Φιλια ανταγωνισμος και ζηλεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    5

    Φιλια ανταγωνισμος και ζηλεια

    Καλημερα σας,
    Ειμαι ο Αναστασης 30 ετων και αυτο ειναι το πρωτο θεμα που ανοιγω και αφορα κατι που με απασχολει εντονα εδω και χρονια και τον τελευταιο καιρο εχει οξυνθει.
    Εχω μια φιλια 15 χρονια τωρα που εχει προχωρησει και σε επιπεδο κουμπαριας μιας και ηταν επιθυμια και δικια μου και της γυναικας μου που τον αποδεχθηκε σαν φιλο απο την αρχη και το ατομο αυτο αποτελει τον "κολλητο" μου καθως εχουμε περασει πολλα ασχημα και πολλα καλα μαζι παρολου που ειναι αρκετα εγωκεντρικος και θελει να ειναι συχνα στο προσκηνιο των συζητησεων .Το θεμα ειναι πως απο την φοιτητικη περιοδο και μετα εχουν εμφανιστει σημαδια ζηλειας και ανταγωνιστηκοτητας που συνηθως τα αφηνα να πεσουν χωρις να δωσω καποια συνεχεια,αλλα εδω και 1+ χρονο που εχουμε αποκατασταθει καπως επαγγελματικα και οι 2 βλεπω αρκετο ανταγωνισμο εκ μερους του φιλου μου σε ολα τα επιπεδα οικονομικα,σχεσεις κλπ.Το οξυμωρο ειναι πως γενικα οι πραξεις του ειναι παραπανω απο αξιεπαινες καθως οτι και αν χρειαστω ειναι διπλα μου -οπως και εγω ειμαι διπλα του φυσικα- αλλα σε συζητησεις συγκεκριμενες και σε αρκετα θεματα που πρεπει να φανει ανωτερος βγαζει ζηλεια και ανταγωνισμο που ειναι ολοφανερο και στον υπολοιπο κυκλο μου που το βλεπει και με συμβουλευει να προσεχω γιατι εχει φτασει σε επιπεδο φθονου.Τι να κανω?ειμαι αρκετα μπερδεμενος ως προς τον τροπο που πρεπει να το χειριστω καθως βλεπω οτι απο συζητησεις δεν αλλαζει και τιποτα ωστε να το ελλατωσει και να μην φαινεται τοσο ασχημο σε μενα και στους αλλους.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγωκεντρικος γινετε ο οπιοσδηποτε δεν εκανε πραγματα για να ικανοποιησει τον εαυτο του οσο πιο πολα πραγματα κανεις για να ικανοποιησεις τον εαυτο σου τοσο λιγοτερο ανταγωνιστικος γινεσαι

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγωκεντρικος γινετε ο οπιοσδηποτε δεν εκανε πραγματα για να ικανοποιησει τον εαυτο του οσο πιο πολα πραγματα κανεις για να ικανοποιησεις τον εαυτο σου τοσο λιγοτερο ανταγωνιστικος γινεσαι
    Το θεμα ειναι πως απο πραγματα τοσο σε οικονομικο οσο και σε επιπεδο σχεσεων,σπουδων εχει κανει πολυ περισσοτερα απο οτι ολοι οι φιλοι μας και τα οποια του αναγνωριζονται απο τον κυκλο μας και απο εμας φυσικα.
    Δεν θελω να υπαρχει ανταγωνισμος μεταξυ 2 φιλων που εχουν περασει τοσα μαζι γιατι φοβαμαι οτι θα καταληξει σε φθονο...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε θα του αρεσαν πραγματικα γιατι αν ειχε κανει πραγματα που του αρεσαν κ τον καλυπταν δε θα ζηλευε τιποτα..
    οτι δε σε καλυπτει σου φαινετε λιγο ακομα κ αν ειναι πολυ

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δε θα του αρεσαν πραγματικα γιατι αν ειχε κανει πραγματα που του αρεσαν κ τον καλυπταν δε θα ζηλευε τιποτα..
    οτι δε σε καλυπτει σου φαινετε λιγο ακομα κ αν ειναι πολυ
    Σωστο και αυτο που λες!Το θεμα ειναι πως το χειριζομαι απο εδω και περα?
    Δεν θελω να μπω στον φαυλο κυκλο του ανταγωνισμου,δεν θα κερδισουμε τιποτα και οι 2.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε το χειριζεσε απλως αδιαφωρεις η απαθεια ειναι το πιο πειστικο επιχειρημα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    μπορει να ειναι και απλα φλυαροσ το σκεφτηκεσ αυτο;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    εγω θα το τραβουσα στα ακρα μεχρι να ξεσπασει και μετα θα εβλεπα ποσο δυνατη θα ηταν η φιλια
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    εγω θα το τραβουσα στα ακρα μεχρι να ξεσπασει και μετα θα εβλεπα ποσο δυνατη θα ηταν η φιλια
    εγινε και αυτο προχθες φιλτατε legalize,εκανε μια χοντραδα και ενω περιμενα μια συγνωμη για το ολο σκηνικο μου ειπε οτι αυτο ενιωσε και αυτο εκανε.
    Δεν ξερω τι να πω,ισως επενδυσα σε μια φιλια και κατι παραπανω πανω σε σημαδια που ποτε δεν τα εδωσα πραγματικη σημασια,αλλα δεν ειναι ευκολο
    μετα απο τοσο χρονια να ξεκοψεις με καποιον που μεγαλωσες μαζι και περασες πολλα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by elis View Post
    μπορει να ειναι και απλα φλυαροσ το σκεφτηκεσ αυτο;
    ειναι και οι κινησεις του μερικες φορες "αγαρμπες" και με φερνει σε δυσκολη θεση

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    ΚΟΙΤΑΞΕ ΨΗΛΕ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΖΩ
    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΘΗΚΑΜΕ ΓΤ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΝΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΒΛΑΚΕΣ
    ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΑΩ ΜΠΟΡΕΙ ΕΓΩ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΧΡΕΙΑΣΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΦΕΛΗΣ
    ΚΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΛΑΚΕΣ ΕΓΩ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΕΡΝΑΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑ
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΕΡΑ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΜΑΖΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ Κ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ
    By Lacrymosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 16-11-2012, 02:21
  2. ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ
    By Gypsy Cello in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 21-06-2011, 16:47
  3. Ζηλεια!
    By romaclis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 05-06-2011, 22:27
  4. ανταγωνισμός
    By salin in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 25-01-2010, 21:41
  5. ζηλεια
    By essence in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 23-01-2007, 22:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •