ο πατέρας μου έχει γκόμενα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Καλά καλά λέτε ότι θέλετε εσείς.......

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,848
    ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    pillow, ο καθένας έχει το δικαίωμα να πει την γνώμη του, ακόμη κι' αν λέει κάτι παράλογο. Που εδώ που τα λέμε, σίγουρα το αν θα το πει ή όχι στην μητέρα της, δεν είναι ένα τόσο "σοβαρό" θέμα όπως το αν θα κρατήσεις μυστικό έναν φόνο για παράδειγμα, για να χαρακτηρίσεις την αντίθετη άποψη ως "παράλογη" (μη λογική τελοσπάντων). Αν δεν συμφωνείς και αν λειτουργούσες αλλιώς για τους δικούς σου λόγους, δεκτό. Εγώ σκέφτομαι πως είμαι στην θέση αυτής της μητέρας, και έρχεται το ίδιο μου το παιδί και μου λέει "ξέρεις, ο μπαμπάς μου, ο συζηγός ΣΟΥ, σε απατά, κι' εγώ το γνωρίζω"... Θα προτιμούσα δηλαδή χίλιες φορές να μου το έλεγε ο ίδιος ο συζηγός μου, παρά κάποιος τρίτος, ακόμη κι' αν αυτός ο τρίτος είναι το ίδιο μου το παιδί (εκεί θα ένιωθα και πιο άσχημα)... Εκτός απ' αυτό όμως, την ευθύνη την έχει ο σύζηγος. Δεν είναι απαραίτητο να λέει ψέματα στην μητέρα της, απλά της αποκρύπτει μια αλήθεια που δεν έχει ευθύνη να την πει. Τώρα το αν η θεματοθέτρια δεν αντέχει να το γνωρίζει χωρίς να το πει, αν η συνείδησή της της λέει πως πρέπει να το πει για να ησυχάσει, αν θέλει να μπλεχτεί στην σχέση των γονιών της, ας το κάνει. Εμείς εξηγήσαμε τους λόγους που θα κάναμε πίσω και δεν θα μπλεκόμασταν.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Moonlight τι θα προτιμούσες; Να μην το μάθαινες καθόλου και να ζούσες στο ψέμα ή να το μάθαινες από το παιδί σου; Η αλήθεια λένε που δεν λέγεται, ισοδυναμεί με ψέμα.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Moonlight τι θα προτιμούσες; Να μην το μάθαινες καθόλου και να ζούσες στο ψέμα ή να το μάθαινες από το παιδί σου; Η αλήθεια λένε που δεν λέγεται, ισοδυναμεί με ψέμα.
    Δεν έχει νόημα η ερώτηση. Και εμένα δεν μου λέει κάτι η τελευταία πρόταση. Εγώ μπορεί να προτιμούσα να ζω χωρίς να το ξέρω. Είναι αυτό που λέμε πως κάποιοι άνθρωποι δεν αντέχουν να μαθαίνουν την πικρή αλήθεια. Παλιά μπορεί να μην μπορούσα να κρατήσω πράγμα κρυφό, ό,τι συνέβαινε θα έτρεχα να το έλεγα στην μάνα μου. Πλέον, κάποιες αλήθειες που νιώθω και βλέπω πως δεν τις αντέχουν οι γονείς μου, δεν θα πάω να τους αποτελειώσω. Κάποιοι άλλοι σαν άνθρωποι μπορεί να τις αντέχουν και να επιδιώκουν να τις μαθαίνουν. Εμείς απλά βάζουμε και στο παιχνίδι την ευθύνη που της αναλογεί, που στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν της αναλογεί καμιά ευθύνη. Ο πατέρας θα αποφασίσει αν πρέπει και αν θέλει να της το πει. Δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε περαιτέρω.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Εγώ απλά διαφωνώ μαζί σου, αλλά δεν θα ήθελα να συνεχίσω την αντιπαράθεση, ο καθένας έχει τη γνώμη του. Εγώ πάντως δεν θα ήθελα να ζω σε ένα παραμυθάκι, αλλά στην πραγματικότητα αν ήμουν στη θέση της, και μου τα λέγανε παλιά για έναν πρώην μου, και αν τα είχα καταλάβει νωρίτερα θα είχα απαλλαγεί νωρίτερα από αυτόν, δεν θα σπαταλούσα τη ζωή μου, πόσο μάλλον σε έναν γάμο.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Επεμβήκα απλά για να ξεκαθαρίσω αυτό που είπες... Πως ο καθένας έχει την γνώμη του, μιας και έμμεσα μας χαρακτήρισες "μη λογικούς". Αυτό. Δεν έχω διάθεση για καμία αντιπαράθεση.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Το ίδιο είναι.......αυτό που έκανε ο πατέρας της είναι πολύ άσχημο.......και η συγκάλυψη της αλήθειας ισοδυναμεί με την συγκάλυψη σε ένα έγκλημα......δηλαδή να ζει η μητέρα μες στο ψέμα για να μην ανακατευτεί το παιδί; Είναι λογική αυτή; Τεσπα, δεν ασχολούμαι άλλο, απλά το θεωρώ ανάρμοστο αυτό το να κοροιδεύεις την ίδια σου τη μάνα για να το θέσω κι αλλιώς.........
    που το ξέρεις μωρέ pillow ότι την κοροϊδεύει? αποκλείεται να το γνωρίζει ήδη και να το ανέχεται για τους δικούς της λόγους? ή νομίζεις ότι θα έπρεπε να έχει δώσει αναφορά στην κόρη της για το τι γνωρίζει και τι όχι σχετικά με τον άντρα της? κατά τα λοιπά συμφωνώ με τοποθετήσεις φούφουτου32...

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by mama View Post
    που το ξέρεις μωρέ pillow ότι την κοροϊδεύει? αποκλείεται να το γνωρίζει ήδη και να το ανέχεται για τους δικούς της λόγους? ή νομίζεις ότι θα έπρεπε να έχει δώσει αναφορά στην κόρη της για το τι γνωρίζει και τι όχι σχετικά με τον άντρα της? κατά τα λοιπά συμφωνώ με τοποθετήσεις φούφουτου32...
    Δικαίωμά μου να πιστεύω ότι θέλω, ακόμα και να το ξέρει κοροιδία είναι, δεν της αξίζει ένας τέτοιος άντρας...Σπάζομαι όταν κάποιος ανέχεται τέτοιες καταστάσεις ή όταν επιτρέπει σε άλλους να ανέχοντα, ειδικά αν δεν το ξέρει! Τώρα αν το ξέρει καταστρέφει τον εαυτό της και είναι άλλο το θέμα........Τεσπα, δεν θέλω να το συνεχίσω άλλο, ο καθένας έχει τη γνώμη του.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Τι να σας πω ρε παιδια, έκανε κάτι κακό ο φουκαρας ο άνθρωπος, ειπε τωρα στα γεραματα να ξεσκασει λιγο με μια γκομενα, τοσο κακο ηταν αυτο που εκανε, αλλα ζευγάρια κανουν εκτρώματα και παλι μενουν...Αφηστε τον λιγο να ξελαμπικαρει πια που μου γινατε ολοι σας και δικηγοροι και συμβουλοι γαμου και αν το πραγμα συνεχιστει ετσι θα φανει οτι ειναι βρωμα η δουλεια και θα το καταλαβει και η γυναικα του, αυτά τα καταλαβαινουν στο πιτς φυτιλι άλλωστε...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    καταρχήν βρε περαστικε, γιατί υποτιμάς έτσι την κατάσταση? γιατί λες ότι απλά είναι ένας "γέρος" που χρειαζεται "ξελαμπικαρισμα"? υπάρχει μια τάση να ευτελίζουμε τις σχέσεις των άλλων και να θεωρούμε σοβαρό θέμα μόνο τις δικές μας?
    και κάτι άλλο... όταν οι γονείς τσεκάρουν τα κινητά των παιδιών τους (εξαιρούνται τα μικρά,ε?) είναι κακό και καταπιεστικό και αθέμιτο... όταν τα παιδιά τσεκάρουν τα κινητά των γονιών τους, τι είναι?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    μπορεις να μας πεις για ποιον λογο εψαχνες το κινητο του πατερα?

    κατα τα αλλα,εφοσον το εμαθες θεωρω οτι πρεπει να του πεις οτι το ξερεις, αλλα και τον τροπο που το εμαθες.
    επισης να του προτεινεις η να τον παρακαλεσεις να μην φερει την γυναικα αυτην σε επαφη με την οικογενεια σας και κυριως με την μητερα σου.
    ας κανει οτι νομιζει, αλλα χωρις να επιβαρυνει εσας.
    στην μητερα θεωρω οτι δεν πρεπει να το πεις εσυ, αλλα εκεινος.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Έλεος, περαστικέ............έχει παραγίνει το κακό σου...............

    Mama σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να τα τσεκάρουν.........εγώ δεν τολμάω γιατί δεν θέλω να προκαλέσω την τύχη μου..........αλλά πρέπει όμως κανονικά γιατί αφορούν και το παιδί τα προσωπικά των γονέων εφόσον μένει μαζί τους...........το παιδί θέλει να είναι καλά οι γονείς, οι γονείς συνήθως δεν τους ενδιαφέρει το παιδί τους να είναι καλά, αρκεί να είναι οι ίδιοι..........γι'αυτό και αυτή η.....διάκριση.

    Ρέμεντυ το επαναλαμβάνω, δεν είναι κακό που κοίταξε το κινητό του πατέρα, το κακό είναι αυτό που έκανε ο πατέρας, επιεικώς απαράδεκτο..............ότι πρέπει να το πει στη γυναίκα του εκείνος εννοείται, αλλά θα το κάνει;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    πιλοου εγω τα θεωρω και τα δυο, "κακα". και το ψαξιμο και την απιστια.
    απλα το ενα κακο (το ψαξιμο) ειναι αυτο για το οποιο ευθυνεται η ιδια.
    για το τι κανει ο πατερας και η μητερα, ευθυνονται εκεινοι.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Δηλαδή γιατί είναι κακό, τι είχε να κρύψει ο πατέρας από την κόρη; Μόνο κάτι τόσο πολύ σοβαρό, για το οποίο ευθύνεται ο ίδιος όμως!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ο πατερας μου εχει απαραδεκτη συμπεριφορα απεναντι μου
    By fraoulitsa89 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 81
    Last Post: 18-09-2014, 08:59
  2. Replies: 13
    Last Post: 13-06-2013, 01:40
  3. Προβλήματα με γκόμενα μάγισσα του πατέρα μου
    By mindopener in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 14-04-2011, 17:52
  4. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΟΝΙΑ-ΠΑΝΙΚΟ-ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ
    By melene in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2009, 21:10
  5. Κατι εχει ο πατερας μου.
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 13-06-2009, 12:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •