Καλημέρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197

    Καλημέρα

    Καλή μέρα σε όλους.το πρόβλημα ξεκίνησε τον Απρίλιο του 2014.άρχισα να είμαι σε καταθλιπτικό συναίσθημα,με ένα σφίξιμο στο στομάχι. Πήγα σε πολλούς ψυχιάτρους,διάγνωση ΓΑΔ ,με κατάθλιψη.όλοι θέλουν να μου δώσουν Χάπια.αλλα φοβάμαι να τα πάρω,έχοντας ακούσει για τις παρενέργειες. Θα έλεγα ότι μπορώ να το διαχειριστή,αλλά μου βγήκε και κάτι άλλο..Οπότε πηγαίνω να κοιμηθώ το μεσημέρι,μετά από 15 λεπτά ξυπναω τρομοκρατημένος, με εφίδρωση, λαχάνιασμα.Αυτό όπως καταλαβαίνετε όλοι μου έχει δημιουργήσει ένα φόβο.έχω αρχίσει να αναπτύσσεται τον φόβο για την επόμενη κρίση.
    Ευχαριστώ και θα επανελθω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΑΟΠΨΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΕΓΩ ΘΑ ΤΑ ΦΗΝΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ Σ ΒΓΑΛΕΙ
    ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΕΓΩ ΣΑΝ ΑΣΘΕΝΗΣ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΠΑΕΙ
    ΛΙΓΟ ΟΧΙ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ
    ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΟΥ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    1
    Λογικό είναι οι γιατροί να σου δώσουν χάπια, δεν ξέρουν κάτι άλλο να κάνουν. Καλό είναι να μην τα πάρεις και να βρεις άλλο τρόπο να λύσεις το πρόβλημα σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΑΟΠΨΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΕΓΩ ΘΑ ΤΑ ΦΗΝΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ Σ ΒΓΑΛΕΙ
    ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΕΓΩ ΣΑΝ ΑΣΘΕΝΗΣ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΠΑΕΙ
    ΛΙΓΟ ΟΧΙ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ
    ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΟΥ
    Αυτό το θέμα με ταλαιπωρεί κοντά 8 μηνες.Ευχαριστώ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Ψάχνω εδώ 1 και ένα χρόνο,να βρω άλλους τρόπους,σε τέτοιο σημείο που θα χαρακτήρισε τον εαυτό μου θύμα.Αλλά ακόμα ψανω.Ευχαριστώ

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    8 μήνες δεν ειναι λιγο...αν δεν μπορείς νατο παλέψεις ζητα βοήθεια ρε συ γιατί να ταλαιπωριεσαι,όσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο!εγω το άφησα γιατί δεν ήξερα τι μου συμβαίνει και ντρεπομουνα να μιλήσω και τι να έλεγα...και χειροτερεψε.κοιτα μπορείς να συμβουλευτεις έναν ψυχολόγο πρώτα να αποφύγεις το φάρμακο και βλέπεις αν ειναι απαραίτητο πάρε αλλα ψάξτο με τους γιατρούς...ρωτά να πας κάπου που ειναι διασταυρωμενα καλα!παντως μη ταλαιπωριεσαι εμένα με βοηθησανε πάντως και το φάρμακο και η ψυχ/πεια...μπορεί και να μην έχεις και κάτι σοβαρό μη σε ανγχωνω δε σε ξέρω...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΣΟΒΑΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΑΠΛΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Κατά αρχάς τις ευχαριστίες μου.αγχωδη κατάθλιψη είναι.Αλλά επειδή εξασκώντας το επάγγελμα του μέλλοντος στην Ελλάδα(Άνεργος), και σε μια ηλικία άνω των 50,εκείνο που είναι το βασικότερο πρόβλημα ,είναι τι κάνω αύριο??πως περνά ή ημέρα???
    Έχω ακούσει πολλές γνώμες....άλλοι μόνος σου,,,άλλες φαρμακευτικά για να ηρεμησεις κατά αρχάς,και μετά βλέπεις..
    Ακολουθώ ομαδική ψυχοθεραπεία σε ΚΨΥΕ,αλλά??????????οψυχιατρος εκεί μέσα λέει όχι σε φάρμακα,οι έξω λένε ναι σε φάρμακα.!
    Αναποφάσιστος, γαρ,εκ γενετής,δεν ξέρω ποιον δρόμο να ακολούθησω!!!και στεναχωριεμαι γιατί βλέπω ότι είναι πολλοί άνθρωποι, που βασανίζονται!!δεν το περίμενα ότι ήταν τόσο σοβαρό το πρόβλημα!!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΤΑ
    ΔΛΔ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΩΡΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ
    ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΣΟΥ ΣΕ ΑΟΠΔΕΧΕΤΑΙ
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΚΑΤ ΕΜΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ
    ΣΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥ
    ΤΩΡΑ ΟΙ ΕΞΩ ΣΕ ΘΕΛΟΥΝ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΗΡΕΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΕΣΑΙ
    ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΔΕΝ ΠΑΣ ; ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΜΑ Σ ΑΡΕΣΕΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Καλησπέρα. Αυτό είναι το δίλημμα???παρενέργειες---τίθεται θέμα ιασης?--
    Διότι με όλα αυτά που διαβάζει κάποιος,τι εστί αντικαταθλιπτικά ,λες τώρα τι???
    Όλες αυτές οι απορίες που εκφράζω είναι το ημιμαθους ανθρώπου!
    Δηλ.και να θες να μπεις στον χώρο των φαρμάκων,όλα αυτά σε αποθαρρύνουν!

    Αν δεν πάρεις φάρμακα,μήπως τελικά σου γυρίσει μπούμερανγκ??
    Ευχαριστώ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γεια σου,
    η αποψη μου ειναι να μην το αφησεις να σε καταβαλει.
    Οσο νωριτερα το αντιμετωπισεις με οποιο τροπο μπορεσεις, τοσο καλυτερα.

    Εγω προσωπικα ,υστερα απο βασανιστικη αναβολη πολλων ετων να το αντιμετωπισω ( ΓΑΔ ) ,τελικα πηρα τα φαρμακα (μου ειναι αδυνατον να δεχτω συμβουλες και νουθεσιες για τον χαρακτηρα μου ) ,υστερα απο ενα μηνα αρχισα να συνερχομαι , και μετα απο 6 μηνες δεν πιστευα ποσο καλα ημουν!

    τις 2 πρωτες εβδομαδες ειχα παρενεργειες (αναστατωση στο στομαχι ,δυσκολια στον υπνο ,καποια υπερενταση )οι οπιες σιγα σιγα επαψαν.
    Τελικα για μενα ηταν ο μονος τροπος να ξεφυγω απο αυτη την παγιδα .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γεια σου,
    η αποψη μου ειναι να μην το αφησεις να σε καταβαλει.
    Οσο νωριτερα το αντιμετωπισεις με οποιο τροπο μπορεσεις, τοσο καλυτερα.

    Εγω προσωπικα ,υστερα απο βασανιστικη αναβολη πολλων ετων να το αντιμετωπισω ( ΓΑΔ ) ,τελικα πηρα τα φαρμακα (μου ειναι αδυνατον να δεχτω συμβουλες και νουθεσιες για τον χαρακτηρα μου ) ,υστερα απο ενα μηνα αρχισα να συνερχομαι , και μετα απο 6 μηνες δεν πιστευα ποσο καλα ημουν!

    τις 2 πρωτες εβδομαδες ειχα παρενεργειες (αναστατωση στο στομαχι ,δυσκολια στον υπνο ,καποια υπερενταση )οι οπιες σιγα σιγα επαψαν.
    Τελικα για μενα ηταν ο μονος τροπος να ξεφυγω απο αυτη την παγιδα .
    Ευχαριστώ. Μετά τ 6μηνο? Ηρεμησεις?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Ακριβως!
    επεστρεψα στις συνηθεις δραστηριοτητες και στην δουλεια μου , και ολοι ηταν εκπληκτοι με την αλλαγη της καταστασης μου.

    Βεβαια τα συνεχισα για 2 χρονια γιατι οποτε προσπαθουσα να τα σταματησω ενοιωθα οτι ξανακυλαω!
    τελικα εκανα και καποιες αλλαγες στον τροπο ζωης μου , και σιγα σιγα τα σταματησα εντελως σε διαστημα αλλων 3 ετων.

    Τωρα ειμαι αρκετα χρονια χωρις φαρμακευτικη αγωγη , και ειμαι καλα.

    Μην απελπιζεσαι , παντα υπαρχουν λυσεις αρκει να μην το βαζεις κατω ,οσο βεβαια μπορει ο καθενας.

    Καλη συνεχεια στν ζωη σου , και φροντισε να βρισκεις τα σπουδαιακαι ενδιαφεροντα πραγματατα στην ζωη σου.
    Ολοι περναμε δυσκολιες καποτε . . .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΛΕΕΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΔΛΔ ΛΙΓΟ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ
    ΚΑΙ ΑΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΕΙ ΠΙΣΩ ΜΙΛΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ
    ΠΙΟ ΗΡΕΜΟΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΝΑ ΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΕΥΚΟΛΑ
    ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΟΡΕΞΗ ΤΕΤΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΡΩΤΑ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΤΑ ΠΕΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. καλημερα
    By ROULA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 28-06-2013, 11:47
  2. Καλημέρα σας..
    By ΕΡΗ_1982 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 27-06-2012, 15:49
  3. Καλημέρα!
    By Seduction in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 16
    Last Post: 04-07-2011, 06:46
  4. καλημερα.......
    By ram in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 26-05-2011, 13:00
  5. ΚΑΛΗΜΕΡΑ:D
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 16-07-2010, 12:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •