Κρίση άγχους ή κάτι άλλο..HELP!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    20

    Unhappy Κρίση άγχους ή κάτι άλλο..HELP!

    Καλησπέρα,Πρίν απο ένα χρόνο είχα ένα λιποθυμικο επείσοδιο κ επειδή χτύπησα κατά την πτώση νοσηλεύτικα στο νοσοκομείο κάποιον καιρό.Απο την μέρα εκείνη μέχρι σήμερα άρχισα να έχω κάποιες κρίσεις...
    Περιγραφή κρίσης:
    Ξεκινάει με ένα πολυ άσχημο συναίσθημα νομίζω είναι φόβος.Στην συνέχεια έχω τρέμουλο και νιώθω ότι χάνομαι, ότι θα λιποθυμίσω πάλι,ταχυκαρδία..Πιό παλιά είχα και βούισμα στα αυτιά κ ίδρωνα πολύ.Έπισης κάποιες φορές ξεκινάει και με αίσθημα αποπραγματοποίησης..Και μετά απο 1 λεπτό το πολύ (ίσως και δευτερόλεπτα όλα καλά)..Αυτό μου συμβαίνει σε άκυρες στιγμές.Μπορεί να το πάθω 3 φορές σε μία μέρα.Μπορεί να το πάθω 1 φορά,καμία ή καθόλου για κάποιες μέρες και να το πάθω μετά πάλι..
    Έχω κάνει μαγνητική εγκεφάλου, ηλεκτροεγκεφαλογραφημα με στέρηση ύπνου ,εξετάσεις καρδιάς κ αιματολογικές.Πρίν απο 3 μήνες είχα πάει σε νευρολόγο του είπα τα παραπάνω κ μου είπε οτι έχω κάνει τόσες εξετάσεις κ βγήκαν οκ κ ότι είναι κρίσεις άγχους κ να τις ξεπεράσω μόνος αλλιώς φάρμακα..
    Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να το ξεπεράσω..Φοβάμαι οτι έχω κάτι, ότι δεν είναι κατι ψυχολογικό..Αλλά απο την άλλη τοσες εξετάσεις και δεν βρήκαν κατι...Φοβάμαι πολύ..Το πορτοφόλι μου δεν μου επιτρέπει να πάω σε ψυχολογο για αυτο και έκανα αυτο το ποστ εδω..Τι να κάνω..Μπορει να με βοηθήσει κάποιος.Να μου πει αν είναι πανικος/αγχος ή κάτι άλλο?Να με συμβουλέψει κάτι...Αν παρέλειψα κάποια πληροφόρια ρωτήστε με..
    Μήπως πρέπει να κάνω παραπάνω εξετάσεις;
    Last edited by NikosTas; 17-08-2015 at 02:12.

  2. #2
    Να μεινης στις κουβεντες του νευρολογου .αυτος ξερει .το αγχος κανει πολλα μα παρα πολλα.αν δε μπορεις μονος οτι σου πε φαρμακα.ο νευρολογος κανει διαγνωση και οχι εμεις .οπως και οι προβλεπομενες εξετασεις που εχεις κανει.επομενος μεινε στις κουβεντες του γιατρου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    20
    Χαίρομαι που μου το λες αλλά φοβάμαι ότι ίσως δεν είπα κάτι καλά..Ότι παρέλειψα κάτι ή είπα κάτι λάθος και τον έκανα να πιστεύει ότι είναι ψυχολογικό ή ότι κάνει λάθος και αυτός..Πιστεύεις ότι παίζει κάτι τέτοιο ή μόνο στην φαντασία μου;

  4. #4
    Αυτη η κριση δδηλαδη σου περναει σε ενα λεπτο δεν καταλαβα ;; να σε ρωτησω..κοιμασαι τα βραδυα ;; η αποπραγματοση και το αισθημα ασταθειας κ λυποθυμιας ειναι καραμπινατα συμπτωματα αγχους .. Εξετασεισ για σιδηρο εκανες ;; μηπως κανεις καποια χειρονακτικη ερ γασια ;; τελος οταν παθαινεις την κριση φοβασαι οτι θα πεθανεις ;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    20
    Όταν το παθαίνω αυτό φοβάμαι ότι θα λιποθυμίσω..Αύτος είναι ο φόβος μου απο την αρχή.Ή οτι θα πάθω μεγαλύτερο κακό.Βασικά δεν ξέρω φοβάμαι μόνο ότι το παθαίνω αυτο..Ότι χάνομαι..Ή φοβάμαι όλα αυτά..Η κρίση κρατάει λίγο δλδ σε 1 λεπτό θα είμαι πάλι οκ.Ξεκινάει με ένα άσχημο συναίσθημα..Σφίξιμο στο στήθος ή ενόχληση στην κοιλιά..Τα βράδυα κοιμάμαι άλλα αν αρχίσω τις κακές σκέψεις όχι και τόσο καλά..Ειδικά όταν είμαι μόνος στο σπίτι δεν κάνω τόσο καλό υπνο γτ φοβάμαι μην πάθω κάτι κλπ κλπ..Έκανα αιματολογικές δεν βρήκαν έλλειψη σε κάτι.. Όχι δεν κάνω χειρονακτική εργασία.

  6. #6
    Δηλαδη π.χ. οταν κοομασαι μονος φοβασαι οτι θα παθεις τι ; και επισης οταν φοβασαι οτι θα λυπωθημησεις τι φοβασαι μετα ;; οτι θα γινεις ρεζιλι οτι θα χτυπησεις οτι θα πεθανεις ;; τι ;; σε ρωταω αυτα για να ξεκαθαρισεις πρωτα στ μυαλο ακριιβως τι ειναι αυτο που σε ενοχλςι..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by γελα πολυ View Post
    Δηλαδη π.χ. οταν κοομασαι μονος φοβασαι οτι θα παθεις τι ; και επισης οταν φοβασαι οτι θα λυπωθημησεις τι φοβασαι μετα ;; οτι θα γινεις ρεζιλι οτι θα χτυπησεις οτι θα πεθανεις ;; τι ;; σε ρωταω αυτα για να ξεκαθαρισεις πρωτα στ μυαλο ακριιβως τι ειναι αυτο που σε ενοχλςι..
    Όταν είμαι μόνος φοβάμαι ότι θα λιποθυμίσω και θα πάθω κάτι σοβαρό και δεν θα είναι κάποιος κοντά μου να με δώσει βοήθεια.Όταν είμαι έξω φοβάμαι μην λιποθυμίσω αλλά φοβάμαι και μην με πιάσει η κρίση με δούνε οι άλλοι και με κοροιδεύουν νομίζοντας ότι το έχω χάσει η κάτι τέτοιο.

  8. #8
    προσωπικό μήνυμα μπορούμε να στείλουμε?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by Gbutterfly View Post
    προσωπικό μήνυμα μπορούμε να στείλουμε?
    Δεν ξερω δεν τα παω και καλα με το φορουμ αλλα καπως θα γινετε..Αλλιως στείλε μου μειλ.

    [email protected]

  10. #10
    σου έστειλα στο mail

  11. #11
    Προς το παρον δςν εχεις ολα τα συμπτωματα ..ισως εχεις καποια ειδικη φοβια και οχι γενικευμενη ..στις κρισεισ πανικουβτην ωρα της κρισης νομιζεισ οτι θα πεθανεις..εσυ μ λες οτι δεν εχεις φτασει σ αυτο τ σημειο..ασε που διαρκει 1 λεπτακι μονο...προσπαθησε να τ παλεψεις μονος με τιποτα φυτικα η ομοιοπαθητικα..εισαι πολυ τυχερος για μενα παντως που εχεις μονο αυτα ! Καλη δυναμη !

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    20
    Αφού τελικά είναι κάτι ψυχολογικό και όχι κάτι σωματικό και δεν διατρέχω κάποιον κίνδυνο (να πάθω κάτι σοβαρό ή να έχω κάτι σοβαρό ή να πεθάνω κλπ κλπ) πως μπορώ να το παλέψω αυτό;Κάποια συμβουλή;Γιατί είναι πολύ άσχημο αυτο το πράγμα.....Με έχει κάνει να φοβάμαι να κάνω πολλά πράγματα..Όπως πχ άσκηση..
    Last edited by NikosTas; 19-08-2015 at 15:51.

  13. #13
    Quote Originally Posted by NikosTas View Post
    Αφού τελικά είναι κάτι ψυχολογικό και όχι κάτι σωματικό και δεν διατρέχω κάποιον κίνδυνο (να πάθω κάτι σοβαρό ή να έχω κάτι σοβαρό ή να πεθάνω κλπ κλπ) πως μπορώ να το παλέψω αυτό;Κάποια συμβουλή;Γιατί είναι πολύ άσχημο αυτο το πράγμα.....Με έχει κάνει να φοβάμαι να κάνω πολλά πράγματα..Όπως πχ άσκηση..
    ασκηση ..ειναι οτι καλυτερο για το αγχος ...ξεμπλοκαρει το σωμα... βεβαια οταν εισαι πολυ αγχωμενος εχεις αισθημα ζαλησ και ταχυκαρδιες..αλλα στην ουσια οταν κανεις ασκηση μεχρι και 300 πλμοους μπορει να ανεβασεις οποτε δεν υπαρχει θεμα...μετα την ασκηση εχει ξεμπλοκαρει τ σωμα , και εισαι πολυ καλυτερα...στο συτηνω ανεπυφηλακτα...αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να παλεψεις το μυαλο σου..δηλαδη π.χ . οταν αυτο σ χτυπαει το κοκκινο καμπανακι και λεει ΚΥΝΔΙΝΟς ΚΥΝΔΙΝΟς! , εσυ απλα αγνοησε γιατι πολυ απλα ειναι σαν να εχει χαλασει σε αυτο τ σημειο και να χτυπαει οποτε τ ρθει...προσπαθησε να γινεις εσυ το αφεντικο του μυαλου σου και οχι το μυαλο ...γιατι αυτο ειναι που μας κανει τη ζημια ...ειδικα για τους εξυπνους... ελπιζω να βοηθησα λιγο..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    22
    εχεις κοιτάξει την πίεση σου την ώρα που σου συμβαίνει η κρίση? / σάκχαρο? θυρεοειδή? / ποια ήταν η εξήγηση που σου έδωσαν για το λιποθυμικό επεισόδιο? πίνεις αρκετό νερό? αθλεισαι, έστω και ελαφρά, πχ 30 λεπτά έντονο περπάτημα κάθε μέρα?μηπως κάτι που τρως σε πειράζει?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by Cyn8ia View Post
    εχεις κοιτάξει την πίεση σου την ώρα που σου συμβαίνει η κρίση? / σάκχαρο? θυρεοειδή? / ποια ήταν η εξήγηση που σου έδωσαν για το λιποθυμικό επεισόδιο? πίνεις αρκετό νερό? αθλεισαι, έστω και ελαφρά, πχ 30 λεπτά έντονο περπάτημα κάθε μέρα?μηπως κάτι που τρως σε πειράζει?
    Έχω κάνει 2 φορές αιμοτολικές δεν βρήκαν κάτι.Και θυρεοειδή..Δεν με πειράζει κάτι δεν αθλούμε και πολύ μόνο περπάτημα..Απλά λιποθυμία λόγο ζέστης κ πολύ κακής διατροφής η οποία έχει διορθωθεί πλέον.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κριση πανικου ή κατι αλλο;;;
    By novia35 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 32
    Last Post: 28-10-2014, 02:52
  2. Και εδώ αρχίζουν όλα, κρίση πάνικού, άγχους, σωματικά συμπτώματα
    By voman in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 38
    Last Post: 28-02-2012, 18:14
  3. κριση αγχους και μελαγχολίας...
    By lenora in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-07-2010, 02:22
  4. κριση αγχους επικειμενη..
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-05-2010, 13:34
  5. ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By anonimos1985 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 26-06-2009, 00:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •