Φόβος για HIV - Ψυχολογικό ράκος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    68

    Φόβος για HIV - Ψυχολογικό ράκος

    Καλησπέρα, τις τελευταίες 3 μέρες είμαι ένα ψυχολογικό ράκος, νιώθω έτοιμος να καταρρεύσω, δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα, κοιμάμαι ελάχιστα και δεν θέλω να δω κανέναν φίλο ή γνωστό και όλα αυτά γιατί; Διότι μου έχει καρφωθεί η ιδέα ότι έχω μολυνθεί από τον ιό του HIV. First things first, Γυρνώντας από τις διακοπές μου και πάνω στην στιγμή πήγα με μια επαγγελματία στην οδό Φυλής. Αυτό έγινε την προηγούμενη εβδομάδα, κατά την διάρκεια της πράξης χρησιμοποιήθηκε προφυλακτικό και για το στοματικό και για το κολπικό μέρος, 3 μέρες αργότερα το ίδιο πράγμα επαναλήφθηκε και πάλι με προστασία καθ' όλη την διάρκεια. Ε τι το ήθελα και πήγαινα, τώρα μετανιώνω όσο τίποτα άλλο. Πριν 3 μέρες παρατήρησα ένα ελαφρύ αίσθημα γδαρσίματος στον λαιμό μου και έπεσα στην παγίδα του googling. Μέσα στα αρκετά συμπτώματα της λοίμωξης αυτής είναι και ο ερεθισμένος λαιμός, όταν το είδα μαύρισαν τα πάντα. Διαβάζοντας τα συμπτώματα πανικοβλήθηκα τόσο πολύ που ανέβασα πολλούς σφυγμούς το σώμα μου έγινε πιο "άκαμπτο" ιδρώτας κλπ.

    Πριν δύο μέρες παρατήρησα διάφορους πόνους στο σώμα μου κάποιες φορές στις αρθρώσεις, κάποιες φορές σε μύες. Κάποιες πηγές στο net μιλούσαν για πόνο στις αρθρώσεις, το άγχος μου υψώθηκε στο τετράγωνο. Πήγα στο ath checkpoint όπου και έκανα το HIV test και βγήκε αρνητικό. Βέβαια, οι δύο τελευταίες συνουσίες με τις ιερόδουλες δεν μετρούσαν και το ήξερα αυτό. Πιο πολύ πήγα για να μιλήσω με κάποιον ειδικό. Οι άνθρωποι εκεί είναι πολύ ευγενικοί και γνώστες, η κοπέλα που μου έκανε το test μου είπε πως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ και ότι αυτά που τις περιέγραφα δεν θεωρούνται συμπεριφορές υψηλού κινδύνου. Την επόμενη (εχθές) πήγα και στον παθολόγο μου ο οποίος χωρίς να με εξετάσει μου είπε πως τα συμπτώματα δεν σχετίζονται με αυτό που φοβάμαι και να μην ανησυχώ. Το ίδιο διαβάζω και σε ιατρικά forum.

    Το πρόβλημα είναι πως ο λαιμός έχει ακόμα αυτήν την αίσθηση και συνεχίζω να είμαι υπέρ υπέρ αγχωμένος. Και ξέρω ότι την τελική λύση θα την πάρω όταν κάνω ένα ειδικό τεστ τέταρτης γενιάς, το οποίο ανιχνεύει αν υπάρχει μόλυνση μόλις 14 μέρες μετά το περιστατικό. Το θέμα είναι πως θα αντέξω να περιμένω μέχρι τότε; Νιώθω πάρα πολύ άσχημα και δεν ξέρω τι να κάνω για να αντέξω 10 μέρες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Καλησπέρα!! απο ότι βλεπω έχεις μιλήσει με πολλούς ειδικούς άρα δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις κάτι! Το ίδιο θα σου έγραφα και εγω, οτι δηλαδή εφόσον χρησιμοποιήθηκε προφύλαξη και δεν έγινε καποιο ατύχημα δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις κολλήσει κάτι. ΤΟ ίδιο είχα πάθει και εχω πριν 2 χρόνια, είχα κολλήσει διαβαζα οτι σαιτ υπάρχει για hiv. Ηρέμισε προσπάθησε να μη το σκέφτεσαι καθόλου. Εχεις κάτι άλλο που σε απασχολεί; Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο στη ζωή σου και έχεις επινοήσει αυτό το πρόβλημα για να μη σκέφτεσαι το πραγματικό;

  3. #3
    Ειχα και γω το κολλημμααυτο οχιγια 3 μερρες για χρονια 2η3 δε θυμαμαι.ειναι στο μυαλο σου και οχι στο λεμο σου.στο υπογραφω .κανεοσα τεστ θες. Το μονο που θα διξει αγχοοοοοοοοο[[οοοοοοοος.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    68
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Καλησπέρα!! απο ότι βλεπω έχεις μιλήσει με πολλούς ειδικούς άρα δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις κάτι! Το ίδιο θα σου έγραφα και εγω, οτι δηλαδή εφόσον χρησιμοποιήθηκε προφύλαξη και δεν έγινε καποιο ατύχημα δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις κολλήσει κάτι. ΤΟ ίδιο είχα πάθει και εχω πριν 2 χρόνια, είχα κολλήσει διαβαζα οτι σαιτ υπάρχει για hiv. Ηρέμισε προσπάθησε να μη το σκέφτεσαι καθόλου. Εχεις κάτι άλλο που σε απασχολεί; Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο στη ζωή σου και έχεις επινοήσει αυτό το πρόβλημα για να μη σκέφτεσαι το πραγματικό;
    Δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει κάτι κάποιο εξαιρετικά σοβαρό πρόβλημα στην ζωή μου αυτήν την περίοδο (εκτός από τα κλασσικά προβλήματα που ταλανίζουν όλους τους νέους σε αυτήν την χώρα :)). Ξέρω ότι λογικά, οι πιθανότητες που έχω για μόλυνση είναι ελάχιστες, αλλά αυτό το άγχος διαστρεβλώνει την πραγματικότητα δυστυχώς. Διάβασα επίσης για τις επιπτώσεις του άγχους στον οργανισμό, ότι καταστέλλει το ανοσοποιητικό, ότι προκαλεί συσπάσεις και "ένταση" στους μύες κλπ. και σκέφτομαι ότι πιθανόν αυτοί οι ξαφνικοί πόνοι να οφείλονται μερικώς και στο άγχος. Ξέροντας τον εαυτό μου, πιστεύω πως θα ηρεμήσω μόνο όταν κάνω αυτό το τεστ σε περίπου 10 μέρες, αλλιώς με το παραμικρό που θα συμβαίνει θα σκέφτομαι τα ίδια πάλι.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    68
    Quote Originally Posted by αχιλλεαςg View Post
    Ειχα και γω το κολλημμααυτο οχιγια 3 μερρες για χρονια 2η3 δε θυμαμαι.ειναι στο μυαλο σου και οχι στο λεμο σου.στο υπογραφω .κανεοσα τεστ θες. Το μονο που θα διξει αγχοοοοοοοοο[[οοοοοοοος.
    Μακάρι φίλε μου. Θεωρητικά δεν έχω κίνδυνο, αλλά κάποιες φορές δυστυχώς η νοσοφοβία νικάει την λογική.

  6. #6
    Καποτε κοντεψα να κατασκηνοσω εξω απ το αλεξανδρας.αστο αν ο φοβος ειχε λογικη δενθα ταν αρρωστια.θα πεταξεις τα χρημματα σου γιατι νομιζω οτι ειναι και ακριβη ετσιδεν ειναι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Το ενδεχομενο να κρυωσαν τα λαιμα σου το απεκλησες;;; Και θα σε πφοτεινα ΟΧΙ google ξανα δια τα ιατρικα...
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  8. #8
    Ακομα δεν πειστικες οτι δενχρειαζονται εξετασεις ;παρε τηλ στη γραμμη ενημμερωσης .βοηθαει πολυ και τα παιδια ειναι γνωστες

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    68
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Το ενδεχομενο να κρυωσαν τα λαιμα σου το απεκλησες;;; Και θα σε πφοτεινα ΟΧΙ google ξανα δια τα ιατρικα...
    Όντως, έχω googlάρει τα πάντα σχετικά με το θέμα μου, πράγμα που μου έχει δημιουργήσει περισσότερο άγχος. Το ενδεχόμενο να έχω κρυώσει δεν το έχω αποκλείσει καθώς καθημερινά το βράδυ ανάβω το κλιματιστικό και κάπου διάβασα ότι το άγχος λειτουργεί σαν μεγεθυντικός φακός για οποιοδήποτε σύμπτωμα. Αλλά το γεγονός ότι κάποιες φορές ακόμα με πιάνει αυτή η αίσθηση στον λαιμό μου με φοβίζει παρ' όλες τις διαβεβαιώσεις των ειδικών.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    68
    Quote Originally Posted by αχιλλεαςg View Post
    Ακομα δεν πειστικες οτι δενχρειαζονται εξετασεις ;παρε τηλ στη γραμμη ενημμερωσης .βοηθαει πολυ και τα παιδια ειναι γνωστες
    Κάλεσα στην γραμμή, μου είπαν να μην ανησυχώ από την στιγμή που χρησιμοποίησα προφύλαξη και να βγω καμιά βόλτα για να ξεχαστώ. Αλλά αυτή η καταραμένη σκέψη με ταλανίζει διαρκώς. Ξέρω ότι ο μόνος τρόπος να μου φύγει αυτό το θέμα, είναι να εξεταστώ ξανά αλλά πρέπει να περιμένω τέσσερις εβδομάδες από το τελευταίο περιστατικό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καθαρη εμμονη ιδεα . Δεν εχεις τιποτα . Ηρεμησε .

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    68
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καθαρη εμμονη ιδεα . Δεν εχεις τιποτα . Ηρεμησε .
    Έχω ιστορικό με έμμονες ιδέες σχετικά με την υγεία μου. Μακάρι να είναι άλλη μια.

  13. #13
    Quote Originally Posted by The_Mechanic View Post
    Έχω ιστορικό με έμμονες ιδέες σχετικά με την υγεία μου. Μακάρι να είναι άλλη μια.
    Μια απ τα ιδια για αυτο και τωρα φοβαμαι για αλς.επειδη εχω συσπασεις.αλλα ως αναφορα το δικο σου ειναι ακυρο.

  14. #14
    Αφου πηγες σε γιατρους και εκανες εξετασεις και ειναι ολα καλα τι φοβασαι? εμενα ο αρραβωνιαστικος μου δουλευε στο υγειονομικο για 4 χρονια.Ολες οι ιεροδουλες πηγαιναν εκει ηταν δηλωμενες και ειχαν χαρτια απο γιατρο οτι ειναι καθαρες και δεν εχουν σεξουαλικα μεταδηδομενα νοσηματα η aids.Εκτος αν πηγες με καμια παρανομη η τοξικομανη τοτε αλλαζει...

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    68
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Αφου πηγες σε γιατρους και εκανες εξετασεις και ειναι ολα καλα τι φοβασαι? εμενα ο αρραβωνιαστικος μου δουλευε στο υγειονομικο για 4 χρονια.Ολες οι ιεροδουλες πηγαιναν εκει ηταν δηλωμενες και ειχαν χαρτια απο γιατρο οτι ειναι καθαρες και δεν εχουν σεξουαλικα μεταδηδομενα νοσηματα η aids.Εκτος αν πηγες με καμια παρανομη η τοξικομανη τοτε αλλαζει...
    Ναι έκανα εξετάσεις αλλά έχουν ένα παράθυρο τριών μηνών. Οι γιατροί όντως μου είπαν να μην ανησυχώ, αλλά αυτή η αίσθηση στον λαιμό μου και οι μικροπόνοι στους μύες/αρθρώσεις πυροδοτούν το άγχος μου. Οι δύο ιερόδουλες δούλευαν στα γνωστά "σπιτάκια" στην οδό Φυλής. Δεν ξέρω περισσότερα για αυτές.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Ψυχολογικο προβλημα
    By john.bl in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 18-10-2014, 23:18
  3. Eίμαι ένα ράκος
    By 2382010 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 25-08-2014, 16:39
  4. Ψυχολογικο η οχι?
    By marikos100 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 08-11-2013, 19:39
  5. εχω ξεχασει πως ειναι να εισαι ρακος
    By alexandros2985 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 30-03-2011, 19:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •