ΕΧΑΣΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 57
  1. #31
    Quote Originally Posted by ασπασια View Post
    Κασανδρα μου τι να πω ειμαι αλαλη δε θελω να ζω πια ξερω δεν ειναι ωραιο αυτο που λεω αλλα ετσι αισθανομαι τον εχασα τοσο ξαφνικα που δε το εχω πιστεψει ακομα ηταν το στηριγμα μου πατερας αδερφος μανα τα παντα για μενα με τη βοηθεια του καταφερα να σταθω στα ποδια μου απ το χαμο της μανας μου και μολις ειχε αρχισει η ζωη μου να παιρνει φυσιολογικη τροπη πατησα ξαφνικα πανω σε ναρκη δε μπορω να το διαχειριστω αυτη τη στιγμη εχω πολλες υποχρεωσεις στα ξαφνικα εχω καποιους ανθρωπους διπλα μου αλλα μου μοιαζει γολγοθας τα παιδια μου με χρειαζονται και γω το ιδιο εσυ που βλεπεις τη ξαδερφη σου πως το περασε αυτο το μονοπατι απαλυνθηκε ο πονος?
    Ο πόνος υπάρχει και μπορώ να πω οτι τώρα της λείπει ίσως πιο πολύ. Είναι βλέπεις ακόμα νωρίς, στις 30 Αυγούστου κλείνει ένας χρόνος που έφυγε από κοντά μας. Το σημαντικό όμως που μπόρεσε να καταφέρει σε αυτό το διάστημα είναι να επαναπροσδιοριστεί ψυχολογικά και κοινωνικα. Δηλαδη, να προσαρμοστεί στις νέες καταστάσεις, αυτές τις πολύ δύσκολες, να τις αποδεκτεί και να "πορευτεί" αναλόγως. Και δεν ηταν καθόλου εύκολο για μια γυναίκα που δεν ηξερε ούτε πώς ανοίγει και πώς κλείνει το κλιματιστικό του σπιτιού της, ούτε πώς πληρώνεται ένας λογαριασμός της ΔΕΗ. Και να είναι άνεργη, με χρέη, με δάνεια, με δύο ανήλικες κόρες, να μην έχει ούτε για τον τάφο, ουτε αν θα φάνε την άλλη μέρα δεν ήξερε. Αυτό όμως που έλεγε ενα μήνα μετα το θάνατό του είναι πως "ο άντρας μου τόσα χρόνια πάλευε για μας, τωρα χρειάζεται να παλέψω εγώ και για εκείνον. Δεν θα τον απογοητεύσω, θα βάλω όλες μου τις δυνάμεις κι ότι γίνει !". Στα σαράντα ειχε έρθει σεμνά ντυμένη, όμως πολύ περιποιημένη και όμορφη και με ωραίο χτένισμα. Ηταν αποφασισμένη να το παλαίψει ψυχολογικά. Και τα καταφέρνει σου λέω, τα καταφέρνει! Ηταν και δεκτικη στην βοήθεια των γύρω, την ψυχολογική και την πρακτικη βοήθεια. Και όπως ξέρεις κι εσύ είχε ένα σωρό τρεχάματα με εκκρεμότητες, τράπεζες, υπηρεσίες, τα κληρονομικά, ατέλειωτες καταστάσεις! Δεν τα σκεφτόταν όμως όλα μαζί, αλλά μόνο τα πιο επείγοντα που "έτρεχαν" για τις επόμενες μέρες. Μπορώ να πω και οτι ψυχολογικά έχει ορθοποδήσει τώρα αν και πονάει μέσα της. Όπως σου είπα ήταν από τα λίγα ευτυχισμένα και ερωτευμένα ζευγάρια μετά από πολλα χρόνια γάμου, κι εκείνη πρόσφατα έχασε τους γονείς της. Έτσι ειναι η ζωή, σκληρή, δύσκολη και πικρή. Σε πολύ λίγους "χαρίζεται".
    Ασπασία μου, ήρθε η ώρα να δώσεις τον μεγάλο αγώνα της ζωής σου. Σκέψου οτι είχες την τύχη να βρεις έναν καλό σύντροφο και να κάνεις μαζί του οικογένεια, να αποκτήσεις και να μεγαλώσεις παιδιά. Είναι πολύ σημαντικά αυτά που έκανες και έζησες. Εγώ θαυμάζω τις γυναίκες που έχουν μεγαλώσει παιδιά και μάλιστα καλά παιδια. Εγώ δεν μπόρεαα να το κάνω. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν βρει κάποιον να τους αγαπήσει και δεν είναι λίγοι, πίστεψέ με. Έχεις μπροστά σου να ζήσεις και ωραίες στιγμές, να ζήσεις χαρές, όσο κι αν αυτό σου φαίνεται τώρα απίθανο. Σε παρακαλώ να κάνεις για λίγο καιρό την καρδιά σου πέτρα και να κάνεις αυτό που πρέπει και όχι αυτό που αισθάνεσαι.
    Ναι, εγώ είμαι αυτή τη στιγμή "εξω απ τον χορό", αλλά κι εσένα αυτή τη στιγμή το έντονο συναίσθημα του πόνου σου διαστρεβλώνει την εικόνα της πραγματικότητας. Γι αυτό μην λες οτι δεν θέλεις να ζήσεις και ιδιαίτερα μην το πεις στα παιδιά σου. Μην τους προσθέσεις και άλλη αγωνία και πόνο.
    Δες και αυτό που σου έγραψε ο elis.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    175
    Γεια σας 9 μερες χωρις το συντροφο μου απιστευτο περιμενω να γυρισει να βαλει το κλειδι στη πορτα ο πονος δεν εκφραζεται με λογια δεν υπαρχουν τη μια θελω να πεσω στο κενο και την αλλη σκεφτομαι τα παιδια μου δεν εχω το δικαιωμα πατησα μια ναρκη στη κυριολεξια καταστραφηκε σε 5 λεπτα οτι φτιαξαμε 30 χρονια που θα βρω τη δυναμη μεσα απο που τωρα ειμαι μεσα σε μαυρη θαλασσα χωρις να ξερω κολυμπι

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εκφρασε τον οπως να ναι δε πειραζει εχω συνηθισει να ακουω αυτο το τροπο ομιλιας κ να τον καταλαβαινω συνεχισε...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    175
    ζω πραγματικο εφιαλτη ολη μερα βολοδερνω με τυπικες διαδικασιες που ειναι απαραιτητες δεν τρωω το σωμα μου δεν εχει ζητησει τροφη ακομα μονο νερο σα να περναει φωτια απ ολο μου το κορμι το βραδυ ακομα πιο βασανιστικο κλεινουν μεν τα ματια μου αλλα στην ουσια δε κοιμαμαι παιρνω χαπια για να κοιμηθω και να ξεχασω ποσο θα κρατησει αυτο?οι ωρες κυλουν αργα και βασανιστηκα θελω να σηκωθω και να εχουν περασει χρονια

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ................................
    Last edited by αλεξανδρος_77; 20-08-2015 at 08:47.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    175
    ξυνησα μετα απο 2 ωρες εφιαλτικου υπνου τα ποδια μου δε με κρατανε πως θα περασει παλι η μερα?δεν θα αντεξω το σωμα μου δε με κρατα το μυαλο μου εχει τερματησει δε θα ζησω το καταλαβαινω φαινομαι αδυναμη αλλα ετσι νοιωθω αυτη τη στιγμη το κουραγιο με εγκατελειψε βοηθειααα

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιιιιι
    Last edited by αλεξανδρος_77; 21-08-2015 at 16:33.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    175
    αλεξανδρε ειχα πει οτι δεν εχω μεγαλη ανεση με το φορουμ πες μου λιγο σε παρακαλω πως μπορω να στελνω μυνηματα πμ εννοεις μαλλον προσωπικο μυνημα που θα το βρω?

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πανω πανω δεξια στις σημειωσεις

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    175
    παιδια αν ειναι καποιος μεσα ας μου μιλησει το εχω αναγκη δεν μπορω να αναπνευσω

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by ασπασια View Post
    παιδια αν ειναι καποιος μεσα ας μου μιλησει το εχω αναγκη δεν μπορω να αναπνευσω
    ασπασια μου καλημέρα, είμαι εδώ..μπορεις να μιλησεις?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    175
    ρεα γεια σου τωρα μπηκα ειχα ενα πολυ ψυχοφθορο πρωινο σημερα

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    175
    παιδια με παιρνει απο κατω δε τη παλευω ωρες ωρες μου κοβεται η ανασα δεν προκειτε ποτε να ξαγυνω η ιδια ποτε ποτε ποτε

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    καλησπέρα ασπασια μου...συγνωμη τωρα μολις ειδα το μυν σου. ειμαι εδω για σενα ... πες μου τι εκανες σημερα? που πήγες? πες μου για την μερα σου...?

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    175
    ετρεχα σε τραπεζες εφοριες δεν θα τα καταφερω κοπελα μου δεν εχω καρδια για τιποτα πρεπει αλλα ολα ειναι βουνο πως θα το κανω νοιωθω τελειωμενη

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. με χωρισε και εχασα τα παντα.
    By lithrini in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 79
    Last Post: 16-12-2015, 18:28
  2. εχασα την εμπιστοσυνη μου
    By an13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 43
    Last Post: 07-06-2013, 11:37
  3. παντα μια καινουργια αρχη κ παντα ενα μπλεξιμο....
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 07-04-2013, 19:37
  4. τα έχασα όλα...
    By alis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 20-09-2012, 13:15
  5. τα έχασα όλα.....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-08-2012, 00:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •