμβουλη? Ηρωινη και απεξάρτηση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 36 of 36
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    27
    ....Και εντάξει, όλες αυτές τις μέρες έμεινα μακριά απο την πρέζα (και το φίλο μου). Αλλά ρε παιδιά, τι κακή διάθεση είναι αυτή που έχω? Δεν έχω όρεξη για ΤΙΠΟΤΑ, ούτε καν να φάω. Φοβόμουνα μην με πάρουνε χαμπάρι οι δίκοι μου όταν έπινα αλλά μάλλον θα πιστέψουν σίγουρα ότι τώρα δεν πάει κάτι καλά με μένα που θέλω να είμαι όλη μέρα ξάπλα στο κρεβάτι και να μην κάνω τίποτα. Ανοία, βαρεμάρα, καμμιά διάθεση, έντονοι πονοκέφαλοι, μηδέν όρεξη..... γιατί όλα αυτά? τι στο διάβολο μου συμβαίνει? Νόμιζα ότι τα δύσκολα τα είχα περάσει... Πάλι καλά που είμαι ακόμα σε άδεια και δεν χρειάζεται να ξυπνάω το πρωι να πάω στη δουλειά. Βέβαια ίσως φταίει και το γεγονός οτι είμαι λίγο άφραγκη και δεν μπορώ να πάω πουθενά, αλλά θα μπορούσα να δανειστώ απο τους δικούς μου, δεν είναι αυτό..... Πόσο θα κρατήσουν αυτά τα μεταστερητικά, ξέρει κανείς?????

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    1
    Τελικά τι έγινε? ξέμπλεξες? Τα κατάφερες ?τωρα εχουμε 2019 εχουν περασει 4 χρονια.
    Ελπιζω να μου απαντήσεις οτι τα κατάφερες, και να'ναι 100% αληθεια. Οπως σου ειπε ο Ρemedy, Μακριά απο υποκατάστατα!! Ειναι πολυ χειρότερα, και πολυ πιο δυσκολα να τα κόψεις.

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by pan1 View Post
    Τελικά τι έγινε? ξέμπλεξες? Τα κατάφερες ?τωρα εχουμε 2019 εχουν περασει 4 χρονια.
    Ελπιζω να μου απαντήσεις οτι τα κατάφερες, και να'ναι 100% αληθεια. Οπως σου ειπε ο Ρemedy, Μακριά απο υποκατάστατα!! Ειναι πολυ χειρότερα, και πολυ πιο δυσκολα να τα κόψεις.
    και -αν επιτρεπετε - που το γνωριζεις οτι τα υποκαταστατα ειναι πολυ χειροτερα?

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Fanoula View Post
    Καλησπέρα σε όλους,
    είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum, είναι η πρώτη φορά που γράφω σε forum γενικά δηλαδή, αλλά και το πρόβλημά μου πρωτόγνωρο είναι για μένα. Πρίν λίγο καιρό, συγκεκριμένα απο αρχές Φεβρουαρίου του τρέχοντος έτους, άρχισα να κάνω χρήση ηρωινής μετά απο προτροπή του φίλου μου. Μέχρι τότε δεν είχα ιδέα τι σημαίνει "πρέζα" ήμουν όμως κάθετη στο οτι δεν ήθελα ποτέ να τη δοκιμάσω. Δεν ξέρω στα αλήθεια πως κόλλησα, αν σκεφτεί κανείς ότι όχι μόνο δεν ήθελα ποτέ να δοκιμάσω (μέχρι τότε έκανα κανένα μπάφο και τίποτα παραπάνω) αλλά και μιας και η πρώτες μου 2 - 3 φορές δεν ήταν και ιδιαίτερα ευχάριστες μιας και ξερνοβολούσα σαν το γατί (sorry για την έκφραση!). Τέλος πάντως μάλλον ο φίλος μου είχε ιδιαίτερη επιρροή πάνω μου... Περνούσαμε και μια φάση που η σχέση δεν πήγαινε και ιδιαίτερα καλά, οπότε ίσως η ηρωίνη ήταν αυτό που μας κράτησε μαζί για λίγο καιρό ακόμα.... έκτοτε έχω προσπαθήσει άλλες τρείς φορές να ξεκόψω μόνη μου την τελευταία φορά μάλιστα προσπαθήσαμε μαζί με βοήθεια χαπιών βουπρονεφρίνης (τα βρήκε εκείνος απο τον τύπο που τον "έφτιαχνε") χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Και λέω χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία γιατί μόλις περνούσα τη φάση όπου τα σωματικά στερητικά σύνδρομα περνούσαν (πάνω στις 4 μέρες δηλαδή) ξαναβρισκόμασταν και φτού και απο την αρχή!!! Αυτή τη φορά θέλω να πιστεύω πως είναι διαφορετικά. Ψιλομαλώσαμε (για λεφτά τι άλλο? το πρόβλημα του πρεζάκια είναι πάντα τα λεφτα....), εκείνος έφυγε μιας και είναι σε άδεια απο τη δουλειά του και όταν θα επιστρέψει θα έχω φύγει εγώ με άδεια. Στο δια ταύτα τώρα: στις οχτώ απόψε το βράδυ κλείνω 24 ώρες που δεν έχω κάνει χρήση (μετράω τις ώρες...) περιμένω με αγωνία να περάσουν οι τρείς μέρες και να μου περάσουν όλοι αυτοί οι απαίσιοι πόνοι και τα περίεργα συναισθήματα. Είναι πολύ δύσκολο το μυαλό μου είναι κολλημένο εκεί αλλά ξέρω οτι δεν μπορώ να βρώ (και δεν θέλω δηλαδή) μιας και όλες τις άκρες τις έχει ο φίλος μου. Με ενοχλεί που έφυγε και με παράτησε έτσι (ενώ είμαι σίγουρη οτι περνάει καλά με τις προμήθειες που έκανε...). Τι να κάνω? πως θα το ξεπεράσω λίγο ποιό ανώδυνα? Να διευκρινήσω βέβαια οτι δεν θεωρώ τον εαυτό μου τελειωμένο πρεζάκι, έκανα χρήση μικρών ποσότητων και είχα αρκετές μέρες off που περνούσαν σχετικά ανώδυνα. Προσπαθώ να καταλάβω... το πρόβλημά μου είναι εκείνος????? Μίλησα σε καναδυο δικούς μου ανθρώπους για το πρόβλημα με την πρέζα και όλοι με συμβούλεψαν να φύγω μακριά απο το φίλο μου. Να σας πω βέβαια οτι εκείνος έχει αρκετά μεγάλη εμπειρία στο θέμα μιας και πριν απο καμμια δεκαετία έκανε χρήση ηρωινης για τρία χρόνια συνεχόμενα. Όταν τον γνώρισα εγώ δεν έκανε (μου είπε) αλλά το ξαναξεκίνησε μαζί μου (μου είπε..). Περιττό να σας πω οτι η ηρωίνη τελείωσε εντελώς την ήδη διαταραγμένη σχέση μας μιας και ούτε έρωτα δεν κάνουμε πλέον (διάβασα κάπου οτι η ηρωινομανείς δεν μπορούν να....). Καμμιά συμβουλή? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...
    Ετσι οπως διαβαζω την περιπτωση σου, νιωθω οτι δεν εχεις ψυχολογια χρηστη..Μην μπαινεις στη διαδικασια να σκεφτεις τη χαρμανα..Αφου μπορεις να την κοψεις, σταματη την..Γιατι απο τι καταλαβαινω δεν εκλεισε χρονια χρησης..Το ζητημα σου απο τι πιστευω ειναι περισσοτερο σεξουαλικο οσον αφορα τη σχεση σου..Εχεις ανασφαλεια οτι θα σε παρατησει και οδηγεισαι στη χρηση ηρωινης μαζι του..Γιατι ειναι κατι που στο προτεινε αυτος ενω δεν ειχες ενασχοληση με τα ναρκωτικα..Κοψε οποιαδηποτε επαφη με τον τυπο γιατι απλα θελει υποσυνειδητα να σε καταστρεψει και να σε παρατησει..Οποτε παρατησε τον εσυ γιατι θα φας εξαρτηση και θα μεινεις και μονη αφου οταν σε μπλεξει για τα καλα , θα την κοπανησει..Σε χρησιμοποιει μεσω της ηρωινης και για να κανει τη δικη του χρηση αλλα και για να σε ελεγχει..Δεν ξερω ποσα χρονια ειστε μαζι, αλλα ειναι πολυ ασχημο αυτο που ερχεται αν παραμεινεις σε αυτη τη σχεση..

    Φιλικα και απο οσα καταλαβαινω,

    Γιαννης

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by MechanismOfMadness View Post
    Ετσι οπως διαβαζω την περιπτωση σου, νιωθω οτι δεν εχεις ψυχολογια χρηστη..Μην μπαινεις στη διαδικασια να σκεφτεις τη χαρμανα..Αφου μπορεις να την κοψεις, σταματη την..Γιατι απο τι καταλαβαινω δεν εκλεισε χρονια χρησης..Το ζητημα σου απο τι πιστευω ειναι περισσοτερο σεξουαλικο οσον αφορα τη σχεση σου..Εχεις ανασφαλεια οτι θα σε παρατησει και οδηγεισαι στη χρηση ηρωινης μαζι του..Γιατι ειναι κατι που στο προτεινε αυτος ενω δεν ειχες ενασχοληση με τα ναρκωτικα..Κοψε οποιαδηποτε επαφη με τον τυπο γιατι απλα θελει υποσυνειδητα να σε καταστρεψει και να σε παρατησει..Οποτε παρατησε τον εσυ γιατι θα φας εξαρτηση και θα μεινεις και μονη αφου οταν σε μπλεξει για τα καλα , θα την κοπανησει..Σε χρησιμοποιει μεσω της ηρωινης και για να κανει τη δικη του χρηση αλλα και για να σε ελεγχει..Δεν ξερω ποσα χρονια ειστε μαζι, αλλα ειναι πολυ ασχημο αυτο που ερχεται αν παραμεινεις σε αυτη τη σχεση..

    Φιλικα και απο οσα καταλαβαινω,

    Γιαννης
    συμφωνω μαζι σου! ασε που απο οτι την βλεπω την συγκεκριμενη φαση η κοπελια μαλον θα ειναι μια χαρα! μαλον θα εχει βγαλει απο την ζωηη της τον τυπο! Διοτις η ιστορια εχει δειξει οτι οι γυναικες κοβουν πολυ πιο ανετα την ηρωινη απο τους ανδρες! ειτε λογο του οτι δεν βγαζουν τοσο δυνατα στερητικα αφου εχουν μεγαλητερη και ταχτερη αντικατασταση των οποιοιδων αδενων και υποδοχων στον εγκεφαλο τους αλλα και λογο της φυσης οπου τις θελει πολυ πιο προσεκτηκες με θεματα υγειας απο τους ανδρες , πολυ δλδη λιγοτερο ρισκαρουν την ζωη τους απο εμας οπου βλεπουμε την ζωη καμια φορα ως παιχνιδι! και τον θανατο ως χαβαλε!

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    συμφωνω μαζι σου! ασε που απο οτι την βλεπω την συγκεκριμενη φαση η κοπελια μαλον θα ειναι μια χαρα! μαλον θα εχει βγαλει απο την ζωηη της τον τυπο! Διοτις η ιστορια εχει δειξει οτι οι γυναικες κοβουν πολυ πιο ανετα την ηρωινη απο τους ανδρες! ειτε λογο του οτι δεν βγαζουν τοσο δυνατα στερητικα αφου εχουν μεγαλητερη και ταχτερη αντικατασταση των οποιοιδων αδενων και υποδοχων στον εγκεφαλο τους αλλα και λογο της φυσης οπου τις θελει πολυ πιο προσεκτηκες με θεματα υγειας απο τους ανδρες , πολυ δλδη λιγοτερο ρισκαρουν την ζωη τους απο εμας οπου βλεπουμε την ζωη καμια φορα ως παιχνιδι! και τον θανατο ως χαβαλε!
    Γεια χαρα..Νομιζα το ποστ ηταν προσφατο και οχι του 2015...Σωστο αυτο..Γι αυτο μπορει και γενναει μια γυναικα.Ας ειναι καλα το κοριτσι

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Στερητικά από ηρωίνη
    By newlife in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 4
    Last Post: 28-03-2015, 16:22
  2. Ηρωινη και χαπια
    By redwood in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 6
    Last Post: 29-11-2012, 00:11
  3. ΗΡΩΙΝΗ..
    By ΓΙΑΝΝΗΣ1990 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 35
    Last Post: 27-07-2010, 15:28
  4. Δεν εχει καμμια λογικη αλλα...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 10-01-2010, 19:48
  5. ηρωινη και αντικαταθλιπτικα
    By πολυμνια in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 13
    Last Post: 14-01-2009, 14:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •