λεπτομεριες για ψυχολογο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878

    λεπτομεριες για ψυχολογο

    Να ρωτισω υπαρχει καμια περιπτωση αυτα που θα πεις σε ενα ψυχολογο να σε οδηγισουν με οποιοδιποτε τροπο να ασκηθουν ποινικες διωξεις απεναντυ σου?δυλαδη καποια πραγματα που θα πεις να κρινει ο ψυχολογος οτι πρεπει να τα αναφερει?ισχυει το απορυτο?υπαρχει τιποτα σε φαση ψυχολογος αλλα ανωνυμα?
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    Να ρωτισω υπαρχει καμια περιπτωση αυτα που θα πεις σε ενα ψυχολογο να σε οδηγισουν με οποιοδιποτε τροπο να ασκηθουν ποινικες διωξεις απεναντυ σου?δυλαδη καποια πραγματα που θα πεις να κρινει ο ψυχολογος οτι πρεπει να τα αναφερει?ισχυει το απορυτο?υπαρχει τιποτα σε φαση ψυχολογος αλλα ανωνυμα?
    του τύπου να σε θεωρησει επικινδυνο για τον εαυτο σου ή τους γύρω σου?
    κ με αυτη τη λογικη να σε κλεισει σε ψυχιατρειο? αυτο εννοεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    Εννοω οποιδυποτε πιθανο τροπο...ακομα και αυτο που ειπες με τι κριτιρια το κρινει?
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    Εννοω οποιδυποτε πιθανο τροπο...ακομα και αυτο που ειπες με τι κριτιρια το κρινει?
    δεν εχω ιδεα, αλλα νομιζω δε μπορει να το κρινει,
    νομιζω οτι το χειροτερο που μπορει να κανει ειναι απλα να σου προτεινει να πας σε καποιο ψυχιατρο.
    αλλα κ παλι δικη σου αποφαση ειναι αν θα πας.
    δε νομιζω οτι κανενας ψυχολογος μπορει πχ να σε κλεισει μεσα.
    αν καποιος ομως εχει καποιο αλλο περιστατικό καλως, οι εμπειριες παντα σε αυτη τη χωρα ειναι πανω της λογικής σκέψης :)

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Αν κριθείς επικίνδυνος για τους άλλους ή για τον εαυτό σου και έχεις πρόβλημα ψυχολογικό σοβαρό, σε κλείνουν μέσα. Αν δεν έχεις νομίζω δεν γίνεται τίποτα, αυτή είναι η Ελλάδα του 2015.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΨΥΧΕΙΑΤΡΕΙΟ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ
    ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΞΟΥΣΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΑΜΑ ΤΟΝ ΦΡΙΚΑΡΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    Ωραια.ας πουμε οτι καποιος του πει οτι εκανε κατι παρανομο ο ψυχολογος μπορει να τον καταγγιλει?
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Για παρανομίες δεν ξέρω αλλά και στους ψυχολόγους ισχύει το ιατρικό απόρρητο εκτός από την περίπτωση πρόθεσης αυτοκτονίας...τουλάχιστον εγώ αυτό ξέρω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    Ωραια.ας πουμε οτι καποιος του πει οτι εκανε κατι παρανομο ο ψυχολογος μπορει να τον καταγγιλει?
    δε νομιζω πως εχει το δικαιωμα εφοσον βρισκεστε σε συνεδρια.
    τωρα αν ειστε φιλαρακια με το ψυχολογο.. ναι ισως να μπορει κ να το κανει.
    αλλα ποτε δε ξερεις.
    γιατι ανθρωπο σκοτωσες κ ανησυχεις?!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    Γενικα και υποθετικα μιλαμε.αλλα υπογραφουν κατι οταν πας για συνεδρια?κατι τους απογορευει να μιλησουν για οσα πειτε?
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    Γενικα και υποθετικα μιλαμε.αλλα υπογραφουν κατι οταν πας για συνεδρια?κατι τους απογορευει να μιλησουν για οσα πειτε?
    Όχι, δεν υπογράφουν κάτι αλλά σε περίπτωση που αποκαλύψουν κάτι που καλύπτεται απ΄το ιατρικό απόρρητο μπορείς να κάνεις μήνυση, πράγμα που δεν νομίζω να το θέλουν...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Αν κριθείς επικίνδυνος για τους άλλους ή για τον εαυτό σου και έχεις πρόβλημα ψυχολογικό σοβαρό, σε κλείνουν μέσα. Αν δεν έχεις νομίζω δεν γίνεται τίποτα, αυτή είναι η Ελλάδα του 2015.
    Ισχύει σίγουρα αυτό; Έχω κι' εγώ την εξής απορία. Αν οι γονείς κάποιοι ανήλικου επισκέπτονται και οι ίδιοι τον ψυχίατρο του, αν του πουν πως το παιδί τους είναι αρκετά επιθετικό και τους χτυπάει σοβαρά και ανεξέλεκτα πολλές φορές, με δεδομένη κάποια διαταραχή, θα κινδυνεύει να τον κλείσει ο ψυχίατρος μέσα; Μπορεί να το κάνει αυτό με βάση τον νόμο;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Legalise, το απορρητο ισχυει και για τους ψυχολογους. Δεν ξερω σε ποιες περιπτωσεις αιρεται αυτο ισως θα μπορουσες να το ρωτησεις στην αρχη.
    Παντως σε γενικες γραμμες δεν νομιζω να κινδυνευεις , εκτος αν πχ εχεις σκοτωσει καποιον.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για τον ψυχολογο δεν ισχυει το απορρητο που ισχυει για εναν ιερωμενο . Αν πεις στον ψυχολογο κατι πραγματικα αξιοποινο , που δεν οφειλεται στην ασθενεια σου , ναι , μπορει να κανει καταγγελια . Αν πχ εχεις κλεπτομανια , απτεται της ψυχολογικης σου καταστασης , οποτε δεν τρεχει τιποτα . Αν πλακωσες καποιον στο ξυλο , παλι απτεται της ψυχολογικης σου καταστασης , οπως και το να οδηγεις μεθυσμενος . Ψυχολογος ειναι , οχι μπατσος .
    Το να πεις αυτα που σκεφτεσαι , πλην της αυτοκτονιας , δεν προκειται να καταγγελθουν , θα ενημερωσει πρωτα τους γονεις ( εξαρταται και απο την ηλικια σου ) . Εξαρταται απο το πως σε ' κοβει ' ο ψυχολογος , σιγουρα ειναι εις θεση να καταλαβει ποτε λες κατι που δεν το εννοεις κατα βαθος , και ποτε το εννοεις , αν φυσικα εχετε μια μακρα σχεση , δλδ οχι στο 1ο η 2ο ραντεβου .
    Τωρα αν χτυπησες καποιον με το αμαξι και τον εγκατελειψες , καλυτερα να μην το πεις . Εγω δεν θα τολεγα . Γιατρος σου ειναι , οχι ο εξομολογος σου .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by -moonlight- View Post
    Ισχύει σίγουρα αυτό; Έχω κι' εγώ την εξής απορία. Αν οι γονείς κάποιοι ανήλικου επισκέπτονται και οι ίδιοι τον ψυχίατρο του, αν του πουν πως το παιδί τους είναι αρκετά επιθετικό και τους χτυπάει σοβαρά και ανεξέλεκτα πολλές φορές, με δεδομένη κάποια διαταραχή, θα κινδυνεύει να τον κλείσει ο ψυχίατρος μέσα; Μπορεί να το κάνει αυτό με βάση τον νόμο;

    Μονο αν το ζητησουν οι γονεις . Ο νομος δεν δρα αυτεπαγγελτα . Και στην αστυνομια να το πουν , παλι δεν μπορει η αστυνομια να τον κλεισει μεσα , μονο αν το ζητησουν οι γονεις , η ο παθων ο ιδιος , και παλι , θα γινουν ανακρισεις , μηνυτηρια αναφορα , εγκαλεση του δραστου , συσταση , εισαγγελικη παρεμβαση , εξαρταται και αν εχει παρελθει το 24ωρο του αυτοφωρου κλπ κλπ δεν κλεινεις καποιον μεσα με ισχυρισμους .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ενα ειδικο ψυχολογο για ιψδ help
    By γιωργος 69 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-10-2012, 10:21
  2. ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΤΙ?
    By KOSSTAS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 02-08-2012, 11:44
  3. ωρα να παω σε ψυχολογο
    By Αγάπη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 04-04-2011, 18:56
  4. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 20:45
  5. ψάχνω για ψυχολόγο
    By kaktos25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2009, 16:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •