Θετική σκέψη και επηρεασμός του περιβάλλοντος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930

    Θετική σκέψη και επηρεασμός του περιβάλλοντος

    Πιστεύετε στη θετική σκέψη ότι μπορεί να κάνει πολλά αν όχι τα πάντα; Διαβάστε περιλήψεις μερικών βιβλίων, δεν λέω να τα αγοράσετε, απλά να ρίξετε μια ματιά στο τι μπορεί να κάνει η θετική σκέψη αν αληθεύουν, εγώ αρχίζω και πιστεύω ότι μπορεί η θετική σκέψη να αλλάξει τα πάντα!
    http://www.flowmagazine.gr/article/v...tegory/culture

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Το πιστεύω, εννοείται... Το 2ο βιβλίο φαίνεται τρομερά ενδιαφέρον... Ευχαριστούμε για το λινκ!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Παρακαλώ! Για το δεύτερο βιβλίο, εκτός ότι έχει φτιαχτεί και ταινία, έχουν επίσης ανεβάσει στο youtube ένα σεμινάριο βασισμένο στο βιβλίο, το παραθέτω εδώ:

    https://www.youtube.com/watch?v=4eEQ04hr0yY

    Το 'χω συζητήσει με κάποια παιδιά από δω, το έχω ξαναβάλει το βίντεο, είναι πραγματικά πολύ πολύ ενδιαφέρον αλλά δεν είναι για όλους αφού δεν πιστεύουν όλοι στη δύναμη της θετικής σκέψης, ακόμα κι εγώ, όταν το είδα ενθουσιάστηκα αλλά μετά που το συζήτησα μου είπαν ότι είναι ψέματα και επηρεάστηκα! Τώρα δεν ξέρω πραγματικά τι να πιστέψω, μία πιστεύω στη δύναμη αυτή μία όχι. Εντωμεταξύ το βιβλίο όπου και αν το έψαξα λέει "εξαντλήθηκε από τον εκδότη", αλλά θα σε καλύψει μια χαρά το βίντεο.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Το είχα ήδη αποθηκευμένο το λινκ! Πέτυχα σε ένα άλλο θέμα που το πρότεινες σε μια κοπέλα! Κάποια στιγμή θα το δω σίγουρα! Κοίτα, είτε ψέματα είναι είτε όχι, για μένα είναι σιγουράκι η δύναμη του μυαλού μας, το θέμα είναι να το πιστέψεις γιατί όσο αμφισβητείται δεν μπορείς να το αξιοποιήσεις κατάλληλα και αποτελεσματικά... Δηλαδή πες εγώ ξεκινάω να κάνω κάτι και είμαι συνεχώς μες την μιζέρια και στις μαύρες σκέψεις, θα μπορώ να αποδόσω το ίδιο με το να κάνω θετικές σκέψεις και να πιστεύω στον εαυτό μου και στις δυνάμεις μου; Εδώ ακούμε για ολόκληρες ασθένειες που θεραπεύονται και τις αποκαλούν ως "θαύματα"... Για μένα μόνο θαύμα δεν είναι... Απλά δεν το έχουμε "ανακαλύψει", ή μάλλον πιστέψει καλύτερα, ακόμη... Όπως και με την θρησκεία, κανείς δεν έχει δει τον "Θεο". Αυτοί που πιστεύουν όμως, αντλούν την δύναμη από αυτόν. Αυτοί που δεν πιστεύουν... αντλούν την δύναμη από άλλα πράγματα τα οποία προφανώς τα πιστεύουν! :)

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Καλά λες, ναι, συμφωνώ.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οχι δε το πιστευω.αν πιστεψεις οτι πεταει ο γαιδαρος δε προκειται να πεταξει.

    αν πιστεψεις ομως οτι στη ζωη σου κουραστηκες κ ελιωσες τον εγκεφαλο σου για να σου πανε ολα καλυτερα ο κοπος σου θα φανει καπια στιγμη κ θα ξεχωρισεις.

    τι ασπρο οταν το βαλεις διπλα στο μαυρο το ασπρο φωτιζεται ακομα περισσοτερο.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Για το δεύτερο μιλάει, όχι για τέτοιου στυλ του πετάει ο γάιδαρος, αλλά για να βελτιώσουμε τις ζωές μας.......Αν και λέει κάτι παράξενα για παράλληλα σύμπαντα αλλά τα εξηγεί επιστημονικά και πολλά από αυτά έχουν αποδειχθεί από ότι κατάλαβα. Όσο για το τελευταίο δεν το ξέρω, ειλικρινά, πρώτη φορά το ακούω.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε ξερω αν ποτε πηγε το μυαλο σου σε αυτο οτι οσο πιο απλο ειναι κατι τοσο πιο πολες πιθανοτητες εχεις να το συγκρατησεις απο τα πολα επιστημονικα στο τελος μπλεκεις τα μπουτια σου για να μηλισεις για τη λεξη επιστημονικο πρεπει να ασχοληθεις σε βαθος με ενα πραγμα για μια ζωη.. ενω σε αντιθετη περιπτωση οσο πιο απλο ειναι κατι τοσο πιο δυνατα αποτελεσματα φερνει δεν ειναι τοσο ευκολο να μηλισεις για κατι επιστημονικο τοσο ανετα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    εγω βλεπω θετικα οταν υπαρχουν ελπιδες σε κατι αλλιως δε μπορω να δω κατι θετικα.
    και ολο αυτο ειναι σχετικο.
    αλλα δε πιστευω στη 'δυναμη της σκεψης'
    πιστευω στους στοχους, στη προσπαθεια, στη θεληση στη πιστη στον εαυτο μας κ μονο.
    τα υπολοιπα δε μου εχουν αποδειξει τπτ ουτε οι παναγιες ουτε η σκεψη σκετη , ολα θελουν προσπαθεια κοπο κλπ...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Τι να πω ρε παιδια, εμενα προσωπικα που η πιο θετική σκέψη που έχω κανει στην ζωη μου ειναι το να αυτοκτονησω ή να πεθανω ανοδυνα μπορώ να πω ότι δεν τις πιστευω ετουτες τις θεωριες, οπως ειπε και ο φιλος Gothly ουτε οι παναγιες ουτε τπτ εχουν αποδειξει κατι...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    εγω βλεπω θετικα οταν υπαρχουν ελπιδες σε κατι αλλιως δε μπορω να δω κατι θετικα.
    και ολο αυτο ειναι σχετικο.
    αλλα δε πιστευω στη 'δυναμη της σκεψης'
    πιστευω στους στοχους, στη προσπαθεια, στη θεληση στη πιστη στον εαυτο μας κ μονο.
    τα υπολοιπα δε μου εχουν αποδειξει τπτ ουτε οι παναγιες ουτε η σκεψη σκετη , ολα θελουν προσπαθεια κοπο κλπ...
    Κι εγώ δεν μπορώ να δω θετικά, αλλά αν ίσχυαν αυτά θα 'πρεπε. Τεσπα, αρχίζω κι εγώ να πιστεύω πάλι πως είναι αηδίες αυτά, απλά καλό είναι να ξέρουμε ότι υπάρχει και αυτή η άποψη και ας μην στέκει. Απλά το περίεργο είναι ότι κάποια είναι αποδεδειγμένα επιστημονικά, ακόμα και ο Αινστάιν είχε πει το εξής (κάπως έτσι): "Αν θες μια πραγματικότητα, συγχρονίσου στην ενέργειά της και θα σου συμβεί".

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Η σκέψη σου δημιουργεί κίνητρα και αφορμές για να μπορείς να προσπαθήσεις (με σκέψεις του τύπου "όλα σκατά, τίποτα δεν αξίζει, τίποτα δεν αξίζω, είμαι άχρηστη, η προσπάθεια θα πέσει στο κενό όπως πάντα", έχεις ΟΡΕΞΗ για ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ; Για να παλέψεις, να κοπιάσεις για κάτι; ) Επομένως για μένα συνδέεται. Εννοείται πως χωρίς προσπάθεια δεν πας πουθενά. Και εννοείται πως θεωρώ μπούρδα το "Αν πιστεύεις κάτι πάρα πολύ, όλο το σύμπαν συνομοτεί για να το κατακτήσεις", κάτι τέτοιο.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Αυτό που είπε ο Einstein είναι αυτό που είπα εγώ πιο πάνω μάλλον... Εδώ γελάω :p Δεν αρκεί να πιστεύεις σε κάτι, πάντα πρέπει να κάνεις και εσύ ένα βήμα παραπάνω, αυτό της προσπάθειας. Απλά όταν το πιστεύεις, είναι πολύ πιο εύκολο να το καταφέρεις. Δεν θα σου έρθει ουρανοκατέβατο όμως.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πιστευω απολυτα στην θετικη σκεψη , υπο τον ορον οτι συνοδευεται απο αναλογες πραξεις . Ειναι συνυφασμενη για μενα με την πιστη στον εαυτο σου , και σε μια ανωτερη δυναμη . Για ναχεις αποτελεσματα με την θετικη σκεψη , πρεπει να πιστευεις ακραδαντα οτι αυτο που επιθυμεις θαγινει , να μηνεχεις ιχνος αμφιβολιας . Δεν ισχυει το ' μακαρι να γινοταν το ταδε ' , καταστρωνεις τα σχεδια σου με συνεση , και τα εφαρμοζεις με τολμη , οποτε το συμπεασμα ειναι οτι δεν ισχυει το ' πεσε πιττα να σε φαω ' αλλα ολες σου οι κινησεις/σκεψεις να μαρτυρουν μια θετικη σταση , και οι προσδοκιες σου να ειναι ρεαλιστικες .
    Η αισιοδοξια ειναι μεγαλο προσον , παλι υπο τον ορον οτι εχεις ρεαλιστικες προσδοκιες , και εργαζεσαι για να γινουν πραματικοτητα .
    Παντως η θετικη σκεψη , ειναι κατι που το βιωνει ο καθεις με τον τροπο του .

    Την 'μαγεια της μεγαλοπνοοης σκεψης ' την εχω διαβασει , καλο βιβλιο , αλλα ακομα καλυτερο ' τι στο μπιπ ξερουμε ' τοχω κι αυτο διαβασει .
    Δεν νομιζω οτι ενα βιβλιο μπορει να σου αλλαξει τροπο σκεψης , ειναι σταση ζωης η θετικη σκεψη . Την ειχα απο 20-25 ετων , και ισως γι αυτο εχω φανει ' τυχερος ' στην ζωη μου .
    Δεν ανησυχω , δεν εχω τυψεις , δεν παιρνω τιποτα κατακαρδα , δεν παραπονιεμαι , και αμα ερθει η στραβη , που παντα ερχεται , την θεωρω προσωρινη . Ισως η θετικη σταση ειναι απορροια ενος θετικου ανθρωπου .

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Moonlight απλά πρέπει να 'χεις κουράγιο για να τα κάνεις όλα αυτά, κι εγώ δεν έχω...........

    Μαγκάιβερ συμφωνώ στα περισσότερα, αισιόδοξη ήμουν κι εγώ κάποτε, νομίζω ότι η αισιοδοξία διαμορφώνεται από εξωτερικές καταστάσεις (πώς σου έχουν έρθει τα πράγματα έως τώρα) και έτσι πάει κι έρχεται, δεν είναι κάποιος αισιόδοξος για πάντα ή απαισιόδοξος για πάντα. Ίσως μας επηρεάζουν κι οι άλλοι σ' αυτό.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. θετικη σκεψη ?
    By bibi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 04-02-2014, 13:52
  2. ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ- ΟΝΕΙΡΑ
    By KOSSTAS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 01-08-2012, 16:19
  3. θετικη σκεψη... αλλα πως?
    By nama in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 70
    Last Post: 23-09-2009, 16:24
  4. ΝΑΙ ΣΤΗ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ, ΟΧΙ ΣΤΗ ΜΙΖΕΡΙΑ!
    By bee in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 29-02-2008, 02:38
  5. Υπάρχει λανθασμένη θετική σκέψη?
    By anasia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-02-2006, 20:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •