Διπολική διαταραχή και επιλόχειος κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    3

    Post Διπολική διαταραχή και επιλόχειος κατάθλιψη

    Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φίλος / φίλη έχει εμπειρία από συμπτώματα διπολικής διαταραχής σε συνδυασμό ή ως απόρροια επιλόχειου κατάθλιψης. Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα επιθετικότητας μετά τον 6ο μήνα της λοχείας της γυναίκας μου.
    Η συμπεριφορά της έχει γίνει εξόχως επιθετική, με έδιωξε από το σπίτι επειδή έχει την υπόνοια ότι είχα παράλληλες σχέσεις. Πλάθει απίστευτες ιστορίες ότι είμαι μπλεγμένος σε κυκλώματα μαύρης μαγείας κλπ. Μου είναι αδύνατον να την βοηθήσω αφού δεν δέχεται ψυχιατρική βοήθεια. Παρόλα αυτά έχει απίστευτες μεταπτώσεις. Μια γελάει και μια κλαίει. Μια με θέλει στο σπίτι και μετά με διώχνει. Ειλικρινά δεν ξέρω πως να την πείσω να πάει σε γιατρό. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία;

  2. #2
    Ίσως να μπορούσε ο γυναικολόγος σας να βοηθήσει σε αυτό!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    3
    Ευχαριστώ θερμά αλλά νομίζω ότι ξεπερνά τα όρια της γυναικολογίας.

  4. #4
    Ναι, αλλά νομίζω πως η δική του η γνώμη θα έχει μεγαλύτερο όγκο στο μυαλό της γυναίκας σου σε σχέση με την δικιά σου. Δηλαδή νομίζω πως για εκείνον θα είναι πιο εύκολο να τις περάσει κάποια πράγματα. Ίσως ακόμα και να την πείσει να δει κάποιον ειδικό

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    3
    Σωστό αυτό, επειδή είμαι μέρος του προβλήματος δεν το είχα σκεφτεί.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν φταιει το οτι ειναι κυκλοθυμικη φταει οτι εχει κακο χαρακτηρα εγω ξερω ανθρωπους που ειναι ετσι κ ειναι μια χαρα παιδια.
    ετσι επιθετικη ηταν σαν χαρακτηρας απλα τωρα της βγηκε περισσοτερο.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Συγγνώμη, αλλά εάν κατάλαβα καλά......... παντρεύτηκες κάποια που πάσχει επισήμως από διπολική διαταραχή (κ χωρίς αυτό που λέω να συνιστά κ διάγνωση γιατί δεν είμαι ψυχίατρος, αλλά περιγράφεις μια μάλλον βαριά περίπτωση κ αν λάβω υπ'όψιν κ τα μεικτά επεισόδια, πιο πολύ σε διπολική διαταραχή τύπου ΙΙ πάει το μυαλό μου, εφόσον φυσικά έχει ΉΔΗ διαγνωστεί ως διπολική......), η οποία ΔΕΝ ακολουθεί συστηματικά θεραπεία κ ΔΕΝ παρακολουθείται από ειδικό, κ επιπλέον την καθιστάς κ μάνα του παιδιού σου......?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καμια αναλογη εμπειρια, ουτε ειμαι ψυχιατρος.
    μηπως υπαρχει καποιο κοντινο της ατομο που εχει μονιμα καλες σχεσεις και το εμπιστευεται, να μπορεσετε να συνεργαστειτε, να την πεισετε?
    καποια αδερφη, φιλη , ισως?
    κατι τετοιο θα εκανα στην θεση σου, οπως επισης , καλη η σκεψη του καποιου, να μιλουσες με εμπιστο γιατρο που ηδη βλεπει, πχ γυναικολογο, μηπως μπορεσει να την πεισει.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κανεις δε μπορει να πεισει καπιον που δε θελει να κανει κατι οσο κ αν ζει με αυταπατες οτι οταν του το λεει η του το δειχνει συνεχεια θα του αλλαξει γνωμη οπιος ειναι κακος ειναι καχυποπτος με τα παντα.
    για να πεισεις καπιον θα πρεπει να σε βλεπει ως φιλο αν δε σε βλεπει το χασες το παιχνιδι..για αυτο μονο οσοι κανουν φιλους κ ειναι κοντα τους γινονται πραγματικα ικανοι να επειρεασουν τους αλλους η ζωη δε βγαινει με κολπα ουτε με τεχνασματα αν καπιος δε θελει να δει τους αλλους φιλικα του ειναι αδυνατο να πιστεψει οτι ολοι θα τον δουν φιλικα...
    δεν ειναι βαρια περιπτωση διπολικης ειναι βαρια περιπτωση αρνιτικου ανθρωπου.
    εγω ξερω ανθρωπους που ο χαρακτηρας τους ειναι πιο αστατος κ απο τον καιρο κ εχουν κοσμο πισω τους που τους αγαπα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    Thesaloniki
    Posts
    50

    Προσωπική μαρτυρία περί διπολικής διαταραχής και επιλόχιου κατάθλιψης.

    Γειά σας. Έχω διαγνωστεί με διπολική διαταραχή και με επιλόχια κατάθλιψη. Μου είναι πολύ δύσκολο να μιλάω γι'αυτή μου την εμπειρία αλλά προκειμένου να βοηθήσω θα προσπαθήσω. Καταρχάς να πω ότι, όπως μου είπαν και μένα, η επιλόχιος κατάθλιψη απορρέει από τη διπολική διαταραχή η οποία συνήθως υποβόσκει στο άτομο. Η περίοδος της λοχείας είναι ιδανική για να αναδυθεί η διπολική διαταραχή γεννώντας συγχρόνως την επιλόχιο κατάθλιψη. Κάποιος που να γνωρίζει καλά το άτομο το οποίο πιθανώς να ασθενεί μπορεί να βοηθήσει. Να ληφθεί υπόψην ότι είναι απίθανο το άτομο να αποδεχθεί την ασθένειά του, εφόσον υπάρχει. Ωστόσο υπάρχει περίπτωση να μπορέσει να κατανοηθεί ο τρόπος σκέψης και αντίδρασης του ατόμου. Από την προσωπική μου εμπειρία γνωρίζω ότι τα απωθημένα του ατόμου είναι αυτά που γεννούν τις όποιες φαντασιώσεις. Αν στο παρελθόν το άτομο είχε υπόνοιες απιστίας και δεν το είχε εκφράσει ή αν το είχε εκφράσει αλλά δεν είχε πεισθεί πλήρως για το αντίθετο και είχε μείνει θαμμένο μέσα του το αίσθημα της προδοσίας, τότε αυτό πυροδοτεί τις τωρινές αντιδράσεις. Αντίστοιχα συμβαίνει με οποιαδήποτε φαντασίωση. Επίσης κάτι άλλο που συνέβαινε σε μένα είναι το εξής: Μπέρδευα την πραγματικότητα με τα παραμύθια, τις ταινίες και τα τραγούδια που γνώριζα. Νόμιζα ότι ήμουν η Ρόζμαρι και ότι είχα γεννήσει το παιδί του σατανά. Νόμιζα ότι ήμουν μια μαγεμένη πριγκίπισσα που περίμενε τον πρίγκιπα που θα έλυνε τα μάγια. Ζούσα σε μια τρελή παράνοια. Ούτε στον εχθρό μου τέτοια περιπέτεια! Χρειάστηκε να νοσηλευτώ στο νοσοκομείο.......... Αλλά τώρα είμαι καλά.
    Last edited by Black Scorpion; 20-05-2016 at 01:10.

  11. #11
    Εξηγείς καταθέτεις την εμπειρία σου με τόση σαφήνεια και απλότητα έτσι ώστε αν το βιώνουν μαμάδες αυτή τη στιγμή να μην πανικοβληθούν ή να ενημερωθούν δωρεάν.
    Εγώ είμαι γυναίκα και έχω σκεφτεί ουκ ολίγες φορές τις επιπτώσεις ή την εγκυμοσύνη ως εμπειρία και αλλαγή σε έναν ήδη ιδιαίτερο ψυχικό κόσμο.
    Να είσαι καλά και να χαίρεσαι την κάθε στιγμή της ζωής σου.
    Η νόσος μας (όποια και αν είναι αυτή ) δεν είναι ολόκληρος ο χαρακτήρας μας, απλά προσπαθούμε να ζούμε με αυτήν και να προσέχουμε. Να σου ζήσει το μπεμπέ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    Thesaloniki
    Posts
    50
    Ευχαριστώ πολύ. Με χαροποιεί πολύ η ιδέα ότι ενδεχομένως φαίνομαι χρήσιμη. Η εγκυμοσύνη, η γέννα και η λοχεία από μόνα τους είναι υπέροχες εμπειρίες. Αλλά η συνθήκες στις οποίες διαδραματίζονται μπορούν να τα αλλάξουν όλα. Αν το ξέρεις από πριν ότι πάσχεις από διπολική θα σου είναι πιο εύκολο να ανταπεξέλθεις σωστά. Ειδικά εαν είσαι σίγουρη ότι έχεις τον κατάλληλο σύντροφο και μπορείς να δημιουργήσεις τις συνθήκες που σου ταιριάζουν τότε δε θα έχεις πρόβλημα. Προσοχή σε αυτό: τις συνθήκες που σου ταιριάζουν εσένα όχι αυτές που θεωρούνται καλές από τους πολούς. Κάτι ακόμα που θα ήθελα να τονίσω είναι πως πέρασα από πολύ μεγάλη καταιγίδα. Ήμουν σε πολύ άσχημη κατάσταση. Πολύ δύσκολη περίπτωση υπήρξα και πέρασα πολύ οδυνηρές στιγμές. Παρ'όλα αυτό τώρα είμαι ΚΑΛΆ!!!!!! Γι'αυτό να μη φοβάστε! Να μη φοβάται κανείς για τίποτα.

  13. #13
    Ειμαι σιγουρη οτι δινεις δυναμη,ελπιδα και κουραγιο σε οσους μπαινουν και διαβαζουν. Μπορει να υπαρχουν γυναικες σε πολυ κλειστο περιβαλλον και να κοιτανε να τις περιθωριοποιησουν π.χ ενω απλα βιωνουν κατι βιολογικο. Να εισαι παντα γερη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. Replies: 45
    Last Post: 20-05-2016, 01:18
  2. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ Η' ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?
    By dimitra91 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-06-2011, 18:44
  3. Κατάθλιψη & διπολική διαταραχή! Συνάντηση στην Αθήνα;;;
    By pelariry in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 27-04-2011, 22:49
  4. ΕΠΙΛΟΧΕΙΟΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By PAKI in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 25-02-2011, 20:23
  5. Replies: 15
    Last Post: 05-02-2011, 21:43

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •