Μυϊκοί σπασμοί και φόβος.Η δύναμη του μυαλού!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    24

    Post Μυϊκοί σπασμοί και φόβος.

    Καλησπέρα παιδιά!Θέλω να σας πω και εγώ τι βιώνω εδώ και 2 χρόνια και νομίζω πως θα τα νιώθω αυτά τα πράγματα στο σώμα μου για πολλά χρόνια άκομα, ελπίζοντας πως δεν έχω κάτι..Πρίν απο 2 χρόνια μια όμορφη και ήσυχη μέρα του καλοκαιριού, μου δείχνει ο πατέρας μου στο γονατό του ένα νεύρο που τρεμόπαιζε και μου λέει "Κοίτα,πάει τρελάθηκαν τα νεύρα μου χαριτολογώντας." Όπως ήταν λογικό, γελάσαμε και δεν δώσαμε σημασία μιας και συμβαίνει αυτό στο σώμα μας. Μετά από 1 μήνα περίπου ένιωθε μια αδυναμία στα κάτω άκρα με αποτέλεσμα κάποια μέρα εκεί που περπατούσε να πέσει και να δυσκολευτεί πολύ να σηκωθεί μόνος του.Εκεί άρχισε η ζωή μας να αλλάζει δραματικά μέρα με την μέρα.Και κυριώς για εκείνον.Πηγαίναμε σε γιατρούς κάθε μέρα κάναμε ένα σωρό εξετάσεις χωρίς κάποιος να μπορεί να μας πει το παραμικρό το τι του συνεβαίνε!Σε διάστημα 2 μηνών η κατάσταση του είχε επιδεινωθεί αρκετά με αποτέλεσμα να μην μπορεί να περπατήσει χωρίς βοήθεια ή κάποιο μπαστούνι.Όταν έφτασε η στιγμή που βρέθηκε ένας γιατρός να πει τι συμβαίνει τότε χάσαμε την γή κάτω από τα πόδια μας κυριολεκτικά! Νοσούσε την χειρότερη αρρώστια που θα μπορούσε να τύχει σε άνθρωπο. Η νόσος του κινητικού νευρώνα ή αλλιώς ΑLS.Θα έχετε δει αρκετοί στο Youtube το 'ice bucket challenge' που γεμίζουν έναν κουβά με νερό και παγάκια και το ρίχνουν στο κεφάλι τους.Είναι μια φρηκτή αρρώστια που δεν υπάρχει θεραπεία μέχρι σήμερα από το 1869 (Lou Gehrig).Το αποτέλεσμα της νόσου αυτής είναι να παραλύει 100% το σώμα και να μένει ανέπαφο το μυαλό η ακοή και τα μάτια.Καθώς βιώναμε όλα τα στάδια της νόσου καταλαβαίνετε πόσο τρομακτικό είναι να βλέπεις τον αγαπημένο σου άνθρωπο ανήμπορο να κουνηθεί και να μιλήσει παρά μόνο να σε κοιτάει γνωρίζοντας ότι δεν υπάρχει έλπιδα και πως γρήγορα θα επέλθει ο θάνατος.Σε μια προσπάθεια μου να κατανοήσω τι βίωνε ο αγαπημένος μου πατέρας κάθισα στο κρεβάτι μου ακίνητος για 12 λεπτά(τόσο άντεξα) έχωντας αφήσει ανοιχτά τα παράθυρα για να μπούν μέσα κουνούπια.Με τσιμπούσαν και με έπιανε φαγούρα αλλά έμεινα ακίνητος όπως εκείνος.Ένιωθα πιασμένος και ήθελα επειγόντως να κουνηθώ αλλά έμεινα ακίνητος.Μετά από 12 λεπτά τιναχτηκά απότομα από το κρεβάτι μου πανικόβλητος και μέσα στο κλάμα.12 λεπτά ήταν αρκετά για να μπορώ να μπω στην θέση του και κόντεψα να τρελαθώ!!Μην τα πολυλογώ, μας άφησε σε διάστημα 9 μηνών απο την στιγμή που έπεσε για πρώτη φορά.Στο διάστημα που βιώναμε όλα αυτά άρχισα να έχω τα ίδια συμπτώματα με τον πατέρα μου.Αδυναμία και πόνο στα πόδια,κράμπες,μυικούς σπασμούς σε οποιοδήποτε σημειό του σωματός μου και την απέραντη φοβεία-τρόμος ότι έχω το ίδιο πράγμα και σιγά σιγά εξελίσσεται..Άρχισα να κάνω όποια εξέταση υπήρχε για 1 χρόνο κοντά και όλες ήταν καλές.Έκανα 3 φορές ηλεκτρομυογράφημα γιατί δυσκολευόμουν στο περπάτημα και κουραζόμουν με το παραμικρό.Σε διάστημα 1 χρόνου έπαθα 3 λοιμώξεις, οξεία πνευμονία(2 μήνες στο νοσοκομείο),οξεία ωτιτίδα,τενοντίτιδα,μυοσκε λετικοι πόνοι που σφιγγόταν το κορμί μου και γινόταν βράχος.Επίσης μέχρι τότε δεν είχα αρρωστήσει σχεδόν ποτέ εκτός από τα απλά κρυολογήματα. Σήμερα αυτά που μου έχουν μείνει είναι οι σπασμοί στις γάμπες, τα πέλματα ,τα μπούτια και λίγο στα χέρια.'Ομως δεν με έχουν αφήσει ούτε λεπτό.Πλέον δεν αγχώνομαι τόσο και δεν το σκέφτομαι.Προσπαθώ να περναώ καλά και να σκέφτομαι λίγο..Όλοι οι γιατροί μου λένε πως σωματοποίω το άγχος και γι'αυτό αισθάνομαι όλα αυτά.Μου είναι δύσκολο να το κατανοήσω μιας και δεν είχα ποτέ κάποιο σιμάδι στο σώμα μου όσα άγχοι και αν έιχα.Ελπίζω όλα αυτά να είναι στο μυαλό μου και να είμαι υγιής..Οποιαδήποτε γνώμη ή συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.. Υγειά να έχουμε όλοι μας και χαμογόγελα!Μια ζωή την έχουμε ρε γαμώτο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    136
    Αλεξανδρε μου καταρχην λυπαμαι για τον μπαμπα σου.Κατα δευτερον τι να σου πω..εχω ακριβως τα ιδια εδω κ ενα μηνα κ κατι.μυοσπασμο στα ποδια οοοολη μερα μαζι με πονο κ πιεση γενικα στα ποδια.κυριως απο τα γονατα κ κατω.λιγες φορες εχω κ στον κορμο..τα περιγραφω ως τιναγματα,σαν να σπαρταραει κατι κλπ...δεν μπορω επισης να αφηαω πουθενα τα ποδια μου.θελω να τα κουναω.αν τα εχω ακινητα η καθομαι δεν τα υποφερω.νιωθω πιεση ρσωτερικη κ φυσικα τους σπασμους.εκανα μαγνητικη εγκεφαλου κ αυχενα δεν εδειξαν κατι.ηλεκτρομυογραφηματα κ αιματολογικες παλι τιποτα. Τωρα ψαχνομαι με την μεση... Κ μενα ξεκινησε με καποιον που μου ειπε οτι μπορει να εχω σκληρυνση...Αλλα δυστυχως ενας γιατρος μου λεει να μην το αφησω κ να το ψαξω..Ξερεις ποσο φοβαμαι για τυχον νευρολογικο προβλημα?Τα εχω κανει πανω μου..Εσενα παντως το θεμα σου ειναι καθαρα ψυχοσωματικο.Κ μονο απο τα γραφομενα σου φαινεται..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    24
    Σ'ευχαριστώ Τζίνα!Αυτό που λες οτι κουνάς τα πόδια σου το κάνω και γω για να μην το σκέφτομαι..Δεν έχω ηρεμία.Να κάτσω σε μια καρέκλα η στο κρεβάτι μου.Τα κουνάω συνέχεια για να μην το αισθάνομαι.Τινάγμτα είχα πολύ έντονα κυρίως όταν ξάπλωνα και όατν ξυπνούσα! Πάντως από την εμπειρία αυτή την λίγη που έχω εάν ήταν ΣΚΠ θα φαινόταν απο την μαγνητική και κυρίως του αυχένα!Πίστευα και εγώ πως έχω ΣΚΠ αλλά όπως μου λένε δεν έχω τίποτα.Το πιθανότερο είναι με το που άκουσες για ΣΚΠ να σου έμεινε πολύ έντονα στο μυαλό και στο υποσυνείδητό σου.! Κάνε οποιές εξετάσεις είναι να κάνεις και πιστεύω πως όλα θα είναι καλά!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    136
    Ασε τωρα φοβαμαι για Als κ εγω..δεν μπορεις να φανταστεις τι τραβαω...μαλλον μπορεις.χαχαχα...απλα με τρελαινει το οτι δεν ειναι οτι τα κουναω για να μην νιωθω τους σπασμους,τα κουναω γιατι σαν να ποναω αλλα δεν ειναι κ πονοε.ειναι σαν εσωτερικη πιεση..σαν να μαζευεται το αιμα κ να δυγκεντρωνεται στα ποδια κ να με πιεζει...δεν μπορω να το εξηγησω ειλικρινα...τωρα ας πουμε ειμαι ξαπλωμενη κ παλι δεν μπορω.ολη την ωρα πρεπει να αλλαζω θεση..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    24
    Μπορεί αυτό που νιώθεις στα πόδια να είναι θρομβοφιλία.Αυτό συνήθως συμβαίνει από την πολύ ορθοστασία.Δεν υπάρχει σωστή κυκλοφορία του αίματος.Δεν είναι κάτι πολύ σημαντικό και διορθώνετε.Κάνε μια εξέταση και για αυτό ποτέ δεν ξέρεις.Ξέρεις καμιά φορά μπορεί να έχουμε κάτι πολύ απλό αλλά τα σημάδια που έχουμε να παραπέμπουν σε κάτι πολύ άσχημο γιατί κάνουμε το λάθος πλέον με το internet να τα ψάχνουμε όλα εκεί πρώτα και να βγάζουμε τα συμπεράσματα μόνοι μας πρωτού πάμε στον γιατρό.Βέβαια παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο και γιατρός πως θα σε αντιμετωπίσει και πως θα μας μιλήσει μιας και κρεμόμαστε από τα χείλη του εκείνη την στιγμή και περιμένουμε να ακούσουμε αυτό που θα μας ανακουφίσει.! Εγώ προσωπικά έχω πάθει τόσο μεγάλη φοβία με τους γιατρούς που δεν θέλω καν να τους βλέπω!Αισθάνομαι πολλές φορές ότι με αντιμετωπίζουν σαν ένα αριθμό και όχι σαν άνθρωπο.Σαν να θέλουν να πειραματιστούν επάνω μου!

  6. #6
    Οταν αγχωνομαστε το μυικο συστημα ειναι ετοιμο να τρεξει να σωθει απο τ κυνδινο.ενεργοποιηειται δλδ..δεν μπορω να στ εξηγησω αλλιως ..απο κει κ οι σπασμοι.. Απολυτως φυσιολογικο ..ο σε μενα εχει συμβει πολλες φορες .. Ακομη κ πονος ..

  7. #7
    Quote Originally Posted by γελα πολυ View Post
    Οταν αγχωνομαστε το μυικο συστημα ειναι ετοιμο να τρεξει να σωθει απο τ κυνδινο.ενεργοποιηειται δλδ..δεν μπορω να στ εξηγησω αλλιως ..απο κει κ οι σπασμοι.. Απολυτως φυσιολογικο ..ο σε μενα εχει συμβει πολλες φορες .. Ακομη κ πονος ..
    Αλεξανδρε λυπαμαι παρα πολυ για το χαμο του πατερα σου.πραγματικα λυπαμαι.θελω να σου αναφερω οτι και γω ματα απο πολυ αγχος για διαφορετικους λογους με αφορμη εναν ιλλιγγο εκανα το λαθος και μπηκα στο ιντερνετ.και ξεκινα ο γολγοθας ελπιζω του μναλου μου.ξεκινησε με ενα μουδιασμα στο ποδι αφου κανω μαγνητικες και επισκεπτομαι και6 νευρολογους .υσηχαζω για λιγο .μετα απο το πολυ ψαξιμο μου ρθε και η als και συνεχως συσπασεις αλλοτε μικρες αλλοτε μεγαλες .και οσο της εβλεπα και βλεπω τοσο τρελενομαι.κανω και 2 μυογραφιματα χωρια οι εξετασεις απο νευρολογους.παλι εγω εκει εδω και 5 μερες εχω μια μικρη σνσπασει στον πηχη μου που την παρατιρισα καθος. Οδηγουσα εκτοτε τομυαλο μου ειναι κει το βλεπω συνεχως .ειμαι σε απογνωση.φοβαμαι πολυ χωρια το οτι εχω φοβερο αγχος.συγνωμη για το μεγέθους

  8. #8
    Quote Originally Posted by αχιλλεαςg View Post
    Αλεξανδρε λυπαμαι παρα πολυ για το χαμο του πατερα σου.πραγματικα λυπαμαι.θελω να σου αναφερω οτι και γω ματα απο πολυ αγχος για διαφορετικους λογους με αφορμη εναν ιλλιγγο εκανα το λαθος και μπηκα στο ιντερνετ.και ξεκινα ο γολγοθας ελπιζω του μναλου μου.ξεκινησε με ενα μουδιασμα στο ποδι αφου κανω μαγνητικες και επισκεπτομαι και6 νευρολογους .υσηχαζω για λιγο .μετα απο το πολυ ψαξιμο μου ρθε και η als και συνεχως συσπασεις αλλοτε μικρες αλλοτε μεγαλες .και οσο της εβλεπα και βλεπω τοσο τρελενομαι.κανω και 2 μυογραφιματα χωρια οι εξετασεις απο νευρολογους.παλι εγω εκει εδω και 5 μερες εχω μια μικρη σνσπασει στον πηχη μου που την παρατιρισα καθος. Οδηγουσα εκτοτε τομυαλο μου ειναι κει το βλεπω συνεχως .ειμαι σε απογνωση.φοβαμαι πολυ χωρια το οτι εχω φοβερο αγχος.συγνωμη για το μεγέθους
    εχεις σκεφτει την επισκεψη σε καποιο ειδικο ψυχικης υγειας.?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    24
    Απλά δεν μπορεί να συλλάβει ο νούς μου ότι όλα αυτά που αισθάνομαι είναι απο το άγχος!Γιατί έχει περάσει αρκετός καιρός χωρίς να το σκέφτομαι και χωρίς να νιώθω πως έχω άγχος.Πρίν 10 μέρες ξεκίνησαν πάλι οι πολλοί έντονοι σπασμοί!Με έπιασε και μια κράμπα στην γάμπα και είχε γίνει πέτρα και ο πόνος ήταν αφόρητος που νόμιζα πως θα κοπούν οι τένοντες!!Ενώ πέρασε η κράμπα η γάμπα μου με πονάει εδώ και μια βδομάδα πάρα πολύ!Περιττό να σου πω πως πάλι έτρεχα σε γιατρούς αλλά πάλι δεν έχω τίποτα.Ε πως γίνεται να μην έχω τίποτα αφού όταν δεν είχα τίποτα ήμουνα μια χαρά.Άλλη τρέλα μιλάμε.. :P

  10. #10
    Quote Originally Posted by Alexandros tsi View Post
    Απλά δεν μπορεί να συλλάβει ο νούς μου ότι όλα αυτά που αισθάνομαι είναι απο το άγχος!Γιατί έχει περάσει αρκετός καιρός χωρίς να το σκέφτομαι και χωρίς να νιώθω πως έχω άγχος.Πρίν 10 μέρες ξεκίνησαν πάλι οι πολλοί έντονοι σπασμοί!Με έπιασε και μια κράμπα στην γάμπα και είχε γίνει πέτρα και ο πόνος ήταν αφόρητος που νόμιζα πως θα κοπούν οι τένοντες!!Ενώ πέρασε η κράμπα η γάμπα μου με πονάει εδώ και μια βδομάδα πάρα πολύ!Περιττό να σου πω πως πάλι έτρεχα σε γιατρούς αλλά πάλι δεν έχω τίποτα.Ε πως γίνεται να μην έχω τίποτα αφού όταν δεν είχα τίποτα ήμουνα μια χαρά.Άλλη τρέλα μιλάμε.. :P
    Φιλε μου εσυ περασες πολλα.και γω πιστευω οτι σωματοποιης το αγχος σου.και επισης πιστευω οτι χρειαζεσαι ψυχολογικη υποστιριξη.και γω εχω κολληση οπως εσυ βλεπω ολη μερα τις γαμπες μου ηλμ εκανα καιο γιατρος μου πε ειναι ενταξη αλλα εγω δεν ηρεμω.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by αχιλλεαςg View Post
    Αλεξανδρε λυπαμαι παρα πολυ για το χαμο του πατερα σου.πραγματικα λυπαμαι.θελω να σου αναφερω οτι και γω ματα απο πολυ αγχος για διαφορετικους λογους με αφορμη εναν ιλλιγγο εκανα το λαθος και μπηκα στο ιντερνετ.και ξεκινα ο γολγοθας ελπιζω του μναλου μου.ξεκινησε με ενα μουδιασμα στο ποδι αφου κανω μαγνητικες και επισκεπτομαι και6 νευρολογους .υσηχαζω για λιγο .μετα απο το πολυ ψαξιμο μου ρθε και η als και συνεχως συσπασεις αλλοτε μικρες αλλοτε μεγαλες .και οσο της εβλεπα και βλεπω τοσο τρελενομαι.κανω και 2 μυογραφιματα χωρια οι εξετασεις απο νευρολογους.παλι εγω εκει εδω και 5 μερες εχω μια μικρη σνσπασει στον πηχη μου που την παρατιρισα καθος. Οδηγουσα εκτοτε τομυαλο μου ειναι κει το βλεπω συνεχως .ειμαι σε απογνωση.φοβαμαι πολυ χωρια το οτι εχω φοβερο αγχος.συγνωμη για το μεγέθους
    Φίλε μου Αχιλλέα καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι και καταλαβαίνω πως θές να βρεθεί κάποιος να σου πει τι συμβαίνει..Εφόσον είσαι όρθιος και περπατάς και σου λένε οι γιατροί πως δεν έχεις κάτι πρέπει να τους ακούσεις και μετα πρέπει να παλέψεις με το μυαλό σου ώστε να αποβάλλεις τις άσχημες σκέψεις.!!Ξέρω είναι πολύ δύσκολο αλλά αν δεν το κάνουμε θα γίνουμε κατά φαντασίαν ασθενής και αυτό από μόνο του είναι αρρώστια και μπορεί να μας προκαλέσει πολύ χειρότερα πράγματα από αυτά που μπορεί να πάθουμε!

  12. #12
    Φιλε αλεξανδρε εγω εγινα ηδη αν διαβασεις την ιστορια μου στο σπασμοι μυον θα καταλαβεις.ειμαι καιγω εξερετικα αγχωμενος ολη οι γαμπες μου ειναι λες και χουν κατι μεσα τους.εχω και αλλου σ6σπασεις αλλα εκει ειναι ολη μερα.τι να πω κουραγιο .ποσο μαλλον εσυ που περασες τοσα.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by αχιλλεαςg View Post
    Φιλε μου εσυ περασες πολλα.και γω πιστευω οτι σωματοποιης το αγχος σου.και επισης πιστευω οτι χρειαζεσαι ψυχολογικη υποστιριξη.και γω εχω κολληση οπως εσυ βλεπω ολη μερα τις γαμπες μου ηλμ εκανα καιο γιατρος μου πε ειναι ενταξη αλλα εγω δεν ηρεμω.
    Ναι μάλλον πρέπει να πάω γιατί θα χαθεί η ποιότητα ζωής σιγά σιγά έτσι όπως σκέφτομαι..Απλά προσπαθώ να το παλέψω μόνος μου αλλα βλέπω ότι δεν μπορώ.Πάντως ένα μικρό tip που μπορώ να σου πω είναι να μην κοιτάς τους σπασμούς!! Αφου τους νιώθεις που τους νιώθεις τουλάχιστον μην κοιτάς!!Είναι πολύ σημαντικό αυτό που σου λέω!Αλλιώς δεν θα μπορείς να ξεχαστείς ούτε δευτερόλεπτο!Το έκανα και εγώ αυτό το λάθος και τρελενόμουν όταν τα έβλεπα!

  14. #14
    Φιλε μου αλεξανδρε επρεπε ηδη να χες παει.στις γαμπες τους νοιοθω. Λιγο αλλα τους βλεπω το ηλεκτρομυογραφιμμα ηταν καλο.δεν ξερω τιγινεται κιολας μ αυτα.ο γιατρος μου πε να μην το επαναλαβω.αλλα εγω εκει κολλημμενος.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by αχιλλεαςg View Post
    Φιλε μου αλεξανδρε επρεπε ηδη να χες παει.στις γαμπες τους νοιοθω. Λιγο αλλα τους βλεπω το ηλεκτρομυογραφιμμα ηταν καλο.δεν ξερω τιγινεται κιολας μ αυτα.ο γιατρος μου πε να μην το επαναλαβω.αλλα εγω εκει κολλημμενος.
    Έχω κάνει 3 ηλεκτρομυογραφήματα σε διαφορετικούς γιατρούς μέσα σε 12 μέρες γιατί πίστευα πως μπορεί να μην είναι καλοι οι γιατροί και ήθελα να σιγουρευτώ!Γνώμη μου μην ασχοληθείς άλλο και κάνε συνεχώς πραγματα που θα απασχολούν στο μυαλό σου! Πχ. είχα βρει μια δουλειά που περπατούσα 12.000 τμ πάνω κάτω συνέχεια για 12 -14 ώρες την ημέρα! Ημουνα μια χαρά όσο περπατουσα. εαν δεν δούλευα εβγαινα έξω και περπατουσα..Αυτό με βοήθησε πολύ!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΣΠΑΣΜΟΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ
    By ΡΩΞΑΝΗ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 03-08-2015, 02:21
  2. ΣΠΑΣΜΟΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ
    By ΡΩΞΑΝΗ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 10-07-2015, 19:05
  3. συνεχεις σπασμοι
    By Unbreakable in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-07-2015, 00:26
  4. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 23:36
  5. μυικοι πονοι
    By liveloula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-09-2009, 13:52

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •