Και να η υποτροπη.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82

    Και να η υποτροπη.

    Καλησπέρα σε ολους σας. Ελπιζω όλοι να ειστε καλυτερα απο μενα. Εχω γραψει αρκετά ποστ για την αρωστοφοβια μου τα τελευταια δυο χρονια. Τους τελευταίους μήνες όμως ήμουν πολύ καλύτερα με τη βοήθεια ψυχιατρου και αγωγης. Το θεμα με μένα ήταν οι διαφορες αρωστιες που πιστευα ότι έχω. Είχα πολλές στο μυαλό μου αλλά αυτη που δε μπορώ με τιποτα να διωξω είναι η φοβία ότι έχω όγκο εγκεφάλου. Αυτή η φοβία άρχισε όταν αρχισα να έχω πονοκεφαλους, ζαλαδες, μουδιασματα, ασταθια και αλλα πολλα. Ολα τα συμπτωματα έφυγαν οταν άρχισα την αγωγη εκτώς από τους πονοκεφάλους. Αυτοί έμειναν. Έχω αυτή τη μόνιμη πίεση αναμεσα από τα ματια μ που μερικες φορές γινεται ημικρανια. Το θέμα είναι ότι τις περισότερες μέρες το αγνωουσα.
    Τώρα όμως η φοβία επέστρεψε και ως αποτέλεσμα οι πονοκέφαλοι είναι πιο δυνατοί. Έχω πάει σε πολλούς παθολόγους, δυο οφθαλμιατρους, ενα νευρολόγο και 2 ορθοπεδικους. Όλοι λένε αγχος. Μόνο ο ΩΡΛ μου είπε χρονια υγμορίτιδα αλλά δε μου έβγαλε ακτινογραφία και είμαι σίγουρη ότι δεν ειναι αυτό. Δε μπορώ άλλο αλήθεια. Εχω φτάσει στο τελος της υπομονης μου. Θέλω να ειμαι κι εγώ σαν ολους της ηλικείας μου που το μόνο που τους ενδιαφέρει ειναι να περνανε καλα. Εχω απελπιστεί. Νόμιζα ότι πήγαινα καλυτερα και οτι το ξεπερνουσα. αλλα μαλλον όχι. Φοβαμαι οτι εχω κατι σοβαρο. Φοβαμαι οτι και τίποτα σοβαρο να μην εχω το αγχος μου θα μ καταστρεψει τη ζωη.

  2. #2
    Quote Originally Posted by Άρια View Post
    Καλησπέρα σε ολους σας. Ελπιζω όλοι να ειστε καλυτερα απο μενα. Εχω γραψει αρκετά ποστ για την αρωστοφοβια μου τα τελευταια δυο χρονια. Τους τελευταίους μήνες όμως ήμουν πολύ καλύτερα με τη βοήθεια ψυχιατρου και αγωγης. Το θεμα με μένα ήταν οι διαφορες αρωστιες που πιστευα ότι έχω. Είχα πολλές στο μυαλό μου αλλά αυτη που δε μπορώ με τιποτα να διωξω είναι η φοβία ότι έχω όγκο εγκεφάλου. Αυτή η φοβία άρχισε όταν αρχισα να έχω πονοκεφαλους, ζαλαδες, μουδιασματα, ασταθια και αλλα πολλα. Ολα τα συμπτωματα έφυγαν οταν άρχισα την αγωγη εκτώς από τους πονοκεφάλους. Αυτοί έμειναν. Έχω αυτή τη μόνιμη πίεση αναμεσα από τα ματια μ που μερικες φορές γινεται ημικρανια. Το θέμα είναι ότι τις περισότερες μέρες το αγνωουσα.
    Τώρα όμως η φοβία επέστρεψε και ως αποτέλεσμα οι πονοκέφαλοι είναι πιο δυνατοί. Έχω πάει σε πολλούς παθολόγους, δυο οφθαλμιατρους, ενα νευρολόγο και 2 ορθοπεδικους. Όλοι λένε αγχος. Μόνο ο ΩΡΛ μου είπε χρονια υγμορίτιδα αλλά δε μου έβγαλε ακτινογραφία και είμαι σίγουρη ότι δεν ειναι αυτό. Δε μπορώ άλλο αλήθεια. Εχω φτάσει στο τελος της υπομονης μου. Θέλω να ειμαι κι εγώ σαν ολους της ηλικείας μου που το μόνο που τους ενδιαφέρει ειναι να περνανε καλα. Εχω απελπιστεί. Νόμιζα ότι πήγαινα καλυτερα και οτι το ξεπερνουσα. αλλα μαλλον όχι. Φοβαμαι οτι εχω κατι σοβαρο. Φοβαμαι οτι και τίποτα σοβαρο να μην εχω το αγχος μου θα μ καταστρεψει τη ζωη.
    Αν ηταν κατι θα στο λεγε ο νευρολογος.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    Το ξερω αλλά όταν εχεις φοβιες δε μπορείς να σκεφτεις λογικα. εγώ απλός σκεφτομαι ότι κατι εχω κ δν το είδε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    τι αγωγη περνεις;;

  5. #5
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    τι αγωγη περνεις;;
    Αφου το καταλαβαινεις και γω φοβικος ειμαι;

  6. #6
    Αργία μήτηρ πάσης κακίας, έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι!
    Δεν ξέρω αν σπουδάζεις ή αν εργάζεσαι ή αν εχεις χόμπις και φίλους αλλά αν κάμποσος από τον καθημερινό σου χρόνο κατατάσσεται στην αδράνεια φυσικό είναι το μυαλό να φτιάχνει φοβίες και σενάρια φαντασίας. Όπως επίσης και να γίνονται θυρία και να αυξανει η ένταση κάθε φοβίας που έχεις. Η εκλογίκευση και η διακριση φαντασίας - πραγματικότητας ειναι επίσης όπλα κατα της φοβίας. Όπως και η δραστηριοποίηση με τους τρόπους που σου προείπα αφού η αδράνεια τρεφει τις φοβίες και τα σενάρια του νου.
    γιάννης

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    Sofaki επαιρνα sertral 100 και πριν 2 μηνες τα μιωσα στο 50.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    Ioannis2 εχω σταματησει να δουλευω πριν δυο μηνες. Χομπι εχω αλλα ειναι η ζωγραφική κ οταν ζωγραφίζω ξεχνιέμαι λιγο. Οσο για φίλους εχω πολλούς αλλά λογο των πονοκεγαλων δε θελω να βγαινω εξω...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΟΙ ΦΟΒΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΟΠΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΞΥΠΝΗ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΔΕ Σ ΑΡΕΣΕΙ
    ΤΩΡΑ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΘΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΛΙΓΟ ΜΥΑΛΟ
    ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    Elis αυτο που εγραψες παρουσιαζει την αγχοδη διαταραχή με αλλο τροπο και αυτο ειναι πολυ καλο μιας κ την εχω στο κεφαλι μ δαν αδυναμία. Πρεπει κ προσπαθώ να αλλαξω μυαλό και πιστεύω οτι αν το ξεπερασω ποτε θα ειμαι καλυτερα απο πριν

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΔΛΔ ΔΕ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΣΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΣΟΥ
    ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΖΩΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΓΧΟΣ
    ΓΤ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΓΧΟΣ ΚΑΝΑ ΕΞΗΝΤΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΓΕΝΗΘΗΚΑΝ ΑΔΥΝΑΜΟΙ;
    ΔΛΔ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΤΙ ΜΑΣ ΧΑΛΑΕΙ
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΧΑΛΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΚΙ ΕΤΣΙ ΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝΟΧΗΣ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΕΙΠΑΜΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΥΠΝΟΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΤΟ ΠΕΙ ΚΙ Ο ΙΔΙΟΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΟΙ ΦΟΒΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΟΠΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΞΥΠΝΗ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΔΕ Σ ΑΡΕΣΕΙ
    ΤΩΡΑ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΘΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΛΙΓΟ ΜΥΑΛΟ
    ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ
    Εάν οι φοβίες έχουν λογικό υπόβαθρο τότε ειναι απόδειξη έξυπνου ατομου. Όχι όμως όταν προκειται για παραλογισμούς, χωρίς δλδ λογικό πραγματικό υπόβαθρο, πχ φοβαμαι να μπω στο ασανσερ ή στο αεροπλάνο λόγω κλειστοφοβίας ή αρρωστοφοβίες χωρίς να τρεχει τιποτα ή φοβαμαι τους πολυσυχναστους χωρους. Επίσης, το άγχος όταν ενεχει το στοιχειο της υπερβολής και των φανταστικών σεναρίων (καταστροφικότητα), δλδ χωρίς λογικό πραγματικό υπόβαθρο, δεν πρόκειται για έξυπνο άτομο. Μιλάμε και στις δυο περιπτωσεις για θεματα ψυχολογιας που μπορει να βασανιζουν τον οποιοδήποτε.
    γιάννης

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    151
    Σας έχει τύχει ποτέ να σκέφτεστε πότε θα γίνω και εγώ ξανά όπως πριν..??Παρατηρείς τον κόσμο γύρω σου και αναρωτιέσαι..Γιατί εγώ να είμαι έτσι?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΟΠΦΑΣΗ ΠΛΕΟΝ ΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΟΠΦΑΣΗ ΠΛΕΟΝ ΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΑ
    Βαρέθηκα Elis!!!!Αλήθεια...!!!!!!!Αυτό θα κάνω και εγώ!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. υποτροπη
    By paris1 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 19
    Last Post: 04-07-2014, 19:51
  2. ΥΠΟΤΡΟΠΗ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 23-08-2013, 08:54
  3. ΙΨΔ ΥΠΟΤΡΟΠΗ!!
    By selas-selas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 06-09-2010, 14:57
  4. και νέα υποτροπή..
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 26-06-2009, 03:04
  5. υποτροπή
    By takispapos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 19-11-2006, 11:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •