ζηλεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: ζηλεια

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    1

    ζηλεια

    Δε ξερω εάν είναι το καταλληλο φορουμ.Ζηλευω υπερβολικα πολύ.Ακομη και τη σκια μου.Εχω σχεση με ένα αγορι σχεδόν 2 χρονια.Είναι η πρωτη μου σχεση και είμαι ερωτευμενη μαζι του.Ωστοσο, η ζηλεια μου καταπνιγει τη σχεση μας όχι λιγες φορες σε σημειο που παραλιγο να χωρισουμε (εχει γινει αρκετες φορες).Ζηλευω το γεγονος που εχει φιλες και κανει παρεα με κορίτσια και παρακολουθώ κάθε κινηση,like,comment στο facebook που αφορα καποιο κοριτσι.Στην αρχη του φαινοταν κολακευτικο αλλα πλεον τον ενοχλεί φανερα όπως και μενα με πνιγει το γεγονος.Εχω προσπαθησει πολλες φορες να αποβαλλω ασχημες σκεψεις που μου προκαλουν τη ζηλεια μου,ανεπιτυχως.Δε νιωθω πλεον καλα με τον εαυτο μου και το ποσο αναξιοπρεπή με κανει η ζηλεια.Αγαπαω πολύ το αγορι μου και είμαι σιγουρη πως τον εμπιστεύομαι αλλα νιωθω ασφαλης με τον εαυτο μου και η αυτοπεποιθηση μου βρισκεται στα πατωματα...εχει κανεις καποια ιδεα πως να απαλλαγω από την αφορητη ζηλεια?:(
    .

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Αν δεν σου δίνει ο ίδιος αφορμές, μην του το λες, και κυρίως προσπάθησε να μην του δείχνεις. Πολλοί ίσως διαφωνήσουν μαζί μου και να σου πουν να το συζητήσετε, να σε ηρεμήσει κλπ, αλλά βλέπω και μπορώ να φανταστώ πως δεν οφελεί μιας και ο ίδιος δεν μπορεί να κάνει κάτι για να ηρεμήσεις, πάντα θα σου μπαίνουν ιδέες απ' το πουθενά. Εγώ θα πρότεινα να μιλήσεις με κάποιον ειδικό, ίσως βρει την αιτία και το δουλέψετε μαζί, και το λέω όχι επειδή έχει γίνει καραμέλα το "πήγαινε σε ειδικό", αλλά επειδή βασανίζεσαι και αν είσαι γενικά τόσο ζηλιάρα χωρίς αιτίες, θα το έχεις σε όλες σου τις σχέσεις και θα βασανίζεσαι μόνη σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by swamc View Post
    και η αυτοπεποιθηση μου βρισκεται στα πατωματα...εχει κανεις καποια ιδεα πως να απαλλαγω από την αφορητη ζηλεια?:(
    .

    Ειναι σαν να ρωτας πως μπορεις ναποκτησεις αυτοπεποιθηση . Καποιος με αυτοπεποιθηση δεν ζηλευει . Την συνταγη δεν την γνωριζω .

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    1
    Μην του δίνετε καμία δικαιολογία αν δεν τις προσφέρει και αν δεν το κάνει, αποφύγετε να του τις δώσετε. Πολλοί άνθρωποι θα διαφωνήσουν μαζί μου και θα σας παροτρύνουν να το συζητήσετε, να ηρεμήσετε, κ.λπ., αλλά μπορώ να δω και να φανταστώ ότι δεν βοηθάει γιατί δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να σας ηρεμήσει και οι ιδέες σας απλώς διατηρούνται που σκάει στο κεφάλι σου. Το λέω αυτό όχι επειδή το "πήγαινε σε έναν ειδικό" έχει γίνει καραμέλα αλλά επειδή σε βασανίζουν. αν γενικά είσαι τόσο ζηλιάρης χωρίς λόγο, θα το έχεις σε όλες σου τις σχέσεις, και θα βασανίσεις τον εαυτό σου. Συνιστώ να συμβουλευτείτε έναν επαγγελματία για να σας βοηθήσει να εντοπίσετε τη ρίζα του προβλήματος και να βρείτε μαζί μια λύση.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    3
    Καταλαβαίνω ότι η υπερβολική ζήλια μπορεί να είναι μια πολύ δύσκολη κατάσταση, ειδικά αν είναι η πρώτη σου backpack battles σχέση. Το γεγονός ότι αγαπάς τον σύντροφό σου και τον εμπιστεύεσαι είναι πολύ σημαντικό, αλλά είναι επίσης σημαντικό να μάθεις να διαχειρίζεσαι τη ζήλια σου με υγιή τρόπο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    1
    Στην πραγματικότητα, ενώ έπαιζα, βρήκα πολλές πραγματικά συγκινητικές ιστορίες. Υπάρχουν πολλές σχέσεις που έχουν περιορισμούς που είναι δύσκολο να εξισορροπηθούν snake io. Μόνο όταν η σκέψη σας είναι αρκετά σε εγρήγορση, μπορείτε να λύσετε εύκολα προβλήματα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,808
    μεγα προσοχη σε αυτο τερατακι ειν υπουλο και πονηρο αν αφεθεί ανεξέλεγκτο θα σου κάμνει τρελη ζημιά. καλο ειν να διεκδικούμε την προσοχη ομως με αλους τροπους πιο διακριτικά.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Είναι σαν να αναζητάς την 100% σιγουριά, σε πράγματα που δεν μπορείς να ελέγξεις.
    Όταν ζητάς διαβεβαιώσεις διαρκώς, μετά εθίζεσαι σαν ναρκωτικό και νιώθεις μεγάλη αναστάτωση στην παραμικρή αμφιβολία.
    Πρέπει να μάθεις να αντέχεις την αμφιβολία, ότι πάντα υπάρχει πιθανότητα κάποιος να σε πληγώσει. Όμως ακόμη και εάν συμβεί αυτό θα το ξεπεράσεις.
    Πρέπει να ζήσεις με αυτή την αμφιβολία, όπως ζεις με την αμφιβολία και σε άλλα πράγματα πχ ότι δεν είσαι 100% σίγουρη ότι αύριο θα είναι υγιείς όλοι οι γύρω σου.
    Όπως δεν γίνεται να τους παίρνεις τηλ όλους κάθε λίγο και λιγάκι για να τσεκάρεις αν είναι καλά και υγιής, έτσι δεν γίνεται να τσεκάρεις κάθε λίγο και λιγάκι την αγάπη του συντρόφου σου.
    Πρέπει να αντέχεις την αμφιβολία.
    Όποτε κλείσε τα social media που τσεκάρεις το αγόρι σου στην προσπάθεια να ελέγξεις αυτά που δεν ελέγχονται

  9. #9

    Έτσι ακριβώς...!

    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Είναι σαν να αναζητάς την 100% σιγουριά, σε πράγματα που δεν μπορείς να ελέγξεις.
    Όταν ζητάς διαβεβαιώσεις διαρκώς, μετά εθίζεσαι σαν ναρκωτικό και νιώθεις μεγάλη αναστάτωση στην παραμικρή αμφιβολία.
    Πρέπει να μάθεις να αντέχεις την αμφιβολία, ότι πάντα υπάρχει πιθανότητα κάποιος να σε πληγώσει. Όμως ακόμη και εάν συμβεί αυτό θα το ξεπεράσεις.
    Πρέπει να ζήσεις με αυτή την αμφιβολία, όπως ζεις με την αμφιβολία και σε άλλα πράγματα πχ ότι δεν είσαι 100% σίγουρη ότι αύριο θα είναι υγιείς όλοι οι γύρω σου.
    Όπως δεν γίνεται να τους παίρνεις τηλ όλους κάθε λίγο και λιγάκι για να τσεκάρεις αν είναι καλά και υγιής, έτσι δεν γίνεται να τσεκάρεις κάθε λίγο και λιγάκι την αγάπη του συντρόφου σου.
    Πρέπει να αντέχεις την αμφιβολία.
    Όποτε κλείσε τα social media που τσεκάρεις το αγόρι σου στην προσπάθεια να ελέγξεις αυτά που δεν ελέγχονται
    Πολύ σωστά σου τα λέει, θεματοθετρια.
    Συμφωνώ απόλυτα!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    2
    Είναι ακριβές, ρυθμιστής θεμάτων.
    Συμφωνώ απόλυτα! retro bowl college

Similar Threads

  1. ΖΗΛΕΙΑ
    By lavie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 27-02-2012, 20:37
  2. ΖΗΛΕΙΑ
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 31-10-2011, 11:38
  3. Ζηλεια!
    By romaclis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 05-06-2011, 22:27
  4. ζηλεια
    By mary.a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 04-05-2011, 18:59
  5. ζηλεια
    By essence in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 23-01-2007, 22:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •