Φάρμακα (?)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1

    Φάρμακα (?)

    Δηλαδή με τα φάρμακα σταματάμε να σκεφτόμαστε όλα αυτά που δεν μας αφήνουν να ζήσουμε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γινε πιο σαφης ................αν εννοεις απαθεια , ναι τα φαρμακα προκαλουν απαθεια .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΚΑΤΙ ΠΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΣΥ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΤΟ ΛΕΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    τα φαρμακα ξεμπλοκαρουν το μυαλο σου απο το να σκεφτεται οτι δε τη παλευει...

    δε φευγουν τα προβληματα αλλα δε τα νιωθεις τοσο πιεστικα..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    -Βασικά η απάθεια είναι το θέμα μου... Πιο απαθής πεθαίνεις που λένε...
    -Κοντεύουν να γίνουν 10 τα χρόνια που αντί να λέω, σκέφτομαι... Ακόμα και με παρέα όταν είμαι, όταν μου απευθύνουν τον λόγο, λέω κάτι ίσα ίσα για να απαντήσω και μετά απλά ξαναχάνομαι στις σκέψεις μου μέχρι να μου δώσουν και πάλι πάτημα να πω κάτι (οτιδήποτε). Είναι τόσες πολλές οι σκέψεις... Από ανούσιες μέχρι προβληματισμούς αιώνων. Το σίγουρο είναι πως δεν σταματάνε. Ακόμα και στη δουλειά όταν είμαι! Μόλις βρει λίγο ελεύθερο χρόνο το μυαλό, αμέσως να κάνει αναδρομές και επιδρομές σε μέρη και χρόνους που καμία σχέση έχουν με την στιγμή ή ακόμα και με την πραγματικότητα...
    -Τα προβλήματα δεν θέλω να φύγουν από μόνα τους (καλά, αυτό είναι ψέμα). Απλά θέλω να τα λύσω. Να είμαι εδώ για αυτά...

    Όλα στο πληκτρολόγιο και στα απρόσωπα μοιάζουν τόσο εύκολα!! Βγαίνουν οι λέξεις χωρίς εκβιασμούς και ενδοιασμούς. Έξω όμως είναι αλλιώς... Βαρέθηκα να βλέπω τα χρόνια να περνάνε και εγώ απλά να τα κοιτάω άπραγος...

    Πάντα ήμουν κατά των ψυχολόγων/ψυχιάτρων... για κάποιον περίεργο και αβάσιμο λόγο, τους θεωρώ χαζούς (τρομάρα μου...). Ακόμα χειρότερη είναι η γνώμη μου για τα φάρμακα. <<Αμερικανιές για να μας κάνουν ακόμα πιο φυτά απ' ότι μας κάνει η τηλεόραση και τα φθηνά τραγούδια.>>

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΜΑΛΛΟΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΜΟΡΦΩΘΗΚΕΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΜΑΛΛΟΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΜΟΡΦΩΘΗΚΕΣ
    Δυστυχώς μόνο το δεύτερο σκέλος ισχύει... Αυτό της παραμόρφωσης δηλαδή. Όχι τίποτα, αλλά κάνει και μπαμ ρε γμτ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΣΟΥ ΧΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΛΥΣΗ https://www.youtube.com/watch?v=z9pD_UK6vGU
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    καλα εχεις δικιο οσον αφορα την τηλεοραση και τα φθηνα τραγουδια.

    τα χαπια θα σε κανουν τελειως φυτο και χαζο. μειον τονους IQ.

    αλλα αμα δε τη παλευεις ειναι μια λυση.

    το μυαλο σου μαλλον υπερλειτουργει. κοιτα μηπως εχεις απλως τοξινες στον οργανισμο σου που σου το προκαλουν αυτο.

    κοιταξε να βελτιωσεις τη συνολικη υγεια του οργανισμου σου με φυσικο τροπο , φυσικοπαθητικη κλπ. ωστε να το ξεπερασεις..

    παντα υπαρχει ενας βαθμος υγειας καλυτερος στον οποιο μπορουμε να παμε.

    η ζωη ειναι εδω δεν εφυγε.. να μην ειμαστε μιζεροι..

    μια ψυχοθεραπεια παντως χωρις φαρμακα δε βλαπτει...


    Quote Originally Posted by kapoios_pou_to_skeftetai View Post
    -Βασικά η απάθεια είναι το θέμα μου... Πιο απαθής πεθαίνεις που λένε...
    -Κοντεύουν να γίνουν 10 τα χρόνια που αντί να λέω, σκέφτομαι... Ακόμα και με παρέα όταν είμαι, όταν μου απευθύνουν τον λόγο, λέω κάτι ίσα ίσα για να απαντήσω και μετά απλά ξαναχάνομαι στις σκέψεις μου μέχρι να μου δώσουν και πάλι πάτημα να πω κάτι (οτιδήποτε). Είναι τόσες πολλές οι σκέψεις... Από ανούσιες μέχρι προβληματισμούς αιώνων. Το σίγουρο είναι πως δεν σταματάνε. Ακόμα και στη δουλειά όταν είμαι! Μόλις βρει λίγο ελεύθερο χρόνο το μυαλό, αμέσως να κάνει αναδρομές και επιδρομές σε μέρη και χρόνους που καμία σχέση έχουν με την στιγμή ή ακόμα και με την πραγματικότητα...
    -Τα προβλήματα δεν θέλω να φύγουν από μόνα τους (καλά, αυτό είναι ψέμα). Απλά θέλω να τα λύσω. Να είμαι εδώ για αυτά...

    Όλα στο πληκτρολόγιο και στα απρόσωπα μοιάζουν τόσο εύκολα!! Βγαίνουν οι λέξεις χωρίς εκβιασμούς και ενδοιασμούς. Έξω όμως είναι αλλιώς... Βαρέθηκα να βλέπω τα χρόνια να περνάνε και εγώ απλά να τα κοιτάω άπραγος...

    Πάντα ήμουν κατά των ψυχολόγων/ψυχιάτρων... για κάποιον περίεργο και αβάσιμο λόγο, τους θεωρώ χαζούς (τρομάρα μου...). Ακόμα χειρότερη είναι η γνώμη μου για τα φάρμακα. <<Αμερικανιές για να μας κάνουν ακόμα πιο φυτά απ' ότι μας κάνει η τηλεόραση και τα φθηνά τραγούδια.>>
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    1ον πάσχεις από ψύχωση;;Αν ναι τα φάρμακα αντιμετωπίζουν κυρίως τα θετικά συμπτώματα της ψύχωσης (παραλήρημα,ψευδαισθήσεις) κ λιγότερο τα αρνητικά συμπτώματα και τα γνωστικά ελλείμματα.Η απάθεια είναι ένα σύμπτωμα της πάθησης.Τα φάρμακα σε επαναφέρουν στην πραγματικότητα και σε βοηθάνε να σκέφτεσαι πιο λογικά.Δεν ξέρω αν χαζεύουν.Σίγουρα όμως η ίδια η πάθηση σε κάνει αρκετά χαζό με την έννοια ότι γίνεσαι δυσλειτουργικός και δυσκολεύεσαι στη σκέψη ώστε να κάνεις κ το πιο απλό.
    2ον πως ορίζεις την απάθεια;;Το να είσαι χαμένος στις σκέψεις σου επειδή έχεις κάποια προβλήματα δεν σε κάνει αυτόματα απαθή.Δηλαδή να μη ενδιαφέρεσαι για το γίνεται γύρω σου,να μη έχεις ενδιαφέροντα και να κλείνεσαι στον εαυτό σου όπως συμβαίνει όταν πάσχεις από ψύχωση.Είναι κάτι που συμβαίνει σε όλους μας πιστεύω.
    Προσωπικά με τα φάρμακα έχω ξανακερδίσει σε έναν βαθμό τη ζωή μου μετά από 2,5 χρόνια θεραπείας και μένει να βελτιωθώ και άλλο.Δεν με θεωρώ απαθή.Θα ενδιαφερθώ για τον διπλανό μου και τον κόσμο.Επίσης έχω ξανακερδίσει τα συναισθήματα μου κάτι που η πάθηση μου το είχε κλέψει.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Kαι να προσθέσω πως τα φάρμακα σε βοηθάνε να επανέλθεις και να αναρρώσεις με τα χρόνια.Ο βαθμός ανάρρωσης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως ο βαθμός σοβαρότητας της πάθησης,ο χρόνος που διαμεσολάβησε από την έναρξη της θεραπείας κ.α.Τώρα αν σε βοηθάνε να ζήσεις , νομίζω σου δίνουν την ευκαιρία να ζήσεις που δεν θα είχες αν ήσουν πάσχον από την δεκαετία του 50' και πριν που πρωτοανακαλύφθηκαν, το πως θα ζήσεις και αν θες να ζήσεις είναι στο χέρι του καθενός.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Kαι να προσθέσω πως τα φάρμακα σε βοηθάνε να επανέλθεις και να αναρρώσεις με τα χρόνια.Ο βαθμός ανάρρωσης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως ο βαθμός σοβαρότητας της πάθησης,ο χρόνος που διαμεσολάβησε από την έναρξη της θεραπείας κ.α.Τώρα αν σε βοηθάνε να ζήσεις , νομίζω σου δίνουν την ευκαιρία να ζήσεις που δεν θα είχες αν ήσουν πάσχον από την δεκαετία του 50' και πριν που πρωτοανακαλύφθηκαν, το πως θα ζήσεις και αν θες να ζήσεις είναι στο χέρι του καθενός.
    ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Πάσχω... Δεν έχω πάρει γνωμάτευση από γιατρό, αλλά πάσχω. Ωραία θα ήταν να ίσχυε η εκδοχή του maus με τις τοξίνες, αλλά χλωμό το κόβω. Έχει αλλάξει πολλές φορές το σώμα μου και η υγεία μου τα τελευταία χρόνια που νομίζω κάτι θα ψιλιαζόμουν. Μία πάνω πήγαινα μία κάτω. Βασικά έφτασα και στα καλύτερα αλλά και στα χειρότερα!
    Απάθεια όταν λέω, δεν εννοώ συναισθημάτων, αλλά "κοινωνικότητας". Δεν είναι ότι δεν ενδιαφέρομαι για τους γύρω μου. Ίσα - ίσα, είμαι ο πρώτος που θα σε σηκώσω άμα πέσεις. Αλλά μην περιμένεις να σου μιλήσω κιόλας. Δεν θα σου ανοιχτώ. Άλλωστε και εσύ ανήκεις σε μία από τις συνωμοσίες που βλέπω γύρω μου.

    Ξέρεις γιατί περισσότερο τα υποτιμώ τα φάρμακα serios? Μάλλον καταβάθος τα φοβάμαι. Επειδή ακριβώς όπως είπες και εσύ είναι για χρόνια. Δεν είναι πήρα το χάπι και έγινα καλά. Είναι αγωγές που κρατάνε χρόνια. Και από όσα έχω ακούσει από δω κι από κει, χρειάζονται δοκιμές στα είδη και στις δοσολογίες, αλλαγές με την πάροδο του χρόνου και άλλα αρκετά που δεν ξέρω. Ε αυτό δεν το θέλω. Να βάλω άλλον έναν εθισμό στο πρόγραμμά μου; Δεν το θέλω. Ίσως να είναι η μόνη λύση, αλλά δεν...

    Τώρα πρόσφατα διάβασα για την ύπνωση (κάπου μέσα στο φόρουμ νομίζω το είδα). Και μου φάνηκε ίσως καλή ιδέα για κάτι εναλλακτικό των φαρμάκων. Αλλά και πάλι, δεν με πείθει. κομπογιαννίτικο μου ακούγεται..

  14. #14
    prepei na psakseis batheia mesa sou kai na pareis mia geri apofasi. ti einai auto pou theleis pragmatika? sou aresei etsi opws eisai? thes na alakseis? kai giati afto? einai kapoia zitimata pou kapoies fores theloun skepsi kai kapoies fores to ksereis apo monos sou kai ksereis tin epilogi sou. nomizw to moialo sou trexei parapanw aposo thes esy na trexei. kapoioi to lene efiia afto ala prepei na matheis na to kontrolareis. exeis ftiaksei thewries sto moialo sou apo tin poly skepsi. to erwtima einai pragmatika ta pisteyeis? i paizeis me ti skepsi sou?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΛΕΕΙ ΜΑΘΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΚΟΝΤΡΟΛΑΡΕΙΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ
    ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΟΝΤΡΟΛΑΡΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΙΕΜΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΔΕ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΝ ΚΑΤΣΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΛΙΓΟ Η ΩΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΡΩΤΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ
    ΤΗΣ ΑΦΗΝΩ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΜΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΟΥ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. φαρμακα
    By εσωτερική_σήψη in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 407
    Last Post: 24-08-2018, 22:18
  2. φαρμακα
    By καμμενος 1993 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 04-07-2014, 18:21
  3. οχι στα φαρμακα...
    By ντολορ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 20-11-2013, 22:27
  4. ΦΑΡΜΑΚΑ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 29-07-2007, 22:17
  5. οχι φαρμακα
    By outsider in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 05-10-2006, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •