Πρόβλημα με γιατρό και με τους υπόλοιπους ανθρώπους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930

    Πρόβλημα με γιατρό και με τους υπόλοιπους ανθρώπους

    Καλησπέρα, να εξηγήσω τι εννοώ.
    Με πιέζει μια φίλη μου να πάω στο γιατρό να με κάνει καλά, αλλά εγώ δεν θέλω γιατί ήταν σκληρός μαζί μου. Μου έλεγε διάφορα για το χαρακτήρα μου, και όλοι μου λένε ότι τα έλεγε για να με επαναφέρει στην πραγματικότητα, δηλαδή ότι ήταν σκληρός για να πετύχει κάτι. Εγώ όμως, όσο σκληρή και να 'ναι η πραγματικότητα (με τους άλλους ανθρώπους και το στίγμα) και να την έχω φάει στη μάπα, το ρίχνω στις ψευδαισθήσεις-παραισθήσεις και έτσι δεν πονάω τόσο, απλά υποφέρω πολύ από άποψη κατάθλιψης και στενοχωριέμαι σε σημείο που να μην αντέχω άλλη στεναχώρια. Μου είπε επίσης ο γιατρός ότι είναι σκληρή η πραγματικότητα, άρα γιατί να θέλω να τη βιώσω σε όλο της το μεγαλείο; Εσείς τι μου προτείνετε, ειδικά όσοι έχετε ψύχωση και έχετε γίνει τελείως καλά και βιώνετε ακόμα το στίγμα από πολλούς, ή όσοι δεν έχετε ασθένεια και είστε καλά αλλά τι θα κάνατε στη θέση μου, θα προτιμάγατε τον πόνο ή τη στενοχώρια και την κατάθλιψη; Να πάω στο γιατρό δηλαδή να με κάνει καλά (αλλά με πόνο) ή όχι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Γιατί δεν πας σε κάποιον άλλο γιατρό που να είναι πιο ευγενικός μαζί σου;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Τους το είπα, αλλά το θέμα είναι πρώτον ότι έχω αλλάξει πολλούς γιατρούς και δεν γίνεται να συνεχιστεί αυτό, και δεύτερον λένε ότι είναι καλός αυτός όσο και αν εγώ δεν το πιστεύω. Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό, το θέμα είναι πως θα αντιμετωπίσω τη ζωή αν γίνω "καλά". Από τη μία τη σιχαίνομαι τη ζωή μου όπως είναι τώρα, από την άλλη θα την σιχαίνομαι και μετά, και ο μόνος λόγος είναι ότι όλοι εκεί έξω είναι κακοί. Είτε είμαι καλά είτε όχι το βλέπω αυτό και είτε πονάω είτε στενοχωριέμαι, το θέμα είναι τι είναι καλύτερο, μια ζωή με πολύ πόνο αλλά να αισθάνομαι μέσα μου καλά και να αντιδρώ "λογικά" ή μια ζωή με συνεχείς στενοχώριες και βάσανα όπως τώρα; Όσοι είναι καλά και μπορούν να καταλάβουν πως είναι να ζεις με το στίγμα ενώ είσαι καλά θα μπορούσαν να με διαφωτίσουν περισσότερο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Καταρχήν δεν είναι όλοι κακοί. Τους ανθρώπους να τους αντιμετωπίζεις καλοπροαίρετα. Εγώ τους βλέπω όλους καλούς. Δεύτερον, και εγώ που είμαι ασθενής δεν αισθάνομαι κανένα στίγμα. Δυστυχώς η ζωή είναι γεμάτη προβλήματα και όλοι ή σχεδόν όλοι έχουμε βάσανα δεν είσαι η μοναδική. Εγώ θα σου πρότεινα να πήγαινες σε ένα κέντρο ψυχικής υγείας είναι και δωρεάν και κάνουν καλή δουλειά στα περισσότερα από αυτά και εγώ εκεί πήγα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Μα πως να τους αντιμετωπίζω καλοπροαίρετα όταν ξέρω ότι όλοι είναι κακοί; Ακόμα και στην αρχή να "πείσω" τον εαυτό μου ότι είναι καλοί, μετά μου επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Ίσως αυτό ξεκινάει από βιώματα από την παιδική ηλικία........Εσύ δηλαδή μπορεί να είχες καλά βιώματα. Εγώ πιστεύω αυτό το βάσανο το να θεωρώ όλους κακούς και να φοβάμαι τόσο πολύ μην με απορρίψουν ή μην με προδώσουν με κατατρώει και είναι από τα χειρότερα που μπορεί να σου τύχουν!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Γιατί να σε απορρίψουν οι άλλοι αν δεν τους κάνεις τίποτα;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Γιατί μπορεί να νομίζουν ότι τους έκανα, είτε γιατί είναι κακοί με όλους, είτε γιατί είναι κακοί μαζί μου λόγω της ασθένειας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Γιατί μπορεί να νομίζουν ότι τους έκανα, είτε γιατί είναι κακοί με όλους, είτε γιατί είναι κακοί μαζί μου λόγω της ασθένειας.
    Αμάν βρε pillow αυτό που λες δεν ισχύει. Δεν είναι κακοί οι άνθρωποι με όλους ούτε είναι κακοί μαζί σου λόγο ασθένειας. Μήπως τους παρεξήγησες τους ανθρώπους γενικά;

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Όχι. Το έχω εξακριβώσει πάρα πολλές φορές ότι είναι όντως κακοί. Ίσως το λέω λίγο υπερβολικά και δεν είναι μόνο κακοί, αλλά εμένα αυτό με ενοχλεί, αυτό λέω. Ξέρεις πόσες φορές με απορρίπτουν λόγω ότι η ματιά μου φαίνεται κάπως και φαίνεται ότι έχω πρόβλημα, ή αν μιλάω με αγνώστους για γνωριμία, ή ακόμα και συγγενείς που ζηλεύουν με προσβάλλουν; Ούτε στη φιλία πιστεύω, πουθενά. Θα αυτοκτονούσα αλλά δεν θέλω να τους κάνω τη χάρη. Αλλά πολλές φορές εύχομαι να υπήρχαν μόνο καλοί στον πλανήτη έστω και αν ήταν μόνο 100.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Oι σωστοι γιατροι εχουν την τακτικη να σου πουνε την αληθεια , οσο κι αν αυτη ποναει . Ο συγκεκριμενος μου φαινεται ευσυνειδητος , σου λεει αυτο που πιστευει , για να σε βοηθησει , ρισκαροντας να σε χασει απο ' πελατισσα ' , ενω θα μπορουσε να ειναι λιγοτερο αυστηρος , και να μην παρει το ρισκο να σε δυσαρεστησει , ωστε να μην χασει το ' μεροκαματο ' . Ετσι συνεβη και μεναν φιλο μου , που πλεον το προβλημα του εχει παρει τετοιες διαστασεις ( ζει σεναν δικο του φανταστικο κοσμο ) που δεν μπορω πλεον να τον συναστραφω . Πηγε την αδελφη του , για ψυχολογικη υποστηριξη , διοτι ανερρωνε απο καρκινο , και η ψυχολογος ' τσιμπησε ' αυτον . Πω πω τσαντιλα ο φιλος , η μπηξε , η δειξε , τι της εσουρε της ψυχολογου ( σεμενα ) !! προσπαθησα να τον πεισω να παει μια φορα ακομα , αλλα ανενδοτος , και η κατασταση του επιδεινουται χρονο με τον χρονο . Εγω λεω να ξαναπας , μονο και μονο η δηλωση σου οτι ολοι ειναι κακοι , δειχνει μια στρεβλη αποψη της πραματικοτητας , υπαρχουν κακοι , αλλα υπαρχουν και κακοι .
    Οπωσδηποτε η τελικη αποφαση ειναι δικη σου , σιγουρα ξερεις καλυτερα , διοτι εγω δεν γνωριζω τον ψυχολογο σου , και αν δεν σου ' παει ' , μην ξαναπας .
    Ειναι πολυ σημαντικη η χημεια ασθενους -θεραπευτη .
    Ο δικος μου ο ψυχιατρος εχει παγια εντολη να μου λεει τα στραβα μου , αλλιως , οπως του ειπα , γιατι σε πληρωνω ? και μου τα λεει . Αν θα ακολουθησω τις συμβουλες του , ειναι δικο μου θεμα . Αλλα οτι πει , με βαζει σε σκεψεις .
    Last edited by Macgyver; 02-08-2015 at 10:27.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Συμφωνώ ότι πρέπει να μάθω την αλήθεια, αλλά οι περισσότεροι ζουν στο ψέμα. Αλλά και ποιός ορίζει την αλήθεια; Για σένα αλήθεια είναι ότι υπάρχουν και καλοί, για μένα είναι ότι δεν υπάρχουν ή είναι ελάχιστοι. Αφού όλοι στο τέλος με προσβάλλουν, τότε πως είναι καλοί; Μπορεί εσύ να προσέχεις τι λες και να μη λες κάτι παράλογο πχ και γι'αυτό να είναι καλοί όλοι μαζί σου, αλλά και μόνο αυτό ότι πρέπει να μην λες αυτό που αισθάνεσαι δεν δείχνει ότι οι άλλοι είναι κακοί αφού δεν σου αφήνουν περιθώρια ελευθερίας; Όπου και να διαβάσω, στο φέισμπουκ και παντού όλοι επιτίθενται ο ένας στον άλλον! Και σε μένα το ίδιο κάνουν στην καθημερινή μου ζωή, ακόμα και εδώ μέσα μου έχουν επιτεθεί και στο παρελθόν ακόμα χειρότερα! Πως υπάρχουν καλοί λοιπόν, όταν σε έναν τσακωμό δεν παίρνουν μέρος οι "καλοί" με το δίκαιο, τότε σημαίνει ότι δεν είναι καλοί, είναι συνένοχοι! Όσο για το φίλο σου μάλλον δίκιο θα είχε. Λυπάμαι που δεν τον καταλαβαίνεις. Η ζωή είναι σκληρή για κάποιους και το ότι δεν μπορούμε να το δεχτούμε δεν μας κάνει πιο χαζούς ή πιο αδύναμους ή πιο "τρελούς", ίσα ίσα, το αντίθετο, επειδή δεν πάμε με το ρεύμα δεν σημαίνει τίποτα από όλα αυτά, απλά εσείς που είστε κανονικοί, δεν μας καταλαβαίνετε γιατί δεν έχετε ευαισθησίες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    φιλικα σου λεω pillow να φυγεις απο επαρχια γιατι εκει το στιγμα ειναι πολυ μεγαλυτερο και να πας Αθηνα οπου θα εισαι αγνωστη μεταξυ αγνωστων οποτε δε θα ξερουν και την αρρωστεια σου.

    ασε που την Αθηνα εχουν και αλλα προβληματα περισσοτερα απο εσενα και ειναι και πιο πολιτισμενοι και μορφωμενοι οι ανθρωποι, αλλα κυριως αυτο οτι θα εισαι αγνωστη και αμα περπατας στο δρομο δε θα ξερει κανεις το προβλημα σου.

    αμα φαινεται καπως το ματι σου, φορα γυαλια ηλιου.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Συμφωνώ ότι πρέπει να μάθω την αλήθεια, αλλά οι περισσότεροι ζουν στο ψέμα. Αλλά και ποιός ορίζει την αλήθεια; Για σένα αλήθεια είναι ότι υπάρχουν και καλοί, για μένα είναι ότι δεν υπάρχουν ή είναι ελάχιστοι. Αφού όλοι στο τέλος με προσβάλλουν, τότε πως είναι καλοί; Μπορεί εσύ να προσέχεις τι λες και να μη λες κάτι παράλογο πχ και γι'αυτό να είναι καλοί όλοι μαζί σου, αλλά και μόνο αυτό ότι πρέπει να μην λες αυτό που αισθάνεσαι δεν δείχνει ότι οι άλλοι είναι κακοί αφού δεν σου αφήνουν περιθώρια ελευθερίας; Όπου και να διαβάσω, στο φέισμπουκ και παντού όλοι επιτίθενται ο ένας στον άλλον! Και σε μένα το ίδιο κάνουν στην καθημερινή μου ζωή, ακόμα και εδώ μέσα μου έχουν επιτεθεί και στο παρελθόν ακόμα χειρότερα! Πως υπάρχουν καλοί λοιπόν, όταν σε έναν τσακωμό δεν παίρνουν μέρος οι "καλοί" με το δίκαιο, τότε σημαίνει ότι δεν είναι καλοί, είναι συνένοχοι! Όσο για το φίλο σου μάλλον δίκιο θα είχε. Λυπάμαι που δεν τον καταλαβαίνεις. Η ζωή είναι σκληρή για κάποιους και το ότι δεν μπορούμε να το δεχτούμε δεν μας κάνει πιο χαζούς ή πιο αδύναμους ή πιο "τρελούς", ίσα ίσα, το αντίθετο, επειδή δεν πάμε με το ρεύμα δεν σημαίνει τίποτα από όλα αυτά, απλά εσείς που είστε κανονικοί, δεν μας καταλαβαίνετε γιατί δεν έχετε ευαισθησίες.


    Έχεις δει τη διαφήμιση με το: " Κράζεις? Θαυμάζεις!!! " :p

    ...συμπόνοια χρειάζεται κι ο κακός και κατανόηση, γιατί κι αυτός άρρωστος είναι. Καλά τα λέει το μέλος "δελφίνι"...
    Αλλά το θέμα δεν είναι τόσο τι είναι ή δεν είναι ο άλλος, γιατί δεν ζούμε ακόμα στο παράδεισο..., αλλά πως
    εμείς θα προστατευτούμε, όταν ο άλλος μας θέλει για σάκο του μποξ.

    Στο κήπο έχουμε μια ροδακινιά, που φέτος έκανε για πρώτη φορά καρπούς, αλλά ελάχιστοι δεν προσβλήθηκαν, από
    ένα έντομο, πιθανόν τη μεσογειακή μύγα, που έκανε στο ροδάκινο τρύπα κι αυτό στη συνέχεια σάπιζε. Τώρα τί φταίει;
    Η ροδακινιά, το έντομο ή εμείς, που δεν ξέρουμε πως να την προστατέψουμε; Το ψάχνουμε λοιπόν ακόμα, γιατί δεν θέλουμε
    να χρησιμοποιήσουμε χημικά εντομοαπωθητικά, αλλά ν' αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα με φυσικές μεθόδους... και
    βρήκαμε άκρη πιστεύω κι όχι μόνο για τη ροδακινιά...

    Έκανα λοιπόν αυτή τη μικρή παρένθεση για να σου εξηγήσω ότι
    αν σ' ενοχλούν τ' αρνητικά σχόλια του κάθε ταλαίπωρου, πρέπει να μάθεις τρόπους για ν' αντέχεις, αλλά και
    να προστατεύεσαι... Επίσης, χρειάζεται να δυναμώσεις και για ν' αντιμετωπίζεις τον πόνο και για να βρίσκεις
    μόνη σου στο μέλλον τις κατάλληλες για σένα λύσεις. Σ' αυτό πρέπει να ζοριστείς... Αν σου πω δηλαδή τι θα έκανα
    εγώ για το ένα ή το άλλο που εσύ αντιμετωπίζεις, ίσως δεν θα σε βοηθούσε τόσο, όσο το να καταφέρεις αυτό μόνη σου.


    Τώρα σχετικά μ' όσα έγραψες... διάβασε κι ένα απόσπασμα από το βιβλίο του Κλεάνθη Γρίβα: «Αντιπολιτευτική Ψυχιατρική»

    Η ετικέτα του «ψυχασθενή» δίνεται στους ανθρώπους όχι επειδή κάνουν κάτι (όπως ο κλέφτης επειδή έκλεψε),
    αλλά επειδή δεν μπορούν ή δεν θέλουν να παίξουν έναν απ' τους καθιερωμένους κοινωνικούς ρόλους.

    Ο άνθρωπος που καταπιέζεται κοινωνικά για να συμμετέχει αναγκαστικά στον Μηχανισμό, στο Παιχνίδι,
    χρειάζεται να εκφοβιστεί, ώστε να συνεχίσει.

    Ο καλύτερος τρόπος εκφοβισμού είναι ο «τρελός».

    «Αν δεν θες να καταντήσεις σαν κι αυτόν συνέχιζε να μηρυκάζεις τη μιζέρια σου».

    Η ύψιστη μορφή αναρχίας είναι η τρέλα.

    Ο τρελός δεν αποδέχεται κανέναν τρόπο διακυβέρνησης, αφού βιώνει στον κόσμο ως παρέκκλιση.
    Κι αυτό είναι εξαιρετικά τρομαχτικό για την κοινωνία, γιατί υποδηλώνει ότι κάθε άνθρωπος
    έχει και μπορεί να εμφανίσει την απόλυτη άρνηση.

    Σε αντίθεση με την πολιτική εναντίωση, την απεργιακή διεκδίκηση ή το κοινό έγκλημα που
    συνιστούν πράξη (και ποινικοποιείται σύμφωνα με την εκάστοτε αντίληψη της κοινωνίας)
    η «ψυχική αρρώστια» εκφράζει μια ασυνείδητη άρνηση της πραγματικότητας μέσω μιας μη-πράξης.

    Πράγμα που καθιστά αδύνατη την ποινικοποίηση της. Έτσι η εξουσία βρίσκεται σε αδιέξοδο και
    ψάχνει τρόπο για να ταξινομήσει αυτή την κατηγορία ανθρώπων, των τρελών.
    Γιατί η μη-ταξινόμηση δεν είναι αποδεχτή.

    Εκεί υπεισέρχεται η ψυχιατρική, ως κατασταλτικός θεσμός.

    Ο ψυχίατρος χρησιμοποιεί την ψυχιατρική δικονομία, που στηρίζεται μόνο σε υποθέσεις και
    αυθαίρετα συμπεράσματα.

    Ο ψυχιατρικός κατηγορούμενος απογυμνώνεται απ' όλες τις εγγυήσεις και τα δικαιώματα που
    αναγνωρίζονται στον ποινικά διωκόμενο.

    Ο «ψυχικά ασθενής» κρίνεται για τη μη-πράξη του αποκλειστικά απ' τον ψυχίατρο, που είναι
    ο κατήγορος, ο ανακριτής και ο δικαστής.

    Η ποινή του είναι ακαθόριστη χρονικά (μέχρι να θεραπευτεί!) και πέρα απ' τη στέρηση
    της ελευθερίας, συνοδεύεται από βασανιστήρια, όπως τα ηλεκτροσόκ ή ο κατακερματισμός
    της προσωπικότητας του με ψυχοφάρμακα ή ψυχοχειρουργική.

    Αν κάτι ανάλογο συνέβαινε με κάποιον πολιτικό ή ποινικο κρατούμενο θα μιλούσαμε
    για κατάφωρη παραβίαση κάθε δικαιώματος.

    Όμως συμβαίνει με τους ψυχικά ασθενείς και το θεωρούμε φυσιολογικό, λες και
    αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι πλέον άνθρωποι.

    Υπάρχει ένα μυθολογικό τρίπτυχο (απολύτως ψευδοεπιστημονικό) που στηρίζει και
    νομιμοποιεί την ύπαρξη της ψυχιατρικής και τις μεθόδους της.

    1.Οι «ψυχικά ασθενείς» πάσχουν και υποφέρουν (όπως υποθέτουν εκείνοι που δεν πάσχουν),
    γι' αυτό πρέπει να θεραπευτούν, ακόμα κι αν οι ίδιοι δεν θέλουν.

    2.Οι πάσχοντες είναι ψυχολογικά κατώτεροι απ' τους μη-πάσχοντες (γι' αυτό έχουν
    δικαίωμα να τους κάνουν ό,τι θέλουν).

    3.Οι πάσχοντες είναι επικίνδυνοι για τον εαυτό τους και τους άλλους.

    Η επικινδυνότητα των «ψυχασθενών» είναι ένας επιμελώς κατασκευασμένος μύθος, καθώς
    «το ποσοστό των εγκλημάτων των ψυχιατρικά διαγνωσμένων «ψυχοπαθών» είναι εντυπωσιακά
    μικρότερο από εκείνο των εγκλημάτων που διαπράττονται από τους «υγιείς».
    (Διεθνής Επιθεώρηση Κοινωνικών Επιστημών, Unesco, 1973).

    Η κατασκευή του «επικίνδυνου ψυχασθενή» δεν συμβαίνει μόνο επειδή ένας «σχιζοφρενής δολοφόνος
    με πριόνι» αποτελεί καλύτερο υλικό για τις ταινίες και τις ειδήσεις.

    Το ατομικό έγκλημα είναι μια σταγόνα στον ωκεανό των μαζικών εγκλημάτων, πόλεμος,
    γενοκτονίες, εκκαθαρίσεις, οικονομικές «παρεμβάσεις».

    Παρά τα εκατομμύρια θύματα αυτών, ο «ψυχασθενής» παρουσιάζεται ως επικίνδυνος κι όχι
    ο πρόεδρος των ΗΠΑ ούτε η πρόεδρος του ΔΝΤ.

    Ο «τρελός» παρουσιάζεται ως επικίνδυνος για να δικαιολογηθεί ο εγκλεισμός του και…
    για να τρομάξουν οι αστοί.


    Οι άνθρωποι καταπιέζονται με δύο θεμελιώδεις τρόπους: σωματικά (με τη φυλακή,
    τα ψυχιατρεία κλπ) και συμβολικά (με τα επαγγέλματα, τους κοινωνικούς ρόλους,
    τις κοινωνικές απαγορεύσεις).

    Ο «ψυχικά άρρωστος» αρνείται να ταξινομηθεί και ενσαρκώνει την αρνητική εικόνα
    του συμβιβασμένου και καλά προσαρμοσμένου ανθρώπου.

    Έτσι παρουσιάζεται ως απειλή για το οικοδόμημα του πολιτισμού, που στηρίζεται
    στην «αναμφισβήτητη λογικότητα» του.

    Ο «τρελός» είναι επικίνδυνος για τον Μηχανισμό, είναι αντιεξουσιαστής, αφού
    απορρίπτει ολόκληρο τον τρόπο σκέψης και λειτουργίας του Μηχανισμού.



    Έτσι ο ψυχιατρικός κατηγορούμενος:

    1.Δεν δικάζεται σύμφωνα με τη διαδικασία και τις εγγυήσεις που προβλέπονται απ' τον νόμο
    για όλες τις άλλες κατηγορίες διωκομένων.

    2.Δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του έχοντας την υποστήριξη δικηγόρου, καλώντας
    για εξέταση μάρτυρες υπεράσπισης και ελέγχοντας την αξιοπιστία των κατήγορων.

    3.Δεν μπορεί να εφεσιβάλει την απόφαση του οργάνου απ' το οποίο κρίνεται.

    4. Είναι εσαεί υποκείμενο (αντικείμενο μάλλον) της έκτισης μιας ποινής με ακαθόριστη φύση και
    απροσδιόριστη διάρκεια, στην οποία συμπεριλαμβάνεται και η ανεξέλεγκτη δυνατότητα
    της διώκουσας αρχής (του ψυχιάτρου) να επενεργεί πάνω στο κορμί και στο μυαλό του
    (αυθαίρετα, κατά βούληση και για όσο καιρό θέλει) με χημικές, ηλεκτρικές ή χειρουργικές μεθόδους.


    Και ο Ψυχίατρος, υπηρέτης μιας εξουσίας που του δίνεται άνωθεν και λειτουργός μιας ψευδοεπιστήμης,
    γίνεται ένα είδος Ιατροδικαστή, ένας Ιεροεξεταστής.

    «Ψυχικά ασθενής είναι κάποιος που δεν μπορεί ή δεν θέλει να αναλάβει έναν καθιερωμένο κοινωνικό ρόλο». Τόμας Σας


    Διάβασε επίσης το: Το πείραμα του Ρόζενχαν!-Λογικοί σε τρελάδικα
    http://www.psixologikosfaros.gr/arti...asp?artid=1748
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    @μαρκελα

    αυτα που εγραψες δεν ειναι λιγο παρωχημενα ;

    ειναι οντως αρρωστεια η σχιζοφρενεια δεν ειναι πολιτικη αποψη.

    οντως διαφερουμε απο τους κανονικους αλλα προσωπικη μου αποψη ειναι οτι απλως δεν αντεξαμε στο στρες και ετσι εγινε ζημια στον ευαλωτο απο γενετικους παραγοντες εγκεφαλο μας.

    τωρα για να αντεχεις περισσοτερο στις κοινωνικες επαφες προτεινω να κανετε βαρακια και να φουσκωσετε και τα δυο φυλα. μονο ετσι θα σας σεβονται τετοιο επιπεδο που εχουν..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Ρε συ μαρκέλα είσαι σοβαρή; Το εννοείς ότι οι "τρελοί" που λες (ωραία ταμπέλα!) είναι φταίχτες; Ναι μεν τα λέει (λες) σωστά στο τέλος, για την ακούσια νοσηλεία και τους γιατρούς-δικαστές, αλλά στην αρχή δεν είχε καθόλου δίκιο αυτός που συμφωνείς κιόλας! Ποιοί είναι οι πραγματικοί ταλαίπωροι, αυτοι που ανέχονται τους άλλους και έχουν και τα δικά τους προβλήματα, ή αυτοί που επέλεξαν να είναι κακοί και να ξεσπάνε στους άλλους και έτσι να μην έχουν οι ίδιοι προβλήματα;; Επιπλέον, είναι δυνατόν να επιρρίπτεις ευθύνες σε ανθρώπους που τους έτυχε κάτι όπως σε πολλούς άλλους τυχαίνει ο καρκίνος, το ζάχαρο, κτλ; Καταρχάς δεν το επιλέξαμε αυτό κατά 90%, αλλά ακόμα και να το επιλέξαμε (ένα 10%), είναι δυνατόν να μας θεωρείτε κατώτερους και φταίχτες; Μιας και το αναφέρεις, ξέρεις τι θα πει "τρέλα"; Έχεις ιδέα τι μπορεί να σημαίνει αυτή η λέξη;;;; Το είπε πολύ καλά ένας "συνασθενής" εδώ μέσα, είναι η απόλυτη δυστυχία, συνεπώς για να το επιλέξαμε θα είχαμε ένα πολύ σοβαρό λόγο, ή απλά δεν το επιλέξαμε καθόλου!! Ούτε κι εμένα μ' αρέσει να βλέπω τους ανθρώπους να δουλεύουν και μετά να ξεσπάνε τα νεύρα τους σε μένα, που εγώ έχω περισσότερα λόγω της ασθένειας και λόγω του στίγματος και λόγω των παρενεργειών, γιατί εγώ είμαι το εύκολο θύμα, αλλά δεν φταίω εγώ γι'αυτό! Είχα δει ένα πολύ καλό βίντεο και το 'χω δημοσιεύσει κι εδώ όπου λέει με λίγα λόγια ότι στον κάθε άνθρωπο αντιστοιχούν 200,000 δολλάρια και αρκεί ένας μόνο σε μια οικογένεια 4 ατόμων να δουλέψει 10 ώρες μόνο τη βδομάδα για να βγάλουν τα προς το ζην, λόγω της έντονης παραγωγικότητας των προηγούμενων γενιών! Συνεπώς εμείς φταίμε και γι'αυτό που υπάρχουν κλέφτες μεγατόνων που μας τα παίρνουν όλα από όλους και αναγκάζονται κάποιοι και δουλεύουν σκληρά; Πως μπορείς και τα βάζεις με "άρρωστους" ανθρώπους; Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι όλες αυτές τις προσβολές τις έγραψες εσύ, σε είχα για καλύτερα! Περίμενα μία κατανόηση παραπάνω, τελικά αυτό μας λείπει και όχι τα κατηγορώ και οι μικροπρέπειες...Ήμαρτον πια! Τι μισανθρωπισμός είναι αυτός!! Από δω και πέρα λοιπόν κι εγώ θα χαίρομαι για την κατάντια των άλλων, όπως οι άλλοι χαίρονται για τη δική μου και μου επιτίθενται κιόλας, τουλάχιστον αυτοί θα πάρουν αυτό που τους αξίζει, έστω και από ένα άτομο θα υπάρξει τουλάχιστον δικαιοσύνη και ας είναι άδικη η ζωή μαζί μου.........
    Last edited by Deleted240217a; 02-08-2015 at 18:37.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΑΠΟΣΥΡΣΗ-ΑΠΟΦΥΓΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 11-01-2013, 22:34
  2. Το κομπλεξ μου με τους ηλικιωμενους ανθρωπους
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 16-01-2012, 00:33
  3. ΙΨΔ και οι σχεσεις με τους αλλους ανθρωπους
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2011, 22:22
  4. φοβια με τους ανθρωπους
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 30-08-2008, 20:01
  5. φοβάστε για τους δικούς σας ανθρώπους;
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-08-2008, 22:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •