η καταρα του καλου παιδιου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 173
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    η καταρα του καλου παιδιου

    Ολοι γνωριζουμε καλα παιδια . Εξυπηρετικοι , παραχωρουν ενιοτε τα προνομια τους σε αλλους , , τους συμπαθουμε , αλλα κατα καιρους πιανουμε τους εαυτους μας να τους εκμεταλλευομαστε . Σε πολλους ανθρωπους η καλοσυνη ειναι ο τροπος να υπαρχουν και να σχετιζονται με αλλους . Το να ειμαι καλος σημαινει οτι αποσιωπω τα πραματικα αισθηματα μου και παραιτουμαι απο την ειλικρινεια στις σχεσεις μου , λογω φοβου κριτικης η απορριψης ( κυριως ) . Ειναι οι ανθρωποι που δυσκολευονται να πουν οχι .
    Αν νιωθετε οτι ανηκετε τροπον τινα σε αυτους τους ανθρωπους , να ξερετε οτι η υπερβολικη καλοσυνη ποτε δεν φερνει τα ζητουμενα αποτελεσματα και ποτε δεν εκτιμαται .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Ο καλός καλό δεν έχει.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Μαγκάιβερ έχεις δίκιο αλλά κάποιοι άνθρωποι είμαστε φτιαγμένοι να είμαστε καλοί, δεν μπορούμε να αλλάξουμε..........Μ' έχουν εκμεταλλευτεί εμένα.........απλά δεν πρέπει να τους αφήνω πλέον..............εσύ πιστεύεις ότι μπορούμε να αλλάξουμε; Και αν ναι πως;

  4. #4
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Μαγκάιβερ έχεις δίκιο αλλά κάποιοι άνθρωποι είμαστε φτιαγμένοι να είμαστε καλοί, δεν μπορούμε να αλλάξουμε..........Μ' έχουν εκμεταλλευτεί εμένα.........απλά δεν πρέπει να τους αφήνω πλέον..............εσύ πιστεύεις ότι μπορούμε να αλλάξουμε; Και αν ναι πως;
    Καλημέρα είμαι και εγώ ένας από αυτούς τους ανθρώπους που δεν λέω σε κανένα ποτέ όχι και αρκετοί ει αι αυτοί που με εκμετάλλευονται. Αρχικά πρέπει να τα βρεις με τον εαυτό σου και να του δώσεις περισσότερο σημασία. Κατά δεύτερον πρέπει να ξεκινήσεις να λες και κάνα όχι επίτηδες για να δεις πως θα αντιδράς. Σιγά σιγά δεν θα στενοχωριεσαι που είπες όχι και θα δεις ότι θα νιώθεις καλύτερα με τον εαυτό σου που λες όχι!!! Το να πούμε όχι στους ανθρώπους που μας περίβαλλουν δεν είναι κακό παιδιά αντίθετα δείχνει και μια προσωπικότητα με δικό της είναι και κρίση. εγώ ήδη το έχω υπό εφαρμογή

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    Πρεπει ο καθενας να παθει για να μαθει αλλα το προβλημα ειναι οταν την εχεις παθει πολλες φορες και ακομα δενμπορεις να δεχτεις οτι εγινε επειδι εισαι καλος.πιστευω οτι αυτο γινετε επειδι δεν μπορεις να πεις ειμαι εδω ειμαι αυτος που ειμαι εχω ρολο στο παιχνιδι,γι αυτο και πολυς κοσμος φερετε υπερβολικα καλα στους αλους για να το πουν εκεινοι γι αυτον.αλλος ειναι η υπερβολικη αγαπη.παντως οτι κι αν ειναι δεν ειναι καλο γιατι ολοι εκμεταλευονται τετοια ατομα.ολοι αυτοι οιανθρωποι εχουν ελειψη απο κατι νομιζω απο το να δεχονται αγαπη,οικιοτητα,κ.τ.λ.π...και οταν δεχονται την επιβραβευση και τοολο αυτο ευχαριστο κλιμα οταν κανουν καποιο καλο νιωθουν ομορφα.
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  6. #6
    Κατα τη γνωμη μου η κοινωνια ειναι μια ζουγκλα και για να επιβιωσεις πρεπει να χρησιμοποιησεις οποιοδηποτε οπλο εχεις αναλογα την περισταση.
    Αλλου θελει καλοσυνη,αλλου αγριαδα,αλλου αδιαφορια κλπ.Ο καθενας αναλογα με το χαρακτηρα και τα προσοντα του προχωραει.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by Thomdimi View Post
    Καλημέρα είμαι και εγώ ένας από αυτούς τους ανθρώπους που δεν λέω σε κανένα ποτέ όχι και αρκετοί ει αι αυτοί που με εκμετάλλευονται. Αρχικά πρέπει να τα βρεις με τον εαυτό σου και να του δώσεις περισσότερο σημασία. Κατά δεύτερον πρέπει να ξεκινήσεις να λες και κάνα όχι επίτηδες για να δεις πως θα αντιδράς. Σιγά σιγά δεν θα στενοχωριεσαι που είπες όχι και θα δεις ότι θα νιώθεις καλύτερα με τον εαυτό σου που λες όχι!!! Το να πούμε όχι στους ανθρώπους που μας περίβαλλουν δεν είναι κακό παιδιά αντίθετα δείχνει και μια προσωπικότητα με δικό της είναι και κρίση. εγώ ήδη το έχω υπό εφαρμογή
    Thomdimi το πρόβλημά μου δεν είναι ότι δεν λέω όχι, αλλά το ότι δεν θα κοροϊδέψω ή θα προσβάλλω ή θα κάνω κάποια απατεωνιά όπως κάνουν οι περισσότεροι με αποτέλεσμα να πληγώνομαι εγώ στο τέλος.......Τα 'χω κάνει και αυτά αλλά λίγες φορές και δεν ήμουν καλά γι'αυτό. Οι άλλοι γιατί τα κάνουν όμως;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Κατα τη γνωμη μου η κοινωνια ειναι μια ζουγκλα και για να επιβιωσεις πρεπει να χρησιμοποιησεις οποιοδηποτε οπλο εχεις αναλογα την περισταση.
    Αλλου θελει καλοσυνη,αλλου αγριαδα,αλλου αδιαφορια κλπ.Ο καθενας αναλογα με το χαρακτηρα και τα προσοντα του προχωραει.
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΟΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ ΔΛΔ ΕΣΥ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ
    ΟΤΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟΣ ΚΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΛΕΕΙ ΕΙΣΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟΣ ΚΑΤΣΕ ΚΑΤΩ ΝΑ Σ ΔΕΙΞΩ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΕΣ ΑΠΛΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΟΥΝΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΛΕΝΕ Α ΟΧΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΑ ΕΝΩ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ
    ΔΛΔ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΑ ΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΞΕΣΠΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ
    ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΩ ΞΕΒΡΑΚΩΘΗΚΑ ΤΑ ΓΡΑΨΑ ΟΛΑ ΣΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΛΕΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΗΡΕΜΩ ΚΑΠΩΣΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΙΓΚΑΛΑΙΖ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΤΟ ΤΟ ΒΓΑΛΑ ΚΙ ΕΓΩ Κ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Δε λεμε κατι διαφορετικο,το πως θα αντιδρασεις ειναι αναλογα με τις συνθηκες.Δλδ συχνα δε σε παιρνει κατι αλλο απο το να κανεις το κοροιδο πχ αν εχεις ενα αφεντικο που σου πρηζει τον πουτσο αδικα,αλλα εχεις αναγκη τη δουλεια.

  10. #10
    Pillow δεν είμαστε όλοι άνθρωποι το ίδιο. Όλα ξεκινάνε από την οικογένεια. Καμία φορά σκέφτομαι γιατί είμαι τέτοιος άνθρωπος. Που δεν θες να προσβάλλεις η να μειώσεις κάποιον αλλά αν το κάνουν αυτοί σε εσένα εσύ κατεβάζεις το κεφάλι και δεν μιλάς ε; Να θέσω ένα άλλο κριτήριο; Το γεγονός ότι μπορεί να είσαι δειλος και να φοβάσαι να αντιμιλησεις η να Προστατεύσεις τον εαυτό σου το έχεις σκεφτεί; Μήπως φοβάσαι να διεκδικησεις αυτό που σου ανήκει; Την αξιοπρέπεια σου; Δεν είμαστε όλοι το ίδιο δυστυχώς. Δεν σου λέω να αλλάξεις σαν χαρακτήρα γιατί αφού αυτός είσαι έτσι θα μείνεις και πίστεψε ίσως έρθει η ώρα που θα σου βγει σε καλό να είναι άνθρωπος μετρήμενος και όχι αποτομος. Αλλά πρέπει να μάθεις να αγαπάς τον εαυτό σου. Αυτά που μου περιγράφεις τα βίωνω και εγώ. Ευσι είμαι και εγώ και ο αδερφός μου. Αλλά νομίζω ότι είσαι δειλος η φοβάσαι η δεν έχεις αυτοπεποιθεση. Γιατί το να φοβάσαι να αντιμιλησεις η να μειώσεις κάποιον την στιγμή που το κάνει εκείνος σε εσένα αυτό πάει να πει τα προανέφερομενα που έψαξα.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by Thomdimi View Post
    Pillow δεν είμαστε όλοι άνθρωποι το ίδιο. Όλα ξεκινάνε από την οικογένεια. Καμία φορά σκέφτομαι γιατί είμαι τέτοιος άνθρωπος. Που δεν θες να προσβάλλεις η να μειώσεις κάποιον αλλά αν το κάνουν αυτοί σε εσένα εσύ κατεβάζεις το κεφάλι και δεν μιλάς ε; Να θέσω ένα άλλο κριτήριο; Το γεγονός ότι μπορεί να είσαι δειλος και να φοβάσαι να αντιμιλησεις η να Προστατεύσεις τον εαυτό σου το έχεις σκεφτεί; Μήπως φοβάσαι να διεκδικησεις αυτό που σου ανήκει; Την αξιοπρέπεια σου; Δεν είμαστε όλοι το ίδιο δυστυχώς. Δεν σου λέω να αλλάξεις σαν χαρακτήρα γιατί αφού αυτός είσαι έτσι θα μείνεις και πίστεψε ίσως έρθει η ώρα που θα σου βγει σε καλό να είναι άνθρωπος μετρήμενος και όχι αποτομος. Αλλά πρέπει να μάθεις να αγαπάς τον εαυτό σου. Αυτά που μου περιγράφεις τα βίωνω και εγώ. Ευσι είμαι και εγώ και ο αδερφός μου. Αλλά νομίζω ότι είσαι δειλος η φοβάσαι η δεν έχεις αυτοπεποιθεση. Γιατί το να φοβάσαι να αντιμιλησεις η να μειώσεις κάποιον την στιγμή που το κάνει εκείνος σε εσένα αυτό πάει να πει τα προανέφερομενα που έψαξα.
    Μάλιστα το άκουσα και αυτό ότι είμαι δειλή (γυναίκα είμαι). Δεν είμαι δειλή, αυτοπεποίθηση θα έλεγα ότι δεν έχω, ναι. Γενικά και η διάθεσή μου είναι χάλια και δεν ξέρω γιατί το κάνω, φοβάμαι μην μου πει ο άλλος κάτι χειρότερο που δεν θα μπορώ να του απαντήσω (προστασία είναι αυτό), τον λυπάμαι ή έτσι είμαι απλά, ήσυχη κοπέλα χωρίς να λέω πολλά, δεν ξέρω τι από όλα αυτά είναι ή αν είναι όλα. Αλλά δεν δέχομαι το δειλή. Πολλές φορές δεν μπορείς να αντιμιλήσεις και στον άλλον από ευγένεια και μόνο ότι είναι μεγαλύτερός σου ενώ αυτός μπορεί να λέει ότι θέλει δυστυχώς.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν ειναι ετσι βασικα δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην εκμεταλευτικε μια κατασταση πανω στη σχεση του με τους αλλους απλα οταν συσχετιζεσε με τους αλλους αυτο συμφαιρει κ τις δυο πλευρες γιατι μετα σκεφτεσαι πραγματα που πριν δε θα ειχες σκεφτει
    οταν εξυπηρετεις τους αλλους που ταυτιζεσε μαζι τους ειναι σα να εξηπηρετεις τον εαυτο σου γιατο βλεπεις τα πραγματα απο μια αλλη οπτικη γωνια που πριν δε θα ειχες φανταστει οτι υπαρχει..
    απλα πολοι νομιζουν οτι οταν καπιος ειναι καλος οτι μπορουν κ να τον κανουν οτι θελουν επειδη απλος νομιζουν οτι ειναι αδυναμοι..
    τωρα αν ποτε δεν εκτιμαται αυτο δε με πτοει να σου πω..
    οταν κανεις ενα πραγμα δε το κανεις για να το εκτιμησουν οι αλλοι το κανεις για να μαθεις πραγματα μεσα απο αυτο
    οταν μαθεις πραγματα μεσα απο ατομα που ταυτιζεσε με αυτα στο τελος αποκτας τοσο μεγαλη δυναμη που οπιος σε βλεπει αδυναμο δε μπορει να φανταστει ουτε καν το τι θεληση βρισκεται πισω απο αυτο που βλεπουν..
    τωρα αν υπαρχουν καπιοι αλλοι που δε σε εκτιμουν καθολου για αυτο κ δεν ηταν ποτε διπλα σου θα σε εκτιμησουν γιατι τους κανεις το χανουλη κ τους διχνεις οτι τους εχεις γραψει ..

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    οταν μαθεις πραγματα μεσα απο ατομα που ταυτιζεσε με αυτα στο τελος αποκτας τοσο μεγαλη δυναμη που οπιος σε βλεπει αδυναμο δε μπορει να φανταστει ουτε καν το τι θεληση βρισκεται πισω απο αυτο που βλεπουν..
    τωρα αν υπαρχουν καπιοι αλλοι που δε σε εκτιμουν καθολου για αυτο κ δεν ηταν ποτε διπλα σου θα σε εκτιμησουν γιατι τους κανεις το χανουλη κ τους διχνεις οτι τους εχεις γραψει ..
    Είναι αυτό που λέμε ότι για να υπάρξεις σοφός υπήρξες "βλάκας", για να υπάρξεις δυνατός υπήρξες αδύναμος κτλ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ολοι γνωριζουμε καλα παιδια . Εξυπηρετικοι , παραχωρουν ενιοτε τα προνομια τους σε αλλους , , τους συμπαθουμε , αλλα κατα καιρους πιανουμε τους εαυτους μας να τους εκμεταλλευομαστε . Σε πολλους ανθρωπους η καλοσυνη ειναι ο τροπος να υπαρχουν και να σχετιζονται με αλλους . Το να ειμαι καλος σημαινει οτι αποσιωπω τα πραματικα αισθηματα μου και παραιτουμαι απο την ειλικρινεια στις σχεσεις μου , λογω φοβου κριτικης η απορριψης ( κυριως ) . Ειναι οι ανθρωποι που δυσκολευονται να πουν οχι .
    Αν νιωθετε οτι ανηκετε τροπον τινα σε αυτους τους ανθρωπους , να ξερετε οτι η υπερβολικη καλοσυνη ποτε δεν φερνει τα ζητουμενα αποτελεσματα και ποτε δεν εκτιμαται .
    Προσωπικά πιστεύω ότι θα πρέπει να διαχωρίζουμε την καλοσύνη από το φόβο έκφρασης του εαυτού και των συναισθημάτων. Το να δέχεσαι το οτιδήποτε για να μην απορριφθείς, αυτό είναι θυματοποίηση που καμία σχέση δεν έχει με την καλοσύνη. Με βάση αυτό, έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν μερικοί "καλοί" που θυματοποιούνται σκόπιμα, γι' αυτό και δεν λαμβάνουν την εκτίμηση που τόσο πολύ επιζητούν.

    Και οι λόγοι είναι προφανείς: α) Γιατί τις ανασφάλειες πολλοί τις δέχτηκαν, τον ανασφαλή ουδείς, β) Γιατί η θυματοποίηση δημιουργεί προβληματικές σχέσεις, γ) Γιατί από μερικους θεωρείται "ψευτιά" και πολλοί άλλοι λόγοι.

    Για μένα καλό παιδί είναι αυτός που είναι ειλικρινής και σωστός στη σχέση του με τους άλλους και όχι ο πάντα ευγενικός και εξυπηρετικός. Προτιμώ δηλαδή έναν άνθρωπο να μου λέει "όχι" εκεί που όντως δεν θέλει ή δεν μπορεί, παρά κάποιον που θα μου λέει συνέχεια "ναι" και να αμφιβάλλω συνεχώς αν όντως το εννοεί ή απλά προσποιείται.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,

Page 1 of 12 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η μαύρη κατάρα!Το μετατραυματικό στρες.
    By ΜάυροΧάος in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 32
    Last Post: 30-07-2014, 08:25
  2. αναζητηση καλου ψυχολογου στην αθηνα
    By equilibrium in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 07-03-2012, 22:49
  3. ΕΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΑ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 13-06-2011, 03:23
  4. φαντασιωσεις και ψευτικοι κοσμοι.γιατρεια η καταρα?
    By maria210800 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 23-05-2007, 22:42
  5. Ευλογία ή κατάρα?
    By Elly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 05-09-2006, 18:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •