Aloperidin
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Aloperidin

  1. #1

    Aloperidin

    Εδω και δυο μηνες παιρνω aloperidin solution 2mg 10 σταγονες καθε βραδυ.Με βοηθαει πολυ με της ασχημες και μακαβριες σκεψεις που εκανα αλλα εχω αυπνια.Δεν ξερω αν ειναι απο το φαρμακο η απο την ζεστη του καλοκαιριου (δυσκολευομαι να κοιμηθω τα καλοκαιρια).Οποιος ξερει για το aloperidin ας μου πει δυο λογια, φερνει αυπνια η οχι?

  2. #2
    Επισης δεν μπορω να αντεξω την ζεστη οπως την αντεχα πριν απο το φαρμακο.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Το τελευταίο είναι από το φάρμακο, η αϋπνία είναι ανάλογα τον οργανισμό, μπορεί να είναι παρενέργεια, και κάποιος άλλος να μην την έχει ενώ παίρνει το ίδιο φάρμακο.....

  4. #4
    Καταλαβα.Ευχαριστω pillow!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Πάντως πιστεύω ότι δεν είναι παρενέργεια και είναι λόγω καλοκαιριού. Απλά είπα μπορεί και να 'ναι, δεν είναι όμως σίγουρο, πχ δεν έχω ακούσει κανέναν που να παίρνει αυτό το φάρμακο να έχει αυτή την παρενέργεια, δες και στις οδηγίες χρήσης για πιο σίγουρα.

  6. #6
    Στης οδηγιες χρησης λεει υπνηλια (το αντιθετο δηλαδη) μαλλον λογω καλοκαιριου και ζεστης ειναι οπως ειπες και εσυ.Ευχαριστω για της απαντησεις!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    παιρνω 25mg τη μερα αλλα δε μου φερνει υπνηλια ουτε αυπνια.κοιμαμαι κανονικα

  8. #8
    Boo χαιρομαι που εχεις καλο υπνο.Σε βοηθαει το Aloperidin? εμενα ναι προς το παρων.

  9. #9
    ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ AYTO to 'farmako' bgazei epwdyna eksopyridimika symptvmata(kati san krampes toy dermatos...)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Boo χαιρομαι που εχεις καλο υπνο.Σε βοηθαει το Aloperidin? εμενα ναι προς το παρων.
    κοιτα δε ξερω να σου πω κατα ποσο με βοηθαει γιατι παιρνω και 2ο αντιψυχωτικο μαζι σε ενα κοκτειλ 5 φαρμακων.παντως θυμαμαι απο την τελευταια νοσηλεια μου οτι μου εκανε πολυ καλο τους παρακαλουσα να μου το δινουν καθαριζε το μυαλο μου.απλα μου φερνει εξωπυραμυδικα και το ακινετον δε μου τα διωχνει ολα.εχω ας πουμε τρεμουλο στα χερια και υπερκινητικοτητα στα ποδια

  11. #11
    Και εμενα καθαριζει το μυαλο μου με το aloperidin παρολο που παιρνω μικρη δοση.Παλια μου εγραφαν το risperdal ητανε παρα πολυ καλο αλλα μου εκανε υπερπρολακτιναιμια δυστηχως.Μετα μου ειχαν γραψει το Geodon και ημουν ρομποτ,ζομπι! ευτυχως μου τα εκοψαν και τωρα ολα καλα με το aloperidin.Μονο που δεν αντεχω την ζεστη με τιποτα με αυτο το φαρμακο ευτυχως που σιγα σιγα αρχισε να δροσιζει.

  12. #12
    Δεν ξερω γιατι αλλα το aloperidin με κανει να αισθανομαι πολυ καλυτερα.Παιρνω 10 σταγονες το βραδυ και ολα καλα.Εσεις τι εμπειρια εχετε απο το aloperidin?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μπουλετ εγω το επαιρνα 2 χρονια 20μγ τη μερα μαζι με δευτερο αντιψυχωσικο.. ηταν μια απο τις χειροτερες εμπειριες της ζωης μου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    για το τζεοντον που εγραψες πιο πανω εγω το παιρνω 4 χρονια και το θεωρω το καλυτερο το πηρα στην μεγιστη δοση και τωρα ειμαι συντηρησης πιο πριν επαιρνα ζυπρεξα πανω απο την μεγιστη.ουτε στον εχθρο μου οσο αφορα το ζυπρεξα.με το τζεοντον και εγω δεν μπορω την ζεστη γιατι απορυθμιζει ενα κεντρο θερμοκρασιας σωματος μπορει να το κανουν ολα τα φαρμακα.πριν 3 χρονια ειχε -4 εξωτερικη θερμοκρασια και η πισινα που παω δεν δουλευε η θερμανση το κολυμβητηριο παγωμενο ποσο μαλλον το νερο και κολυμπησα 2 χιλιομετρα σε 55 λεπτα εννοειται οτι ημουνα ο μοναδικος που κολυμπουσε.
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  15. #15
    favvel
    Guest
    αφού σε κάνει και αισθάνεσαι καλύτερα σημαίνει ότι σου ταιριάζει..
    εγώ έχω άσχημη εμπειρία απ'το αλοπεριντίν..γιατί πριν χρόνια που το έπαιρνα κάποια στιγμή μου είχε αυξήσει τη δόση ο γιατρός χωρίς παράλληλα να αυξήσει και το ακινετόν και έκανα ένα ωραίο εξωπυραμιδικό..στράβωσε το στόμα μου και τότε δεν ήξερα το λόγο τότε..και έμεινα με στραβωμένο στόμα για αρκετή ώρα μέχρι να πάω στο νοσοκομείο δλδ και να μου κάνουν ένεση..οπότε μισή ώρα μετά την ένεση συνήλθα..
    δλδ επειδή μου έκανε αυτό το σύμπτωμα το θεωρώ επικίνδυνο φάρμακο..αλλά όλα τα φάρμακα είναι επικίνδυνα και τοξικά αν πάρεις παραπάνω δόση απ'την επιτρεπόμενη..
    οπότε αφού εσένα σε βοηθάει συνέχισέ το..
    απλά πρόσεχε λίγο με τα εξωπυραμιδικά..αν σε πιάσει κανά τέτοιο δλδ πάρε μεγαλύτερη δόση ακινετόν..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. akineton k aloperidin
    By interappted in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 17-01-2012, 23:00
  2. Invega Depakene Aloperidin και αυξηση βαρους
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 07-10-2011, 17:21
  3. aloperidin Τρεμουλο
    By TauKapa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 23-09-2010, 20:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •