Βοήθεια είμαι χάλια.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100

    Lightbulb Βοήθεια είμαι χάλια.....

    Σήμερα είχα πολύ άσχημη μέρα.Πήγα να κάνω κάποιες εξετάσεις σε γιατρό ένα απλό τσέκ απ.
    Μου χρειάζεται οπωσδήποτε για να κάνω αναγνώριση του πτυχίου μου για να εργαστώ στο δικό μου επάγγελμα επιτέλους.
    Η βοηθοί τρελάθηκαν είχα 153 χτύπους και πίεση 150 με 110.Σε επόμενες μετρήσεις ήμουν πιο καλά αφότου είχα ηρεμήσει δηλαδή.
    Αλλά εδώ δεν αστειεύονται αν δεν είσαι καλά από όλες τις απόψεις δεν μπορείς να εργασθείς.
    Φυσικά δεν μπορούσα να της πω την αλήθεια.Έχω ραντεβού την πέμπτη ξανά.
    Τι θα κάνω πάνε χαμένα 9 χρόνια σπουδών.Δεν αντέχω άλλο.
    Οποίος θέλει ας πει την άποψή του.Απλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας γιατί πνίγομαι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Μα γιατι λες πως χαθηκαν 9 χρονια; Σκεψου οτι αυτο θα ειναι κατι παροδικο. Πιθανως απο τα αγχοι και αυτα να τα εχεις (δεν ξερω απο τι υποφερεις και συ) απλα καλο θα ηταν να μην σκεφτεσαι τοσο απαισιοδοξα!!! Ηρθε η ωρα να κανεις το επαγγελμα σου οποτε να θυμασαι ποσο αξιζεις σαν ατομο.... Ξερω πως η λεξη χαλαρωσε σε ενα πανικοβλημενο δεν βοηθαει, γι αυτο θα σου προτεινα οσο μπορεις να χαλαρωσεις!!! Think positive;D
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100
    Venom ευχαριστώ για την απάντησή σου.Υποφέρω απο κρίσεις πανικού εδώ και 4 χρόνια.
    Πως δεν χάθηκαν. 9 χρόνια σπούδασα,έχω μεταναστεύσει,και τώρα ξαφνικά θα κριθώ ανίκανη για εργασία.
    Μέχρι την πέμπτη θα σκάσω.Και τα καταστροφικά σενάρια που κάνω είναι πολλά.
    Και ήμουν τόσο ήρεμη στην αρχή μέχρι που είδα την γιατρό.Μια φίλη μου μου είχε πει ότι σε άλλη γιατρό δεν χρειάστηκε καν να κάνει εξετάσεις.
    Και εγώ με αυτήν την ελπίδα δεν πανικοβλήθηκα.Αλλά αυτή από την αρχή με ρώτησε αν έχω κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα,αν παίρνω ψυχοφάρμακα και μου είπε να κάνουμε ένα σωρό εξετάσεις : μέτρηση πίεσης καρδιογράφημα,σπιρομέτρησ� �, ούρα, αίμα.Πανικοβλήθηκα.Λέω θα το καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά με μένα.Αυτό ήταν.ότι ακολούθησε το έχω περιγράψει ήδη.Έχω κουραστεί απίστευτα με αυτήν την κατάσταση.Δεν ξέρω πια τη να κάνω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Κανε οσο μπορεις να αποβαλεις την ιδεα γιατι πιστευω ιδεα ειναι οτιθα κριθεις ανικανη. Εγω παντος διαπιστωσα οτι οτι και να συμβαινει στη ζωη μας καποιο σκοπο εχει. Καλο σκοπο και ας μη το βλεπουμε. Μακαρι να ημουν ειδικος να μπορουσα να σου ελαφρυνω το φορτιο...
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100
    Ευχαριστώ τα λόγια σου είναι μια παρηγοριά για μένα.Τι να πω αυτό δεν το είχα προβλέψει.
    Συνήθως είμαι αισιόδοξη και δεν παραπονιέμαι,πιστεύω και εγώ πως όλα για κάποιον λόγο γίνονται.Αλλά να έχω μάθει να αντέχω τις κρίσεις τις διαχειρίζομαι κάπως καλύτερα και πάνω που γεμίζω με ελπίδες για το μέλλον έρχεται αυτό και με ξαναρίχνει κάτω.Θα πάω ξανά την πέμπτη και θα πάρω κ ηρεμιστικό.Αφού μόνο την πίεση θα μου πάρει.Άσε που και σ'αυτήν την περίπτωση σκέφτομαι μην μου ζητήσει ξανά ούρα και ανακαλύψουν το ηρεμιστικό. Άσε τα σενάρια πολλά.Μακάρι όλοι να γίνουμε καλά σύντομα.Είναι πολύ δύσκολο αυτό που ζούμε.

  6. #6
    Καλημερα! Εκεινη την ημερα και την προηγουμενη παρε ενα φυτικο ηρεμιστικο απο ενα φαρμακειο. Πιες και λιγο βαλεριανα. Γιατι δεν τους λες αυτο που συμβαινει; Οτι εχεις πολυ αγχος γιατι πρεπει να παρεις τη δουλεια; Αυτη τη πιεαη που μου λες την εχω κι εγω οταν παω ατο γιατρο απο το αγχος μου. Μετα πεφτει στα φυσιολογικα, δεν ειναι κατι περιεργο. Δεν καταλαβαινω γιατι μπορει να μην σε παρουν γι αυτο και μονο! Κι αν δεν σε παρουν εκει δεν μπορεις να πας αλλου να κανεις την ασκηση; Επισης, αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι αν εχεις ενα προβλημα υγειας δεν μπορεις να εργαστεις. Εδω ανθρωποι αναπηροι εργαζονται κανονικα και μαλιστα εχουν προτεραιοτητα και μορια σε δημοσιες υπηρεσιες και οι εργοδοτες επιδοτουνται.
    Εσυ παντως δεν εχεις τιποτα, μην ανησυχεις, ειναι μονο το αγχος. Βεβαια, καλο ειναι να μην τους πεις για κρισεις πανικου και ψυχολογικα, απλα για το αγχος να τους πεις. Θα πανε ολα καλα, θα δεις. Κανε και καμια προσευχη, θα σε βοηθησει να ηρεμησεις. Ευχομαι το καλυτερο κοριτσι μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100
    Κάθε μέρα προσεύχομαι.Δεν είναι μια συγκεκριμένη θέση εργασίας Κασσάνδρα.
    Πρώτα γίνεται από κρατικές αρχές η αναγνώρισή του πτυχίου και μετά αναζητάς εργασία.
    Και ανάμεσα στα πολλά πρέπει να είσαι υγιής αλλιώς δεν ξέρω τι γίνεται.Το επάγγελμά μου είναι παραϊατρικό ίσως γιαυτό.
    Εγώ ζω στο εξωτερικό.Έχει και πολλούς ξένους εδώ και δύσκολα μας δέχονται με τα πτυχία μας.
    Τι να πω, η έτσι νομίζω εγώ δεν ξέρω.άσε που είχα πει ένα φυτικό ηρεμιστικό και δεν έκανε τίποτα.Την επόμενη φορά θα πιω κανονικό δεν γίνεται.
    Αλλά και σ'αυτό κάνω σενάρια.Αν τυχών έχει ζητήσει τοξικολογική εξέταση και φανεί το φυτικό ηρεμιστικό και μετά μου ζητήσει ξανά ούρα και φανεί το κανονικό ηρεμιστικό.
    Κάνω τόσα σενάρια.Αν η ιατρός(Ελληνίδα) όταν την ρώτησα μου είπε μπορεί να σε αγχώσαμε κ εμείς.Μπορεί να είναι τυχαίο,θα μετρήσουμε ξανά σε 2 μέρες.

    Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου.Να είσαι καλά.Έσυ και όλοι μας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100
    Τελικά το πήρα αυτό το ευλογημένο πιστοποιητικό υγείας.Μετά από πολλές ειρωνείες της ιατρό που μου είπε:φοβάστε τους ιατρούς το ξέρετε?Άσε που με έβαλε να φορέσω συσκευή πού μετράει την πίεση για 24 ώρες για να είναι σίγουρη ότι είναι στρες και όχι υπέρταση.Να μην σας πω ότι με έπιασε πανικός απευθείας και αναγκαστικά να παίρνω από μισό λεξοτανίλ για να μην χτυπήσει κόκκινο το μηχάνημα.Τι τραβάμε και εμείς οι πανικόβλητοι. Μακάρι κάποια στιγμή να γίνουμε όλοι καλά.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Gravity View Post
    Τελικά το πήρα αυτό το ευλογημένο πιστοποιητικό υγείας.Μετά από πολλές ειρωνείες της ιατρό που μου είπε:φοβάστε τους ιατρούς το ξέρετε?Άσε που με έβαλε να φορέσω συσκευή πού μετράει την πίεση για 24 ώρες για να είναι σίγουρη ότι είναι στρες και όχι υπέρταση.Να μην σας πω ότι με έπιασε πανικός απευθείας και αναγκαστικά να παίρνω από μισό λεξοτανίλ για να μην χτυπήσει κόκκινο το μηχάνημα.Τι τραβάμε και εμείς οι πανικόβλητοι. Μακάρι κάποια στιγμή να γίνουμε όλοι καλά.
    .
    ������������������!!! Μπράβο Gravity! Όλα πήγαν καλά κοπέλα μου, είδες; Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100
    Ευχαριστώ πολύ Κασσάνδρα.Τελικά της είπα αυτό που ανέφερες ότι είναι μια πιεστική εποχή για μένα.
    Δεν έδωσε σημασία αυτή έλεγε τα δικά της. Πάντως ναι το πήρα και επιτέλους είμαι έτοιμη για δουλειά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Τελικα ιδεα ηταν οτι θα κριθεις ανικανη. Απο αυτη την περιπετειουλα σου πιστευω οφεληθηκαμε πολλοι Να εισαι καλα και πτι σε απασχολει γραφτο εδω. Μερικοι βαριουνται να βλεπουν θεματα απο τους ιδους και τους ιδιους λες και ειναι εφημεριδα το φορουμ. Εγω παντος χερομαι οταν λετε και το παραμικρο δας προωλημα γιατι προπαντων βοηθαει εσας
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100
    venom συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.συζητώντας εδώ τα προβλήματά μας αποκτούν άλλη διάσταση.
    Δεν τα θεωρούμε όλα τραγικά.
    Και κακά τα ψέμματα όσο καταλαβαίνουμε εδώ ο έναν τον άλλον ούτε τα πολύ αγαπημένα μας πρόσωπα μας καταλαβαίνουν.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Gravity View Post
    venom συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.συζητώντας εδώ τα προβλήματά μας αποκτούν άλλη διάσταση.
    Δεν τα θεωρούμε όλα τραγικά.
    Και κακά τα ψέμματα όσο καταλαβαίνουμε εδώ ο έναν τον άλλον ούτε τα πολύ αγαπημένα μας πρόσωπα μας καταλαβαίνουν.
    Χαίρομαι πολύ που όλα πήγαν καλά για σένα Gravity!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100
    Ευχαριστώ πολύ frozen78.Εύχομαι σύντομα να είμαστε όλοι καλά.

Similar Threads

  1. ειμαι χαλια
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 03-06-2014, 13:02
  2. ειμαι χαλια
    By haiii in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 15-05-2012, 16:02
  3. ειμαι χαλια!
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 25-02-2012, 22:32
  4. είμαι χαλια...!!!!
    By Gadgetakias in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 09-11-2011, 17:40
  5. ειμαι χαλια και φταιω
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 20-07-2011, 18:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •