Χάος - Πάτος - Μπάφος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715

    Χάος - Πάτος - Μπάφος...

    συναντήθηκα με αυτήν την ουσία όταν ήμουν έφηβη.
    γυρω στα 25 έγινε η κατηγορία "χαβαλες" της παρέας μας
    αρχισα να τα αγοράζω
    στα 30 άρχισα να πίνω και μόνη μου ... έγινε η απαραίτητη ουσία για να "ανοίγει το μυαλό μου"
    η απομόνωση εγινε φίλη καλή
    για να μην "εθιστω"...γιατι πάντα έχω μια τάση προς τις καταχρήσεις (πριν απο το μπάφο ήταν το αλκοόλ)
    αγόραζα μονο κατα διαστηματα. δηλαδη ..χριστουγεννα - πάσχα - γεννεθλια - γιορτη αυτο άφηνε ενα κενο περιπου ενος μηνα που ήμουν καθαρη.. δεν μου ελειπε αλλα οταν πλησιαζε η εποχη ανυπομονουσα να το πάρω... ηταν ο μονος τροπος να δω αυτες τις γιορτες ...με γιορτινη διαθεση
    ηθελα να το δοκιμασω και στο σεξ, ο "φιλος" μου μου εφερνε το "δωρακι" του και το σεξ εγινε υπέροχο... τοσο που χωρις αυτο δεν μπορω πλεον να κανω σεξ μαζι του αλιως
    και ετσι τωρα εκτος απο τις γιορτές το παίρνω και καθε φορα που συναντω τον ιδιαίτερο φιλο μου. τα διαστηματα που ειμαι καθαρη παραμένουν περιπου στον μηνα γιατι δεν μου φερνει μεγαλη ποσοτητα.
    περσι ξεκινησα να παιρνω και αντικαταθλιπτικά χάπια...και ενω στην αρχη πήγαινα καλα..σιγα σιγα αρχισε να χανεται η δυναμη που μου έδιναν...δεν ξερω αν ειναι λογικο..αλλα πιστευω πως εχει σχεση με τον μπάφο η αποδυναμωση τους.
    σιγουρα πάντως ολη αυτη η καταθλιψαρα που κοιμοταν μεσα μου ξυπνησε λόγω του μπάφου.
    σήμερα εχω περιπου ενα μηνα που είμαι καθαρη.. δεν σκοπευω να αγορασω βεβαια..ουτε να συναντησω τον ιδιαιτερο φιλο μου... θελω να ξεκολλησω απο τον πάτο επιτελους!
    αλλα μου λειπει.. μου λειπει αυτη η υπέροχη μαστουρα...
    και για να μου λείπει..λογικα εχω εθιστει...
    γινεται να εισαι εθισμενη σε κατι που αντεχεις διχως ένα μηνα?
    αν δεν ημουν εθισμενη όμως δεν θα το αφηνα να με καταστρεφει ετσι..
    Πανικὸν ἐκπέμπων οἶστρον ἐπὶ τέρματα γαίης....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΥΣΙΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΟΠΩΣ ΛΕΩ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΩ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΖΑΛΙΣΤΩ
    ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΩΡΑ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ
    ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ
    ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΟΛΗ Η ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ
    ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΓΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΧΡΣΗ ΚΛΠ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ
    ΤΩΡΑ ΛΟΓΙΚΑ ΕΣΥ ΘΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Είναι ψυχολογικός εθισμός, απλά ξέρεις πως είναι και θέλεις να ξαναβρεθείς σε εκείνη την κατάσταση.
    Είναι όπως η τούρτα σοκολάτα δεν είσαι εθισμένη αλλά όταν σκέφτεσαι γεννέθλια κατευθείαν λες ω ρε φίλε θέλω να φάω όλη την τούρτα...
    Η το σεξ μπορεί να έχεις να κάνεις ένα μήνα αλλά θες να ξανακάνεις...

    Τα αντικαταθλιπτικά και σε εμένα που δεν κάνω μπάφο σταμάτησαν να δουλεύουν μετά από ένα χρόνο και κάτι οπότε τα αλλάξαμε δυστυχώς...
    Χωρίς κανένα λόγο σταμάτησαν απλά να δουλεύουν τα cipralex που θεωρούνται και πολύ καλά...
    Μέχρι και η γιατρός μου έπαθε σοκ αν και εγώ σε άλλα φόρουμ είχα ακούσει και άλλους να αλλάζουν χάπια κάθε 2 χρόνια γιατί σταματούσαν τα τάδε να δουλεύουν...
    Είναι κουραστική η αλλάγή αλλά όταν ξαναρχίσει η άνοδος αξίζει κάθε κούραση και κόπο....

    Το μπάφο είναι επικίνδυνο γιατί σύμφωνα με τους ψυχιατρους ότι ψυχολογικό έχεις ΠΡΟΔΙΑΘΕΣη ΝΑ βγάλεις (δηλαδή μπορεί να το βγάλεις μπορεί και όχι) θα στο βγάλει!!!

    Και βέβαια μπλέκεται με τα ψυχοφάρμακα καθώς πάει ακριβώς στους ίδιους υποδοχείς που θέλει να πάει και το χάπι σου (σεροτονίνη, ντοπαμίνη, γκάμπα) με αποτέλεσμα να τους ναρκώνει το μπάφο και να μη μπορεί να δεσμευτεί το φάρμακο εκεί.

    Οπότε πρέπει να καθαρίσεις εντελώς από το μαύρο και από το αλκοόλ βέβαια το οποίο επίσης μεταβολίζει τα χάπαι πιο γρήγορα και θα σε φτιάξει και "νεο" συκώτι...

    Δοκίμασε άλλους εθισμούς όπως γυμναστική, καλή παρέα, υγιεινό μαγείρεμα, εκκλησία ή ότι μπορεί να πάρει λίγο το μυαλό και το ΄σωμα σου από το μπαφο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    (Αααχχχχχχχ και εγω θελω ενα 10γραμο σημερα να το πιω)μακρια απο αυτα!!(καλα σεξ μαστουρωμενος δεν παιζει,πραγματικα)μακρια απο αυταααααα!!
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Είναι ψυχολογικός εθισμός, απλά ξέρεις πως είναι και θέλεις να ξαναβρεθείς σε εκείνη την κατάσταση.
    Είναι όπως η τούρτα σοκολάτα δεν είσαι εθισμένη αλλά όταν σκέφτεσαι γεννέθλια κατευθείαν λες ω ρε φίλε θέλω να φάω όλη την τούρτα...
    Η το σεξ μπορεί να έχεις να κάνεις ένα μήνα αλλά θες να ξανακάνεις...

    Τα αντικαταθλιπτικά και σε εμένα που δεν κάνω μπάφο σταμάτησαν να δουλεύουν μετά από ένα χρόνο και κάτι οπότε τα αλλάξαμε δυστυχώς...
    Χωρίς κανένα λόγο σταμάτησαν απλά να δουλεύουν τα cipralex που θεωρούνται και πολύ καλά...
    Μέχρι και η γιατρός μου έπαθε σοκ αν και εγώ σε άλλα φόρουμ είχα ακούσει και άλλους να αλλάζουν χάπια κάθε 2 χρόνια γιατί σταματούσαν τα τάδε να δουλεύουν...
    Είναι κουραστική η αλλάγή αλλά όταν ξαναρχίσει η άνοδος αξίζει κάθε κούραση και κόπο....

    Το μπάφο είναι επικίνδυνο γιατί σύμφωνα με τους ψυχιατρους ότι ψυχολογικό έχεις ΠΡΟΔΙΑΘΕΣη ΝΑ βγάλεις (δηλαδή μπορεί να το βγάλεις μπορεί και όχι) θα στο βγάλει!!!

    Και βέβαια μπλέκεται με τα ψυχοφάρμακα καθώς πάει ακριβώς στους ίδιους υποδοχείς που θέλει να πάει και το χάπι σου (σεροτονίνη, ντοπαμίνη, γκάμπα) με αποτέλεσμα να τους ναρκώνει το μπάφο και να μη μπορεί να δεσμευτεί το φάρμακο εκεί.

    Οπότε πρέπει να καθαρίσεις εντελώς από το μαύρο και από το αλκοόλ βέβαια το οποίο επίσης μεταβολίζει τα χάπαι πιο γρήγορα και θα σε φτιάξει και "νεο" συκώτι...

    Δοκίμασε άλλους εθισμούς όπως γυμναστική, καλή παρέα, υγιεινό μαγείρεμα, εκκλησία ή ότι μπορεί να πάρει λίγο το μυαλό και το ΄σωμα σου από το μπαφο...
    σε ευχαριστω ..πραγματικα πολυ χρησιμες πληροφοριες...μετα απο την πρωτη αλλαγη χαπιων ..εχεις ξανααλλαξει χαπια? ποσο καιρο τα παιρνεις? και ποσο καιρο χρειαζεται ο οργανισμος για να καθαρισει απο τον μπάφο (αν ξερεις φυσικα)?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Το πόσο καιρό θέλεις για να καθαρίσεις δεν το ξέρω.
    Δε νομίζω να θέλει μεγάλο διάστημα...
    Είχα πάρει για ένα διάστημα ρεμερόν γιατί είχα υπερβολικό άγχος παρά το σιπραλεξ αλλά τα έοψα λόγω αφόρητης υπνηλίας..

    Πέρα από το σιπραλεξ λοιπόν που το χα ως βάση οχι...
    Τα εφφεξορ τα παίρνω 12-13 μέρες και κάνω υπομονή ακόμα...

    Τουλάχιστον μου έφυγε η αυτοκτονικότητα σε μεγάλο βαθμό...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    (Αααχχχχχχχ και εγω θελω ενα 10γραμο σημερα να το πιω)μακρια απο αυτα!!(καλα σεξ μαστουρωμενος δεν παιζει,πραγματικα)μακρια απο αυταααααα!!
    ναι ειπαμε μακρυα! δεν την παλευω αλλο σε αυτην την κατασταση... αλλα ναι..... ααααχχχχχχ...:(

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Το πόσο καιρό θέλεις για να καθαρίσεις δεν το ξέρω.
    Δε νομίζω να θέλει μεγάλο διάστημα...
    Είχα πάρει για ένα διάστημα ρεμερόν γιατί είχα υπερβολικό άγχος παρά το σιπραλεξ αλλά τα έοψα λόγω αφόρητης υπνηλίας..

    Πέρα από το σιπραλεξ λοιπόν που το χα ως βάση οχι...
    Τα εφφεξορ τα παίρνω 12-13 μέρες και κάνω υπομονή ακόμα...

    Τουλάχιστον μου έφυγε η αυτοκτονικότητα σε μεγάλο βαθμό...
    μπραβο εισαι σε καλο δρομο..καλη δυναμη..
    δεν ειχα δει την πλευρα του ψυχολογικου εθισμου..ειλικρινα με βοηθησε πολυ και πάλι ευχατιστω

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Σημερα μου λειπει πολυ!!!... παιδια παρα παρα παρα παρα παρα πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  10. #10
    Ρέα καλησπέρα κι από δω! (Ναι, ψάχνω τα θέματα σου, γιατί διάβασα το πρώτο και μου έκανες θετική εντύπωση οπότε θέλησα να σε γνωρίσω)
    Το χόρτο δημιουργεί ψυχολογική εξάρτηση και νιώθεις πως σου λείπει σε φάσεις με τις οποίες το έχεις συνδιάσει, στην περίπτωση σου τις "γιορτές", το βάζω σε εισαγωγικά γιατί τι γιορτές παίζουν κάθε μήνα δεν ξέρω... Άρα αν θες να το κόψεις, πράγμα που σου εύχομαι, θα δυσκολευτείς στις πρώτες σου "γιορτές", θα σου περάσει η δυσκολία για ένα μήνα μέχρι να έρθει η επόμενη "γιορτή" που θα δυσκολευτείς πάλι. Αλλά είναι μια δυσκολία που αξίζει τον κόπο να περάσεις, και ειδικά εμείς που ψυχολογικά δεν είμαστε και πολυ καλά δεν είναι και πολύ έξυπνο να παίζουμε με τις ούσιες.
    Ο οργανίσμος σου δεν κάνει πάνω από βδομάδα να καθαρίσει και πολύ σου λέω, αλλά όπως με όλες τις ουσίες το πρόβλημα είναι στο μυαλό που αν δεν βρεις κάτι άλλο να το γεμίσεις μπορεί να σου πάρει και χρόνια. Κουράγιο λοιπόν και να σκέφτεσαι "γιορτές είναι θα περάσουν"
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by καθρεπτης View Post
    Ρέα καλησπέρα κι από δω! (Ναι, ψάχνω τα θέματα σου, γιατί διάβασα το πρώτο και μου έκανες θετική εντύπωση οπότε θέλησα να σε γνωρίσω)
    Το χόρτο δημιουργεί ψυχολογική εξάρτηση και νιώθεις πως σου λείπει σε φάσεις με τις οποίες το έχεις συνδιάσει, στην περίπτωση σου τις "γιορτές", το βάζω σε εισαγωγικά γιατί τι γιορτές παίζουν κάθε μήνα δεν ξέρω... Άρα αν θες να το κόψεις, πράγμα που σου εύχομαι, θα δυσκολευτείς στις πρώτες σου "γιορτές", θα σου περάσει η δυσκολία για ένα μήνα μέχρι να έρθει η επόμενη "γιορτή" που θα δυσκολευτείς πάλι. Αλλά είναι μια δυσκολία που αξίζει τον κόπο να περάσεις, και ειδικά εμείς που ψυχολογικά δεν είμαστε και πολυ καλά δεν είναι και πολύ έξυπνο να παίζουμε με τις ούσιες.
    Ο οργανίσμος σου δεν κάνει πάνω από βδομάδα να καθαρίσει και πολύ σου λέω, αλλά όπως με όλες τις ουσίες το πρόβλημα είναι στο μυαλό που αν δεν βρεις κάτι άλλο να το γεμίσεις μπορεί να σου πάρει και χρόνια. Κουράγιο λοιπόν και να σκέφτεσαι "γιορτές είναι θα περάσουν"
    σε ευχαριστω πολυ κορίτσι μου, με τιμάει το ενδιαφέρον σου πραγματικα!... εχω να πιω απο τον ιουλιο..εχω κλεισει τους 3 μηνες και εχω αποδεχτει οτι θα περασω νηφάλια αυτα τα χριστουγεννα και πολλα αλλα ακομα... δεν ξερω πως θα ειναι και φοβαμαι πολυ να σου πω την αληθεια μου. αλλα θα το αντιμετωπίσουμε κ αυτο σαν ερθει εκεινη η ωρα...βημα βημα!!;)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    Ο πιο ευκολος τροπος να κοψει κανεις τη μαριχουνα ειναι για μενα ενας. Η αλλαγη του τροπου ζωης. Αν ξεκινησεις να βγαινεις, να περνας καλα εξω, η και μεσα στο σπιτι, ειδικα με ατομα που δεν κανουν χρηση, ε πολυ δυσκολα να νιωσεις την αναγκη για μαστουρα.

Similar Threads

  1. θεμα αντρες πατος
    By Sleep in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 20-07-2015, 18:43
  2. χαος
    By εσωτερική_σήψη in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 86
    Last Post: 21-05-2015, 11:33
  3. ΜΠΑΦΟΣ Κ ΨΥΧΙΚΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ....
    By Lacrymosa in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 124
    Last Post: 19-10-2012, 02:58
  4. σε 2 μηνες το χαος
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 03-08-2009, 09:15
  5. χαος,η ζωη μου...
    By Xαος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 90
    Last Post: 04-06-2008, 16:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •