Παρενέργειες αντικαταθλιπτικών....πόσο διαρκούν - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 96 of 96
  1. #91
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by me lene popi View Post
    καλησπερααα!! εγω παντως με τα σιπραλεξ(10μγ η μεγαλυτερη μου ποσοτητα) την πρωτη φορα με εστρωσε σε περιπου 17 ημερες!!! το επερνα 3μιση -4 χρονια κ ημουν ανετη χαλαρη ευδιαθετη !!! no-stress :) τα εκοψα κ ενω δεν μου εβγαλε καμια παρενεργεια στον 4ο μηνα επανηρθε η αγχωτικη διαταραχη πανυγηρικα! κ οχι αυτη που ερχεται φευγει κ οταν σε θυμηθει ξανα! καθε μερα χαλια κ με νεα κουσουρια!! αγοραφοβια, 0 ορεξη για φαγητο, καμια κριση πανικου στο ξεκαρφωτο, εξω απο την πορτα δεν τολμουσα να βγω κ αν εβγενα ημουν σε αναμενα καρβουνα! δεν θα μπω σε αλλες λεπτομεριες εδω που ειμαστε τα ξερετε ολοι δυστυχως! κ τωρα την δευτερη φορα με εστρωσε πολυ πιο γρηγορα 11-12η ημερα αρχισα να επανερχομαι!

    απο παρενεργειες μια μερα ειχα ιλλιγο κ ζαλη! κ 2) το χειροτερο αυτοκαταστροφικες σκεψεις! το ειχα διαβασει στο φυλλο οδηγιων τους αλλα ειλικρινα δεν πιστευα πως μπορει να συμβει! με λιγα λογια αρχισα να σκεφτομαι πως ισως τρελλαθω κ δεν ξερω τι κανω κ αυτοκτονισω! εντομεταξυ φοβαμαι τοσο πολυ το θανατο...μια που το σκεφτηκα κ μια που φρικαρα μην κανω καμια βλακεια πανω στο αγχος κ στον πανικο μου!!!

    οσο για τη συζητηση που ειχατε πιο πανω εγω νομιζω αυτη τη φορα δεν θα τα ξανακοψω! φοβαμαι πως κ παλι τα ιδια θα γινουν!θυμαμαι μια εβδομαδα πριν με πιασει ξανα το αγχος ημουν περιφανη για τον εαυτο μου που τα καταφερνω χωρις τα χαπια κ σκεφτομουν πολυ θετικα!!! αρα δεν ειναι οτι οδηγησα εγω το μυαλο μου εκει!! το κακο ειναι πως ειμαι μικρη μολις 26 θα ηθελα καποια στιγμη στο μελλον να κανω παιδακι αλλα με βλεπω δυσκολη!
    Το ΚΑΛΟ είναι ότι είσαι μόλις 26 και θα κάνεις πολλά απ' αυτά που ονειρεύεσαι, και εννοείται και παιδιά αν το επιθυμείς.
    Η δική μου εμπειρία τουλάχιστον αυτό έδειξε γιατί το πρώτο μου περιστατικό το πέρασα στην ηλικία των 27 με σχεδόν 4 χρόνια θεραπεία που προηγήθηκε από μια δίμηνη παραμονή σε κλινική. Στα 33 μου λοιπόν απέκτησα το δεύτερο μου παιδί και είχα τόση δύναμη ώστε να κάνω πολλά-πολλά άλλα πράγματα που δεν πίστευα ποτέ ότι πρόκειται να τα καταφέρω. Μεταξύ αυτών δύο πτυχία και καταξίωση στο χώρο που επέλεξα να υπηρετήσω. Πες η δύναμη της θέλησης, πες αυτό το σκληρό μάθημα ζωής... Η ελπίδα και οι στόχοι δεν πρέπει να παύουν να υπάρχουν μέσα μας. Σαν μια μικρή φλόγα που θα ανάβει και θα φωτίζει αυτό το σκληρό σκοτάδι.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    114
    rea moy k vicky12 σας ευχαριστω για τη συνομοσια και τα τοσο υποστηρικτικα λογια! το ξερω πως επειδη ειμαι μικρη εχω ολο τον χρονο μπροστα αλλα δεν ξερω αν μπορεσω να ξανακανω αλλη προσπαθεια χωρις χαπια! δυστυχως ειμαι πολυ φοβιτσιαρα! μακαρι να μπορεσουμε ολοι να προχωρησουμε μπροστα κ να τα ξεπερασουμε!!! κ ρεα φυσικα κ μπορεις να κανεις παιδακι στην ηλικια που εισαι !!!! κ θα κανεις γιατι βλεπω εισαι δυνατη κ εχεις πεισμα!! εγω προσ το παρων μετραω 15ημερα με σιπραλεξ κ εχω αρχισει να νιωθω ανθρωπος ξανα!!! βγηκα κ απο το σπιτι χαχαχαχαχ

    :) πολλα χαμογελα σε ολους ευχομαι!

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by vicky12 View Post
    Το ΚΑΛΟ είναι ότι είσαι μόλις 26 και θα κάνεις πολλά απ' αυτά που ονειρεύεσαι, και εννοείται και παιδιά αν το επιθυμείς.
    Η δική μου εμπειρία τουλάχιστον αυτό έδειξε γιατί το πρώτο μου περιστατικό το πέρασα στην ηλικία των 27 με σχεδόν 4 χρόνια θεραπεία που προηγήθηκε από μια δίμηνη παραμονή σε κλινική. Στα 33 μου λοιπόν απέκτησα το δεύτερο μου παιδί και είχα τόση δύναμη ώστε να κάνω πολλά-πολλά άλλα πράγματα που δεν πίστευα ποτέ ότι πρόκειται να τα καταφέρω. Μεταξύ αυτών δύο πτυχία και καταξίωση στο χώρο που επέλεξα να υπηρετήσω. Πες η δύναμη της θέλησης, πες αυτό το σκληρό μάθημα ζωής... Η ελπίδα και οι στόχοι δεν πρέπει να παύουν να υπάρχουν μέσα μας. Σαν μια μικρή φλόγα που θα ανάβει και θα φωτίζει αυτό το σκληρό σκοτάδι.
    Βίκυ επειδή μ' ενδιαφέρει πραγματικά πολύ το θέμα και είμαι 35 χρόνων με χρόνια λήψη αντικαταθλιπτικών, όταν έκανες το παιδάκι σου λάμβανες φάρμακα? Σε ρωτάω γιατί εγώ δυστυχώς όταν τα διακόπτω σε 4-6 μήνες γίνομαι πάλι χάλια, οπότε με αυτά τα δεδομένα δεν συμπληρώνω καν το 9μηνο της κύησης....Άσε που λόγω των συμπτωμάτων που έχω όταν δεν είμαι καλά, σκέφτομαι προκαταβολικά τί θα γίνει εάν δε θέλω το παιδί μου και θέλω να του κάνω κακό...

  4. #94
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by spr1980 View Post
    Βίκυ επειδή μ' ενδιαφέρει πραγματικά πολύ το θέμα και είμαι 35 χρόνων με χρόνια λήψη αντικαταθλιπτικών, όταν έκανες το παιδάκι σου λάμβανες φάρμακα? Σε ρωτάω γιατί εγώ δυστυχώς όταν τα διακόπτω σε 4-6 μήνες γίνομαι πάλι χάλια, οπότε με αυτά τα δεδομένα δεν συμπληρώνω καν το 9μηνο της κύησης....Άσε που λόγω των συμπτωμάτων που έχω όταν δεν είμαι καλά, σκέφτομαι προκαταβολικά τί θα γίνει εάν δε θέλω το παιδί μου και θέλω να του κάνω κακό...
    Είχα διακόψει τη θεραπεία και μεσολάβησε ένα 6μηνο όταν έμεινα έγκυος, αλλά όπως προείπα είχαν περάσει σχεδόν τέσσερα χρόνια θεραπείας. Ελπίζω να μην σε απογοητεύω, αλλά και ο γιατρός μου είχε αναφέρει (και με διάφορες αναγνώσεις στο ιντερνετ) ότι υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που λαμβάνουν θεραπεία κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Μην απελπίζεσαι και αν σε ενδιαφέρει συζήτησέ το με το γιατρό σου. Σίγουρα υπάρχει λύση κι αν σε στηρίξουν οι άνθρωποι που έχεις δίπλα σου όλα μπορεί να πάνε καλά.
    Το μυαλό μας πάντα πάει στο κακό, στο μαύρο, στην τρέλα... ξέρεις όμως ότι δεν είναι έτσι. Μπορεί να είναι όλα ευοίωνα τελικά και να γίνεις μια πολύ γλυκειά μανούλα! Θαύματα γίνονται, ας μην το ξεχνάμε. Αργούν αλλά συμβαίνουν!

  5. #95
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by me lene popi View Post
    rea moy k vicky12 σας ευχαριστω για τη συνομοσια και τα τοσο υποστηρικτικα λογια! το ξερω πως επειδη ειμαι μικρη εχω ολο τον χρονο μπροστα αλλα δεν ξερω αν μπορεσω να ξανακανω αλλη προσπαθεια χωρις χαπια! δυστυχως ειμαι πολυ φοβιτσιαρα! μακαρι να μπορεσουμε ολοι να προχωρησουμε μπροστα κ να τα ξεπερασουμε!!! κ ρεα φυσικα κ μπορεις να κανεις παιδακι στην ηλικια που εισαι !!!! κ θα κανεις γιατι βλεπω εισαι δυνατη κ εχεις πεισμα!! εγω προσ το παρων μετραω 15ημερα με σιπραλεξ κ εχω αρχισει να νιωθω ανθρωπος ξανα!!! βγηκα κ απο το σπιτι χαχαχαχαχ

    :) πολλα χαμογελα σε ολους ευχομαι!
    κοιτα εμενα ο γιατρος μου είπε οτι σε ενα χρόνο θα τα κοψουμε τα χαπια... και θα προσπαθησουμε μαζι ;).. αλλιως θα κανω 2 ντουζινες κωλοπαιδα και θα ερχόμαστε κατω απο το σπίτι σου και θα πεταμε πετρες στο παραθυρό σου!!!:p

  6. #96
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Frozen78 View Post
    Πανέτοιμη!Πότε λες να ξεκινήσουμε....???Μεταξύ μας, έτσι...????Μην το πεις πουθενά.
    εχουμε ηδη ξεκινησει ματα χαρη! αυριο εδω την ιδια ωρα θα σου αποκαλυψω ποιος σκοτωσε τον κενεντυ... μεταξυ μας!!!:cool:

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Διακοπή αντικαταθλιπτικών χαπιών
    By podikoula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 11-12-2012, 00:38
  2. δεν ημουν ετσι... ποσο λυπαμαι.. ποσο φοβαμαι... Ποσο...
    By darsel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 28-08-2012, 22:57
  3. 'ΦΥΤΟ' ΑΠΟ ΛΗΨΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΩΝ
    By donovanbeili in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-02-2011, 00:44
  4. πόσο διαρκούν τα μανιακά επεισόδια?
    By theoducati in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-06-2009, 13:06
  5. τι κανω αφου μετα απο 3 χρονια καταλαβα ποσο την πληγωσα και ποσο μου λειπει?
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2008, 06:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •