Καταρχην θελω να σας ευχαριστησω για το πολυτιμο εργο που προσφερετε μεσω της υπηρεσιας αυτης.
Ειμαι 28 χρονων και από τα 18 μου αντιμετωπιζα προβληματα αγχωδους διαταραχης και διαταραχων πανικου αλλα και δυσθυμιας(εως ηπιας καταθλιψης) αλλα και σεξουαλικα προβληματα(εξαλλου πιστευω πως όλα τα παραπανω είναι αλληλενδετα μεταξυ τους) , χωρις δυστυχως να ζητησω βοηθεια από ειδικο ,παρα μονο πριν από 4 χρονια, εκεινος(ψυχιατρος) μου συνεστησε φαρμακευτικη αγωγη την οποια και συνεχιζω να λαμβανω (πιο συγκεκριμενα εχω παρει με την σειρα που τα γραφω τα εξης αντικαταθλιπτικα:Seroxat,Seropram, Flonital,Efexor)
Είναι αληθεια ότι η κατασταση μου σε γενικες γραμμες βελτιωθηκε (εξαλειφθηκαν οι κρισεις πανικου) , χωρις όμως να λυθει το προβλημα τελειως , μαλιστα κατά καιρους παρουσιασα και επιπλεον προβληματα , που είναι πολύ πιθανο να οφειλονται στην ληψη των αντικαταθλιπτικων και συγκεκριμενα προβληματα στυτικης δυσλειτουργιας(χαλαρη στυση) και μειωση libido , επιδεινωνοντας ετσι τα ειδη υπαρχοντα σεξουαλικα προβληματα (δυσκολια συναψης σεξουαλικων σχεσεων με το αντιθετο φυλο).

Γνωριζοντας πως η φυση των προβληματων ψυχικης υγειας είναι τετοια που δυσκολευει τις απαντησεις μεσω υπηρεσιων «αλληλογραφιας» , θα σας απευθυνω οσο πιο συγκεκριμενα ερωτηματα μπορω και θα σας ημουν ιδιαιτερα ευγνωμων αν απαντουσατε , πιθανη απαντηση σας μαλιστα θα ηταν ιδιαιτερα σημαντικη και χρησιμη για μενα με δεδομενο ότι κατοικω σε επαρχιακη πολη οπου οι δυνατοτητες ευρεσης πληροφοριων για τετοια ζητηματα είναι εξαιρετικα περιορισμενη!

1)Υπαρχουν συνεπειες από την μακροχρονια (4 χρονια) ληψη αντικαταθλιπτικων
στον ανθρωπινο οργανισμο, κι αν ναι ποιες είναι αυτες?Πιο συγκεκριμενα η φυσιολογικη «καταπονηση» από τον μεταβολισμο τετοιων ουσιων από οργανα όπως το συκωτι ή τα νεφρα μπορει να παρει μορφη βλαβης στα οργανα αυτά?Πιθανα σεξουαλικης φυσεως προβληματα(στυτικη δυσλειτουργια,μειωση libido κλπ ) είναι αντιστρεψιμα μετα την διακοπη ληψης των φαρμακων (εάν βεβαια οφειλονται στην ληψη τετοιων φαρμακων)?

2)Με δεδομενο ότι παρα της μακροχρονιας φαρμακευτικης αντιμετωπισης των προβληματων μου (4χρονια), ουσιαστικα αυτά παραμενουν , θα με συμβουλευατε να αλλαξω τροπο αντιμετωπισης αυτων , για παραδειγμα με ψυχοθεραπεια( π.χ Γνωστικη)?
ή και με συνδιασμο με την ηδη υπαρχουσα φαρμακευτικη αντιμετωπιση?
Εχοντας μια μικρη εμπειρια από αντιμετωπιση τετοιων προβληματων από ψυχολογο ειμαι καπως δυσπιστος για τα αποτελεσματα της .
Πως δηλαδη μπορει να βελτιωθει καποιος μονο μεσω συζητησεων?
Ενταξει ξερω θα μου πειτε ότι όταν καποιος εχει ψυχικης φυσεως διαταραχες, η σκεψη του είναι διαστρεβλωμενη και μεσω της Γνωστικης θεραπειας για παραδειγμα , μαθαινει να σκεφτεται και να αντιμετωπιζει στην σωστη τους βαση τα προβληματα του.
Η εμπειρια μου όμως με «το προβλημα» μου εχει δειξει ότι η βελτιωση ερχεται ξαφνικα ως αποσταγμα μιας αθορυβης διαδικασιας ωριμανσης και το ιδιο ξαφνικα ερχεται και η επιδεινωση , χωρις να μεσολαβει καποια συγκεκριμενη δραση.
Και εν παση περιπτωσει , ειμαι δυσπιστος και λογω της φυσεως του χαρακτηρα μου .
Από την άλλη όμως μου είναι φανερο πλεον ότι η αντιμετωπιση των προβληματων μου μεσω φαρμακοθεραπειας μαλλον εχει κλεισει τον κυκλο της , μου προσφερε ότι ηταν να προσφερει και υπαρχει πλεον στασιμοτητα , αρα σιγουρα πρεπει να βρω έναν εναλλακτικο τροπο περαιτερω αντιμετωπισης «του προβληματος»

3)Πρακτικα θα ηθελα (επειδη όπως ηδη εξηγησα μου είναι αρκετα δυσκολο) , να μου συστησετε καποιους ψυχοθεραπευτες(ψυχιατρο ή ψυχολογο) που να εφαρμοζει την Γνωστικη θεραπεια (ειτε ιδιωτικο ειτε δημοσιο) στην περιοχη της Αθηνας,Ευβοιας ή Βοιωτιας.
ΣΗΜ:Αν θελετε να αποφυγετε την διαφημιση μπορειτε να μου απαντησετε μεσω mail

4)Ένα άλλο επισης πολύ σημαντικο ερωτημα:
Όπως ηδη ανεφερα παρα τις επιφυλαξεις μου προσανατολιζομαι να αναζητησω βοηθεια από ειδικο που χρησιμοποιει την Γνωστικη θεραπεια, εκεινο που θελω να ρωτησω είναι την επιστημονικη σας γνωμη για «εναλλακτικες μορφες θεραπειας», κι αναφερομαι στην ολιστικη Ιατρικη(βοτανοθεραπεια, ομοιοπαθητικη,βελονισμος,α ρωματοθεραπεια κλπ) που εφαρμοζει μεταξυ αλλων και ο ιατρος Α.Λουπασακης για οσους τον εχουν ακουστα

Κλεινοντας θα ηθελα και παλι να ευχαριστησω οποιον διαβασει-απαντησει στο θεμα μου , ειμαι πολυ χαρουμενος που ανακαλυψα την υπαρξη αυτης της σπουδαιας ιστοσελιδας και απο το βημα αυτο θα ηθελα να στειλω την συμπαρασταση μου στα ατομα που βιωνουν την απελπισια και να τους πω , πως οσο κι αν σε δεδομενες στιγμες τους φαινεται απιστευτο ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ!

Το μόνο εμπόδιο που υπάρχει ανάμεσα σ\' εμάς και στην ευτυχία είναι ο εαυτός μας.