Κρίση άγχους ή κάτι άλλο..HELP! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 51 of 51
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    Νικοςτας μην περιμενεις να φτασει ο κομπος στο χτενι για να επισκεφτεις εναν ειδικο.
    Οι αγχωδεις διαταραχες δυστυχως επιμενουν. Ολοι οσο υποφερουν απο καποια αγχωδη διαταραχη ξεκινουν με τον ιδιο πανω κατω τροπο. Κριση πανικου θα ειναι, εντονη ανησυχια και αγχος θα ειναι.
    Καπως ετσι χτυπανε αυτα και μετα τρεχουμε να το σωσουμε. Αν το αφησεις κανοντας απλως υπομονη, το πιο πιθανο ειναι το προβλημα να ενταθει! Πρεπει να το δουλεψεις. ο ειδικος θα σου δωσει εφοδια για αυτο. Γνωσεις, τροπους καταπολεμησης, εξηγησεις και γενικως οσο πιο πολυ εκλογικευεις και αναλυεις το προβλημα τοσο λιγοτερο θα σε τρομαζει.
    Εγω οταν με επιασε πρωτη φορα χαθηκα τελειως. Επι 5-6 μηνες ημουν να πεθανω απο αγχος. Τωρα το σκεφτομαι και λεω εε ενταξει σιγα. Δεν ξεπερασα το προβλημα του αγχους φυσικα, ακομη παιδευομαι. Απλως το βλεπω πιο ψυχραιμα και εχω μαθει να το διαχειριζομαι.
    Αυτος ειναι ο σκοπος. Να φτασεις σε επιπεδο ελεγχου. Τωρα εσυ εισαι σε φαση α ου, πεθαινω, χανομαι, σβηνω και πανικος. Σε καταλαβαινω κι εγω ετσι ημουν.
    Πρεπει να το δουλεψεις και θα δεις πως θα σβησει ολος αυτος ο τρομος σιγα σιγα.
    Μην καθεσαι ομως απρατος και λες υπομονη να περασει.
    Το αγχος απο μονο του δεν περναει!!
    Δεν ηρθε ομως και το τελος του κοσμου!! Περνας απλως μια δυσκολη φαση (συνηθισμενη μαλιστα) και θα επανελθεις.
    Χρονο και δουλεια θελει μοναχα.
    σε παντρευομαι. οτι κι αν εισαι :P οπως λεει ο/η 66psy εγω το αφησα 1 μηνα και νομιζα οτι ειχα πεθανει, ο ψυχολογος θα σου πει πολλους τροπους για να το ξεπερασεις.. επισης ο ψυχολογος μου δημιουργησε μια χαμενη
    αυτοπεποιθηση που ειχα μεσα μου και τωρα τα πραγματα τα βλεπω αλλιως αν αφηνεις το μπασταρδο αγχος να τρεφεται απο τις σκεψεις σου τοτε σορρυ που στο λεω καλα να παθεις, γιατι το ειχα αυτο και ελεγα στον εαυτο μου ο κωλος σου τωρα τα χρειαζεται αυτα, μην εισαι βλακας σε αυτο το θεμα σου λεμε ποσα ατομα οτι χρειαζεσαι σε ψυχολογο. εχουμε την ιδια κατασταση εμεις οι δυο μονο που εγω το επαθα απο χορτο, το παν ειναι να μην σε παρει απο κατω αυτη η κατασταση. Μη νομιζεις οτι θα το ξεπερασεις μεσα στην επομενη ωρα και γω ετσι νομιζα αλλα μετα εγινε ακομα πιο χειροτερο, πανε σε ψυχολογο για αγχωδες διαταραχες. και αφου μπορουμε να μιλαμε στο skype ΜΙΛΑ να σου πω και γω τι περασα πριν 1 μηνα. οι εμπειριες τον αλλων βοηθανε παρα πολυ. Η αδερφη του κολλητου μου ειχε κρισεις πανικου και της ειπα τι επαθα.. κατευθειαν με καταλαβε, οσα ατομα (γενικα) εχουμε παθει κριση πανικου η τι στην ευχη αλλη αρρωστια στο μυαλο υπαρχει δεν εισαι ο μοναδικος σε αυτο το πραγμα. μιλα εκφρασου αλλα μη βασανιζεσαι στις ερωτησεις

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    νικοςτας ακομη και λεφτα να μην εχεις αρκετα μπορεις να ψαξεις σε καποιο κεντρο, στον δημο ή σε καποια πτερυγα νοσοκομειου.
    θα δεις πως απο την πρωτη επισκεψη κιολας θα νιωσεις καλυτερα..
    καλο ειναι να εξωτερικευεις το προβλημα, να μιλας γι' αυτο, αλλα θες γνωμη ειδικου.
    αλλο να διαβαζεις σχολια σε ενα φορουμ, κι αλλο να σου μιλαει ενας ανθρωπος που εχει εκπαιδευτει πανω στον ανθρωπινο μυαλο και τις παθολογιες του.


    οσο το αφηνεις τοσο θα σε τρωει!
    και θα δεις πως απο ενα σημειο και μετα δεν θα εχεις αναγκη τον ειδικο. θα μαθεις να το χειριζεται μονος σου! χρειαζεται ομως λιγος χρονος και προσπαθεια για να γινει αυτο...

    η φαση ειναι πως δεν εχεις κατι τρομερο, αλλα ταυτοχρονα επειδη σου συμβαινει πρωτη φορα σου φαινεται ως τετοιο και τρομαζεις. λογικο, κι εγω ετσι ακριβως ημουν.
    γι αυτο σου λεω και σου ξαναλεω, οπως και ο γαμπρος απο πανω, μην το αφησεις!!

    παιδια αν κανετε καμια συζητηση περι αγχος στο σκαιπ προσθεστε και μενα, αν θελετε τρελη για δεσιμο ονομα.
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    psy σε περιμενω skype! δοκιμασε `Phatox`<3

  4. #49
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    20
    Για να τελειώνουμε..Είναι άγχος αυτό που έχω.Να προσπαθίσω να ξεχάσω ότι έχω κάποια σωματική ασθένια,ότι θα πεθάνω κλπ κλπ και να επικεντροθώ να νικήσω το άγχος.Δηλαδή να πάω σε ψυχολόγο,θα βοηθήσει;Γιατί είμαι κάπω επιφυλακτικός..
    Να μην ψάχνω για άλλα πράγματα (σωματικά);

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    κατεβασε στο κινητο σου την εφαρμογη "GreekBooks" αφου την κατεβασεις σου λεει να ψαξεις βιβλια, θα πας στα βιβλια ψυχολογιας. Κατεβασε το βιβλιο "Ψυχο-ενημερωση"

    και διαβασε τα θεματα 1 , 2 , 5 , 18 , 20 , 21, 22 , 24 , 25 , 26

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by NikosTas View Post
    Για να τελειώνουμε..Είναι άγχος αυτό που έχω.Να προσπαθίσω να ξεχάσω ότι έχω κάποια σωματική ασθένια,ότι θα πεθάνω κλπ κλπ και να επικεντροθώ να νικήσω το άγχος.Δηλαδή να πάω σε ψυχολόγο,θα βοηθήσει;Γιατί είμαι κάπω επιφυλακτικός..
    Να μην ψάχνω για άλλα πράγματα (σωματικά);
    ΝΑΙΙΙ, απο την στιγμη που βλεπεις οτι σε εχει παρει πολυ απο κατω και υποφερεις. Αν ηταν κατι λιγοτερο εντονο προσωπικα δεν θα στο προτεινα κατευθειαν, γιατι περα απο την πλακα ο ψυχολογος στοιχιζει πολυ. οταν ομως προκειται για την ΥΓΕΙΑ σου που πλεον εχει κλαταρει ασφαλως!

    εκει ειναι που θα φας τζαμπα λεφτα και δεν θα εχεις και κανενα αποτελεσμα
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Κριση πανικου ή κατι αλλο;;;
    By novia35 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 32
    Last Post: 28-10-2014, 01:52
  2. Και εδώ αρχίζουν όλα, κρίση πάνικού, άγχους, σωματικά συμπτώματα
    By voman in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 38
    Last Post: 28-02-2012, 17:14
  3. κριση αγχους και μελαγχολίας...
    By lenora in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-07-2010, 01:22
  4. κριση αγχους επικειμενη..
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-05-2010, 12:34
  5. ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By anonimos1985 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 25-06-2009, 23:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •