λογια των γιατρων μας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    λογια των γιατρων μας

    Παιδια ..ο γιατρος μου μου εχει πει για τις κρισεις πανικου οτι θα ζησουμς για παντα με αυτο..κ οτι οπως ο διαβητικος εχει την ινσουλινη του ετσι θα πρεπει κ εμεις να εχουμς τα χαπια μας.επισης επει οτι αν ηταν στ θεση μας δεν θα τα σταματουσε ουτε μια μερα σαν αυτο που κανουμε που τα σταματαμε σταδιακα...ειπε επισης οτι η ψυχοθεραπεια ποτε δεν βοηθαει να βγεις τελειως απο αυτο..το ειχα συνηδητοποιησει και απο μονη μ αλλα καπως μ ακουστηκε οταν τ ακουσα απ τον ιδιο..ειχα εστω μια μικρη ελπιδα..και ναυαγησεεε.. Εσας τι σας εχουν πει περι του θεματος ;; εχετε καποιο γνωστο να το ξεπερασε ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    προσωπικη εμπειρια, καμια..
    εχω γνωστη που το ξεπερασε και μαλιστα χωρις φαρμακα. αρα, μπορουν κι αλλοι. αρκει να μιλαμε για την ιδια παθηση..
    δεν μπορω να δεχτω οτι η ψυχοθεραπεια απο εγκυρο, καλο θεραπευτη , δεν βοηθαει, ακομα και για παθησεις που χρειαζονται φαρμακα. αρα κατι δεν παει καλα με οσα λεει ο γιατρος.
    αυτα, μιλωντας γενικα.
    για σενα ειδικα, μονο ενας γιατρος που σε παρακολουθει μπορει να ξερει τι ακριβως συμβαινει. αν δεν σε πειθει ο τωρινος, παρε κι αλλη γνωμη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΣΑ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΟ ΠΕΙ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΣΑ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΟ ΠΕΙ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ
    Εσύ πόσο καιρό ακολουθείς αγωγή elis?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by γελα πολυ View Post
    Παιδια ..ο γιατρος μου μου εχει πει για τις κρισεις πανικου οτι θα ζησουμς για παντα με αυτο..κ οτι οπως ο διαβητικος εχει την ινσουλινη του ετσι θα πρεπει κ εμεις να εχουμς τα χαπια μας.επισης επει οτι αν ηταν στ θεση μας δεν θα τα σταματουσε ουτε μια μερα σαν αυτο που κανουμε που τα σταματαμε σταδιακα...ειπε επισης οτι η ψυχοθεραπεια ποτε δεν βοηθαει να βγεις τελειως απο αυτο..το ειχα συνηδητοποιησει και απο μονη μ αλλα καπως μ ακουστηκε οταν τ ακουσα απ τον ιδιο..ειχα εστω μια μικρη ελπιδα..και ναυαγησεεε.. Εσας τι σας εχουν πει περι του θεματος ;; εχετε καποιο γνωστο να το ξεπερασε ;
    Εγώ οποτεδήποτε ακούω τις λέξεις "πάντα" ή "ποτέ" από γιατρούς ή άλλους επαγγελματίες υγείας, παίρνω δρόμο.
    Επίσης, οποτεδήποτε ακούω κάποιον να προτείνει σαν μοναδική κι αναπόφευκτη λύση τη χρόνια λήψη χαπιών ή χειρουργείο ή γενικά οτιδήποτε μακροχρόνιο κι επιβαρυντικό για τον οργανισμό, επίσης παίρνω δρόμο για να ζητήσω οπωσδήποτε κι άλλες γνώμες.

    Δεν βρίσκω καθόλου σωστό να είναι κάποιος απόλυτος σε θέματα υγείας.
    Ο κάθε άνθρωπος είναι μια ξεχωριστή περίπτωση και δεν βοηθούν πολύ οι γενικεύσεις.
    Σίγουρα υπάρχουν και περιπτώσεις που μια συγκεκριμένη θεραπεία είναι πράγματι μονόδρομος, αλλά είναι πάρα πολύ λίγες.

    Τώρα ειδικά οι κρίσεις πανικού, είναι κάτι στο οποίο συνήθως βοηθάει πάρα πολύ η ψυχοθεραπεία, ξέρω πολλούς ανθρώπους που σταμάτησαν να τις έχουν, είτε με είτε χωρίς φαρμακοθεραπεία.
    Σε κάθε περίπτωση είναι πιστεύω σημαντικό
    1.να ενημερώνεσαι και να ψάχνεις, 2. να αποδέχεσαι ότι ο κάθε άνθρωπος έχει μια προδιάθεση, μια ευαισθησία σε κάτι, και σε κάποιες φάσεις χρειάζεται θεραπεία και 3. να μην αποθαρρύνεσαι.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εισα περασει κ εγω απο αυτο το σταδιο κ ειναι κοινο μυστικο πριν κολησω στη μυτη σε κανεναν το σχετικο βιντεο :):):):) οτι η μοναξια ειναι χειροτερη απο τις κρισεις πανικου
    πολοι δε το ξερουν λιγοι το λενε κ ακομα περισσοτεροι το αποσιωπουν.

  7. #7
    οχι μιλαμε ακριβως για τις κρισεις πανικου και το αγχος καθαρα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100
    Πολύ θράσος έχει αυτός ο γιατρός σου.
    Αφού όντως κάποιοι το έχουν ξεπεράσει και πολλές φορές χωρίς φάρμακα.
    Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα φύγουν τελείως η που και που θα εμφανίζονται.
    Εγώ για παράδειγμα δεν έχω άγχος πλέον καθημερινά μόνο όταν μου κολλήσει η ιδέα ότι θα μου συμβεί.
    Τότε μου συμβαίνει.εσύ παίρνεις αγωγή πολλά χρόνια και ανησυχείς?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Quote Originally Posted by Frozen78 View Post
    Εσύ πόσο καιρό ακολουθείς αγωγή elis?
    ΕΠΙΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ 09
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Μα αυτο εννοουσε ο γιατρος ...οτι δεν φευγει κ οτι θα μας ακολουθει για ολη μας τη ζωη κατα διαστηματα η κ συνεχως.. :\

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αλλαξε γιατρο .......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Ρε παιδι μου να υπαρχουν τετοιοι γιατροι;; που και να μην μπορουσαννα ξεπερασουν την κριση πανικου να στηριζανε... αλλαξε γιατρο
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Θα του πεις ακριβώς αυτό ''Τράβα μαμήσου ρε γατάκι...'' Τελεία!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΟΛΟΙ ΠΟΥΛΑΤΕ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΤΕΛΕΙΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. ΛΟΓΙΑ , ΛΟΓΙΑ , ΛΟΓΙΑ
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 13-04-2014, 20:57
  2. Ας πω και εγώ δύο λόγια για μένα
    By Pavlos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 84
    Last Post: 05-05-2013, 11:56
  3. ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 33
    Last Post: 17-12-2011, 00:09
  4. Διαφορες διαγνωσεις γιατρων
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 11-12-2011, 00:21
  5. Ζηταω τη βοηθεια των γιατρων
    By VelvetUnderground in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 10-10-2009, 21:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •