Φοβο για μελανωμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141

    Φοβο για μελανωμα

    Γεια χαρα σε ολους.
    Μετα από πολύ απουσιας από το σιτε σας ξανα θυμηθηκα γιατι εχω αναγκη να μιλησω .
    Όπως εχω ξανα γραψει το πρόβλημα είναι με τις αρρυθμίες ταχυκαρδια κτλπ όχι ότι ποτε εληξε αυτό το πρόβλημα αλλα καπως ειχα χαλαρωση και ηρεμησαν και αυτά τα συμτωματα,χθες όμως καθως ημουν συο Facebook ανεβαζει ενας φιλος ένα αρθο για μελανωμα -ελιες κτλπ.Σαν υποχωνδριος που τελικα είμαι μπηκα και το διαβασα όπως διαβαζω όλα τα ιατρικα θεματα όχι όπως φαινετε για να είμαι ενημερως αλλα για να διαπιστωσω ότι δεν το εχω .
    Καθως διαβαζω το αρθρο και βλεπω καποιες εικονες διαπιστωνω ότι καποιες είναι ιδιες με αυτές που εχω πανω στο σωμα μου και αρχιζουν να με ζωνουν τα φιδια αρχιζω και ψαχνω ολο το σωμα διαπιστωνω ότι στο μεγαλο μου δαχτυλο του ποδιου στα δεξια εχω και εκει μια μικρη σαν μυτη από βελονα μια μαυρη κιλιδα το γκουγκλαρο και διαβαζω ότι είναι μελανωμα .
    Παιδια εχω τρελαθεί εκει που ελεγα όλα θα πανε καλα πλεον καταστραφηκαν ότι με κοπο προσαπθησαν να χτισω για χαλαρωσω και να ζω την ζωη μου .
    Επισης τηλεφωνησα σε μια δερματολογο και μου ειπε να την επισκεφτω και να μην το αφήσω για μπορει να αποβει μοιραιο μολις μου ειπε και για βιωψοια όταν εκλεισα το τηλεφωνω παρα λιγο να μου ερθει εμμετος( σορρυ παιδια ) λογου του αγχος .Οι γονεις μου δεν γνωριζουν τιποτα δεν θελω να τους μπλέξω γιατι συνεχεια τους λεω ότι κατι εχω και τους αγχωνω αδικα,σημερα το πρωι ξυπναω και τους εβλεπα και ηθελα να κλαψω σαν μικρο παιδι ,επισης πηγα για καφε και παρατηρουσα την φιλη μου ,και με επιανε το παραπονο .
    Ειμαι χαλια πολύ χαλια παιδια.

  2. #2
    Αlex89 καλο θα ηταν να μην διαβαζεις στο ιντερνετ θεματα για την υγεια.Αν σου συμβαινει κατι εσενα η σε καποιον της οικογενειας σου καλυτερα να επισκεφθειτε γιατρο.Εμενα ο αρραβωνιαστικος μου εχει καταθλιψη και κρισεις πανικου λοιπον ειχε μια μεγαλη κρεατοελια στην πλατη.Μια μερα η ελια μελανιασε και εσταζε λιγο αιμα.Φοβηθηκε παρα πολυ και επαθε κριση πανικου.Πηγαμε σε δερματολογο του ειπε οτι ειναι εκζεμα και του το αφαιρεσε με λειζερ τελος καλο ολα καλα! μη φοβασαι το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα εχεις τιποτα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    εχω τρελαθεί με βλεπουν ολοι ότι κατι δεν παει καλα αλλα εγω κοντευω να παω καρδια από τρομερο αγχος,πριν δυο χρονια επαθα την πρωτη κριση πανικου από αλλα αιτια οικονομικα-αισθηματικα κτλπ όχι για θεματα υγειας από τοτε εχω αλλαξει φοβάμαι τα παντα μην φαω κατι θα παθω εκεινο μην πιω κτλπ.Καπου το φυλοσοφισα και ηρεμησα ειχα διαθεση ενεργεια τωρα δεν μπορω να φαω να παω για δουλεια να μιλησω τιποτα βλεπω τις ελιες και φοβάμαι.Και ειδικα αυτό στο δακτυλο σαν τρυπιτσα που ειδα εχθες κορυφωσε το πραγμα .
    Παντως σε ευχαριστω πολύ για την συμβουλη ξερεις όμως όταν εισαι μανιουποχονδριος δυσκολα ξεκολας ,σε ευχαριστω όμως.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Kι εγω Αlex , συμφωνω με την bullet , φταιει καθαρα οτι εισαι υποχονδριος , δεν το λεω προσβλητικα , αλλα αν δεν ησουν , δεν θαδινες πενταρα για τις ελιες σου , ολοι εχουμε ελιες , κρεαοτελιες , ειναι φυσικο , εγω πηγα μια μερα στον δερματολογο , προ ετων , και του ειπανα μου τις καυτηριασει ολες , για αισθητικους λογους , ανεξαρτητου οψης . Οπερ και εγινε , μουπε μηπως να εξεταζαμε καποια ? οχι , του λεω , ΟΛΕΣ!!! . Μειναν δυο , που δεν τις ειχα δει , και θα τις καυτηριασω κι αυτες . Πιστεψε με , ειναι ολα στο μυαλο σου , δεν εχεις τιποτα απολυτως , απλα μην τις σκαλιζεις , καντους ενα λειζερ , η κρυολυση , και ολο το θεμα γινεται παρελθον . Οι γιατροι , αμα τους προιδεαζεις , θα σου πουν αυτο που ΔΕΝ θελεις νακουσεις , παλι οπερ και εγενετο .
    Αντε , ηρεμησε , εισαι υγιεστατος .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Το τι άγχος είχα περάσει εγω για ελιά δεν λέγεται! πριν δυο χρόνια ειχα παει σε δερματολογο για να αφαιρεσω κατι ελιες γιατι δεν μου άρεσαν αισθητικά αλλά τελικά μου ειπε ο γιατρός οτι εχω μια ελιά επικίνδυνη και να την αφαιρέσω! μέχρι να βγει η βιοψία ειχα διαβάσει όλα τα άσχημα σενάρια στο ιντερνετ, ειχα πει στους δικους μου να μη στεναχωριουνται γιατί εγω θα πεθάνω οπου να είναι και γενικώς ήμουν σαν ετοιμοθάνατη. Τελικά δεν ήταν κακοήθεια και όλα καλά. Πηγαινε να τη δει ο δερματολόγος καλό ειναι να υπάρχει πρόληψη και όσο μπορείτε να μη κάθεστε στον ήλιο και πάντα αντιηλιακό.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Το τι άγχος είχα περάσει εγω για ελιά δεν λέγεται! πριν δυο χρόνια ειχα παει σε δερματολογο για να αφαιρεσω κατι ελιες γιατι δεν μου άρεσαν αισθητικά αλλά τελικά μου ειπε ο γιατρός οτι εχω μια ελιά επικίνδυνη και να την αφαιρέσω! μέχρι να βγει η βιοψία ειχα διαβάσει όλα τα άσχημα σενάρια στο ιντερνετ, ειχα πει στους δικους μου να μη στεναχωριουνται γιατί εγω θα πεθάνω οπου να είναι και γενικώς ήμουν σαν ετοιμοθάνατη. Τελικά δεν ήταν κακοήθεια και όλα καλά. Πηγαινε να τη δει ο δερματολόγος καλό ειναι να υπάρχει πρόληψη και όσο μπορείτε να μη κάθεστε στον ήλιο και πάντα αντιηλιακό.
    Sofaki καρκινος δεν σημαινει απαραιτητα και οτι θα πεθανεις! κακος που συμπεριφεροσουν ετσι! ξερω παρα πολλους ανθρωπους με πολυ σοβαρες μορφες καρκινου και ζουνε.Ασε που η επιστημη εχει κανει τεραστια βηματα! σε 10 χρονια ο καρκινος του πνευμονα και το μελανωμα θα θεωρειται χρονια νοσος.

  7. #7
    Ο Κων/νος Συριγος ειναι ενας μεγαλος επιστημονας της ογκολογιας και συγκεκριμενα ειναι και ογκολογος του πατερα μου (εχει καρκινο του πνευμονα ο μπαμπας μου) οριστε το αρθρο. Διαβασε το ειναι ενδιαφερον και ελπιδοφορο! http://www.tovima.gr/health-fitness/article/?aid=715172

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    bulletproof περνας μεγαλα ζορια με τον πατερα σου κουραγιο είναι μοναχα μια λεξη για να σου πω και σε ευχαριστω πολύ που μας δινεις κουραγιο.
    Εγω εχω πελαγωσει σημερα 6.00 το πρωι πεταχτηκα από τον υπνο καθως εβλεπα ένα ονειρο και μετα με επιασε μια ταχυπαλμια βγηκα εξω στην αυλη για να ηρεμησω αλλα μαλλον δεν ηταν από το ονειρο αλλα από το πολύ αγχος ,καταλαβαναι και οι δικοι μου ότι κατι ξανα συμβαινει( γιατι τους ειπε ο καρδιολόγος ότι η καρδια του είναι μια χαρα αλλαμ εχει τρομερο αγχος και στρες και χρειαζετε περιβάλλον χωρις πιεση γιατι θα εχω συχνα συμπτωματα σε μια επισκεψη όταν είχαμε παει ) .
    Τους ειπα τη με απασχολει και τους ειπα να παω να τις κοιτάξω βαλανε τα γελια η δε μανα μου μου λεει χασεψες εγω εχω ένα εκκατομυριο και δεν ενδιαφέρομαι ο αδερφος μου ο μεγαλύτερος κανει ηλιοθεραπεια με τις ωρες και δεν τον νοιαζει και εγω εχω τρελαθεί.
    Το θεμα είναι ότι μου λενε να μην παω γιατι θα κολλησω παλι στους γιατρους όπως εκανα και πιο πριν και η πικρη αληθεια είναι ότι φοβάμαι πολύ να παω και συγκεκριμένα βλεπω αυτό το σημαδακι στο μεγαλο δαχτυλο και με τρελενει γιατι διαβασα ότι το μελανωμα βγαινει και εκει .
    Παιδια θα τρελαθώ τελειως αρχισα παλι να τα βλεπω μαυρα και να πελαγωνω παω εξω να ξεσκασω και συνεχεια σκέφτομαι δεν χαλαρωνω αφήστε που παρατηρω τους αλλους να δω εάν οι ελιες τους μοιαζουν με αυτά που εχω εγω και ένα τυχον εχουν τιποτα παραξενα σημαδια μιλαμε εχω φτασει σε πληρη χαζομαρα.

  9. #9
    Ο ψυχολογος /ψυχιατρος σου τι σου εχει πει? αν θες να σου φυγει τελειως η ιδεα απ'το μυαλο πηγαινε σε δερματολογο να σε δει και να σου επιβεβαιωσει οτι δεν εχεις τιποτα.Δωξα το Θεο εδω και 15 μηνες τα παει πολυ καλα ο πατερας μου.Ευχομαι να συνεχεισουν ολα να πηγαινουν καλα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    δεν εχω παει ποτε σε ψυχολογο και ψυχιατρο το παλευω μονος μου .στην ιδεα των χαπιων φρικαρω .ο καρδιολοφος μου εδωσε ανα τενορμιν για την καρδια να είναι πιο ηρεμη και παλι δεν τα πινω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Έχεις πρόπτωση? βασικά μην αγχώνεσαι τόσο πάνε στη δερματολόγο να ηρεμήσεις όλοι έχουμε άπειρα σημάδια πάνω μας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    όταν λες προπτωση;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Πρόπτωση μιτροειδους βαλβίδας επειδή κάνεις έκτακτες ρώτησα, δεν είναι κάτι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Ναι φυσημα βασικα μου ειπε ο γιατρος να μην ανησυχω δεν θα παθω κατι ,όπως μου ειπε και αυτος τον οποιο και εμπιστεύομαι και αλλοι γιατροι αυτό προκαλει αρρυθμιες .
    Αστα να πανε από τοτε που διαβασα το αρθρο για το μελανωμα και ειδα και αυτές που εχω δεν χτυπάει ποτε σωστα η καρδια νιώθω συνεχεια τρεμουλο εσωτερικα .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Να σου πω Αλεξ εγω πως αντιμετωπιζω μια ( βασιμη ) φοβια ? . Παιρνω την χειροτερη περιπτωση , και παραδοξως , η σταση αυτη αποδεικνυεται μια λυτρωτικη εμπειρια ! δυσκολο να το εξηγησω , αλλα σε μενα δουλευει , αλλα αναφερομαι σε πραγματικο λογο να ανησυχεις , δεν εχω φοβιες γενικως .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. φοβο οτι θα πεθανω
    By evelinna in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 19-06-2023, 23:58
  2. Από φόβο σε φόβο-Ψυχοσωματικά
    By ren4itoy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-02-2015, 08:28
  3. Βαρέθηκα πια με το φόβο της τρέλας
    By Mar p in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2014, 00:23
  4. ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΩΞΩ ΤΟΝ ΦΟΒΟ
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 03-04-2008, 15:43
  5. ΧΑΜΟγΕΛΟΝΤΑΣ στον ΦΟΒΟ
    By 8odwris in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 0
    Last Post: 26-02-2006, 15:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •