Κρίση άγχους ή κάτι άλλο..HELP! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 51
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    20
    Επεηδη δεν εχω την δυνατοτητα να δω ψυχολογο.Αν προσπαθήσω να το παλεψω μονος, μπορει να κανω καποια σοβαρη ζημια στον εαυτο μου;Επισης ειδα το "ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη" κ με τρομαξε πολυ για καποιον λογο..

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    .......................
    Last edited by Deleted240217a; 26-08-2015 at 08:03.

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Μην τρομάζεις με την Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, μια αγχώδης διαταραχή είναι που σου έρχονται κολλήματα στο μυαλό. Δεν πρόκειται να κάνεις ζημιά στον εαυτό σου πιστεύω άμα το παλέψεις μόνος σου, αλλά δεν είμαι και γιατρός. Λέει εκεί κάποια τρικ πως να το ξεπεράσεις άμα διαβάσεις μερικά ποστ. Μπορεί να έχεις και απλό άγχος, πάντως σωματικά δεν πιστεύω ότι έχεις τίποτα..........Τέλος, γιατρό χρειάζεσαι. Όχι ψυχολόγο, αλλά ψυχίατρο, θα πας μια φορά θα σου πάρει το ιστορικό, θα δώσεις πχ 50 ευρώ, θα πας άλλη μία να σου γράψει φάρμακα, θα ξαναπληρώσεις τόσα και μετά θα πηγαίνεις μια φορά το μήνα με 10 ευρώ περίπου να σου γράφει τα ίδια. Οπότε στην αρχή μόνο θα δώσεις τα πολλά, μετά μόνο μια φορά το μήνα από περίπου 10 ευρώ ανάλογα το γιατρό.
    Ναι αλλά δεν θέλω να πάρω φάρμακα..Είμαι μικρός για φάρμακα..Και άντε τα πέρνω, μολις σταματίσω τι γίνεται;

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    .............
    Last edited by Deleted240217a; 26-08-2015 at 08:03.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω, έκανα άλλα πράγματα......Δεν έχει να κάνει είσαι μικρός για φάρμακα, θέλεις, ή δεν θέλεις να θεραπευτείς; Η άλλη λύση είναι να περιμένεις λίγο, δεν ξέρω και αν είσαι κάτω των 18 οπότε αυτή θα ήταν η καλύτερη λύση, αν είσαι άνω η καλύτερη θα ήταν να πάρεις τα φάρμακα......Άμα τα σταματήσεις απλά θα σου ξανάρθει το άγχος ή ότι άλλο έχεις.....
    Ναι αλλά δεν μπορώ να είμαι μία ζωή στα φάρμακα...Άσε που θα έχουν παρενέργιες κλπ..Επίσης ο νευρολόγος ήταν διστακτικός για τα φαρμακα γτ μου είχε πει οτι είμαι μικρος..

    Να σημειώσω ότι πρίν έπαθα μία κρίση επειδή διάβασα την λέξη θάνατος..Αυτό είναι η ρίζα νομίζω..Οτι φοβάμαι ότι θα πεθάνω..Ότι έχω κάτι..

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    .....................
    Last edited by Deleted240217a; 26-08-2015 at 08:03.

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    20
    Αν προσπαθισω μονος μπορει να κανω ζημια τον εαυτο μου;Μπορει να με πει καποιος;

    Στην αρχη ηταν χειροτερες οι κρισεις..Ειχα βουητο ιδρωνα ζεστενομουν οτι χανομαι λιποθυμαω η οπως αλλιως περιγραφετε αυτο το "χασιμο" κλπ..Τωρα πλεον νιωθω μονο οτι χανομαι,τρεμω, κ φοβαμαι πολυ..Κ στιγμιαιο ριγος κατα την διαρκεια της ημερας..

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    αχ βρε μελος τιποταα δεν χρειαζεται να κανεις!!
    χαλαρωσε κ ζησε την ζωη σου!!
    οταν σε πιανουν κρισεις ή αρνητικες σκεψεις προσπαθησε να ξεχαστεις.. παρε ενα φιλαρακι τηλ βγες μια βολτα δες καμια ταινια ακου μουσικι. οτιδηποτε για να ξεχαστεις! δεν πασχεις απο τιποτε απλως εχεις λιγο αγχος...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    παιζει να εχεις αγχωδη διαταραχη με στοιχεια κρισης πανικου οπως εγω, εμενα μου μειωθηκαν δραματικα και οπως ειχα πει περναω την αποπροσωποιηση. χτες ημουν στον ψυχολογο, μου λεει δεν ειναι τιποτα ΕΧΕΙΣ ΕΝΤΟΝΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ και το επαθες.. μετα μου λεει FOCUS αυτο πρεπει να κανεις

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    20
    Πάλι έχει τώρα χτες και σήμερα δεν μπορώ να ηρεμίσω..Έχω ένα ανεξήγιτο άγχος/φόβο.Νιώθω συνέχια ένα ρίγος να με διαπερνά..Τι είναι αυτό;Λόγο άγχους/φόβου;Νιώθω οτι θα πάθω κάτι κακό..Φοβάμαι οτι είμαι ψυχολογικά άρρωστος, κάτι πολύ σοβαρό.Βλέπω εδώ για ψυχίατρους χάπια και λοιπα και αυτό με φοβίζει αρκετά.Μπορεί κάποιος να με πει δύο πράγματα μήπως και ηρεμίσω και όχι για ψυχιάτρους χαπια κλπ..Είναι τόσο σοβαρό αυτο που έχω;

  11. #41
    Αν ησουν ψυχολογικα αρρωστος ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ οτι θα χες την επιγνωση να γραψεις.;αυτο που εχεις μπορει να οφειλεται στο αγχος .μην εχεις ταμπου με φαρμακα ουτε γιατρους .αν ειχες γριπη δεν θα περνες αγωγη(ψυχιατρος)η ξεκουραση και βιταμινη c(ψυχολογος)απλα οσοι γραφουμε σ αυτο το φορουμ εχουμε επιγνωση και θελουμε να καλητερεψουμαι τη ζωη μας.γιατο κανε κατι για σενα.

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    ΝίκοΤας τα έσβησα τα μηνύματά μου, ίσως σε τρόμαξα άθελά μου, συγγνώμη!! Απ' ότι φαίνεται άγχος έχεις και φαίνεται από το ότι αγχώνεσαι με το παραμικρό, δεν είναι κακό να πας σε ψυχίατρο όμως, εμείς εδώ δεν μπορούμε να σου κάνουμε διάγνωση και είδες ότι γίνεσαι χειρότερα.........

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    ΝίκοΤας τα έσβησα τα μηνύματά μου, ίσως σε τρόμαξα άθελά μου, συγγνώμη!! Απ' ότι φαίνεται άγχος έχεις και φαίνεται από το ότι αγχώνεσαι με το παραμικρό, δεν είναι κακό να πας σε ψυχίατρο όμως, εμείς εδώ δεν μπορούμε να σου κάνουμε διάγνωση και είδες ότι γίνεσαι χειρότερα.........
    Σε ψυχολόγο δεεν;Δεν θέλω να πάρω φάρμακα γτι δεν είναι οτι θα τα πάρω εναν μήνα και μετα όλα οκ.Μπορεί να συνεχίσει για πάρα πολύ καιρό..

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Ναι, έχεις δίκιο, διάβασα ότι τα φάρμακα δεν κάνουν καλό, τα αντικαταθλιπτικά μεν, αλλά καμιά φορά δίνουν και για το άγχος αντικαταθλιπτικά απ' ότι ξέρω.
    Κοίτα ψυχολόγος είναι η μόνη λύση, πιστεύω θα σε βοηθήσει γιατί δεν έχεις κάτι σοβαρό. Απλά εγώ είμαι κατά των ψυχολόγων για κάτι σοβαρό, γιατί εγώ πχ που έχω κάτι τέτοιο, δεν με βοήθησε καθόλου η ψυχοθεραπεία. :( (Ίσως χρειαζόμουν παραπάνω χρόνο, δηλαδή μερικά χρόνια όχι μερικούς μήνες) Εσύ όμως έχεις κάτι απλό, που λύνεται. :)

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Νικοςτας μην περιμενεις να φτασει ο κομπος στο χτενι για να επισκεφτεις εναν ειδικο.
    Οι αγχωδεις διαταραχες δυστυχως επιμενουν. Ολοι οσο υποφερουν απο καποια αγχωδη διαταραχη ξεκινουν με τον ιδιο πανω κατω τροπο. Κριση πανικου θα ειναι, εντονη ανησυχια και αγχος θα ειναι.
    Καπως ετσι χτυπανε αυτα και μετα τρεχουμε να το σωσουμε. Αν το αφησεις κανοντας απλως υπομονη, το πιο πιθανο ειναι το προβλημα να ενταθει! Πρεπει να το δουλεψεις. ο ειδικος θα σου δωσει εφοδια για αυτο. Γνωσεις, τροπους καταπολεμησης, εξηγησεις και γενικως οσο πιο πολυ εκλογικευεις και αναλυεις το προβλημα τοσο λιγοτερο θα σε τρομαζει.
    Εγω οταν με επιασε πρωτη φορα χαθηκα τελειως. Επι 5-6 μηνες ημουν να πεθανω απο αγχος. Τωρα το σκεφτομαι και λεω εε ενταξει σιγα. Δεν ξεπερασα το προβλημα του αγχους φυσικα, ακομη παιδευομαι. Απλως το βλεπω πιο ψυχραιμα και εχω μαθει να το διαχειριζομαι.
    Αυτος ειναι ο σκοπος. Να φτασεις σε επιπεδο ελεγχου. Τωρα εσυ εισαι σε φαση α ου, πεθαινω, χανομαι, σβηνω και πανικος. Σε καταλαβαινω κι εγω ετσι ημουν.
    Πρεπει να το δουλεψεις και θα δεις πως θα σβησει ολος αυτος ο τρομος σιγα σιγα.
    Μην καθεσαι ομως απρατος και λες υπομονη να περασει.
    Το αγχος απο μονο του δεν περναει!!
    Δεν ηρθε ομως και το τελος του κοσμου!! Περνας απλως μια δυσκολη φαση (συνηθισμενη μαλιστα) και θα επανελθεις.
    Χρονο και δουλεια θελει μοναχα.
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Κριση πανικου ή κατι αλλο;;;
    By novia35 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 32
    Last Post: 28-10-2014, 01:52
  2. Και εδώ αρχίζουν όλα, κρίση πάνικού, άγχους, σωματικά συμπτώματα
    By voman in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 38
    Last Post: 28-02-2012, 17:14
  3. κριση αγχους και μελαγχολίας...
    By lenora in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-07-2010, 01:22
  4. κριση αγχους επικειμενη..
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-05-2010, 12:34
  5. ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By anonimos1985 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 25-06-2009, 23:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •