allagh φαρμακου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1

    allagh φαρμακου

    παιδια την τριτη σκεφτομαστε με τον γιατρο μου να αλλαξουμε το φαρμακο μου το αμπιλιφαυ σε αλλο δευτερης γενιας.θα ηθελα να με πειτε αν ξερετε καποιο δευτερης γενιας που δεν βαζει κιλα,δεν πειραζει την καρδια και δεν πειραζει το σεξουαλικο κοματι.πχ τι ξερετε για το σερεκιουελ ή για το ινβεγκα(που εχω ακουσει οτι ψιλοπειραζει την καρδια).ακομη πχ για το νεο ρισπενταλ το ανενεωμενο πως ειναι...πειτε μου οτι ξερετε θα βοηθηθω πολυ.ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    καλησπέρα δημητρη.. εμενα μου ειχε προτινει η γιατρος το ενεσιμο ρισπερνταλ... αλλα μετα από ερευνα που εκανα το απερριψα και δεν το πηρα... συνεχιζω με αμπιλιφαι των 30 αν και το παιρνω πλεον μερα παρα μερα (το συκωτι σκοτωνει η τρελλα όχι)

    τωρα για το σεξουαλικο δεν νομιζω να βρεις καποιο που δεν το επηρεαζει μιας και όλα ελεγχουν την ντοπαμινη... κανε μια εξεταση αιματος και δες αν η προλακτινη είναι ανεβασμενη κατι που είναι συνηθες όταν παιρνεις αντιψυχωσικα και είναι αυτό που επηρεαζει το σεξουαλικο... εχδει χαπακια που την ελεγχουν και εισαι οκ από ότι μου εχουν πει... τωρα για το βαρος και την καρδια με το αμπιλιφαι δεν ειχα θεματα... τι προβλήματα αντιμετωπίζεις?

    το αμπιλιφαι μου κατσε καλα εμενα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ ΣΑΙΚΡΕΣΤ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΟΠΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΠΟΨΗ ΑΜΑ ΘΕΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    υπερβαρος ειμαι φιλε απο το αμπιλιφαυ παρολο που αλλους τους βαζει το συνηθισμενο για αντιψυχωσικα 7% εμενα με εβαλε πολλα(ανοιγοντας την ορεξη διαολεμενα και χαλοντας τον μεταβολισμο).στα σεξουαλικα ομως το αμπι ειναι τεφαρικι πραμα δλδ αμα βρεθει κανενα σαν το αμπι στα σεξουαλικα θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.δεν εχω δλδ τετοια προβληματα...

  5. #5
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ ΣΑΙΚΡΕΣΤ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΟΠΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΠΟΨΗ ΑΜΑ ΘΕΣ
    ναι ελισ φιλε θελω να ακουσω διακαως

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΠΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΟΥΤΕ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ
    ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΛΑ ΜΥΑΛΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΙΒΩΤΙΟ ΤΑ ΧΥΤΗΤΩΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
    ΒΟΗΘΑΩ ΛΙΓΟ ΣΕ ΑΓΡΟΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΚΑΝΑ ΤΕΤΑΡΤΑΚΙ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΙ ΕΧΩ ΒΕΛΤΙΩΣΗ
    ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΝΩ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΚΙ ΕΧΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ
    ΚΙ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟΝ ΚΟΥΒΑ ΜΕ ΕΝΑ ΧΑΛΑΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΛΔ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ
    ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΥΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΖΙΠΡΕΞΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΠΑΝΕ
    ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΜΟΡΙΟ ΜΕ ΤΟ ΖΥΠΡΕΞΑ ΚΑΙ ΠΙΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟ ΖΥΠΡΕΞΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟ ΣΑΙΚΡΕΣΤ ΣΟΥ ΠΑ ΑΟΠ ΤΟ ΖΙΠΡΕΞΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΓΤ ΤΟ ΠΑΙΡΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΚΟΨΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΨΙΛΟΣΤΑΝΙΑΡΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΠΟΤΕ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    το πιο βασικο για μενα ξεχασα να πω ειναι να μην εχει το φαρμακο καθολου εξωπυριδιμικα συμπτωματα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΘΥΜΙΣΕ ΜΟΥ ΤΑ ΕΞΩΠΥΡΑΜΙΔΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΑΓΚΩΜΑΤΑ ΚΙ ΑΥΤΑ
    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Σ ΠΑ ΕΧΩ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΜΟΥ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΚΙ ΕΧΩ ΑΔΥΝΑΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΙΝΟΥΜΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΑΙΖΩ ΜΠΑΛΛΑ ΚΡΑΤΑΩ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ ΑΛΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΩ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΠΑΣΑΡΩ ΣΟΥΤΑΡΩ ΚΟΒΩ ΜΠΑΛΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΕΧΤΗΚΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΤΣΙ ΜΕ ΓΝΩΡΙΣΑΝΕ
    ΛΙΓΟ ΦΩΝΑΖΟΥΝΕ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ Σ ΠΩ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΘΥΜΙΣΕ ΜΟΥ ΤΑ ΕΞΩΠΥΡΑΜΙΔΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΑΓΚΩΜΑΤΑ ΚΙ ΑΥΤΑ
    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Σ ΠΑ ΕΧΩ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΜΟΥ
    ναι ελις τα εξωπυριδιμικα ειναι τα επωδυνα μαγκωματα(το χειροτερο κομματι της αρρωστειας μεσω των κακων φαρμακων).θελω να ξερω ποια φαρμακα εχουν τετοια και ποια οχι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    μπραβο φιλε. πες μας..

    ειναι καινουργιο φαρμακο..λεγεται και Saphris εξω..

    εγω τωρα παιρνω ακομα Risperdal (6mg) αλλα το εχω σιχαθει..

    https://en.wikipedia.org/wiki/Asenapine

    νοητικα πως εισαι ; μπορει να σκεφτεσαι καλα αναλυτικα και να εισαι συγκεντρωμενος και να δουλευεις στον υπολογιστη ;

    σου κανει πολυ υπνηλια ;

    απο σεξουαλικα πως πας ;

    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ ΣΑΙΚΡΕΣΤ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΟΠΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΠΟΨΗ ΑΜΑ ΘΕΣ
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    απο οτι διαβασα στη wikipedia ειναι φοβερο φαρμακο.

    δε βαζεις πολυ βαρος, σεξουαλικα μια χαρα και ουτε σε υπνωτιζει....

    θα το αλλαξω το μαλ%#$%$#% Risperdal μαλλον σε Sycrest !

    Asenapine seems to have a relatively low weight gain liability for an atypical antipsychotic (which are notorious for their metabolic side effects) and according to a recent meta-analysis it produces significantly less weight gain (SMD [standard mean difference in weight gained in those on placebo vs. active drug]: 0.23; 95% CI: 0.07-0.39) than, paliperidone (SMD: 0.38; 95% CI: 0.27-0.48), risperidone (SMD: 0.42; 95% CI: 0.33-0.50), quetiapine (SMD: 0.43; 95% CI: 0.34-0.53), sertindole (SMD: 0.53; 95% CI: 0.38-0.68), chlorpromazine (SMD: 0.55; 95% CI: 0.34-0.76), iloperidone (SMD: 0.62; 95% CI: 0.49-0.74), clozapine (SMD: 0.65; 95% CI: 0.31-0.99), zotepine (SMD: 0.71; 95% CI: 0.47-0.96) and olanzapine (SMD: 0.74; 95% CI: 0.67-0.81) and approximately (that is, no statistically significant difference at the p=0.05 level) as much as weight gain as aripiprazole (SMD: 0.17; 95% CI: 0.05-0.28), lurasidone (SMD: 0.10; 95% CI: –0.02-0.21), amisulpride (SMD: 0.20; 95% CI: 0.05-0.35), haloperidol (SMD: 0.09; 95% CI: 0.00-0.17) and ziprasidone (SMD: 0.10; 95% CI: –0.02-0.22).[12] Its potential for elevating plasma prolactin levels seems relatively limited too according to this meta-analysis.[12] This meta-analysis also found that asenapine has approximately the same odds ratio (3.28; 95% CI: 1.37-6.69) for causing sedation [compared to placebo-treated patients] as olanzapine (3.34; 95% CI: 2.46-4.50]) and haloperidol (2.76; 95% CI: 2.04-3.66) and a higher odds ratio (although not significantly) for sedation than aripiprazole (1.84; 95% CI: 1.05-3.05), paliperidone (1.40; 95% CI: 0.85-2.19) and amisulpride (1.42; 95% CI: 0.72 to 2.51) to name a few and is hence a mild-moderately sedating antipsychotic.[12] Being a second-generation (atypical) antipsychotic its liability for causing extrapyramidal side effect is comparatively low compared to first-generation antipsychotics such as haloperidol as is supported by the aforementioned meta-analysis (although this meta-analysis did reveal it had a relatively high EPS liability for an atypical antipsychotic drug).[12]
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Χορήγηση Φαρμάκου
    By rita.dr in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2014, 21:17
  2. διακοπή φαρμακου-αυτοκτονία
    By skata in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 14
    Last Post: 12-07-2014, 02:32
  3. τρεμω την διακοπη του φαρμακου
    By μυσπ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 18-04-2014, 02:57
  4. αλλαγη φαρμακου
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-2009, 18:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •