Ταραχή, άγχος έπειτα από διακοπή φαρμάκων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    44

    Ταραχή, άγχος έπειτα από διακοπή φαρμάκων

    Καλησπέρα σας,
    είναι η πρώτη φορά που γράφω και θα ήθελα τη συμβουλή σας.
    Πριν από 3 μήνες και έπειτα από καταθλιπτικά επεισόδια ξεκίνησα θεραπεία με το Wellbutrin και το Bellasperdal. Αρχικά ήμουν καλά αλλά με την αύξηση του πρώτου φαρμάκου (wellbutrin) άρχισα να έχω κάποιες κρίσεις άγχους τις οποίες βιώνα πρώτη φορά. Συννενοήθηκα με το γιατρό και μείωσα τη δόση πάλι στα 150, αλλά συνέχιζαν οι κρίσεις αυτές. Τελικά αποφάσισα να το διακόψω εντελώς, αφού ενημέρωσα το γιατρό μου, γιατί θεωρούσα ότι αυτό ήταν υπεύθυνο. Για τρεις μέρες μετά τη διακοπή ήμουν καλά και χαρούμενη που απαλλάχθηκα από αυτό. Όμως τις επόμενες ημέρες έχει ξεκινήσει ένας γολγοθάς που δεν λέει να περάσει, το άγχος έχει πολλαπλασιαστεί, οι ταραχές είναι έντονες, το κεφάλι μου πάει να σπάσει και γενικότερα δεν με χωράει ο τόπος. Αναγκάστηκα και παίρνω xanax για να μπορώ να ηρεμώ κάπως. Δεν ξέρω αν είναι από τη διακοπή των φαρμάκων, ή όπως μου λέει ο γιατρός αυτά προυπήρχαν. Πιστεύετε ότι θα υποχωρήσουν με τον καιρό τα συμπτώματα, ή θα χρειαστεί νέα θεραπεία; Σκέφτομαι την περίπτωση της ομοιοπαθητικής. Αυτή τη στιγμή όμως υποφέρω και είμαι απελπισμένη από τα τόσα άσχημα συμπτώματα που έχω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις τυχόν απαντήσεις σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΔΥΟ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΧΕΙΣ Η Τ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΚΟΨΕΣ ΑΠΟΤΟΜΑ
    ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΣΤΟ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΟΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΕΙΣ ΡΩΤΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ
    ΠΑΡΤΟΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΔΥΟ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΧΕΙΣ Η Τ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΚΟΨΕΣ ΑΠΟΤΟΜΑ
    ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΣΤΟ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΟΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΕΙΣ ΡΩΤΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ
    ΠΑΡΤΟΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ
    Μέχρι να τον δω ξανά σε λίγες μέρες θα παίρνω τα xanax. Πιο μικρή δόση δεν έχει από την τελευταία που έπαιρνα.
    Λέω να κάνω υπομονή μήπως και δεν χρειαστεί να πάρω κάτι άλλο. Αν αντέξω!
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το wellbutrin ειναι γνωστο οτι εντεινει το αγχος , τοχω παρει , και τοχω σταματησει γιαυτο το λογο . Συμφωνω με τον γιατρο οτι το αγχος που εχεις τωρα , ειτε προυπηρχε , ειτε ειναι ελαφρο στερητικο του γουελμπουτριν , διοτι μπορει το φαρμακο αυτο να φερνει αγχος , αλλα δεν παυει να ειναι ενα αντικαταθλιπτικο , και δεν κοβουμε τα αντκθλκα μαχαιρι , αλλα τα αντικαθιστουμε με ενα αλλο , σταδιακα . Προσοχη στο ζαναξ , ειναι ισχυρο εθιστικο .
    Και 300mg δοση ειναι πολυ μεγαλη για γουελμπουτριν .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    εγω παιδιά πηρα για 5 μέρες το σιπραλεξ και ξαφνικα με επιασε δυνατος πονος στην κοιλια και τα κοπρανα μου ητανε βυσσινι. Διαβαζω τις παρενεργειες οτι φερνουν σπανια ασυνηθιστες γαστρεντερολογικες αιμορραγίες. Τα έκοψα μαχαίρι αν και δεν πρόλαβα να νιώσω διαφορά. Εχω που εχω αρρωστοφοβία μολις ειδα τα κοπρανα τρελαθηκα νομιζα οτι επαθα καρκινο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΑΟΠΡΥΘΜΙΖΕΙ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ
    ΤΟ ΧΡΟΝΙΟ ΑΓΧΟΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΙ ΒΛΑΒΕΣ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΕΡΑΤΑ ΝΑ ΤΟ ΟΠΥ ΜΕ ΕΤΣΙ
    ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΟΠ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΝΟΥΝ ΗΡΕΜΙΣΤΗΚΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΑΛΛΟΙ ΔΕ ΔΙΝΟΥΝ Σ ΛΕΕΙ ΔΕ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΑ Σ ΠΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Το wellbutrin ειναι γνωστο οτι εντεινει το αγχος , τοχω παρει , και τοχω σταματησει γιαυτο το λογο . Συμφωνω με τον γιατρο οτι το αγχος που εχεις τωρα , ειτε προυπηρχε , ειτε ειναι ελαφρο στερητικο του γουελμπουτριν , διοτι μπορει το φαρμακο αυτο να φερνει αγχος , αλλα δεν παυει να ειναι ενα αντικαταθλιπτικο , και δεν κοβουμε τα αντκθλκα μαχαιρι , αλλα τα αντικαθιστουμε με ενα αλλο , σταδιακα . Προσοχη στο ζαναξ , ειναι ισχυρο εθιστικο .
    Και 300mg δοση ειναι πολυ μεγαλη για γουελμπουτριν .
    Συμφωνώ ότι προυπήρχε το άγχος, αλλά ειλικρινά αυτό το φάρμακο το χειροτέρεψε. Πριν υπήρχε η ατονία, η απελπισία, αλλά όχι αυτό το τόσο ιδιαίτερο άγχος ειδικά μετά την αύξηση της δόσης του Wellbutrin. Μάλιστα κάπου διάβασα ότι το αναφέρουν ως Hellbutrin λόγω των τόσο μεγάλων διακυμάνσεων που προκαλεί. Αυτό με το ζάναξ που λες εύχομαι να μην εθιστώ, αλλά το μόνο που μπορώ να πάρω όταν με πιάνει η τρομερή ανησυχία, ειδικά μεσημεριανές ώρες, είναι αυτό ώστε να ηρεμώ και πάλι όμως υποφέρω. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω, δεν ξέρω; Θέλω να ξαναβρώ τον εαυτό μου και δεν ξέρω πως και πότε θα γίνει αυτό. Απελπισία!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΤΟ ΒΕΛΜΠΟΥΤΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΕΣΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ
    ΕΓΩ ΤΑ ΓΡΑΨΑ ΓΤ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΥΤΑ ΕΣΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΙ ΕΝΙΩΣΕΣ ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗ
    ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΕ ΠΕΙ
    ΔΛΔ ΟΛΟΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΜΑ ΝΙΩΣΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΜΑΝ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΕΓΩ ΠΩΣ ΖΩ ΔΛΔ ΤΟ ΕΝΕΝΗΝΤΑΕΝΙΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟ ΟΤΑΝ ΝΙΩΘΕΙΣ
    ΚΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΩΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΤΟ ΒΕΛΜΠΟΥΤΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΕΣΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ
    ΕΓΩ ΤΑ ΓΡΑΨΑ ΓΤ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΥΤΑ ΕΣΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΙ ΕΝΙΩΣΕΣ ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗ
    ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΕ ΠΕΙ
    ΔΛΔ ΟΛΟΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΜΑ ΝΙΩΣΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΜΑΝ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΕΓΩ ΠΩΣ ΖΩ ΔΛΔ ΤΟ ΕΝΕΝΗΝΤΑΕΝΙΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟ ΟΤΑΝ ΝΙΩΘΕΙΣ
    ΚΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΩΣ
    Είναι μαρτυρικό αυτό το τόσο όσο και άσε που νομίζεις ότι η διάρκειά του είναι ατέλειωτη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by vicky12 View Post
    Συμφωνώ ότι προυπήρχε το άγχος, αλλά ειλικρινά αυτό το φάρμακο το χειροτέρεψε. Πριν υπήρχε η ατονία, η απελπισία, αλλά όχι αυτό το τόσο ιδιαίτερο άγχος ειδικά μετά την αύξηση της δόσης του Wellbutrin. Μάλιστα κάπου διάβασα ότι το αναφέρουν ως Hellbutrin λόγω των τόσο μεγάλων διακυμάνσεων που προκαλεί. Αυτό με το ζάναξ που λες εύχομαι να μην εθιστώ, αλλά το μόνο που μπορώ να πάρω όταν με πιάνει η τρομερή ανησυχία, ειδικά μεσημεριανές ώρες, είναι αυτό ώστε να ηρεμώ και πάλι όμως υποφέρω. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω, δεν ξέρω; Θέλω να ξαναβρώ τον εαυτό μου και δεν ξέρω πως και πότε θα γίνει αυτό. Απελπισία!

    To γουελμπουτριν ειναι γνωστο οτι δινεται για την ατονια , γιαυτο και η βασικη του χρηση ειναι για την διακοπη του τσιγαρου , της νικοτινης δλδ , η οποια σε καποιον ασυνηθιστο οπως εγω , προκαλει υπερκινητικοτητα . Ολα τα αντικτθλκα εχουν διακυμανσεις . Εξαρταται απο το ατομο . Εσενα δεν σου ' παει ' το φαρμακο αυτο . Εγω παιρνω για το αγχος και την καταθλιψη seroxat , σε μικρες δοσεις , 20 mg , και κανει δουλεια . Δεν εχω δει τοσο καλο αποτελεσμα απο αλλο αντικαταθλ. , αλλα και αυτο κανει μια μικρη εξαρτηση , καμμια σχεση με το ζαναξ . Το ζαναξ , ειναι στην ουσια νομιμο ναρκωτικο , γιαυτο και ειναι το μονο ' ηρεμιστικο ' που πωλειται στην μαυρη αγορα .
    Μην χανεις ην υπομονη σου , αλλα αμα μπλεξεις με φαρμακα , δοκιμαζεις το ενα μετα το αλλο , μεχρι να πετυχεις αυτο που σου παει . Μιλαω εκ πειρας , διοτι παιρνω 10 χρονια αντκτθκα , και μονο με το σεροξατ βλεπω κατι . Δεν ειναι λυση τα φαρμακα , πιο καλη η ψυχοθεραπεια , αν και δεν εχω κανει ποτε , πρεπει ομως να πετυχεις τον καταλληλο γιατρο , πραμα δυσκολο .

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    To γουελμπουτριν ειναι γνωστο οτι δινεται για την ατονια , γιαυτο και η βασικη του χρηση ειναι για την διακοπη του τσιγαρου , της νικοτινης δλδ , η οποια σε καποιον ασυνηθιστο οπως εγω , προκαλει υπερκινητικοτητα . Ολα τα αντικτθλκα εχουν διακυμανσεις . Εξαρταται απο το ατομο . Εσενα δεν σου ' παει ' το φαρμακο αυτο . Εγω παιρνω για το αγχος και την καταθλιψη seroxat , σε μικρες δοσεις , 20 mg , και κανει δουλεια . Δεν εχω δει τοσο καλο αποτελεσμα απο αλλο αντικαταθλ. , αλλα και αυτο κανει μια μικρη εξαρτηση , καμμια σχεση με το ζαναξ . Το ζαναξ , ειναι στην ουσια νομιμο ναρκωτικο , γιαυτο και ειναι το μονο ' ηρεμιστικο ' που πωλειται στην μαυρη αγορα .
    Μην χανεις ην υπομονη σου , αλλα αμα μπλεξεις με φαρμακα , δοκιμαζεις το ενα μετα το αλλο , μεχρι να πετυχεις αυτο που σου παει . Μιλαω εκ πειρας , διοτι παιρνω 10 χρονια αντκτθκα , και μονο με το σεροξατ βλεπω κατι . Δεν ειναι λυση τα φαρμακα , πιο καλη η ψυχοθεραπεια , αν και δεν εχω κανει ποτε , πρεπει ομως να πετυχεις τον καταλληλο γιατρο , πραμα δυσκολο .
    Χαίρομαι που βρήκες κάτι που σε ανακουφίζει. Αύριο μάλλον θα δω τον γιατρό, αν και να σου πω δεν θέλω να μπω στη διαδικασία μιας άλλης θεραπείας, κι αυτό γιατί οι παρενέργειες ήταν άσχημες και έχω απογοητευτεί. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη, όσο γίνεται και να έχω υπομονή. Κάποιες στιγμές ωστόσο είναι φριχτές και μάλλον δεν θα αποφύγω κάποια καινούργια χημικά, απ΄ότι φαίνεται. Κατάλαβα πάντως ότι όταν ξεκινάς και μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία αρχίζει ένας κύκλος που δεν έχει τέλος κι έτσι δεν μπορείς να αποφύγεις τα ζαναξ που απ' όσο λες είναι ναρκωτικό.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΒΙΚΥ ΜΗ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΚΟΟΛ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΛΚΟΟΛΙΚΗ ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
    ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΕΘΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΚΟ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΠΕΝΤΕ ΠΑΚΕΤΑ ΑΛΛΟ ΔΥΟ ΤΣΙΓΑΡΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    44
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Πολύ υποστηρικτικές όλες. Να είστε καλά!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by vicky12 View Post
    Καλησπέρα σας,
    είναι η πρώτη φορά που γράφω και θα ήθελα τη συμβουλή σας.
    Πριν από 3 μήνες και έπειτα από καταθλιπτικά επεισόδια ξεκίνησα θεραπεία με το Wellbutrin και το Bellasperdal. Αρχικά ήμουν καλά αλλά με την αύξηση του πρώτου φαρμάκου (wellbutrin) άρχισα να έχω κάποιες κρίσεις άγχους τις οποίες βιώνα πρώτη φορά. Συννενοήθηκα με το γιατρό και μείωσα τη δόση πάλι στα 150, αλλά συνέχιζαν οι κρίσεις αυτές. Τελικά αποφάσισα να το διακόψω εντελώς, αφού ενημέρωσα το γιατρό μου, γιατί θεωρούσα ότι αυτό ήταν υπεύθυνο. Για τρεις μέρες μετά τη διακοπή ήμουν καλά και χαρούμενη που απαλλάχθηκα από αυτό. Όμως τις επόμενες ημέρες έχει ξεκινήσει ένας γολγοθάς που δεν λέει να περάσει, το άγχος έχει πολλαπλασιαστεί, οι ταραχές είναι έντονες, το κεφάλι μου πάει να σπάσει και γενικότερα δεν με χωράει ο τόπος. Αναγκάστηκα και παίρνω xanax για να μπορώ να ηρεμώ κάπως. Δεν ξέρω αν είναι από τη διακοπή των φαρμάκων, ή όπως μου λέει ο γιατρός αυτά προυπήρχαν. Πιστεύετε ότι θα υποχωρήσουν με τον καιρό τα συμπτώματα, ή θα χρειαστεί νέα θεραπεία; Σκέφτομαι την περίπτωση της ομοιοπαθητικής. Αυτή τη στιγμή όμως υποφέρω και είμαι απελπισμένη από τα τόσα άσχημα συμπτώματα που έχω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις τυχόν απαντήσεις σας


    Τα ιδια παιρνω, των 300 γτ με των 150 δεν γινοταν δουλεια, σε εμενα που ο οργανισμος μου εχει συνηθησει στην καταστολη λογω χρονια πολυτοξικομανιας, δεν μου δημιουργησε καθολου αγχος... Ο φιλος που ειπε οτι ειναι για να κοψεις το καπνισμα, αυτο μου ειπε και ο γιατρος μου οπως επισης, για νασας απαντησω, εσεις που ειστε νορμαλ, η γενικα σε καποιον (εννοω δν παιρνατε ναρκωτικα), το wellbutrin τεινει να προκαλει αγχος οποτε υπαρχουν περιπτωσεις οπως μου ειπε ο γιατρος μου που μαζι με τα wellbutrin τους γραφουν και καποιο ειδος ηρεμηστικου (βενζοδιαζεπινες) ειτε ειναι ζαναξ, ειτε λεξοτανιλ κτλ...

    Εαν λεει ο γιατρος σας προυπηρχαν, θα σας συμβουλευα να τον ακουσετε.
    Τωρα και εγω την ιδια απορια ειχα και κατεληξα σε αυτο το φορουμ... Για το ΑΝ το Wellbutrin ειναι εθιστικο η οχι και αν ναι για ποσο καιρο περιπου... Γιατι αν ειναι εθιστικο προφανως τα στερητικα θα ειναι διαφοτερικα απο τα βαρβιτουρικα.

    Τωρα πραγματικα, επειδη συνεχιζω να τα παιρνω, εχω 1μιση χρονο τωρα δεν μπορω να γνωριζω... Αν και αν καλοσκεφτειτε, οπως το εχω παθει ουκ ολιγες φορες μεχρι που τα σημειωνω πλεον, καποια μερα ισως ξεχασετε να παρετε, να νομιζετε οτι το πηρατε το χαπι και η μερα να περασει αερας... Το θεμα ειναι μετα, την τριτη μερα σε τι φαση θα ειναι καποιος εαν τα κοψει καποιος;;;..


    *Επισης υπαρχουν αρκετα βοτανα με αντικατθληπτικες ιδιοτητες οπως το Syrian Rue, το οποιο στη σωστη ποσοτητα γινεται τσαγακι, γενικα το λενε το θαυμα της Ανατολης. (Αυτο δεν ειναι για ολους βεβαια)

Similar Threads

  1. διακοπή φαρμάκων
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 130
    Last Post: 29-10-2020, 21:49
  2. υπάρχουν "κυρώσεις" με τη διακοπή των φαρμάκων;
    By mattina in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 30-11-2012, 16:06
  3. Διακοπή φαρμάκων,πως να το αποτρέψουμε?
    By Orraon in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 12-06-2012, 13:20
  4. αποτομη διακοπη φαρμακων
    By kosmein in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 10-01-2010, 02:20
  5. Διακοπη φαρμακων
    By Silmarien in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-01-2009, 18:35

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •