Παρενέργειες αντικαταθλιπτικών....πόσο διαρκούν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 96
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100

    Παρενέργειες αντικαταθλιπτικών....πόσο διαρκούν

    Καλήμερα παιδιά. Πριν από 6 μέρες ξεκίνησα να παίρνω εσιταλοπράμη λόγω διαταραχής πανικού που έχω εδώ και 4 χρόνια.
    Η 1 μέρα ήταν εφιαλτική.Είχα πολύ νευρικότητα,τρόμο και ένα αίσθημα δερματικού καύσου.
    Η γιατρός μου είπε να μειώσω την δόση στα 0,25mg και τα παίρνω σε συνδυασμό με ζαναξ για να είμαι καλά.
    Η ερώτηση είναι πότε περνούν αυτές οι παρενέργειες.
    Έχω εξαντληθεί φοβάμαι πολύ.Σήμερα μόλις αύξησα την δόση στα 0.5mg και φοβάμαι.
    Έχει κανείς εμπειρία απο αυτά τα φάρμακα?
    Τι κάνετε τον πρώτο καιρό με όλες αυτές τις παρενέργειες.
    Υπάρχει κάτι που να βοηθά να είναι πιο υποφερτές.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Gravity View Post
    Καλήμερα παιδιά. Πριν από 6 μέρες ξεκίνησα να παίρνω εσιταλοπράμη λόγω διαταραχής πανικού που έχω εδώ και 4 χρόνια.
    Η 1 μέρα ήταν εφιαλτική.Είχα πολύ νευρικότητα,τρόμο και ένα αίσθημα δερματικού καύσου.
    Η γιατρός μου είπε να μειώσω την δόση στα 0,25mg και τα παίρνω σε συνδυασμό με ζαναξ για να είμαι καλά.
    Η ερώτηση είναι πότε περνούν αυτές οι παρενέργειες.
    Έχω εξαντληθεί φοβάμαι πολύ.Σήμερα μόλις αύξησα την δόση στα 0.5mg και φοβάμαι.
    Έχει κανείς εμπειρία απο αυτά τα φάρμακα?
    Τι κάνετε τον πρώτο καιρό με όλες αυτές τις παρενέργειες.
    Υπάρχει κάτι που να βοηθά να είναι πιο υποφερτές.
    Καλημέρα! Χρειάζεται να κάνεις λίγη υπομονή....Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για τις παρενέργειες...Και εγώ τις είχα...Αισθανόμουνα πολύ χειρότερα...Αλλά έκανα πολλή υπομονή..Μπορείς να μην το σκέφτεσαι..??

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ
    ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100
    Ευχαριστώ που απάντησες το έχω τόσο ανάγκη να μιλήσω τώρα με κάποιον.
    και η γιατρός μου αυτό λέει να κάνω υπομονή.αλλά είναι η ανησυχία που νιώθω το πρωί είναι μεγάλη.
    Να φανταστείς θέλω να πάω νοσοκομείο να με κλείσουν σε κλινική νομίζω πώς χάνω τα λογικά μου.
    Με τα ζαναξ ηρεμώ αλλά πόσο θα κρατήσουν όλα αυτά.Την γιατρό μου την έχω τρελάνει την καημένη την παίρνω κάθε δυο μέρες και είναι σε διακοπές.
    Ευτυχώς δεν λέει τίποτα.Μου είπε βέβαια ότι αν φτάσουμε στα 10 mg τα πράγματα θα αλλάξουν κ μετά θα είμαι πολύ καλά.
    Εσύ τι εμπειρία έχεις από τα αντικαταθλιπτικά.Πόσο κρατάνε συνήθως οι παρενέργειες?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Gravity View Post
    Ευχαριστώ που απάντησες το έχω τόσο ανάγκη να μιλήσω τώρα με κάποιον.
    και η γιατρός μου αυτό λέει να κάνω υπομονή.αλλά είναι η ανησυχία που νιώθω το πρωί είναι μεγάλη.
    Να φανταστείς θέλω να πάω νοσοκομείο να με κλείσουν σε κλινική νομίζω πώς χάνω τα λογικά μου.
    Με τα ζαναξ ηρεμώ αλλά πόσο θα κρατήσουν όλα αυτά.Την γιατρό μου την έχω τρελάνει την καημένη την παίρνω κάθε δυο μέρες και είναι σε διακοπές.
    Ευτυχώς δεν λέει τίποτα.Μου είπε βέβαια ότι αν φτάσουμε στα 10 mg τα πράγματα θα αλλάξουν κ μετά θα είμαι πολύ καλά.
    Εσύ τι εμπειρία έχεις από τα αντικαταθλιπτικά.Πόσο κρατάνε συνήθως οι παρενέργειες?
    Ποιά έχεις ξεκινήσει Gravity και σε τι ποσότητα???

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100
    Εσιταλοπάμη 2,5 mg και σήμερα 5mg είναι σαν το σιπραλέξ. Πρέπει όμως να φτάσω στα 10 mg.Συγγνώμη στο πρώτο μήνυμα γράφω λάθος δοσολογία.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΦΗΣΕΣ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑ
    ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΑ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΑ ΑΛΛΟ ΛΟΥΚΙ
    ΓΕΝΙΚΑ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΑ ΛΟΥΚΙΑ ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΙ Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΝΑ Σ ΔΩΣΕΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Gravity View Post
    Εσιταλοπάμη 2,5 mg και σήμερα 5mg είναι σαν το σιπραλέξ. Πρέπει όμως να φτάσω στα 10 mg.Συγγνώμη στο πρώτο μήνυμα γράφω λάθος δοσολογία.
    Και εγώ σιταλοπράμη 1,5 χαπι την ημέρα...μειωμένη πλέον δόση. Ξεκίνησα πριν από 10 μήνες.Πώς σου βγαίνει εσένα το άγχος?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    151
    Πολύ καλό!!!!!!!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100
    Δύο εβδομάδες καλά θα ήταν άλλα επειδή είχα πολλές παρενέργειες πήρα μικρή δόση και τώρα ίσως διαρκεί περισσότερο.Αλλά αφού μου λέτε και εσείς ότι περνάνε όλα μετά θα ηρεμήσω.
    Μάλλον η γιατρός για να μην με τρομάξει μου είπε στην αρχή μόνο για πονοκέφαλο,αδιαθεσία και ναυτία.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Gravity View Post
    Δύο εβδομάδες καλά θα ήταν άλλα επειδή είχα πολλές παρενέργειες πήρα μικρή δόση και τώρα ίσως διαρκεί περισσότερο.Αλλά αφού μου λέτε και εσείς ότι περνάνε όλα μετά θα ηρεμήσω.
    Μάλλον η γιατρός για να μην με τρομάξει μου είπε στην αρχή μόνο για πονοκέφαλο,αδιαθεσία και ναυτία.
    Θα περάσουν όλα...υπομονή...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100
    frozen 78 εγώ με το ζόρι παίρνω 1/4 του χαπιού.Εσύ παίρνεις 1,5.Τόσο ευαίσθητη είμαι ρε παιδιά.Elis oi συμβουλές σου είναι πάντα χρήσιμες και πολύ καλές.;)
    ναι το άφησα πολύ το πρόβλημα να φανταστείς τώρα έχω και αγοραφοβία.
    Frozen 78 εγώ έχω το πρωί άγχος 3 φορές πιο δυνατό από πανικό,έχω μυδρίαση στο μάτι,διάρροια και κάψιμο στο δέρμα σαν να έχω λέοντος πάνω μου.
    Με τα ζαναξ συνέρχομαι αλλά μέχρι να φτάσω να παίρνω ένα χάπι ποιος ξέρει τι θα γίνει.
    Εσύ πως το βιώνεις το άγχος σου?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Gravity View Post
    frozen 78 εγώ με το ζόρι παίρνω 1/4 του χαπιού.Εσύ παίρνεις 1,5.Τόσο ευαίσθητη είμαι ρε παιδιά.Elis oi συμβουλές σου είναι πάντα χρήσιμες και πολύ καλές.;)
    ναι το άφησα πολύ το πρόβλημα να φανταστείς τώρα έχω και αγοραφοβία.
    Frozen 78 εγώ έχω το πρωί άγχος 3 φορές πιο δυνατό από πανικό,έχω μυδρίαση στο μάτι,διάρροια και κάψιμο στο δέρμα σαν να έχω λέοντος πάνω μου.
    Με τα ζαναξ συνέρχομαι αλλά μέχρι να φτάσω να παίρνω ένα χάπι ποιος ξέρει τι θα γίνει.
    Εσύ πως το βιώνεις το άγχος σου?
    Εγώ δεν έχω κρίσεις πανικού...Αυτό που με ταλαιπωρεί είναι μία ζαλάδα συνεχής και μία θολούρα, σαν ένα χάσιμο. Δεν ξέρω πού πατάω και πού βρίσκομαι ένα πράγμα....Χάλια συναίσθημα. Σου έχει τύχει ποτέ αυτό?

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διακοπή αντικαταθλιπτικών χαπιών
    By podikoula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 11-12-2012, 01:38
  2. δεν ημουν ετσι... ποσο λυπαμαι.. ποσο φοβαμαι... Ποσο...
    By darsel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 28-08-2012, 23:57
  3. 'ΦΥΤΟ' ΑΠΟ ΛΗΨΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΩΝ
    By donovanbeili in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-02-2011, 01:44
  4. πόσο διαρκούν τα μανιακά επεισόδια?
    By theoducati in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-06-2009, 14:06
  5. τι κανω αφου μετα απο 3 χρονια καταλαβα ποσο την πληγωσα και ποσο μου λειπει?
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2008, 07:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •