Ξανά κάτω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818

    Ξανά κάτω

    Ρε παιδιά ενώ ήμουν μια χαρά με τα cipralex μου στα 20mg που είναι και μέγιστη δόση ξαφνικά ξαναέπεσα στα πατώματα. Όλα τα τεστ με βγάζαν καταθληπτικό και είχα πάλι όλα τα συμπτώματα σαν να μην έπαιρνα τίποτα...

    Μετά από 1.5 χρόνο σταμάτησαν να δουλεύουν ξαφνικά...
    Και το κατάλαβα γιατί σταμάτησαν και οι παρενέργειες οι σεξουαλικές (καλό ήταν αυτό)...

    Λες και ο οργανισμός μου έμαθε να τα μεταβολίζει εντελώς και να τα πετάει αμέσως...

    Και τώρα με γυρνάει σε effexor που έβαλα 37,5mg για 4 μέρες χωρίς καμία παρενέργεια και το πήγαμε σήμερα 75mg πάλι καμία παρενέργεια σαν να μη τα παίρνω από άποψη παρενεργειών. Το καλό είναι ότι με βοήθησαν ελαφρώς έστω και ψυχολογικά σαν placebo αλλά φοβάμαι λίγο γιατί αν δε με πιάσουν και αυτά που είναι snri τότε τι???

    Anafranil και τρικυκλικά? Να πέφτω πάλι σε χειμερία νάρκη?
    Έχω αρχίσει και αγχώνομαι...

    Παίρνω τα ίδια γεννόσημα που έπαιρνα πάντα. Να φταίει το γεννόσημο ? Αλλά και που χρήματα για πρωτότυπα.
    1 χρόνο γεννόσημα παίρνω...
    Τι συνέβη τώρα? Στέλνει κούφια φάρμακα η actavis και η sandoz?
    Τα παίρνουν και ένα σωρό άλλοι ασθενείς της γιατρού μου και δεν είχε κανείς κάτι παρόμοιο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παναγιωτη καλημερα , τοχω παθει κι εγω με το seroxat αυτο . Δουλευε μια χαρα , και κρατησε το παρτυ ενα 4μηνο . Μετα επεσα , και εκτοτε κανενα ssri h ssnri δεν ξαναδουλεψε , τουλαχιστον στο βαθμο αυτο .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αχ Θεέ μου, και τι έκανες μετά Άγγελε?
    Σε τι φάρμακο πήγες?
    Γιατί σε αυτούς που δεν πιάνουν τα ssri/snri και φυσικά ούτε το well butrin (το είχα δοκιμάσει και με έκανε χειρότερα) τι μένει?
    Τρικυκλικά και τετρακυκλικά που θα με κάνουν να κοιμάμαι αβέρτα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τι εκανα μετα ? αυτο εγινε το 2010 , δοκιμαζα το ενα φαρμακο μετα το αλλο , μεχρι που πηρα αποφαση οτι μονο ιδιαις δυναμεις μπορω να ξαναβρω τον εαυτο μου . Το σεροξατ με κραταει σενα ανεκτο επιπεδο , αλλα η καταθλιψη μου , εχει πλεον κανει τον κυκλο της , και ειμαι σε πορεια αναρρωσης . Το cipralax Παναγιωτη , το παιρνω 20 μερες τωρα , δεν εχω δει κατι να σαλευει .
    Τετρακυκλικο ειναι μονο το ρεμερον , που παχαινεις τρελα , θα δοκιμασω μια των ημερων το anafranil . Ολο το αναβαλλω .
    Τοχω ριξει σε αυτα που λεγαμε , ασφαγκαντα ( καλοοοο ! ) , S.J. Wort ( δεν εχω δει κατι ακομα , εις αναμονην ) , αργινινη , μου δινει ενα boost , βιτ. Β , Ω3 , και ενα καφεδακι/ημερα . Και θετικη σταση .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Καλημέρα Άγγελε,
    αυτό θέλω και εγώ από το χάπι μου. Μια βάση και το υπόλοιπο θα το παλέψω με γυμναστική, διατροφή, θετική στάση/σκέψη κτλ...
    Απλά το σίπραλεξ σταμάτησε να κάνει ακόμα και το ελάχιστο.
    Τώρα 5 μέρες με το effexor τουλάχιστον έφυγε η ακραία αυτοκτονικότητα...
    Είναι νωρίς ακόμα βέβαια...

    Το σιπραλεξ εμένα μου έκανε κοντά 2 μήνες να δω κάτι εν αντιθέση με το ρεμερόν που είδα στην βδομάδα πάνω.
    Δεν έβαλα κιλά με το ρεμερόν απλά δεν σηκωνόμουν ούτε για τουαλέτα την νύχτα.
    Και αν το έπαιρνα αργά δεν ξύπναγα ούτε αν είχα κανονίσει κάτι ούτε για να πάω σε μια συνέντευξη που έπρεπε να πάω...
    Απλά αφασία...

    Με είχε πιάσει όμως ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το άτιμο...
    Αλλά τι ύπνος ήταν αυτός... Και να με απειλούσες με την ζωή μου δεν μπορούσα να σηκωθώ...

    Αναφρανίλ δεν έχω δοκιμάσει οι γιατροί το φοβούνται. Αλλά όσα άτομα ξέρω που το παίρνουν - ακριβώς επειδή δε τους έπιασε τίποτα άλλο - μετά το πρώτο δίμηνο είχαν ελάχιστες παρενέργειες. Άνθρωπος που το παίρνει 20 χρόνια απλά τον πιάνει ορθοστατική υπόταση ακόμα...

    Τι να πω είναι περίεργο χάπι μπορεί όντως να σε χτυπήσει στην καρδιά αν είσαι άτυχος αν και ως τώρα δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο ΟΥΤΕ από ψυχίατρο απλά έχει αυξημένο κίνδυνο. Και θεωρείται και κατασταλτικό πολύ οπότε λέω "πάλι θα κοιμάμαι;;;;;"

    Χαίρομαι που ξεκίνησες συμπληρώματα.
    Το ασφαγκαντα φαντάζομαι σου δίνει ενέργεια κιόλας ε? Καιρός για γυμναστική :-)
    Η αργινίνη κάπου στα 3γρ που έχουν και όλα τα συμπληρώματα στυτικής στυλ mens - x , sexovit κτλ
    Το st john wort έχει αντένδειξη με οποιοδήποτε αντικαταθλιπτικό...
    Βιταμίνες Β σταμάτησα γιατί για κάποιο λόγο με γέμισαν ακμή ενώ βοηθούσαν !!!
    Και βοηθούσαν αρκετά αλλά μιλάμε για πολύ ακμή... Είδα ότι το παθαίνει 1 στους 4...

    Ω3 συνέχεια εννοείται ... Τώρα που δεν μπορώ να παραγγείλω από εξωτερικό (ακόμα!!!) τα παίρνω από λιναρόσπορο (πάμπλουτος) και ιπποφαές...

    Καφέδες τους μείωσα πολύ...1 την μέρα...μετά τσάι...

    Θετική σκέψη - στάση δεν έχω πάντα...
    Δεν είναι εύκολο θέλει να συνηθίσει εκ νέου το υποσυνείδητο να βγάζει θετικές σκέψεις...

    Θα δώσω 2 μήνες στο εφφεξορ μετά δεν δοκιμάζω άλλο ssri/snri δε θα χάσω 1 χρόνο απλά δοκιμάζοντας τα ΟΛΑ...

    Θα πάω σε anafranil και ο Θεός βοηθός...
    Ή το πολύ πολύ να πάω σε κανένα συνδυασμό cipralex-remeron (που έπαιρνα και με έπιανε) και να κοιμάμαι με έναν καφέ δίπλα και ένα χαπάκι ginseng :-)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΒΙΤΑΜΙΝΩΝ Β ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΒΓΑΛΕΣ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΤΟ ΣΚΕΥΑΣΜΑ
    ΑΡΓΙΝΙΝΗ ΚΛΠ ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΨΥΧΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΒΑΡΕΣΕΙΣ ΜΠΙΕΛΑ
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΙ ΟΧΙ ΑΚΡΙΒΩΣ
    ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΛΙΓΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΤΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ
    ΜΕ ΚΑΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΗ ΠΑΣ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΒΑΡΗ ΠΙΕΣΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΕΝΑΜΙΣΗ ΛΕΠΤΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
    ΚΚΛΠ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΘΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΕΣΥ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΒΑΡΑΚΙΑ ΣΟΥ
    ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΧΑΛΑΡΗ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΧΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΜΟΝΙΜΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ
    ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ
    ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΞΙΜΟΥΜ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παναγιωτη Καλησπερα , το ασφαγκαντα με ηρεμει , δεν με εξιταρει , ειμαι που ειμαι ηρεμος , ακομη και ο καφες μου φερνει υπνο !! και μετα την γυμναστικη παλι με παιρνει ο υπνος . Το ginseng δεν μουφερε καποια ενταση , και το σταματησα . Δεν πιστευω οτι η B βιτ. μπορει να φερει ακμη , παιρνω Β απο το 1988 λογω γυμναστικης , δεν εχω δει κατι παρομοιο , τωρα βεβαια εισαι και αρκετα μικροτερος . Στην αργινινη ειμαι στο 1γραμ. ακομα .
    Το effexor ειναι το μονο που δεν εχω δοκιμασει , περιμενω απο σενα να μου πεις εντυπωσεις ( καποιος πρεπει να κανει το πειραματοζωο , μια εσυ , μια εγω !! ) . Θα κανω εγω το πειραμα του anafranil . Παντως το cipralex απογοητευση . Πηρα και l-theianine , τζιφος κι αυτη . Τα Ω3 στανταρ .
    Θετικη σκεψη δεν μπορεις να εχεις συνεχεια , ουτε κι εγω εχω , μια ετσι , μια αλλιως , αλλα σε γενικες γραμμες ειμαι θετικος , αλλωστε δεν ειναι τοσο σοβαρη η κατασταση μου , οσο η δικη σου .
    Εν κατακλειδι , οτι καταφερεις με την γυμναστικη , μην φανταστεις οτι κανω πολλα , κανα μισαωρο 3 φορες/εβδομαδα , αλλα εντονη ( παντα ) .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΠΩ
    ΕΚΑΝΑ ΕΝΤΟΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑ 45 ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΨΗΘΕΙ
    ΕΤΣΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΛΟΓΩ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΑΡΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΑ
    ΔΛΔ ΤΡΕΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ ΗΡΕΜΑ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΑΝΕ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    ΤΕΣΠΑ ΕΓΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΗΡΕΜΟΣ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
    ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΟΝΙΜΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΗΡΕΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ
    ΑΝ ΟΧΙ ΗΡΕΜΟΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Παναγιωτη Καλησπερα , το ασφαγκαντα με ηρεμει , δεν με εξιταρει , ειμαι που ειμαι ηρεμος , ακομη και ο καφες μου φερνει υπνο !! και μετα την γυμναστικη παλι με παιρνει ο υπνος . Το ginseng δεν μουφερε καποια ενταση , και το σταματησα . Δεν πιστευω οτι η B βιτ. μπορει να φερει ακμη , παιρνω Β απο το 1988 λογω γυμναστικης , δεν εχω δει κατι παρομοιο , τωρα βεβαια εισαι και αρκετα μικροτερος . Στην αργινινη ειμαι στο 1γραμ. ακομα .
    Το effexor ειναι το μονο που δεν εχω δοκιμασει , περιμενω απο σενα να μου πεις εντυπωσεις ( καποιος πρεπει να κανει το πειραματοζωο , μια εσυ , μια εγω !! ) . Θα κανω εγω το πειραμα του anafranil . Παντως το cipralex απογοητευση . Πηρα και l-theianine , τζιφος κι αυτη . Τα Ω3 στανταρ .
    Θετικη σκεψη δεν μπορεις να εχεις συνεχεια , ουτε κι εγω εχω , μια ετσι , μια αλλιως , αλλα σε γενικες γραμμες ειμαι θετικος , αλλωστε δεν ειναι τοσο σοβαρη η κατασταση μου , οσο η δικη σου .
    Εν κατακλειδι , οτι καταφερεις με την γυμναστικη , μην φανταστεις οτι κανω πολλα , κανα μισαωρο 3 φορες/εβδομαδα , αλλα εντονη ( παντα ) .
    Καλησπέρα Άγγελε,
    εγώ από τα αγιουρβέδικα παιρνω bacopa(brahmi) το οποίο το παίρνω για την μνήμη.
    Στην προσωπαγνωσία δεν μου κάνει τίποτα αλλά στην μνήμη γενικά με βοήθησε να θυμάμαι τουλάχιστον λίγο καλύτερα τα ονόματα. Επίσης και αυτό βοηθά στο άγχος αλλά ποτέ σε συνδυασμό με bezodiazepines/gabapentin etc το γράφει και το κουτί του. Θα κοιμάσαι όρθιος. Οπότε τα gabapentin πήγαν περίπατο...

    Το ginseng εμένα με βοηθούσε πολύ να μου δίνει ένα Kick αλλα τώρα με κομένες τις παραγγελίες από εξωτερικό τζίνσενγκ γιοκ γιατί εδώ είναι πανάκριβα...

    Το effexor 7 μέρες τώρα ευτυχώς μου πήρε την αυτοκτονικότητα (χωρίς να έχω μειώσει καθόλου το σιπραλεξ βέβαια).
    Περιμένω εντυπώσεις από anafranil αν και κάθε οργανισμός δρα διαφορετικά...

    Μην τα μπερδεύεις μεταξύ τους και μην είσαι ανυπόμονος. Εγώ όταν έπαιρνα σιπραλέξ μαζί με θειανίνη έκανα υπομανία:-)
    Και δεν κάνω πλάκα τα είχα δει όλα δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου.

    Γυμναστική και εγώ μέρα παρά μέρα κάνω μισή ώρα με βάρη.
    Για κατάθλιψη απλά λένε αερόβια (ποδήλατο περπάτημα τρέξιμο) γιαυτό τώρα προσπαθώ να βάλω το ποδήλατο.

    Περπατάω αρκετά κάθε μέρα μιας που προτιμώ να παίρνω επίτηδες λεωφορείο μέχρι μαι στάση που να απαιτεί ένα 20λεπτο περπάτημα ως το σπίτι μου μια στο πήγαινε μια στο έλα και στο σπίτι πάντα με σκάλα και στο ανέβα και στο κατέβα...

    Το cipralex εμένα ποτέ δε με κάλυψε εντελώς. Ένα 60% του έδινα πάντα και από δικό μου φόβο δεν δοκίμαζα κάτι άλλο πλην του ρεμερόν παρότι ήθελα πολύ να δοκιμάσω effexor γιατί έχει ένδειξη off-label και για ΔΕΠ-Υ (ελλειματική προσοχή) και μου το είχε ξαναπροτείνει η γιατρός μου πως και για το άγχος είναι πολύ καλύτερο. Μέχρι και η φαρμακοποιός μου μου το πρότεινε έναντι του σιπραλέξ!!! Φαρμακοποιός που την ξέρω και με ξέρει όχι τυχαία...

    Φοβόμουν τις παρενέργειες και τι?
    Τίποτα. Έχει τόσες υποδιεραίσεις το άτιμο (37,5, 75, 115, 150, 225, mg) που απλά ανεβάζεις κάθε 4 μέρες και είσαι ΟΚ.
    Το ίδιο και αν θελήσεις να το κόψεις :-)

    Ενώ στο σιπραλέξ είχα πέσει στα βαθιά κατευθείαν. Με ξεκίνησε από 10mg κατευθείαν τότε ούτε καν 5 mg γιατί είχα πιάσει ήδη πάτο...

    Το μόνο που φοβάμαι είναι μη μου φέρει νεύρα.
    Το wellbutrin με είχε κάνει μέσα στα νεύρα και στην επιθετικότητα άσε το άγχος που δε με έπιανε ούτε lexotanil. Γενικά δεν είχα πιο χάλια χάπι ως τώρα.
    Και έκανα και υπομονή 21 μέρες με το wellbutrin. Μου έφερε νεύρα την 5η μέρα και όσο πήγαινα χειροτέρευα...

    Και λέω νοραδρεναλίνη και ντοπαμίνη ενώ το effexor σεροτονίνη και νοραδρεναλίνη.
    Λέω αν στο wellbutrin ¨εφταιγε η νοραδρεναλίνη τότε την έκατσα και με το εφφεξόρ. Ως τώρα ΟΚ...

    Να δω αν θα βοηθήσει στην μνήμη καθόλου :-)
    Το wellbutrin όντως με βοήθαγε στη συγκέντρωση περιέργως αλλά μάλλον η ντοπαμίνη μου την έκανε την ζημιά ...

    Τι να πω βρε Άγγελε υπομονή κάνω, προσευχή, πίστη και αισιοδοξία :-)
    Χαίρομαι που τουλάχιστον το bacopa με βοηθά στην μνήμη και το βρήκα τώρα σκόνη 4€ σε ελληνικό μαγαζί (τώρα ποιοτικά ο Θεός και η ψυχή τους...) και έβαλα και λίγο ginκγο...

    Πολύ υπνηλία επίσης και ζάλη μου έφερνε το σιπραλεξ.
    Το έπαιρνα πρωί και με το που το έπαιρνα με έπιανε μια ελαφρά ευτυχώς ζαλαδίτσα με λίγη θολούρα και καμιά lag-ια ώρες ώρες...
    Ενώ το effexor και καλά είναι πιο διεγερτικό...

    Τι να πω θα δείξει και αύτό.
    Του δίνω 2 μήνες το maximum διάστημα για να κάνεις αξιολόγηση σε αντικαταθλιπτικό για το αν σε πιάνει ή όχι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΠΩ
    ΕΚΑΝΑ ΕΝΤΟΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑ 45 ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΨΗΘΕΙ
    ΕΤΣΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΛΟΓΩ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΑΡΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΑ
    ΔΛΔ ΤΡΕΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ ΗΡΕΜΑ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΑΝΕ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    ΤΕΣΠΑ ΕΓΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΗΡΕΜΟΣ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
    ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΟΝΙΜΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΗΡΕΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ
    ΑΝ ΟΧΙ ΗΡΕΜΟΣ
    Γενικά η γυμναστική θέλει και ηρεμία και καλή διάθεση.
    Το σώμα ακούει και ξέρει.

    Γενικά πάντως για εμένα εμείς που χαπακωνόμαστε πρέπει να προσέχουμε ΑΚΟΜΑ περισσότερο την υγεία μας.
    ΤΟ άγχος ήδη φθείρει όλο το σώμα, η κατάθλιψη το ίδιο, την καρδιά, το σώμα, την απορρόφηση βιταμιών κτλ...
    Τα αντικαταθλιπτικά πολλές φορές κουράοζυν ίσως και το σώμα ή προξενούν πίεση.

    ΓΙαυτό ακόμα περισσότερη προσοχή ειδικά στο κομμάτι της διατροφής πχ αλάτι αν μας ανεβάζει την πίεση το χάπι ή μας αφυδατώνει (λίθιο)...
    Γυμναστική επίσης για να προστατεύουμε την καρδιά μας :-)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τελικα Παναγιωτη , αυτο που αποκομισα απο τα γραφομενα σου , ειναι να κινηθω μεταξυ εφεξορ και αναφρανιλ . Αφου το λεει και η φαρμακοποιος σου , λεω να δοκιμασω εφεξορ .
    Δεν εχω μανιες , υπομανιες , ουτε προβληματα μνημης . Ουτε και ανυπομονος ειμαι , τοσα χρονια εχω εξασκησει την υπομονη μου !

    Ας ειναι λοιπον , εφεξορ , γιατι καλο το σεροξατ , αλλα προκαλει σεξουαλικη δυσλειτουργια .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Καλημέρα Άγγελε,
    ο κάθε οργανισμός διαφορετικός.
    Και δυστυχώς καλός ή κακός όλα τα ssri/snri φέρνουν σεξουαλικές παρενέργειες οπότε αν σου φέρνει το seroxat μάλλον θα σου φέρει και το effexor.
    Το anafranil από άτομα που το παίρνουν δεν φαίρνει έχω μιλήσει ακόμα και με 60άρη που το παίρνει 20 χρόνια (πατέρα φίλου μου που μιλάμε ανοιχτά)...

    Πχ εμένα το wellbutrin δε μου έκατσε αλλά άλλους τους βοήθησε πολύ και στην κατάθλιψη και στην ΔΕΠ-Υ ...

    Μην ακυρώνεις φάρμακα απλά επειδή δεν έκατσαν σε κάποιον...

    Επίσης θέλουν προσοχή οι δοκιμές γιατί αν βάλεις κάτι αφαιρώντας κάτι άλλο δεν ξέρεις αν τα συμπτώματα που θα έχεις είναι παρενέργειες απόσυρσης πχ του seroxat ή παρενέργειες προσαρμογής του effexor/anafranil/wellbutrin etc...

    Γιαυτό οι δοκιμές είναι δύσκολες και γίνονται σταδιακά (βγάζω σιγά σιγά το παλιό βάζω σιγά σιγά το καινούργιο) και δίνουμε ένα δίμηνο σε κάθε χάπι.
    Και αυτά δεν είανι δικά μου λόγια αλλά όσων γιατρών έχω περάσει. Όλες τις αλλαγές έτσι τις κάνω και για να ξέρω ποιο δούλεψε τελικά και για να μη μείνω εντελώς ακάλυπτος από αντικαταθλιπτικά καθώς το νέο θέλει μέρες να στρώσει...

    Πχ πως την πάτησα με το ρεμερόν:
    Έπαιρνα σιπραλεξ κανονικά 20μγ και βάζω και ρεμερόν 15μγ...
    Όλα ήταν τέλεια...
    Πάω το σιπραλεξ 10μγ βάζω το ρεμερον 30μγ...
    Άψοχα (με εξαίρεση την υπνηλία) ...
    Και όπως ήταν φυσικό κόβουμε το σιπραλέξ...

    Το ΧΑΟΣ!!!

    Γιατί? Γιατί το ρεμερόν μου έπιανε όλο το άγχος ένω το σιπραλέξ όλη την κατάθλιψη σε συνδυασμό μόνο δούλευαν στο 100% αλλά με υπνηλία αφόρητη...

    Και όμως δεν ΄κατάλαβα ότι το ρεμερόν δε θα μου κράταγε την κατάθλιψη μέχρι που πήγαμε το σιπραλεξ στα 0μγ...

    Εν ολίγης σταδιακές δοκιμές και ένα ένα...
    Η φαρμακοποιός μου ξέρει εμένα και το δικό μου προφιλ γιατί ξέρει τι φάρμακα/βιταμίνες/συμπληρώματα παίρνω και τι με βοηθά και έχει γενικά μια γενική εικόνα...
    Και φυσικά μια στατιστική εικόνα πόσοι πχ ασθενείς ξεκίνησαν με ssri και κατέληξαν σε snri όπως εγώ τώρα...

    Σε έρευνα είχα διαβάσει πως το αναφρανίλ έχει αποτελεσματικότητα κοντά 90% πιάνει δηλαδή 9 στους 10 ασθενείς την στιγμή που όλα τα νεότερα έχουν μόλις 40-60% γιαυτό πάμε από το ένα στο άλλο..
    Απλά λόγω προφιλ παρενεργειών είναι 3-4 επιλογή των γιατρών χωρίς να το αποκλείουν...
    Η γιατρός μου η ίδια μου είπε πως αν δε με πιάσει το εφφεξορ σκέφτεται σοβαρά να με πάει σε αναφρανιλ...

    Και σε ακραίες περιπτώσεις ότνα πχ έχει ήδη προηγηθεί απόπειρα δεν κάθονται πολλοί να περιμένουν μήνα τον μήνα να δούν πιο ssri θα σου κάτσει και σε πάνε σε παλιά τρικυκλικά και μάλιστα ενδοφλέβια στην αρχή !!!

    Τώρα όλα αυτά δυστυχώς έπρεπε να τα κράταγα σε αρχείο. Είναι κανονικές έρευνες τις οποίες διάβαζα στα αγγλικά αλλά δεν θυμάμαι πως λεγόταν πιο ίδρυμα/νοσοκομείο τις έκανε και φυσικά αν ήταν αμερόληπτες ...

    Αυτό που μου έμεινε και από τους ψυχιάτρους μου είναι ότι η γνώμη τους για το αναφρανιλ είναι:
    - πολύ δυνατό και με περισσότερες παρενέργειες (αρκετά περισσότερες) αλλά πολύ δυνατό και σχεδόν σίγουρη επιλογή (παρόλα αυτά 3-4) και οικονομικό πολύ...

    Ενώ από ασθενείς:
    Μόνο όταν τα δοκίμασαν όλα και δεν τους έκατσε τίποτα πήγαν σε αναφρανίλ αλλά δεν το εγκατέλειψαν ποτέ. Κιλά βάλαν μόνο στην αρχή κάποια και μετά ισορρόπησαν. Λίγη καταστολή σε ορισμένους που το παίρνουν σε 3 δόσεις (πρωί μεσημέρι βράδυ) 2 ανθρώπους τέτοιους ξέρω ενώ όσοι παίρνουν το βραδείας που είναι μια δόση το βράδυ είναι ΟΚ...

    Και ο πατέρας φίλου μου πρόσφατα σε καρδιολόγο μετά από 20 χρόνια αναφρανίλ υγιέστατος. Πιο ασθενής θα ήταν αν δεν έπαιρνε αντικαταθλιπτικά άλλωστε:-)...

    Και τοκαλό με τους άντρες είναι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνουν παιδιά την περίοδο που παίρνουν φάρμακα (έρευνα και αυτή...) εν αντιθέση με τις γυναίκες που πρέπει να τα κόψουν κανονικά ΠΡΙΝ ΚΑΝ την σύλληψη

  13. #13
    Γεια σου Πάνο, αν θυμάμαι καλά σου είχα πει και παλαιότερα οτι το remeron δεν είναι για την κατάθλιψη (δοκιμασμένο). Κακώς σταμάτησες το σιπραλεξ, τώρα αφού έπεσες πάλι, φτου και απο την αρχή. Αλλά μην αγχώνεσαι.. έχεις δοκιμάσει σερτραλίνη; Εγώ είδα τεράστια διαφορά με το συγκεκριμένο ssri, άγχος απλά ανύπαρκτο, τέλεια διάθεση, γενικά πίσω στα φυσιολογικά επίπεδα. Μου έκατσε τέλεια σε συνδιασμό με ρεμερον και λίγο ζυπρέξα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παναγιωτη , καλημερα . Εχεις δικιο , λαθος η αποτομη διακοπη του seroxat , και απευθειας μεταβαση στο efexor . Αρχισαν τα παρατραγουδα μετα απο 5 μερες ληψης του efexor , και ξαναβαλα στην αγωγη μου το seroxat , σε μικροτερες δοσεις βεβαια , ωστε να εξομαλυνω την μεταβαση απο το ενα φαρμακο στο αλλο . Παντως και το εφεξορ , προκαλει οπως λες , σεξουαλικη δυσλειτουργια . Θα συνεχισω ετσι , και αν δω οτι δεν τραβαει το εφεξορ , θα καταφυγω κι εγω στο αναφρανιλ ( δεν εχει μεινει και κανενα αλλο !! ) . Αγγελος .

    ΥΓ . το αναφρανιλ το παιρνεις μονο του , χωρις την ελαφρα συνδρομη καποιου ssri η ssnri ,? φερνει δυσλειτουργια στο σεξ ?

Similar Threads

  1. πανω κατω ανω κατω
    By ria18 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-09-2013, 12:32
  2. Πιο κατω δε παει..
    By kyknos25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-07-2011, 17:04
  3. μη το βαζετε ποτε κατω....!
    By louky in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 03-06-2008, 19:47
  4. Κάτω
    By raphsssodos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 136
    Last Post: 23-04-2008, 00:16
  5. άνω κάτω
    By Yllom in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2007, 01:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •