Παρακαλω βοηθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    7

    Παρακαλω βοηθεια

    Γεια σας πρωτα να πω οτι ειμαι 14 χρονων οχι 18, με λενε Πετρο. Συγνωμμη που ξεγελασα τουσ κανονες σας. Λοιπον στα 6 μου ειχα φοβιες οτι το φαγητο ειναι δηλητιριασμενο....και οτι δεν μπορω να αναπνευσω.Το ξεπερασα...Στα 10 μου παλι το ιδιο σε μεγαλυτερο βαθμο με λιγες εξτρά φοβιες. Στα 14 μου απεκτησα μια φοβια ....Φοβαμε Μιπως ολα αυτα που ζω ειναι ενα ονειρο νιωθω χαλια με τρελαινει ...Φοβαμε οτι θα ξυπνισω αλλα δεν ξυπναω ποτε φοβαμε πολυ!Οσο τρελο φαινεται βοηθηστε με θελω να ηρεμισει ι ψυχη μου να ειμαι ο κανονικος Πετρος με τα φιλαρακια μου και τις παρεες μου... οταν βγαινω ειμαι καπως καλυτερα αλλα υπο πιεση δεν ειμαι ο Πετρος. Σας παρακαλω καταλαβαιτε με οσο τρελο και αν φενεται.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Πέτρο, ολοι (αλλοι λιγοτερο, αλλοι περισσοτερο) υπο πίεση ειμαστε καπως διαφορετικά...

    Οι γονείς σου τί λενε για τις φοβίες σου? Σε εχουν βοηθήσει καθόλου? Μιλάτε ανοιχτά για οσα σε προβληματίζουν? σχετικά ή ασχετα με τη συγκεκριμένη φοβία που έχεις?

    Αδέρφια έχεις?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    38
    κοιτα παντως καλο ειναι οτι προσδιοριζεις τις φοβιες σου απο μικρος - θα εχεις ολο το χρονο να τις ξεπερασεις πριν αρχισουν οι πολλες ευθυνες...μιλα στους κοντινους σου ανθρωπους για αρχη, μην τα κρατας μ εσα σου

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    7
    paidia to exo pei sto patera mou kai mou lei oti einai i skepsi mou mono . Exo aderfo enan megalo alla den me boi8aei afto oti exo aderfo .Pedia ontos einai skepsi mou?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    38
    κοιτα αν εχεις καρκινο στο συκωτι ειναι στο συκωτι σου...

    αν εχεις φοβιες ειναι στο μυαλο σου, ναι, αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι ενα υπαρκτο προβλημα που θελει κοπο για να λυθει...

    εμενα μια δικη μου συμβουλη ειναι να πιεζεις τον εαυτο σ οσο εκει που αντεχει, μην τοξν εξαντλεις..δηλαδη να παραδεχτεις τις οποιες αδυναμιες σ...ελπιζω να μην πολυ αυστηρους γονεις/..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    7
    oxi einai kaloi oi goneis mou , to paleuo

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Iamnotok, υπάρχουν γονείς εδώ μέσα που τα παιδιά τους έχουν περάσει αντίστοιχες καταστάσεις. Μπορείς να βρεις τα αντίστοιχα θέματα στο thread για τα παιδιά.
    Ποιος είπε ότι τα παιδιά δεν περνούν φοβίες; Κλασσική φοβία π.χ. είναι ότι κάτι κρύβεται κάτω από το κρεβάτι τους ή ότι φοβούνται το σκοτάδι. Το να φοβούνται να φάνε το φαγητό τους το έχω ακούσει αρκετές φορές επίσης.
    Μερικές φορές μας μπαίνει μια ιδέα και δε μπορεί να μας φύγει. Από τη στιγμή που η φοβία μας δημιουργεί πρόβλημα στη ζωή μας το ότι είναι μόνο στο μυαλό μας και δε βασίζεται σε πραγματική κατάσταση δεν έχει και πολύ σημασία, αφού η επίδρασή της είναι η ίδια. Αφού βλέπεις ότι σε βασανίζει και μόνος σου δε μπορείς να το καταπολεμήσεις επέμενε πιο πολύ στους γονείς σου για να καταλάβουν πόσο πολύ σε επηρεάζει. Καμιά φορά οι γονείς επειδή είναι πολύ κοντά σου νομίζουν ότι όλα είναι μια χαρά και δε καταλαβαίνουν τη σοβαρότητα μιας κατάστασης.

    Όσον αφορά την ίδια τη φοβία, τι να σου πούμε εμείς; Φυσικά δε ζεις σε ένα όνειρο αλλά δε θα σε πείσουμε εμείς για αυτό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by IamNotOk
    Γεια σας πρωτα να πω οτι ειμαι 14 χρονων οχι 18, με λενε Πετρο. Συγνωμμη που ξεγελασα τουσ κανονες σας. Λοιπον στα 6 μου ειχα φοβιες οτι το φαγητο ειναι δηλητιριασμενο....και οτι δεν μπορω να αναπνευσω.Το ξεπερασα...Στα 10 μου παλι το ιδιο σε μεγαλυτερο βαθμο με λιγες εξτρά φοβιες. Στα 14 μου απεκτησα μια φοβια ....Φοβαμε Μιπως ολα αυτα που ζω ειναι ενα ονειρο νιωθω χαλια με τρελαινει ...Φοβαμε οτι θα ξυπνισω αλλα δεν ξυπναω ποτε φοβαμε πολυ!Οσο τρελο φαινεται βοηθηστε με θελω να ηρεμισει ι ψυχη μου να ειμαι ο κανονικος Πετρος με τα φιλαρακια μου και τις παρεες μου... οταν βγαινω ειμαι καπως καλυτερα αλλα υπο πιεση δεν ειμαι ο Πετρος. Σας παρακαλω καταλαβαιτε με οσο τρελο και αν φενεται.
    Πέτρο μου , χωρίς να είμαι ειδικός και σύμφωνα μ΄αυτά που λες, πάντα ένιωθες να σε βασανίζουν διάφορες \"φοβίες\" .
    Από μικρό παιδάκι.Τώρα είσαι σε μιά περίοδο μοναδική και πολυ σπουδαία για όλη την υπόλοιπη ζωή σου. Στην εφηβεία!
    Σ΄αυτή την περίοδο εκτός από τις αλλαγές που γίνονται στο σώμα επιρρεάζεται και η ψυχική μας διάθεση, ο τρόπος που σκεφτόμαστε και τα βαθυτερα συναισθήματά μας.΄
    Μέσα σ΄όλη αυτή την αναστάτωση δεν είναι παράξενο να βγαίνουν στην επιφάνεια μεταξύ των άλλων φοβίες , ανασφάλειες , ενοχές κλπ ...
    Μην ανησυχείς .. υπερβολικά και μη σε πιάνει πανικός ...
    Εξακολουθείς να είσαι ο ...\"κανονικός\" Πέτρος που τώρα σαν έφηβος τα βλέπει και τα νιώθει όλα πιο ... έντονα.
    Συμβαίνει σε πολλούς αυτό αλλά βγαίνει με διαφορετικό τρόπο ίσως στον καθένα .
    Παρόλα αυτά το να μοιράζεσαι αύτά που σε απασχολούν μ΄ανθρώπους που μπορούν να σε καταλάβουν χωρίς να στα ... ισοπεδώνουν όλα λέγοντας οτι είναι \"μόνο στη σκέψη σου\" ή οτι \"δεν είναι τίποτα και θα περάσει\" θάταν πολύ ανακουφιστικό , θα σε ησύχαζε κάπως ...
    Αν ζήταγες απ΄τους γονείς σου να δεις ( ή ακόμα καλύτερα να δείτε μαζί) έναν ειδικό σύμβουλο για έφηβους δε θάταν κακή ιδέα ...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    7
    παιδια σας ευχαριστω νιωθω πολυ καλυτερα ....Και σημερα ειδα ενα ονειρο και ειδα την διαφορα αποτην πραγματικοτητα .


    Μιπως τα ladose με βοηθησουν ? Ισως για να ανακουφιζομαι καμια φορα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Πέτρο,

    μπορει να φαινεται λύση απλη και εύκολη το να παρεις ενα φάρμακο, ένα χάπι. Αυτο ομως μπορει να σε οδηγήσει σε πολύ μεγαλύτερους μπελάδες απο αυτους που έχεις ήδη...

    Καλύτερα ειναι να προσπαθήσεις πρώτα να μιλήσεις για οτι σε ανησυχει...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    7
    χμμμ....Δεν ξερω ισως βοηθησουν????

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by IamNotOk
    χμμμ....Δεν ξερω ισως βοηθησουν????
    Δεν πιστεύεις οτι μπορείς να ξεπεράσεις το πρόβλημά σου χωρίς αυτά?
    Μάκια...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    7
    Τελικα...Το Ξεπερασα!!!!!!!!!!!!! Νιωθω πολυ καλυτερα!!!!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    POio apo ola IAM?....elpizo na eisai kala./...xronia polla
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •