Σχετικα με το χορτο.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 79
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by OuraniaK View Post
    Αφού δεν έχετε ιδέα τι πάει να πει Rap και Hip-hop ιδεολογία μην μιλάτε για αυτά. Αν δεν τα γουστάρετε είναι άλλο θέμα. Το παιδί ήθελε μια γνώμη και εσείς το πήγατε αλλού. Τελοσπαντων, αν ήθελες να δοκιμάσεις δεν θα ρωτούσες. Επειδή ρωτάς μάλλον φοβάσαι τις "φρικες". Δεν ξέρω πως μπήκες εδώ αν είχες σκοπό να ρωτήσεις μόνο αυτό. Είσαι σε λάθος μέρος, δεν μπορώ να σου πω καθαρά την γνώμη μου γιατί θα μου κάνουν αναφορά. Μια συμβουλή όμως που σου δίνω είναι πως ενημερωσου, κάνε ότι θες να κάνεις με κριτήριο το τι θες εσύ πραγματικά και άμα δεν είσαι έτοιμος δεν θα υποκυψεις σε πιέσεις άλλων. Στον καθένα βγαίνει αλλιώς η μαστουρα που λέμε, κάποιοι στιγμή βιωνουμε όμως όλοι τα ίδια αισθήματα/τα κολλήματα και πάει λέγοντας. Κανένας δεν ξέρει πως θα αντιδράσει. Αλλά όλοι ξέρουμε καταβαθος τι μπορούμε να αντιμετωπίσουμε. Και από έρευνες με μια φορά δεν κολλάς, πίνεις δεν σαρεσει δεν ξαναπινεις τέλος! Αυτοί που ήπιαν και κατέληξαν σε παραμυθες ξέρουν! Να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη. Και εσείς που παίρνετε χάπια από ψυχιατρους συνταγογραφημενα ναρκωτικά τα λένε!
    Es ist nicht eine "Idee". Aber es ist ein Fluch für den menschlichen Geist.

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by OuraniaK View Post
    Αφού δεν έχετε ιδέα τι πάει να πει Rap και Hip-hop ιδεολογία μην μιλάτε για αυτά. Αν δεν τα γουστάρετε είναι άλλο θέμα. Το παιδί ήθελε μια γνώμη και εσείς το πήγατε αλλού. Τελοσπαντων, αν ήθελες να δοκιμάσεις δεν θα ρωτούσες. Επειδή ρωτάς μάλλον φοβάσαι τις "φρικες". Δεν ξέρω πως μπήκες εδώ αν είχες σκοπό να ρωτήσεις μόνο αυτό. Είσαι σε λάθος μέρος, δεν μπορώ να σου πω καθαρά την γνώμη μου γιατί θα μου κάνουν αναφορά. Μια συμβουλή όμως που σου δίνω είναι πως ενημερωσου, κάνε ότι θες να κάνεις με κριτήριο το τι θες εσύ πραγματικά και άμα δεν είσαι έτοιμος δεν θα υποκυψεις σε πιέσεις άλλων. Στον καθένα βγαίνει αλλιώς η μαστουρα που λέμε, κάποιοι στιγμή βιωνουμε όμως όλοι τα ίδια αισθήματα/τα κολλήματα και πάει λέγοντας. Κανένας δεν ξέρει πως θα αντιδράσει. Αλλά όλοι ξέρουμε καταβαθος τι μπορούμε να αντιμετωπίσουμε. Και από έρευνες με μια φορά δεν κολλάς, πίνεις δεν σαρεσει δεν ξαναπινεις τέλος! Αυτοί που ήπιαν και κατέληξαν σε παραμυθες ξέρουν! Να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη. Και εσείς που παίρνετε χάπια από ψυχιατρους συνταγογραφημενα ναρκωτικά τα λένε!
    ισα ισα που εδω ειναι το ιδανικο μερος για να πάρει πληροφοριες που πρεπει για τον μπαφο ... την φρικη κανεις δεν την γλιτωνει.. την πρωτη φορα στανταρ θα την φας ..και αν το κανεις συστημα σιγουρα θα σου γυρισει σε φρικη. αν δεν το κανει συστημα δεν ξερω τι θα πάθει μιας και εγω που νομιζα οτι τοχα υπο ελεγχο δεν το γλυτωσα το φρικαρισμα..και οσους ξερω κανεις δεν τα καταφερε επεισης..ολοι το παιζουμε κυριλε και κουλ..αλλα οσοι γουσταρουν την συγκεκριμενη ουσια χανουμε την μπάλλα και μαλιστα πολυ υπουλα..γιατι ποτε μην υποτιμας την δυναμη της αρνησης.. οκ δεν καταληγουμε πεζονια στην ομονοια...αλλα φτανεις να σε χαλαει...οποτε το κοβεις.εγω ειναι κατι μηνες και ενω νομιζα οτι θα ηταν παιχνιδακι τελικα δεν ειναι...δεν ξερεις ποσες φορες το αποζητησα, δεν ηξερα οτι ειχε τοση δυναμη πάνω μου το ρημαδι
    μου αρεσει η ραπ και η χιπ χοπ ..αλλα δεν πιστευω σε ιδεολογιες οταν βλέπω ποσο θυσαυριζουν απο το γκετο οι δηθεν και γενικα βεβαια δεν πολυγουσταρω τις αμερικανιες ..αν θες να δεις ιδεολογια ... πας στα ρεμπετικα που ειναι και πιο κοντα στην κουλτουρα σου...και απο εκει και πέρα ακους οτι γουσταρεις και κρινεις οπως γουσταρεις για οποια μουσικη γουσταρεις ειτε ψαρωνεις απο ιδεολογιες ειτε οχι

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Φίλε Κωνσταντίνε, το "χόρτο" σε νεαρή ηλικία όσο "πλάθεται" ο εγκέφαλος (για τους άνδρες πιστεύω μέχρι και τα 22 ) οι ναρκωτικές ουσίες μπορεί να έχουν πάρα πολύ αρνητικές αντιδράσεις στον εγκέφαλο και να προξενήσει μόνιμες βλάβλες.
    Ένας .. συγγενής.. μου τώρα είναι 55 ετών, καπνίζει "χορταράκι" όπως λέει από τα 16-17 του. Τώρα που είναι 55 έχει μνήμη χρυσόψαρου. Δεν συγκρατεί πληροφορίες, δεν είναι σε θέση καν να οδηγήσει. Δεν ξέρει τι λέει ,σε ποιον το λέει, λέει ψέματα και τα ξεχνάει μετά . Πετυχημένος στην ζωή, του έβγαζε πολλά λεφτά... Και τώρα... έχει 0 στην άκρη, δεν μπορεί να δουλέψει αρκετά, παρά μόνο να συνεχίσει το "χορταράκι". Αν φταίει το ραπ, να κόψεις το ραπ, αν φταίνε οι παρέες σου να κόψεις αυτές τις παρέες σου.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ, ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ.
    Σταμάτα να ακούς ΖΝ, Μηδενιστή και λοιπά σκουπίδια.
    Καλή τύχη.
    16 χρονων παιδακι ειναι ... τι θακουει? την τραβιατα??? ελεος!!!

  4. #34
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Titisee-Neustadt, Germany
    Posts
    68
    Δεν θα το αναλύσω αυτό περί μουσικής και ιδεολογίας. Εμένα με βοηθάει, πότε μου δεν γύρισα τσιγάρο σε κάποιον που δεν την έπινε και ούτε πιεσα κανέναν. Όπως επίσης δεν κατέληξα στα σκληρά. Αλλά το να λέμε μακριά δεν είναι λύση, οι περισσότεροι γιαυτό το δοκιμάσαμε, γιατί ήταν απλά απαγορευμενο! Και θέλαμε να μάθουμε τι κάνει. Διάβασα πολλές εμπειρίες ανθρώπων, όπως και εγώ πολλοί είχαμε διάφορες σκέψεις το να κατηγόρησω μια ουσία που επιδρα μόνο 4 ώρες και αυτό ευεργετικα το θεωρώ χαζό. Όπως επίσης θεωρώ χαζό ανθρώπους που παίρνουν ψυχοφαρμακα να κατακρινουν άλλους που κάνουν χρήσης του πιο καθαρού "ναρκωτικου", εγώ έχω θέμα με τα νεύρα μου, και με ηρεμει με όμορφο τρόπο ποτέ δεν μ έβγαλε κακό εαυτό, όπως μπορούν κάλλιστα νομιμες ουσίες να κάνουν. Εγώ δέχομαι.την γνώμη όλων σας ως ένα σημείο και σέβομαι, αλλά πρέπει και εσείς να δείχνετε σεβασμό σε.καποιον που το στηρίζει

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    και βεβαια υπάρχει σεβασμος στην αποψη σου αυτο ελειπε να ειμασταν ρομποτ και να λέγαμε ολοι τα ιδια... αλλα σιγουρα διαφωνουμε:)

  6. #36
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Titisee-Neustadt, Germany
    Posts
    68
    Καλώς!!! Δεν θέλω να ώθησω κανέναν, όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση που το παιδί ζήτησε μια γνώμη, αλλά και οι πιο κατάλληλοι είναι πάντα οι γονείς γιαυτό αντί να βάζετε παρωπιδες επειδή μάλλον εδώ μέσα είστε και γονείς καλό είναι να το συζητάτε με τα παιδιά σας είτε το υπερασπιζεστε είτε όχι αν θέλει θα το κάνει και καλό είναι να το ξέρετε για να μπορέσετε να βοηθήσετε σε ότι και αν συμβεί

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω πιστευω οτι επειδη οι επιπτωσεις ειναι πολυ μακροπροθεσμες στην αρχη δε φαινεται τι θα συμβει..

    η χιπ χοπ ειναι ενα ειδος μουσικης που φτιαχτηκε για να βγαλεις καπια πραγματα απο μεσα σου..ειναι καλο ειδος μουσικης για να εκτονωθεις......

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by rea View Post
    16 χρονων παιδακι ειναι ... τι θακουει? την τραβιατα??? ελεος!!!
    Ξέρω τι είδους hip hop ακούει. Η συνεχής επανάληψη των τραγουδιών αυτή μπορεί να γυρίσει αλλιώς..

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Ξέρω τι είδους hip hop ακούει. Η συνεχής επανάληψη των τραγουδιών αυτή μπορεί να γυρίσει αλλιώς..
    τι να κανει?...δεν καταλαβαινω :confused:

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    επειδη τυγχανει να ειμαι μουσικος...κ χωρις να εχω διαβασει ολα τα παραπανω..παρα μονο του θεματοθετη..θελω να πω το εξης..
    φιλε μου μη συνδυασεις ποτε τη μουσικη που ακους με ουσιες κ χορτα κλπ..η μουσικη ειναι νακρωτικο απο μονη της κ δημιουργει συναισθηματα..
    το μονο που θα καταφερεις ειναι να πρεπει να πιεις χορτο ή μια ουσια για να περασεις καλα με την μουσικη σου κ οχι εξαιτιας της μουσικης σου..
    προσπαθησε να μην επηρρεαζεσαι απο τους γυρω σου κ ας σου το βαλουν στο στομα..
    αυτο ειναι μαγκια..να εισαι Pure , καθαρος κ να ξερεις τι κανεις κ τι θελεις..με καθαρη συνειδηση..βεβαια εισαι μικρουλης κ θες να πειραματιστεις..οταν πηξει το μυαλο σου, οταν μεγαλωσεις, θα καταλαβεις οτι τελικα το πιο ομορφο ειναι να εισαι γενικα παντα καθαρος.
    εγω επαιζα σε rave parties κ ηταν αυτη η κουλτουρα μου..ποτε δεν εφαγα κουμπι κ ποτε δεν ασχοληθηκα με αυτα..
    για μενα η μουσικη μου ηταν παντα το ναρκωτικο μου..
    το μονο που καταφερνουν τα drogia ειναι να δημιουργουν εξαρτηση κ αβασταχτο κενο..
    το χορτο τωρα..θα ελεγα οτι κ αυτο εχει τις επιπτωσεις του..μπορει να μη τις καταλαβεις στην αρχη..αλλα με την χρονια χρηση θα δεις οτι θα αλλαξει το μυαλο σου..
    γενικα εγω σε ολα αυτα δεν ειμαι υπερ.

  11. #41
    Ας απαντήσω κι εγώ, φίλε μου άκουγα κι εγώ στην ηλικία σου ραπ (και καμιά φορά ακούω και τώρα στα τριάντα μου). Μάλιστα τότε ήταν που είχε πρωτοξεκινήσει. Ακούγαμε ράζασταρ, ζν, αγ, txc, ffc, υπήρχαν καλά και κακά κομμάτια και όλα λέγανε για χόρτο. Συμβουλή μου είναι να μη κάνεις χόρτο λόγω της μουσικής. Η hip hop κουλτούρα άλλωστε δεν λέει τίποτα για χόρτα και λοιπά ναρκωτικά. Λέει για skate, graffiti, break dancing. Γιατί δεν κάνεις κάτι από αυτά δηλαδή? Τώρα ότι βγαίνουν σε τραγούδια και λένε "για μένα δεν είσαι mc αμα δεν πίνεις χόρτο" και βγαίνουν σε συναυλίες και ρωτάνε τα παιδάκια από κάτω αν προτειμάνε το χόρτο, και το κάνουν να φαίνεται τόσο αθώο, αυτό είναι άλλο θέμα και δίνουν λάθος πρότυπα στα παιδιά. Τα σωστά πρότυπα της hip hop κουλτούρας όμως είναι άλλα... Βγες στους δρόμους κάνε βόλτες με φίλους, χόρεψε...Ξέρω πολύ καλά ότι ό,τι και να σου πούμε εμείς αν είναι να κάνεις θα κάνεις αλλά έχει σημασία, μη το συνδυάσεις με τη μουσική που ακούς. Και ναι δεν είναι τόσο αθώο όσο φαίνεται.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    @ rea---->νταξ ελιωσα με το σχολιο σου.."16 χρονων παιδακι ειναι..τι να ακουει?την τραβιατα??"
    χααχχααα! πεθανα λεμεε!

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ε καλα ..και γω εχω να θυμαμαι παπακωσταντινου συναυλια στο οκανα να ναι πιτα μαστουρα και να το παιζει και καλα κατα των ναρκωτικων..ενταξει το δουλεμμα γενικα πάει και ερχεται και δεν εχει να κανει με το ειδος της μουσικης..εδω μπουζουκια πας και δεν καταλαβαινεις τι λέει ο αλλος απο την κοκα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    θα μπορουσε να ακουει κ εκκλησιαστικους υμνους....οχοχχοχοχοχοχχοχο χοχοοχοχχο!!!:D

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    σχετικα με το χορτο!! ένα είναι συγουρο ότι δε παιθανε κανεις από αυτό ακομα! Αποψη μου είναι ότι όπως κι στο φαγυτο, όπως κι στα γλυκα υπαρχουν γουστα! σε αλλον μπορει να αρεσει η κουτσομουρα σε αλλον μπορει να του βρωμάει κι να τον ενοχλεί η ψαριλα!! - εμενα παντος μου αρεσει κι η κουτσομουρα κι το χορτο!! χαχα- ετσι λοιπον κι με το χορτο!! βεβαια επειδή υπαρχη μεγα παρεξηγηση κι το χορτο δεν είναι παντα το ιδιο, υπαρχουν πικιλιες κι πικιλιες!! ποιοτητες κι ποιοτητες!! χαχα,, επισης είναι κι δυαφορετικη η δραση από ανθρωπο σε ανθρωπο λογο του ότι είναι βοτανο κι όχι καθαροαιμη ναρκοτικη ουσια! για αυτό λοιπον ο κάθε ενας την " ακουει" αλλιως! άλλος μπορει να αρχισει τους εμετους, Ζαλαδες κι γενικα να τον πιραξει! δυστυχως είναι αρκετοι αυτοι κι συνηθως αυτοι οι "ατυχοι "φιλοι μας είναι κι αυτοι που κραζουν το χασις κι λενε τα χειροτερα!!
    Τελος εχω να πω ότι μακαρι να ερθει η μερα οπου ο νθρωπος να εχει δικαίωμα στην αυτοδιαθεση του!! να είναι ελευθερος να μπορει να χρησιμοποιησει κι αυτό το βοτανο όπως κανει με την πικραγγουριά οπου είναι δηλιτριο κι όμως το επιτρεπουν!! μακαρι να είναι ελευθερος ο ανθρωπος να μπορει να κανει κουμαντο στο κορμι του κι να μην τον ελεγχει μια κρατικη μηχανή!! η να τον βαζει φυλακη!! βεβαια ξερουμε ότι θα χαθουν πολλα λεφτα αν γινει αυτό που λεω!! φανταστητε ποσοι δηκιγοροι θα χασουν πελατες??ποσοι δικαστες θα παψουν να περνουν χατσιλικι?? Ε? ποσοι αστυνομικοι θα παψουν να πουλανε ναρκωτικα?? θα
    πεσει" ανεργια!!

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Χορτο και ψυχρολουσια
    By psicho in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 5
    Last Post: 18-02-2016, 23:31
  2. χορτο κ χρηση του σαν αγχολυτικο
    By Soulfly in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 6
    Last Post: 02-06-2012, 05:54
  3. Σχετικά με το στρατό.
    By antwnis91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 08-08-2010, 20:06
  4. Σχετικά με τα φάρμακα
    By αμαλια in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 28-01-2010, 03:44
  5. Σχετικά με το πένθος...
    By thinkpositive in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 2
    Last Post: 30-06-2005, 01:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •