Φόβος για HIV - Ψυχολογικό ράκος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 56
  1. #31
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    68
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    δεν εχεις ηρεμισει καθολου;
    Δυστυχώς, ελάχιστα μόνο. Ο μόνος τρόπος να ηρεμήσω είναι να πάω να κάνω την εξέταση για την οποία πρέπει να περιμένω μια εβδομάδα ακόμα.

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by The_Mechanic View Post
    Καλησπέρα, τις τελευταίες 3 μέρες είμαι ένα ψυχολογικό ράκος, νιώθω έτοιμος να καταρρεύσω, δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα, κοιμάμαι ελάχιστα και δεν θέλω να δω κανέναν φίλο ή γνωστό και όλα αυτά γιατί; Διότι μου έχει καρφωθεί η ιδέα ότι έχω μολυνθεί από τον ιό του HIV. First things first, Γυρνώντας από τις διακοπές μου και πάνω στην στιγμή πήγα με μια επαγγελματία στην οδό Φυλής. Αυτό έγινε την προηγούμενη εβδομάδα, κατά την διάρκεια της πράξης χρησιμοποιήθηκε προφυλακτικό και για το στοματικό και για το κολπικό μέρος, 3 μέρες αργότερα το ίδιο πράγμα επαναλήφθηκε και πάλι με προστασία καθ' όλη την διάρκεια. Ε τι το ήθελα και πήγαινα, τώρα μετανιώνω όσο τίποτα άλλο. Πριν 3 μέρες παρατήρησα ένα ελαφρύ αίσθημα γδαρσίματος στον λαιμό μου και έπεσα στην παγίδα του googling. Μέσα στα αρκετά συμπτώματα της λοίμωξης αυτής είναι και ο ερεθισμένος λαιμός, όταν το είδα μαύρισαν τα πάντα. Διαβάζοντας τα συμπτώματα πανικοβλήθηκα τόσο πολύ που ανέβασα πολλούς σφυγμούς το σώμα μου έγινε πιο "άκαμπτο" ιδρώτας κλπ.

    Πριν δύο μέρες παρατήρησα διάφορους πόνους στο σώμα μου κάποιες φορές στις αρθρώσεις, κάποιες φορές σε μύες. Κάποιες πηγές στο net μιλούσαν για πόνο στις αρθρώσεις, το άγχος μου υψώθηκε στο τετράγωνο. Πήγα στο ath checkpoint όπου και έκανα το HIV test και βγήκε αρνητικό. Βέβαια, οι δύο τελευταίες συνουσίες με τις ιερόδουλες δεν μετρούσαν και το ήξερα αυτό. Πιο πολύ πήγα για να μιλήσω με κάποιον ειδικό. Οι άνθρωποι εκεί είναι πολύ ευγενικοί και γνώστες, η κοπέλα που μου έκανε το test μου είπε πως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ και ότι αυτά που τις περιέγραφα δεν θεωρούνται συμπεριφορές υψηλού κινδύνου. Την επόμενη (εχθές) πήγα και στον παθολόγο μου ο οποίος χωρίς να με εξετάσει μου είπε πως τα συμπτώματα δεν σχετίζονται με αυτό που φοβάμαι και να μην ανησυχώ. Το ίδιο διαβάζω και σε ιατρικά forum.

    Το πρόβλημα είναι πως ο λαιμός έχει ακόμα αυτήν την αίσθηση και συνεχίζω να είμαι υπέρ υπέρ αγχωμένος. Και ξέρω ότι την τελική λύση θα την πάρω όταν κάνω ένα ειδικό τεστ τέταρτης γενιάς, το οποίο ανιχνεύει αν υπάρχει μόλυνση μόλις 14 μέρες μετά το περιστατικό. Το θέμα είναι πως θα αντέξω να περιμένω μέχρι τότε; Νιώθω πάρα πολύ άσχημα και δεν ξέρω τι να κάνω για να αντέξω 10 μέρες.
    Καλημέρα....
    Εγώ δεν είμαι νοσοφοβικός αλλά έτυχε να γίνω για λίγο,γιατί έκανα εξέταση αίματος για HIV που γίνεται δωρεάν σε διάφορα νοσοκομεία και στο συγκεκριμένο που πήγα ενώ έλεγαν ότι τα αποτελέσματα βγαίνουν σε 1 βδομάδα,τελικά βγήκαν μετά από 3 μήνες.Γιατί?Γιατί περιμέναν να γίνει ''δημοπρασία'' για το ποιος θα αναλάβει.Τρελό έτσι?Λες και είναι κυλικείο.Κάθε βδομάδα τους καλούσα και μου έλεγαν πάρε ξανά την επόμενη.Μια μέρα μετά από 1 μήνα,πήγα έδωσα 20 ευρώ σε ιδιώτη μικροβιολόγο και σε 2 ώρες μου έβγαλε τα αποτελέσματα.Μετά από καιρό,λέω για να πάρω και στο νοσοκομείο.Τελικά μου είπαν κι εκεί ότι ήταν αρνητικό.Τους λέω ποιος ο λόγος να δίνει ο κόσμος αίμα,ενώ θα καθυστερήσει τόσο πολύ.Το μόνο που κάνετε είναι να δυσκολεύεται την ψυχολογική κατάσταση του άλλου.
    Λοιπόν,ηρέμησε....
    Πρώτον,ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.ΘΑ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΡΚΊΝΟ ΣΤΟ ΝΥΧΙ...........
    2ον)Ο ιός του HIV χρειάζεται 6 μήνες για να βγει στην επιφάνεια αλλά και τον πρώτο καιρό μπορείς να κάνεις την εξέταση και να δεις ότι είσαι μια χαρά αλλά για 100% μετά από 3 με 6 μήνες.....
    3ον)Πιο πολύ θα αγχωνομουν αν πήγαινα με μια κοπέλα που δεν είναι επαγγελματίας παρά με μία επαγγελματία....Ο νοών...νοείτω
    4ον)Να κοιτάξεις την νοσοφοβία,είναι πρόβλημα και προσπάθησε να το ξεπεράσεις.....
    5ον)Πιο πιθανό είναι κάποιος να κολήσει ένα αφροδίσιο νόσημα με προφυλάξεις,παρά HIV....65% είναι θετικοί στον HPV και πολλοί από αυτούς νοσούν.ΆΛλοι πάλι όχι.Ο HPV είναι αυτός που ευθύνεται για τα λεγόμενα κονδυλώματα...
    6ον)Μπορεί να κάνει και 10 χρόνια να νοσήσει κάποιος κι εσύ έχεις συμπτώματα σε 3 μέρες?Ούτε η γαστρεντερίτιδα τόσο γρήγορα...Σοβαρέψου.....

    Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ηρεμήσεις και να χαλαρώσεις.Μην διαβάζεις την κάθε βλακεία που θα βρεις στο ιντερνετ.Μην δυσκολεύεις τον ευατό σου......

  3. #33
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    68
    Καλησπέρα Ntoubroutza!

    Καταρχάς σ' ευχαριστώ που πήρες τον χρόνο για να γράψεις αυτήν την απάντηση. Να σου πω ότι ούτε και εγώ το σκέφτηκα ποτέ για κάποιο δημόσιο νοσοκομείο ακριβώς γι αυτόν τον λόγο, διότι ακόμα και μια εβδομάδα να περιμένω μου φαίνεται πολύ και διαβάζοντας την δική σου εμπειρία πείστηκα ακόμα περισσότερο. Πήρα τηλέφωνο σε μια ιδιωτική κλινική και μου είπαν αρχικά να περιμένω τουλάχιστον τρεις εβδομάδες και μετά να πάω. Μετά από άπειρη ώρα online ψάχνοντας σχετικά είδα ότι όντως η επίσημη οδηγία είναι 3 και 6 μήνες αλλά με τα καινούρια test τέταρτης γενιάς μπορείς να θεωρείς ένα αποτέλεσμα μετά από τέσσερις εβδομάδες έγκυρο, άρα περιμένω ακόμα να περάσουν αυτές οι μέρες.

    Έχεις δίκιο, ότι άμα googlάρεις συμπτώματα νομίζεις ότι θα πεθάνεις ακόμα και με κάτι απλό. Δυστυχώς αυτό το κακό ελάττωμα το έχω. Παλαιότερα, το έχω ξαναπεράσει με άλλο είδος ασθένειας και χρειάστηκα αγωγή για να ξεπεράσω αυτόν τον φόβο. Όλοι όσοι έχουν ακούσει αυτήν την κατάσταση που περιγράφω στο πρώτο μήνυμα, μου έχουν πει να μην ανησυχώ, μέσα σε αυτούς, ο προσωπικός μου γιατρός (ο οποίος μου ανέφερε και αυτός αυτό που λες στο 3ον), μια κοπέλα στο κέντρο εξέτασης και η γραμμή του κεελπνο αλλά άμα δεν κάνω το test δεν υπάρχει περίπτωση να ησυχάσω.

    Ευτυχώς τις δύο - τρεις τελευταίες μέρες δεν νιώθω τόσο άγχος και πανικό για κάποιον ανεξήγητο λόγο και η αναμονή για την εξέταση είναι υποφερτή.

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    μπραβο! πολυ χαιρομαι που το ακουω αυτο... κατα καιρους το τερας ξυπναει αλλα οσο πάει γινεται και μικροτερο!...μπραβο και πάλι μπραβο!!;)

  5. #35
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    68
    Quote Originally Posted by rea View Post
    μπραβο! πολυ χαιρομαι που το ακουω αυτο... κατα καιρους το τερας ξυπναει αλλα οσο πάει γινεται και μικροτερο!...μπραβο και πάλι μπραβο!!;)
    Σε ευχαριστώ rea! Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές είμαι καλύτερα και κάποιες χειρότερα. Κάποιες φορές δηλαδή το μυαλό μου είναι 100% αφοσιωμένο στο άγχος του προβλήματος που περιγράφω παραπάνω και άλλες φορές στο 30%. Για να ησυχάσω εντελώς όμως δυστυχώς, ούτε λόγος.

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    3
    Δεν μας είπες όμως τι έγινε....Αντιμετώπιζα ακριβώς το ίδιο. Νόμιζα ότι είχα και εγώ λόγω των συμπτωμάτων που είχα, και όπως κάθε φορά, δεν έχω κάτι. Πρέπει να πάω σε ψυχολογό, δεν μπορώ να αφήσω τον ευατό μου, να περνάει συνεχώς φανταστικές αρρώστιες.....

    ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ INTERNET ΓΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ( το λέω μήπως και το πιστέψω)

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by αχιλλεαςg View Post
    Καποτε κοντεψα να κατασκηνοσω εξω απ το αλεξανδρας..
    Χαχαχα ευχαριστω βρε αχιλλεα με εκανες να γελασω επειτα απο κουραστικη μερα ....
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  8. #38
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Στο Βρόντο !!!
    Posts
    37
    Καλό θα ήταν να μην ξαναπατήσεις εκεί, στν φυλής και γενικά να τα αποφεύγεις αυτα.
    Αμα έχεις τόσο πολύ κάψες διότι όλους τους άντρες τους πιάνουν άσχετα αν είναι σεξουαλικά ενεργοί η όχι βρες τπτ να καβλαντήσεις
    ή ''βάρα'' μια για να ησυχάσεις .. Συγνώμη γ τν έκφραση , απλά το περιστατικό σου μου θυμίζει εμένα . και για του λόγου το αληθές καλό θα ήταν να κάνεις κάθε 6 μήνες η 1 χρόνο .
    Αυτή είναι η γνώμη μου ...Και πρόσεξε τι διαλέγεις να ''ψαρέψεις'' ...
    Εγώ τέτοιες εξετάσεις έκανα τν προηγούμενο μήνα..Βγήκα αρνητικές φυσικά .
    Πήγα σε ειδιοτικό και σε 8 ώρες είχαν βγεί ..
    Νοσοφοβία έχω κ γω..δν ξέρω π να απευθυνθώ για να το ξεπεράσω όμως,!!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    φιλε εγω δεν ειμαι γιατρος ουτε ψυχολογος να σε βοηθησω αλλα θα μιλησω απο προσωπικη εμπειρια.καποτε ειχα μια υπονοια κ εψαξα κ εγω στο ιντερνετ.μεχρι να περασει το παραθυρο των εβδομαδων για την σωστη εξεταση ειχα κανει διαγνωση χιλιες φορες κ ειχα ολα τα συμπτωματα.(βεβαια να λεμε κ την αληθεια που δεν ειδαμε ποτε τα ιδια συμτωματα εχει κ μια κοινη γριπη χαχαχα).τελικα εκανα τη εξεταση σε δημοσιο κ ιδιωτικο εργαστηριο γιατι ηθελα να σιγουρευτω διπλα.με τον καιρο απλα παυεις να το σκεφτεσαι.δεν ειναι τιποτα.ολα στο μυαλο σου ειναι.1 στο 1 δις να ειναι οι πιθανοτητες θα σου κανουν χιλιες εξετασεις.αν σου ειπαν οκ ειναι οκ.φιλικη συμβουλη.οταν ξαναεχεις επικινδυνη επαφη παρε αμεσως τα χαπια να μη το ρισκαρεις

  10. #40
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Στο Βρόντο !!!
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by soking View Post
    παρε αμεσως τα χαπια να μη το ρισκαρεις
    Τι εννοείς χάπια .. ;;εχουν βγει γ ν μν κολήσεις ;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Quote Originally Posted by intro11 View Post
    Τι εννοείς χάπια .. ;;εχουν βγει γ ν μν κολήσεις ;
    πηγαινεις σε νοσοκομειο και τους λες οτι υποψιαζεσαι πως μπορει να εχεις ερθει σε επαφη με τον ιο και σου δινουν καποια αγωγη. Το ξερω γιατι το λενε και σε περιπτωσεις βιασμου σε γυναικες. Αληθεια ειναι αλλα δεν μπορεις καθε τρεις και λιγο να το κανεις, ειναι για εκτακτη αναγκη.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    ναι φιλε.υπαρχουν κ νομιζω λεγονται αντιρετροικα.μυο το ειχε πει ο γιατρος πυο ειχα κανει την εξεταση.απλα απο οσο θυμαμαι στα λεγομενα του πρεπει να τα παρεις αμεσα.νομιζω στις επομενες 24 η 48 ωρες.δε θυμαμαι καλα.αλλα δεν νομιζω να ειναι σαν ασπιρινη για καθημερινη δηλαδη χρηση.ειναι για σπανια περιπτωση που οντως υπαρχει υπαρκτος κινδυνος.

  13. #43
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Στο Βρόντο !!!
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    πηγαινεις σε νοσοκομειο και τους λες οτι υποψιαζεσαι πως μπορει να εχεις ερθει σε επαφη με τον ιο και σου δινουν καποια αγωγη. Το ξερω γιατι το λενε και σε περιπτωσεις βιασμου σε γυναικες. Αληθεια ειναι αλλα δεν μπορεις καθε τρεις και λιγο να το κανεις, ειναι για εκτακτη αναγκη.
    Aυτό δεν το ήξερα ..
    Να και κάτι πολύ σημαντικό π έμαθα ..
    Ναι δικαιολογημένα δεν μπορείς να το κάνεις κάθε τρεις κ λίγο . Το φαντάζομαι.
    Δηλαδή σε περίπτωση π υποψιάζομαι κάτι τέτοιο θα πάω σε οποιοδήποτε νοσοκομείο κ θα μου δώσουν την αγωγή;;

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Εχω μια εντύπωση πως τα χαπια για τα οποια μιλατε ειναι ΜΟΝΟ για γυναίκες
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    πηγαινεις σε νοσοκομειο και τους λες οτι υποψιαζεσαι πως μπορει να εχεις ερθει σε επαφη με τον ιο και σου δινουν καποια αγωγη. Το ξερω γιατι το λενε και σε περιπτωσεις βιασμου σε γυναικες. Αληθεια ειναι αλλα δεν μπορεις καθε τρεις και λιγο να το κανεις, ειναι για εκτακτη αναγκη.
    sofaki μου εσυ πως εισαι??

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Ψυχολογικο προβλημα
    By john.bl in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 18-10-2014, 23:18
  3. Eίμαι ένα ράκος
    By 2382010 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 25-08-2014, 16:39
  4. Ψυχολογικο η οχι?
    By marikos100 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 08-11-2013, 19:39
  5. εχω ξεχασει πως ειναι να εισαι ρακος
    By alexandros2985 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 30-03-2011, 19:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •