Πόνοι στο στήθος!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Πόνοι στο στήθος!!!

    Μετά από πολύ καιρό απουσίας αποφάσισα να ξαναγράψω στο φορουμ για να μοιραστώ τις φοβίες και το πρόβλημα που έχω.Εδω και περίπου 2 βδομάδες έχω πόνους στο στήθος που μοιάζουν σαν σουβλιες και αντανακλανε στην πλάτη και τα χέρια.Πριν 4μηνες είχα κάνει καρδιολογικο έλεγχο για μια παρόμοια κατάσταση και όλα είχαν βγει φυσιολογικά.Αυτο που με ανησυχεί είναι το ότι ειμαι αρκετά παχυς(120 κιλά με ύψος 1.75) και φοβάμαι μην πάθω έμφραγμα.Το άλλο που με ανησυχεί είναι ότι ο πατέρας μου έπαθε έμφραγμα πρόσφατα και μια ημέρα πριν το πάθει είχε κάνει καρδιολογικο ελεχγο και όλα ήταν φυσιολογικά.Δεν ξέρω τι να κάνω,να υποβληθω σε νέες εξετάσεις?Ακούω τις γνώμες σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Α , ρε Μηνα , τι σου καναν τα παλιοφαρμακα ( τα αντιψυχωτικα ) , τελευταια φορα ειχες γραψει 100 κιλα . Στην ηλικια που εισαι , και δεδομενης της προιστοριας με την γυμναστικη , δεν συντρεχει κανεις μα κανεις απολυτως λογος να κανεις εξετασεις . Η επικινδυνη ηλικια για εμφραγμα ειναι τα 40 , απεχεις 14 χρονια . Ειναι εμμονη ιδεα , μην θορυβεισαι . Εγω ημουν με 1.78 , για 4 χρονια 106-108 κιλα , και δεν ειχα τοσους μυς οσο εσυ , εχουμε και τα διλπασια χρονια , το επικινδυνο παχος ειναι οχι αυτο που παιρνεις σφαιρικα , σλλα στο στομαχι ( κοινως μπακα ) .
    Ο φιλος και συναθλητης σου , Αγγελος .

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Μηνά αυτά μάλλον είναι ψυχοσωματικά, έτερον - εκάτερον πρόσεξέ όμως με τα επιπλέον κιλά, γιατί το θέμα του βάρους είναι και γενικότερα θέμα υγείας.
    Τέτοιους πόνους είχα κ εγώ (είχα πάει κ 2 φορές νοσοκομείο βέβαια) στο διάφραγμα που χτυπούσαν κ πίσω στην πλάτη, οι γιατροί φοβόντουσαν για καρδιά, αλλά τελικά ήταν έλκος του οισοφάγου.
    Αλλά κ ψυχωσωματικά όταν ήμουν μικρή πάθαινα, πόνοι στο στήθος, πλάκωμα κ δυσφορία/δυσκολία στην αναπνοή και λαχάνιασμα. Τότε νόμιζα ότι ήταν από το κάπνισμα (μέχρι κ καρκίνο είχα σκεφτεί). Όταν όμως συνειδητοποίησα ότι είναι λόγω άγχους κ τα πάντα είναι στο μυαλό μου, τα καταπολέμησα μόνη μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΑΠΛΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΖΕΙΣ
    ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΦΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΙΚΤΕΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ
    ΣΤΡΑΒΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΓΙΓΝΩΣΚΟΝΤΑΙ
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    Η ΑΝ ΤΟ ΧΕΙΣ ΚΑΙΡΟ ΚΙ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣ ΕΤΣΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ
    ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΔΛΔ ΑΜΑ ΤΟΥ ΧΟΥΝΕ ΤΥΧΕΙ ΔΕΚΑΔΕΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΣΑΝ ΚΙ ΕΣΕΝΑ
    ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ
    ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΔΕ ΛΕΝΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΣΘΕΝΗΣ
    ΑΛΛΑ ΟΠΟΥ ΠΑΩ ΒΛΕΠΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ
    ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΠΑΠΑΝΤΖΕΣ
    ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ
    ΦΙΛΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΒΕΛΤΙΩΝΕΙ ΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
    ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ
    ΠΟΥ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΕ ΒΓΑΖΟΥΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΣΟΥ ΣΑΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Βαρος στο στηθος
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-07-2015, 15:58
  2. Πονοι στο στηθος- αγχος
    By Subliminal167 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-11-2013, 11:05
  3. πλακωμα στο στηθος
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2012, 21:12
  4. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
    By saer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2011, 12:51
  5. ΠΟΝΟΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 27-03-2011, 20:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •