η καλοσυνη ειναι αναπηρια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262

    η καλοσυνη ειναι αναπηρια?

    εκτος του οτι ειναι σπανια στην κοινωνια που ζουμε οχι απλως δεν χρησιμευει σε τιποτε σου προκαλει και προβληματα αφου σε εκμεταλλευονται ή σε θεωρουν αδυναμο ή θυμα
    Βεβαια οση εχουν κακια πασχιζουν να το παιξουν καλοσυνατοι για το image αλλα και παλι αναρωτιεμαι γιατι το κανουν αυτο αφου η κακια πουλαει παραπανω
    Ασε που οταν δεν σε νοιαζουν οι ανθρωποι και κοιτας μονο τον εαυτο σου περνας καλυτερα και δεν χανεις χρονο να στεναχωριεσαι με το καθε τι

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι πουλαει παραπανω μη την ενοια του οτι ετσι ανεβαινεις σκαλοπατια στο κοινωνικο συνολο

    αλλα στη δικη σου ζωη σκαλοπατια ανεβαινεις με το να εισαι καλος γιατι αν δεν εισαι ετσι παντα κατι θα σου λειπει θα ζηλευεις τα παντα κ δε θα θες να δεχτεις οτι υπαρχουν αλλοι καλυτεροι κλπ.

    οταν θεωρεις καπιον αδυναμο ειναι σα να πατας μια μπανανοφλουδα.. γιατι ειναι κανονας να βλεπεις ανικανους γεματους αυτοπεποιθηση κ ικανους γεματους ανασφαλειες αρα οσο πιο ικανος ειναι καπιος τοσο πιο αδυναμος θα μιαζει.

    τωρα αν δε θες να κανεις αληθινους φιλους να μαθεις πραγματα για τον εαυτο σου κ να διερευνισεις τη ζωη σου γενικοτερα δε θα σου χρησιμευσει σε τιποτα οπως λες..

    υπαρχουν ομως κ αλλοι που ενδιαφερονται να ζησουν μια ζωη που να ειναι ζωη κ να εξαρτονται απο τη δικη τους ομαδα καθε φορα που κατι δε παει καλα στη ζωη τους..

    οταν εχεις ενταχθει στη δικη σου ομαδα μετα τιποτα δε σε πτοει αν δε πιστευεις πχ στη φιλια θα πιστεψεις στο κοινο συμφερον

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by cherrybanana View Post
    εκτος του οτι ειναι σπανια στην κοινωνια που ζουμε οχι απλως δεν χρησιμευει σε τιποτε σου προκαλει και προβληματα αφου σε εκμεταλλευονται ή σε θεωρουν αδυναμο ή θυμα
    Βεβαια οση εχουν κακια πασχιζουν να το παιξουν καλοσυνατοι για το image αλλα και παλι αναρωτιεμαι γιατι το κανουν αυτο αφου η κακια πουλαει παραπανω
    Ασε που οταν δεν σε νοιαζουν οι ανθρωποι και κοιτας μονο τον εαυτο σου περνας καλυτερα και δεν χανεις χρονο να στεναχωριεσαι με το καθε τι
    Πες τααααααα!!!!!!!
    Όσο γι'αυτά που λέει ο Αλέξανδρος αν είσαι καλός ζηλεύεις τα πάντα γιατί δεν έχεις κάτι να ζηλέψουν από σένα αφού σε πατάνε όλοι κάτω, συνεπώς τους βλέπεις όλους "καλύτερους" και ας μην είναι, και σε παίρνει από κάτω, οπότε μόνο ευτυχισμένος δεν είσαι έτσι......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ναι πουλαει παραπανω μη την ενοια του οτι ετσι ανεβαινεις σκαλοπατια στο κοινωνικο συνολο

    αλλα στη δικη σου ζωη σκαλοπατια ανεβαινεις με το να εισαι καλος γιατι αν δεν εισαι ετσι παντα κατι θα σου λειπει θα ζηλευεις τα παντα κ δε θα θες να δεχτεις οτι υπαρχουν αλλοι καλυτεροι κλπ.

    οταν θεωρεις καπιον αδυναμο ειναι σα να πατας μια μπανανοφλουδα.. γιατι ειναι κανονας να βλεπεις ανικανους γεματους αυτοπεποιθηση κ ικανους γεματους ανασφαλειες αρα οσο πιο ικανος ειναι καπιος τοσο πιο αδυναμος θα μιαζει.

    τωρα αν δε θες να κανεις αληθινους φιλους να μαθεις πραγματα για τον εαυτο σου κ να διερευνισεις τη ζωη σου γενικοτερα δε θα σου χρησιμευσει σε τιποτα οπως λες..

    υπαρχουν ομως κ αλλοι που ενδιαφερονται να ζησουν μια ζωη που να ειναι ζωη κ να εξαρτονται απο τη δικη τους ομαδα καθε φορα που κατι δε παει καλα στη ζωη τους..

    οταν εχεις ενταχθει στη δικη σου ομαδα μετα τιποτα δε σε πτοει αν δε πιστευεις πχ στη φιλια θα πιστεψεις στο κοινο συμφερον
    εχεις δικιο και φυσικα δεν ειμαι υπερ της κακιας,της ζηλειας και αλλων τετοιων συναισθηματων αλλα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ζουμε σε μια κοινωνια που η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι γεματη συμπλεγματα,ψαχνουν συνεχεια να βρουνε ψεγαδια στους αλλους ειτε στο χαρακτηρα ειτε στην εμφανιση για να αισθανονται καλα και να καλυπτουν την ανικανοτητα τους
    Σπανια βλεπω ατομα να χαιρονται με το καλο του αλλου σε σημειο που αηδιαζω με τον κοσμο και δυστυχως οι κομπλεξικοι ειναι πολλοι μα παρα πολλοι
    Εκτος ομως απο το κομπεξ κατωτεροτητας υπαρχει και το κομπλεξ ανωτερωτητας,παταω τον αλλο κατω οχι επειδη νιωθω κατωτερος και τον ζηλευω αλλα γιατι νιωθω ανωτερος
    Μα γιατι δεν κοιτανε ολοι την ζωη τους και ας αφησουν τους αλλους να κανουν οτι θελουν με την δικη τους?γιατι παντα πρεπει να παιζει το ειμαι ανωτερος ή δεν ειμαι?ποιος χεστηκε...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Συμφωνώ σε όλα αλλά οι περισσότεροι έχουν κόμπλεξ ανωτερότητας, ή και τα δύο πιθανόν, δηλαδή αυτοί που βάζουν ταμπέλες ανώτερος κατώτερος με άλλους αισθάνονται κατώτεροι και με άλλους ανώτεροι, είναι μια διαταραχή σκέψης και συμπεριφοράς αυτή. Απλά κάποιοι αισθάνονται με τους περισσότερους κατώτεροι και άλλοι με τους περισσότερους ανώτεροι.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το να χει καπιος κομπλεξ ειναι προβλημα για τον εαυτο του γιατι ετσι δε μπορει να χαρει τιποτα

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν θελει καπιος να αποδειξει την ανωτεροτητα του τοτε ας πει οτι επιθυμει τη προοδο των αλλων κ οι περισσοτεροι θα τον θαυμασουν γι αυτο που λεει

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    το να χει καπιος κομπλεξ ειναι προβλημα για τον εαυτο του γιατι ετσι δε μπορει να χαρει τιποτα
    Καλό!!!!!!

  9. #9
    Η καλοσυνη δεν ειναι αναπηρια! ασε που σπανιζει στης μερες μας.Η καλοσυνη ειναι μεγαλη αρετη αρκει να ξερεις να βαζεις ορια ωστε να μην σε εκμεταλευονται και σε καταπατουν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Η καλοσυνη δεν ειναι αναπηρια! ασε που σπανιζει στης μερες μας.Η καλοσυνη ειναι μεγαλη αρετη αρκει να ξερεις να βαζεις ορια ωστε να μην σε εκμεταλευονται και σε καταπατουν.


    Θα συμφωνησω 100% , ειμαι καλο παιδι , αλλα ξερει ο αλλος που ειναι τα ορια μου . Και δεν τα περναει ποτε , γιατι θαχει συνεπειες , αλλες αν ειναι αντρας , αλλες αν ειναι γυναικα , αν και στις γυναικες ειμαι επιεικης .
    Ειχα ανοιξει και θεμα προσφατα ' η καταρα του καλου παιδιου ' .

  11. #11
    Μπραβο σου Macgyver αλλα μην εισαι επιεικης με ολες της γυνακες γιατι παρα πολλες το εκμεταλευονται αυτο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Μπραβο σου Macgyver αλλα μην εισαι επιεικης με ολες της γυνακες γιατι παρα πολλες το εκμεταλευονται αυτο.

    Aλλοιμονο , bullet , παλια καραβανα !!!!! αμα σου κανει απολυτως ο αρραβωνιαστικος σου , μην τυχον και τον αφησεις ,. Εγω αφησα μια σχεση 8 ετων στα 32 μου , και τοχω μετανιωσει . Τοτε ημουν αμυαλος και επιπολαιος , οχι οτι τωρα ειμαι καλυτερος !!!

  13. #13
    Ειμαστε μαζι απο παιδια και τα παμε πολυ καλα.Κλεισαμε 12 χρονια και παμε στα 13,δεν εχω κανενα παραπονο.Παντως υπαρχουν και καλες γυναικες (οπως και καλοι αντρες) αλλα ξερεις τι εχω προσεξει? αν ψαχνεις για συντροφο ερχεται εκει που δεν το περιμενεις και τα μπουζουκια,night clubs και οι καφετεριες δεν ειναι και τα καλυτερα μεροι για να βρεις εναν ενδιαφερον συντροφο (αν και εκει γινονται τα πιο πολλα κονε)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Ειμαστε μαζι απο παιδια και τα παμε πολυ καλα.Κλεισαμε 12 χρονια και παμε στα 13,δεν εχω κανενα παραπονο.Παντως υπαρχουν και καλες γυναικες (οπως και καλοι αντρες) αλλα ξερεις τι εχω προσεξει? αν ψαχνεις για συντροφο ερχεται εκει που δεν το περιμενεις και τα μπουζουκια,night clubs και οι καφετεριες δεν ειναι και τα καλυτερα μεροι για να βρεις εναν ενδιαφερον συντροφο (αν και εκει γινονται τα πιο πολλα κονε)
    Bullet , εισαι τυχερη που εχεις τον ανθρωπο σου . Μπουζουκια δεν παταω ποτε , ουτε καφετεριες , ουτε ναιτ κλαμπς , αν και το καλοκαιρι κανεις γνωριμιες σε ναιτ κλαμπ. Ειμαι γενικα πολυ επικοινωνιακος και φιλικος με τις γυναικες , δεν δυσκολευομαι στις γνωριμιες , μπορω να κανω παντου , αν αρχισω και βγαινω βεβαια . Δυσκολευομαι γιατι ειμαι πολυ δυσκολος στα γουστα μου , και δεν εχω καμμια εμμονη με την ευρεση συντροφου , γιατι οπως σωστα παρατηρεις , αμα κυνηγας κατι εμμονιακα , ποτε δεν σουρχεται .

Similar Threads

  1. εγωισμος η καλοσυνη ?
    By σοκολατα 14 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 19-05-2014, 16:23
  2. κοινωνικη αναπηρια
    By adriana in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 11-01-2014, 01:12
  3. ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ
    By panos7wwe in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 09-08-2013, 01:56
  4. Αναπηρια και εργασια.
    By keep_walking in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 5
    Last Post: 13-09-2008, 00:10
  5. Replies: 100
    Last Post: 06-12-2006, 19:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •